Wiadomości

Kamil Stoch mistrzem olimpijskim! Polak wygrał na skoczni normalnej w Soczi

Kamil Stoch zwyciężył w konkursie na skoczni normalnej w Soczi i został mistrzem olimpijskim. Zdjęcie archiwalne z 2006 roku.
Kamil Stoch zwyciężył w konkursie na skoczni normalnej w Soczi i został mistrzem olimpijskim. Zdjęcie archiwalne z 2006 roku. fot. Krzysztof Mystkowski/KFP

Kamil Stoch wygrał zdecydowanie konkurs na skoczni normalnej podczas igrzysk w Soczi, choć kilka godzin wcześniej, z uwagi na stan podgorączkowy i silny ból głowy, rozważał wycofanie się z rywalizacji! To trzeci polski mistrz olimpijski w sportach zimowych po Wojciechu Fortunie i Justynie Kowalczyk. 27-latek WSK Zakopane zdobył jednocześnie 15. medal dla biało-czerwonych w historii tej imprezy, datującej się od 1924 roku. PKOl. za złoto przewidział premię w wysokości 120 tysięcy złotych, a szkoleniowiec mistrza otrzyma o 30 tysięcy mniej.Ile medali na zimowych igrzyskach olimpijskich w Soczi zdobędzie reprezentacja Polski?

pobijemy rekod i będzie co najmniej 7 medali 12%
między 4 a 6 20%
2 lub 3 59%
już nie zdobędziemy żadnego medalu, poprzestaniemy na tytule Stocha 9%
zakończona Łącznie głosów: 346
Po 42 latach Polak stanął ponownie na najwyższym stopniu podium podczas zimowych igrzysk olimpijskich w skokach narciarskich. Jednak, o ile sukces w Sapporo Wojciecha Fortuny był wielką sensacją, to w zwycięstwie Kamila Stocha nie było nic z przypadku, a tym bardziej z niespodzianki.

Fortuna w 1972 roku wygrał różnicą zaledwie 0.1 punktu, mając kapitalny tylko pierwszy skok. Stoch wręcz znokautował rywali, w obu seria uzyskując najlepsze odległości.

Skoczek WKS Zakopane potwierdził, że do Soczi zasłużenie przyjechał jako lider klasyfikacji generalnej Pucharu Świata oraz mistrz świata sprzed roku na dużej skoczni.

Na rosyjskim obiekcie Stochowi przed konkursem wiodło się różnie. Doskonale spisywał się drugiego dnia treningów, ale już co najwyżej poprawnie w kwalifikacjach i serii próbnej, w której zmierzono mu 96.5 metra.

Jednak, gdy przyszło do punktowanej serii, Kamil pokazał wielką klasę. Zawodnik rodem z Zębu skakał jako ostatni. "Poleciał" na odległość 105.5 metra, co równało się nowemu rekordowi skoczni! Ale najważniejsze było to, że 27-latek wyraźnie wyprzedził najgroźniejszych rywali, uzyskując notę 142 punktów.

Drugi w klasyfikacji, mistrz świata sprzed roku na skoczni normalnej - Anders Bardal (Norwegia) tracił 6.2, a Peter Prevc (Słowenia) - 7.2 punktu.

Po pierwszej serii w walce o medale liczyło się jeszcze dwóch kolejnych Polaków. Maciej Kot po skoku na odległość 101.5 metra plasował się na 7. miejscu, mając do wicelidera stratę tylko 4.2 punktu.

Natomiast Jan Ziobro, po próbie na 101 metrów, był dziewiąty, tracąc do Bardala 4.8 punktu.

Wystarczyło skoczyć 2-3 metry dalej od rywali w drugich próbach, aby znaleźć się na "pudle", gdyż na skoczni normalnej każdy metr ma wartość 2 punktów.

Z kwartetu biało-czerwonych do drugiej serii nie awansował tylko Dawid Kubacki. Na półmetku rywalizacji był na 31. miejscu, ale ostatecznie skończył z 32. lokatą, gdyż do finałowej próby dopuszczony został Severin Freud. Niemiec przy długim skoku zaliczył upadek i stąd na półmetku miał niższą kwotę niż Polak, ale mógł zaprezentować się w finale, który odbył się tym razem z udziałem 31 zawodników.

PÓJDŹ SZLAKIEM DAWNYCH SKOCZNI NARCIARSKICH W GDAŃSKU

W finale Ziobro pożegnał się z medalowymi aspiracjami, skacząc tylko 99 metrów, co w klasyfikacji generalnej dało mu 13. miejsce. Wynik Janek skwitował niezadowoloną miną, choć przecież debiutuje na igrzyskach. Dla porównania najlepszym wynikiem Stocha w pierwszym olimpijskim starciem, w Turynie w 2006 roku była 16. pozycja.

Kot lądował krócej od kolegi z drużyny (98.5 metra), ale skakał w gorszych warunkach i otrzymał za to rekompensatę 3.2 punktu. Maciek był wówczas wiceliderem konkursu, ustępując tylko Andreasowi Wellingerowi (Niemcy), który zaatakował z 14. miejsca, które zajmował na półmetku. Ostatecznie polski 23-latek sklasyfikowany został z 7. lokatą. To było zresztą "ulubione" miejsce także biało-czerwonych w innych konkurencjach w niedzielę w Soczi.

Stoch, skaczący jako ostatni w drugiej rundzie, nie musiał iść na całość. Ścigający go rywale nie mogli bowiem przekroczyć 100 metrów.

Kamil nie zadowolił się bynajmniej asekuranckim skokiem. Udowodnił, kto jest bezsprzecznie najlepszy tego dnia, nie zostawiając przeciwnikom żadnych złudzeń. Polak uzyskał 103,5 metra, a za styl otrzymał jedną notę marzeń - 20 punktów. Nad drugim w klasyfikacji osiągnął blisko 13 punktów przewagi!

- Na średniej skoczni jest to naprawdę wielki nokaut. Kamil znokautował rywali praktycznie już w pierwszym skoku, a w drugiej próbie już tylko im dołożył - oceniał w studio TVP Adam Małysz, który mimo wyśmienitej kariery, na igrzyskach olimpijskich poprzestał "tylko" na trzech srebrnych i jednym brązowym medalu.

CZOŁÓWKA KONKURSU OLIMPIJSKIEGO NA SKOCZNI NORMALNEJ I MIEJSCA POLAKÓW
kolejno nota (odległość pierwsza seria+druga seria)
1. Kamil STOCH Polska 278.0 (105.5+103.5)
2. Peter PREVC Słowenia 265.3 (102.5+ 99.0)
3. Anders BARDAL Norwegia 264.1 (101.5+ 98.5)
4. Thomas DIETHART Austria 258.3 ( 99.0+ 98.0)
5. Michael HAYBOECK Austria 258.0 (101.0+ 98.5)
6. Andreas WELLINGER Niemcy 257.1 ( 96.0+101.5)
------------------
7. Maciej KOT Polska 255.8 (101.5+ 98.5)
13. Jan ZIOBRO Polska 252.4 (101.0+ 99.0)
32. Dawid KUBACKI Polska 118.3 (97.5)


Po konkursie odbyła się tzw. dekoracja kwiatowa. Skoczkowie medale otrzymają w poniedziałek.

- Jestem mega szczęśliwy i zadowolony. Dziękuję wszystkim tym, którzy pomogli mi osiągnąć ten sukces. Oni wiedzą, kogo mam na myśli. Podczas konkursu czułem się dobrze, choć jeszcze kilka godzin wcześniej nie wyglądało to najlepiej. Były takie myśli, że... nie pójdę skakać. Miałem stan podgorączkowy i silny ból głowy - zwierzał się Stoch w telewizyjnych "Wiadomościach".

- W takich konkursach najważniejsze jest przygotowanie mentalne, bo nie zrobi się więcej niż się umie. Po zdobyciu złota nie będziemy szaleć, bo jeszcze jest następna robota do wykonania. Wielkie znaczenie dla mnie miał kask, który symbolizuje polskie lotnictwo. Ma się tych dobrych lotników, no nie Polsko?! - dodał z uśmiechem Kamil.

Zgodnie z regulaminem premiowania Stoch za złoto olimpijskie otrzyma z Polskiego Komitetu Olimpijskiego 120 tysięcy złotych, a jego trener - Łukasz Kruczek zainkasuje 90 tysięcy.

Ponadto Kamilowi, jak wszystkim innym medalistom olimpijskim, po skończeniu 35 lat przysługiwać będzie... sportowa emerytura. Obecnie z tego tytułu wypłacane jest około 2,5 tysiąca złotych brutto miesięcznie.

Kolejne szanse na medale polskich skoczków w Soczi będą: 15 lutego (konkurs indywidualny na dużej skoczni) oraz 17 lutego (konkurs drużynowy na dużej skoczni).

Polskie medale w zimowych igrzyskach według kolejności ich zdobywania
27 stycznia 1956 Cortina d'Ampezzo Franciszek Groń-Gąsienica BRĄZ
kombinacja norweska indywidualnie

21 lutego 1960 Squaw Valley Elwira Seroczyńska SREBRO
łyżwiarstwo szybkie - 1500 m 
21 lutego 1960 Squaw Valley Helena Pilejczyk BRĄZ
łyżwiarstwo szybkie - 1500 m 

11 lutego 1972 Sapporo Wojciech Fortuna ZŁOTO
skoki narciarskie - duża skocznia


10 lutego 2002 Salt Lake City Adam Małysz BRĄZ
skoki narciarskie - skocznia normalna
13 lutego 2002 Salt Lake City Adam Małysz SREBRO
skoki narciarskie - skocznia duża

24 lutego 2006 Turyn Justyna Kowalczyk BRĄZ
biegi narciarskie - 30 km techniką klasyczną
25 lutego 2006 Turyn Tomasz Sikora SREBRO
biathlon - bieg masowy 15 km

13 lutego 2010 Vancouver Adam Małysz SREBRO
skoki narciarskie - skocznia normalna
17 lutego 2010 Vancouver Justyna Kowalczyk SREBRO
biegi narciarskie - sprint techniką klasyczną
19 lutego 2010 Vancouver Justyna Kowalczyk BRĄZ
biegi narciarskie - bieg łączony 15 km
20 lutego 2010 Vancouver Adam Małysz SREBRO
skoki narciarskie - skocznia duża
27 lutego 2010 Vancouver Justyna Kowalczyk ZŁOTO
biegi narciarskie - 30 km techniką klasyczną

27 lutego 2010 Vancouver Katarzyna Bachleda-Curuś, Katarzyna Woźniak, Luiza Złotkowska BRĄZ
łyżwiarstwo szybkie - bieg drużynowy na dochodzenie

9 lutego 2014 Soczi Kamil Stoch ZŁOTO
skoki narciarskie - skocznia normalna


Z pierwszego weekendu olimpijskich zmagań w Soczi biało-czerwonych nie można pominąć występu Justyny Kowalczyk. Polka zmaga się pękniętą kością nogi. Mimo to w biegu łączonym w sobotę zdołała wywalczyć 6. miejsce.

Mistrzyni z Kasiny Wielkiej zamierza zaatakować olimpijskie podium ponownie 13 lutego, gdy wystartuje w swojej koronnej konkurencji na 10 kilometrów techniką klasyczną.

11 lutego na medal szansę mieć będzie również Weronika Nowakowska-Ziemniak. Biathlonistka do tej konkurencji przystąpi z 7. pozycją, którą wywalczyła w niedzielnym sprincie. Na trasę biegu pościgowego zawodniczki ruszać będą w odwrotnej kolejności i z zachowaniem różnic czasowych ze sprintu.

Polka do trzeciej w klasyfikacji mieć będzie stratę 9.1 sekundy, co w kontekście biegu na 10 kilometrów nie jest dużą różnicą.

Natomiast tylko kilka minut z 7. lokaty cieszyła się Katarzyna Bachleda-Curuś. Łyżwiarka szybka po biegu na 3000 metrów została zdyskwalifikowana za przekroczenie toru na ostatniej prostej.

Jednak w tej dyscyplinie, tak wśród pań jak i panów, największe nadzieje, sięgające podium wiążemy z konkurencjami drużynowymi. Biało-czerwoni w ścisłej czołówce powinni być także w indywidualnych biegach zwłaszcza na 1500 metrów.

SPRAWDŹ, KIEDY W SOCZI POLACY MOGĄ ZDOBYĆ KOLEJNE MEDALE?

Opinie (97) 7 zablokowanych

 • HURRA!!! WYŚMIENICIE!!! (7)

  Brawo KAMIL

  • 110 2

  • Czy Stoch pokaże gest Kozakiewicza :) (1)

   • 8 7

   • do Ciebie ?

    • 0 1

  • zarąbiście!!!

   • 9 1

  • POLSKA JEST Z CIEBIE DUMNA!!!

   https://www.facebook.com/pages/Kamil-Stoch-Polska-jest-z-Ciebie-dumna/1377002312569436?ref=hl

   • 7 1

  • skocznia normalna

   Juz boje się co będzie na skoczni nienormalne ! .

   • 4 2

  • Gratulujemy (1)

   PS. Proszę p. Szaranowicza o zamknięcie mordy - tekst po pierwszym skoku Kamila "skoczył w stylu Adama Małysza" był na poziomie tekstów Macierewicza o wybuchu! Kamil Stoch to Mistrz i nie skacze jak Adam Małysz tylko jak Kamil Stoch!

   • 6 2

   • A ja bym powiedział, że na poziomie tekstów Niesiołowskiego na każdy temat.

    Bez polityki wysr...ć się już nawet nie możesz?

    • 2 0

 • !!!!! (2)

  Niesamowita koncentracja spokój i precyzja , brawo mistrzu

  • 88 2

  • (1)

   nie rozumiem tego zachwytu.

   Z jakiej racji 2500zl emerytury dla niego po skonczeniu 35r.z ???????

   Toz to skandal!

   • 2 19

   • Skandal to ponad 10 000 dla

    pijaka generała biskupa Głódzia!
    Brawo Kamil

    • 3 4

 • (9)

  Ależ znokautował przeciwników, świetny występ, zero wątpliwości - Mistrz.

  • 90 1

  • (6)

   miał dużo lepsze warunki, ale cichosza, za to jak wieje nie tak to wielki płacz

   • 2 15

   • (5)

    Popatrz na noty za styl i na to, że są rekompensaty za wiatr - nie opowiadaj baśni.
    Brawo MISTRZ!!!

    • 11 1

    • (4)

     buhahah no własnie znawco, stoch miał ujemne punkty za wiatr, czyli mial super warunki a reszta miała punkty dodatnie, a jak wiadomo żadne punkty dodatnie nie zrekompensują w pełni krótszego skoku spowodowanego złymi warunkami

     • 1 7

     • ...

      Zawsze znajdzie się ktoś komu się nie dogodzi i ma problemy ze Sobą:)

      • 6 1

     • Właśnie dużo dają dodane punkty - zobacz sobie tabele na koniec zawodów w PS ktoś powiedzmy ze 125 przed kimś z 131, a na tej skoczni K95 każdy punkt dodany na wagę złota. Zresztą co tu gadać, wygrał wedle nowych zasad i wedle starych zasad - nie masz argumentów.

      • 1 1

     • (1)

      W drugim skoku korekta na wiatr wynosiła 0,0

      • 1 1

      • w pierwszej ujemna, a reszta czołówki w drugiej min plus 5, czyli skakał w zupelnie innych warunkach

       • 1 1

  • bo miał w nosie (1)

   czuł się kijowo i chciał się wycofać, ale pewnie pomyślał jak już jestem to skoczę i na luzaka poszedł i skoczył. Małysza jak pamiętamy trema zjadła. W tej dyscyplinie połowa sukcesu to umysł, reszta to technika.

   • 4 1

   • Malysza nie zjadla trema

    Na skoczni normalnej w Salt Lake City wpadl w dziure po upadku Kasai. Odleglosc mial lepsza po pierwszej serii niz Amman. Gdyby nie ta dziura mogl miec punkt przewagi (moze 1,5 nawet). W drugiej serii skoczyl tylko o pol metra krocej od Ammana wiec wszystko decydowalo by sie notami. A gdyby prowadzil po pierwszej moze by dolozyl wiecej i w drugiej, wiec nie ma mowy o tym, ze go zzarla presja. Pecha mial po prostu

    • 3 0

 • Kamil. Pełny profesjonalizm. Spokój godny Mistrza!

  GRATULACJE!!

  • 72 1

 • Mazurek Dąbrowskiego na ziemi rosyjskiej! (2)

  • 82 5

  • Gdzie Ty Mazurka słyszałeś????

   Wręczenie kwiatów i tyle

   • 2 1

  • Sowieckiej chyba.

   • 2 0

 • Ankieta (2)

  Ludzie są aż tak nawini, że większość głosuje, że Polska zdobędzie ponad 7 medali? Nie ma na to żadnych szans

  • 21 27

  • Irlandia Polnocna nie ma szans wygrac z Anglia w nozna a pzed kazdym meczem 99% odpowiada ze pokonaja Anglikow i to wyraznie. Na tym polega kibicowanie (nawet jak rozum podpowiada inaczej). PS Irlanczykom z polnocy raz nawet sie udalo! - wiara czyni cuda!!

   • 13 1

  • No i co z tego?

   • 0 4

 • BRAWO KAMIL !!!

  • 47 1

 • super sympatyczny Kamil,brawo:)

  • 43 1

 • Brawo ! Złoto olimpijskie !

  :)

  • 37 1

 • Zawsze podkreślacie, że jako portal regionalny-piszecie o regionie (13)

  Zatem autorowi, panu Jackowi Główczyńskiemu tak euforia uderzyła do głowy, że zapragnął podać newsa sportowego, niczym ogólnopolski portal ?!
  Trzymajcie się regionu-jest tyle ważnych spraw do omówienia, to was czyni wyjątkowymi !

  • 7 22

  • jaki to ma związek z Trójmiastem? (10)

   • 29 68

   • Czy Kamil mieszka w trojmiescie tu pracuje ma tu rodzine (3)

    Jaki związek ma to z trojmiastem
    No może pomnik niemieckiego skoczka z czasow wojny i nieistniejące skocznie
    O problemach czy ważnych wydarzeniach w kraju nie piszecie

    Ps Brawa dla Kamila.

    • 22 46

    • Idz sobie gdzie indziej ze swoimi "kwaśnymi" brawami...

     • 10 8

    • Racja. Idz byc tuskiem gdzie indziej ;)

     • 10 3

    • Trzeba nijać sobie wierszówki, większa pensja od pracodawcy będzie.

     • 1 1

   • ano taki, że Trójmiasto to część Polski

    • 38 3

   • Lotos sponsorem :)

    • 24 4

   • Ano taki, że pewnie ma tu zyliardy kibiców (-:.

    • 14 4

   • ano taki zwiazek, że się pół Trójmiasta popłakało ze szczęścia

    • 16 3

   • wielkie trójmiasto nad morzem czarnym

    suchumi soczi batumi

    • 1 2

   • Kamil nie głosowałby na Szczurka

    taki ma to związek

    • 1 2

  • to poczytaj sobie 2010 tez bylo o igrzyskach

   sa rzeczy ponadregionalne
   to nie jestesmy wolnym ksiestwem
   tylko jedna POLSKA

   • 10 1

  • złoty medal na zimowych IO to u nas bardzo rzadki przypadek, więc z tej okazji można zrobić wyjątek

   • 3 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Relacje LIVE

zobacz wszystkie relacje »

Najczęściej czytane