Polki awansowały do MŚ w unihokeju po eliminacjach w hali AWFiS Gdańsk

Damian Konwent
3 lutego 2019 (artykuł sprzed 5 lat)
Polki awansowały do mistrzostw świata dzięki wygranym z Włochami (18:1), Estonią (7:1) i Belgią (9:0). Polki awansowały do mistrzostw świata dzięki wygranym z Włochami (18:1), Estonią (7:1) i Belgią (9:0).

Reprezentacja Polski zakończyła eliminacje do mistrzostw świata w unihokeju i wywalczyła awans z drugiego miejsca w tabeli. W ostatecznym starciu Polki uległy reprezentacji Czech 2:5 (0:2, 0:1, 2:1). Wszystkie mecze eliminacyjne zostały rozgrywane od środy do niedzieli na hali AWFiS w Gdańsku. Kibice nie zawiedli i w większości meczów można było dostrzec komplet publiczności.

Przeczytaj relację z pierwszych dwóch dni imprezy

Polska - Czechy 2:5 (0:2, 0:1, 2:5)
Najlepsze zawodniczki: (Polska) i  (Czechy)

2:5 Repkova as. Plaskova 59:53

POLSKA: Bernacka, Tomczyk; J. Krzywak, Z. Krzywak, Arendarczyk, Noga, J. Szelzchen; Rogala, Buczek, Plechan, Kulczycka, Kozanecka; Timek, Zagórska, Stenka, Samson, Krzystyniak; K. Szelzchen, Marek, Drzymala

Mimo, że oba zespoły awans miały już zapewniony, to mecz toczył się o 1. miejsce w grupie. Bardzo szybko zaczęły Czeszki, które prowadzenie objęły już po 34. sekundach za sprawą Eliski Krupnovej. Kolejną bramkę przed końcem tercji udało się zdobyć Michaeli Mlejnkovej po podaniu Natali Martinakovej i reprezentacja naszych sąsiadek prowadziła 2:0. W 2. tercji kibice zgromadzeni na gali AWFiS w Gdańsku zobaczyli natomiast tylko jedno trafienie. W 36. minucie akcją indywidualną i świetnym strzałem z dystansu popisała się Denisa Ratajova.

Reprezentacja Polski w poprzednich meczach brylowała skutecznością. W meczu "finałowym" zaczęła strzelać jednak zbyt późno, bo dopiero w ostatniej tercji przy prowadzeniu Czeszek 4:0. Wtedy to do ataku swoje koleżanki poderwała Agata Arendarczyk zdobywając pierwszego gola dla Polek. Jej śladami poszła Agata Plechan, która w 56. minucie zamieniła podanie Dominiki Buczek na bramkę.

Polki próbowały dogonić rywalki, jednak wszelkie próby ataku kończyły się niepowodzeniem. Kropkę nad "i" na 6 sekund przed końcem postawiła Martina Repkova ustalając wynik spotkania 5:2.

Belgia - Polska 0:9 (0:4, 0:3, 0:2)
Najlepsze zawodniczki: Luna De Vos (Belgia) i Joanna Szelzchen (Polska)

0:9 Samson as. Krzywak 57:02

W sobotę o 17 Polki przy obecności pełnej hali pokonały natomiast Belgię 9:0, które dzień wcześniej doznały dotkliwej porażki z Czeszkami aż 0:26, a w swoim pierwszym meczu okazały się minimalnie gorsze od Włoszek (3:4).

Worek z bramkami już w 2. minucie otworzyła Klaudia Szelzchen po podaniu od Agaty Arendarczyk. Niespełna minutę później biało-czerwone miały już 2. bramkę na koncie po strzale Mai Stenki, zawodniczki Olimpii Osowa Gdańsk. W 11. minucie Polki przeprowadziły bardzo składną akcję, w której piłka jak po sznurku toczyła się od jednego kija, do drugiego. W końcu Szelzchen mocno podała w stronę bramki, gdzie znalazła się Arendarczyk i strzeliła na 3:0. Przed końcem 1. tercji nasze reprezentantki podwyższyły jeszcze prowadzenie za sprawą Szelzchen, która po wyłonieniu się z głębi pola wykorzystała podanie od Stenki.

Niesione głośnym dopingiem Polki nie zwalniały tempa i w kolejnej tercji robiły kolejne kroki w stronę zwycięstwa. Mocno napierały na rywalki i nie pozwalały im wyjść z własnej połowy, zmuszając tym samym Belgijki do błędu. Te skrupulatnie wykorzystywały Szelzchen, Agnieszka Timek i Plechan, które strzeliły po jednej bramce, a kibice zgromadzenie na hali ponownie dali ponieść się euforii.

W grze Belgijek nie widać było widać już zaangażowania, czego przykładem mógł być gol w 20. sekundzie ostatniej tercji, a bramkę na 8:0 zdobyła wówczas najlepsza tego wieczoru Klaudia Szelzchen. Gwoździa do trumny reprezentacji Belgii dobiła natomiast zawodniczka Olimpii Osowa Gdańsk - Hanna Samson. Niepilnowana Polka wykorzystała podanie od Justyny Krzywak, ustalając wynik spotkania 9:0.

Sprawdź relację z meczów Polski przeciwko Włochom i Estoni

W grupie 20 zawodniczek powołanych na turniej do reprezentacji Polski znalazły się cztery zawodniczki Interplastic Olimpii Osowa Gdańsk: Patrycja Bernacka (bramkarka), Hanna Samson (zdobyła 1 bramkę w eliminacjach), Maja Stenka (3 bramki, 2 asysty) i Malwina Zagórska (4 asysty).

Awans na mistrzostwa świata ze strefy europejskiej wywalczyły: Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Niemcy, Łotwa, Norwegia, Polska, Słowacja i Szwecja.

Najlepsza podczas ostatnich dni zmagań na hali AWFiS okazała się Sofia Joelsson. Szwedka zdobyła w sumie 14 bramek i zaliczyła 7 asyst, co dało jej ostatecznie 21 punktów w kwalifikacji. Tyle samo zdobyła Eliska Krupnova. Czeszka natomiast strzeliła 10 goli, ale miała udział przy 11 bramkach.

Wyniki 1. dnia eliminacji:
Szwecja - Francja 61:0 (22:0, 14:0, 25:0)
Najlepsze zawodniczki meczu: Sofia Joelssen (Szwecja) i Lucie Thevenet (Francja)

Estonia - Czechy 3:10 (2:4, 1:0, 0:6)
Najlepsze zawodniczki meczu: Saskia Ormak (Estonia) i Adela Bocanova (Czechy)

Wyniki 2. dnia eliminacji:
Francja - Dania 0:19 (0:, 0:10, 0:6)
Najlepsza zawodniczka meczu: Lucie Thevenet (Francja) i Mathilde Lundberg Christensen (Dania)

Belgia - Włochy 3:4 (1:2, 2:1, 0:1)
Najlepsze zawodniczki meczu: Sielke Forment (Belgia) i Camilla Olshov (Włochy)

Norwegia - Szwecja 1:17 (1:4, 0:5, 0:8)
Najlepsze zawodniczki meczu: Karen Farnes (Norwegia) i Johansson Delgado (Szwecja)

Wyniki 3. dnia eliminacji:

Włochy - Estonia 1:13 (0:3, 0:5, 1:5)
Najlepsze zawodniczki meczu: Pedrazzoli Linda (Włochy) i Puidak Piret (Estonia)

Czechy - Belgia 26:0 (9:0, 7:0, 10:0)
Najlepsze zawodniczki meczu: Krupnova Eliska (Czechy) i De Coninck Chloe (Belgia)

Szwecja - Dania 13:1 (1:0, 6:0, 6:1)
Najlepsze zawodniczki meczu: Fjellstedt Cornelia (Szwecja) i Amalie Moller Maria (Dania)

Wyniki 4. dnia eliminacji:
Norwegia - Francja 14:0 (5:0, 5:0, 4:0)
Najlepsze zawodniczki meczu: Julie Gidske (Norwegia) i Amelia Gabriel (Francja)

Czechy - Włochy 34:1 (12:0, 11:0, 11:1)
Najlepsze zawodniczki meczu: Denisa Ratajova (Czechy) i Lorena Barbacetto (Włochy)

Opinie (12) 2 zablokowane

• Mam nadzieję, że unihokejistki jeszcze się w Gdańsku pojawią.

Międzynarodowa impreza, bezpretensjonalny sport (ale z olimpijskimi ambicjami), świetna zabawa, emocje i piękne kobiety!

• 0 1

• Unihokej to bardzo szybka gra i bramka może wpaść co kilka sekund.

Na zawodach u mnie w szkole padała bramka za bramką, a na 5 sekund przed końcem wpadł gol dla przeciwniczek. 5 sekund wystarczyło do wyrównania. Tu był pojedynek mistrzyń świata ze słabiutką drużyną. Coś jakby Francja grała z San Marino.

• 1 0

• Super

Brawo Wy

• 2 0

• Wspaniała atmosfera

Klimat jak w Spodku, impreza dla całych rodzin. Gra szybka i widowiskowa - nie było chwili na nudę. Wolontariusze uśmiechnięci i pomocni. Szkoda, że to już koniec. Było naprawdę świetnie.

• 11 0

• (1)

Mega impreza, świetna atmosfera i organizacja turnieju! Warto było przyjść w weekend na halę.
    Oby więcej takich wydarzeń na nieco zapomnianej hali AWFiS.

• 12 0

• Gdyby nadal istniał w Gdańsku żeński szczypiorniak, to hala byłaby częściej w użyciu.
      Gratulacje dla dziewczyn, powodzenia na mistrzostwach.

• 2 0

• Kibic

Czy nie powinien to być informacja dnia w sekcji sportowej ?!?
    W naszym regionie odbyła się super zorganizowana impreza międzynarodowa i duży sukces naszej reprezentacji.
    Raz można odpuścić temat o celebrytach piłkarzach.
    Tak czy inaczej gratuluję naszym dziewczynom.

• 16 2

• Brawo
    Ale widać po wynikach ze straszne rozbieżności w umiejętnościach i to na szczeblu reprezentacji !!