Polacy zdobyli kwalifikacje olimpijskie w klasie RS:X, ale nie medale

11 sierpnia 2018 (artykuł sprzed 5 lat)
aktualizacja: godz. 17:19 (12 sierpnia 2018)
Przed wyścigiem medalowym Paweł Tarnowski miał szansę na wicemistrzostwo świata. Przed wyścigiem medalowym Paweł Tarnowski miał szansę na wicemistrzostwo świata.

Reprezentanci Polski Paweł Tarnowski SKŻ Ergo Hestia Sopot oraz Piotr Myszka z AZS AWFiS Gdańsk znaleźli się w finałowej "10" mistrzostw świata w klasie RS:X, co oznacza, że nasz kraj zdobył kwalifikację na igrzyska olimpijskie Tokio 2020. Niestety żaden z nich nie stanął na podium. Zajęli kolejno 5. i 10. miejsce. Start na IO zapewniła także paniom Zofia Noceti-Klepacka z Legii Warszawa, która zawody w Danii zakończyła również na 5. miejscu. Kwalifikacji nie udało się wywalczyć Łukaszowi Przybytkowi i Pawłowi Kołodzińskiemu z AZS AWFiS w klasie 49er. Zakończyli rywalizację na 22. pozycji.

PRZECZYTAJ O KWALIFIKACJI OLIMPIJSKIEJ DLA POLSKI W KLASIE LASER RADIAL

W windsurfingowej klasie RS:X, w duńskim Aarhus nieźle radził sobie reprezentant Polski Paweł Tarnowski. Zawodnik SKŻ Ergo Hestia Sopot tuż przed wyścigiem medalowym plasował się na 4. pozycji i miał realne szanse na wicemistrzostwo świata. Niestety ostatnie start zakończył na ostatniej, 10. pozycji, za co dostał 20 pkt i spadł w klasyfikacji generalnej na 5. miejsce.

Na wodzie mieliśmy także drugiego reprezentanta Polski, Piotr Myszka z AZS AWFiS Gdańsk. Nie miał on jednak szans na medal, a na mecie zjawił się tuż przed Tarnowskim. Dodatkowe 18 pkt sprawiło, że spadł z 9. na 10. miejsce. Mistrzem świata został Holender Dorian van Rijsselberghe.

Ważną informacją było jednak to, że miejsce w czołowej "10" gwarantowało udział na igrzyskach olimpijskich w Tokio w 2020 roku dla danej reprezentacji. Dlatego też wiadomo już, że podczas rywalizacji w Azji zobaczymy Polaka. Jego imię i nazwisko poznamy po krajowych eliminacjach.

Miejsce na imprezie w Japonii zapewniła także paniom Zofia Noceti-Klepacka, która do wyścigu finałowego przystąpiła z 5. pozycji. Zajęła w nim 7. miejsce, a to sprawiło, że w generalce utrzymała wcześniejszą pozycję. Mistrzynią świata została Holenderka Lillian de Geus.

Maja Dziarnowska z SKŻ Ergo Hestia zakończyła zmagania na 22. pozycji, a jej klubowe koleżanki były: 26. Małgorzata Białecka, 27. Karolina Lipińska. Jako 57. zmagania zakończyła Agnieszka Bilska z GKŻ Gdańsk.

Bez kwalifikacji olimpijskiej zakończyli zmagania w klasie 49er Łukasz PrzybytekPaweł Kołodziński z AZS AWFiS. W trzech ostatnich startach przypływali na 9., 23. i 22. pozycji. Łącznie zdobyli 134 pkt i zajęli 22. pozycję. Do Tokio wchodziło osiem najlepszych reprezentacji mistrzostw świata. Natomiast Dominik Buksak oraz Szymon Wierzbicki (AZS AWFiS Gdańsk/AZS Poznań) uplasowali się pozycję za nimi.

Na wodzie mieliśmy jeszcze "latające" katamarany, czyli olimpijską klasę Nacra 17. Tymoteusz BendykAnna Świtajska z Navigo Sopot ostatnimi wyścigami awansowali z 63. na 60. miejsce. Nie dało im to miejsca w wyścigach finałowych.

Opinie (1)

• Teraz ME

No to ciekawie zapowiadają się ME w Sopocie chłopaki i dziewczyny powalczą. Trzymamy kciuki.:)

14 Zepter Legionowo 28 4 0 2 21 746:884 14
Po sezonie zasadniczym według systemu każdy z każdym mecz i rewanż osiem najlepszych drużyn awansowało do play-off, by systemem pucharowych wyłonić medalistów.
Zespoły z miejsc 9-14 w drugiej fazie sezonu grają każdy z każdym, bez rewanżów, o utrzymanie, z zachowaniem dorobku punktowego z fazy zasadniczej. Na koniec rozgrywek Ostatnia drużyna w stawce spadnie do Ligi Centralnej, a przedostatnia zagra w barażu o utrzymanie.