Wiadomości

Polonia Gdańsk walczy o przetrwanie. Mecze niższych klas piłkarskich

SKS Stoczniowiec

Polonia Gdańsk przez kilkanaście sezonów grała na zapleczu ekstraklasy. Teraz kieruje się w kierunku A klasy.
Polonia Gdańsk przez kilkanaście sezonów grała na zapleczu ekstraklasy. Teraz kieruje się w kierunku A klasy. fot. PoloniaGdansk.pl

- Walczymy, żeby klub przetrwał. Chcemy wiązać się z ludźmi, którzy grali w Polonii Gdańsk i mają ją w sercu - mówi nam prezes Łukasz Jeżewski, choć piłkarze raczej nie unikną degradacji. W klasie okręgowej zdobyli zaledwie 8 punktów. W poprzednim tygodniu w cyklu poświęconym niższym klasom rozgrywkowych sprawdziliśmy stan piłkarskich boisk, a w kolejnym odcinku przedstawimy Karima Madaniego, który łączy grę w reprezentacji Polski w piłce plażowej z występami w Sopockiej Akademii Piłkarskiej.Sprawdź, o jakich sprawach pisaliśmy we wcześniejszy artykułach cyklu o niższych ligach piłkarskich


W latach 1973-82 Polonia Gdańsk, grająca wówczas pod nazwą Stoczniowiec, przez siedem sezonów z rzędu występowała na zapleczu ekstraklasy, w najlepszych rozgrywkach osiągając na tym szczeblu aż 3. miejsce. Potem, ale już tylko na dwa sezony, zakotwiczyła jeszcze tak wysoko. Mogła też być dumna ze swoich wychowanków. Tomasz Wałdoch czy Radosław Michalski grali nawet w reprezentacji Polski.

Drużyna Polonii po raz ostatni z piłkarskiej prowincji wybiła się wiosną 2012 roku, gdy z dorobkiem 60 punktów awansowała do III ligi grupy zachodnio-pomorskiej. Na tym poziomie ówczesna ekipa Pawła Pagieły utrzymała się przez dwa sezony. Po degradacji zespół opuścili podstawowi gracze, jak: Daniel Skowroński, Kamil Borkowski czy Adam Piątkowski. Pomimo osłabień kadrowych, klub miał predyspozycje do gry na tym poziomie rozgrywkowym. Stało się jednak to, czego nikt przed sezonem nie przypuszczał. Klub z aspiracjami do awansu i powrotu do III ligi, spada do klasy okręgowej, w której tkwi obecnie do dziś.

Nie jest wykluczone, że teraz Polonia spadnie jeszcze niżej, do A klasy. Obecnie klub zajmuje ostatnie miejsce w tabeli z dorobkiem ośmiu punktów, a w 21. kolejkach tego sezonu wygrał zaledwie raz. Zanotował do tego jeszcze pięć remisów i piętnaście porażek. Gdańszczanie dwukrotnie punktowali w meczu z GKS Sierakowice, Gedanią II, Sportingiem Leźno i Zenitem Łęczyce. Jedyne zwycięstwo przyszło im w ostatniej kolejce z rezerwami Gedanii.

Obecnie drużyna zbudowana jest głównie z zawodników w wieku około 20 lat, czyli takich, którzy jeszcze do niedawna grali w kategorii junior starszy. To strategia, którą klub przyjął jeszcze przed sezonem.

- Z trenerem mieliśmy wspólny projekt. Postawiliśmy na chłopców z rocznika '99 i podobnych. Na tym chcieliśmy budować wieloletnią drużynę. W trakcie sezonu szybko okazało się, że nie idzie to w stronę, którą byśmy chcieli. Taki jest sport - mówi nam Łukasz Jeżewski, prezes Polonii Gdańsk.
W październiku ubiegłego roku doszło do zmian w sztabie szkoleniowym. Krzysztofa Myka zastąpił Jan Buchalski - człowiek, który z Polonią związany jest od kilkudziesięciu lat.

- Klub jest w trakcie zmian, więc trzeba być cierpliwym. Jesteśmy po wielu roszadach. Niektórzy nie chcieli podjąć walki i odeszli. Teraz patrzymy na klub pod kątem, żeby w ogóle funkcjonował. Drużyna obecnie składa się ze studentów. Liczymy się z tym, że możemy spaść, ale nie ma wokół nas złej atmosfery. Klub piłkarski to nie jest piekarnia, że włożymy bułki do pieca i wyjmiemy je za pół godziny. Nie, to jest wieloletni proces. Potrzebujemy ciepłego klimatu. Nie mamy wielkich sponsorów, często robimy coś społecznie, bo to nie płace, a idea zasłużonego klubu nam przyświeca - wyjaśnia trener Buchalski.
Nie jest tajemnicą, że klub od wielu lat boryka się z problemami finansowymi. To przez nie wielu piłkarzy odeszło w ostatnim czasie, a potencjalnie kolejni wybierają inne zespoły.

- Sztuką nie jest przyjście do klubu, gdy są pieniądze, wyższa liga. Sztuką jest podnieść się, gdy w klubie jest dramat. Nie ma szufelek, opału, wszelkich małych, niezbędnych rzeczy. Mi serce pęka, gdy widzę rozpad tego klubu. Zostali w nim ci, którym na Polonii zależy. Potrzebujemy przede wszystkim wsparcia i życzliwości - dodaje szkoleniowiec Polonii.
Pomimo wielu problemów, w klubie są osoby, którym wciąż zależy na drużynie. Nie chcą, by Polonia upadła. Podejmują próby i szukają wielu rozwiązań, które miałyby pomóc zespołowi w normalnym funkcjonowaniu. Miasto jednak odmawia pomocy.

- Chcieliśmy wystartować w budżecie obywatelskim w porozumieniu z radą dzielnicy Młyniska na budowę pełnowymiarowego boiska oraz placu zabaw dla dzieci. Niestety spotkaliśmy się z odmową Urzędu Miasta - tłumaczy prezes klubu.
Jednak to niepowodzenie nie oznacza kapitulacji, choć problemów nie brakuje.

- Prowadzenie klubu to nie jest taka prosta sprawa, jak może się wydawać. Zapraszam wszystkich, żeby zobaczyli, jak to jest kierować klubem bez pieniędzy. Od dwóch lat nie zobaczyliśmy złotówki na szkolenie młodzieży od miasta. To prawda, że w klubie się nie przelewa, robimy co możemy i cieszymy się, że klub jeszcze w ogóle funkcjonuje po tych perturbacjach, które przeszedł. Jeżeli ktoś myśli, że się poddamy to jest w ogromnym błędzie. Walczymy, żeby klub przetrwał. Chcemy wiązać się z ludźmi, którzy grali w Polonii i mają ją w sercu. Najlepiej pisać bzdury w internecie. Proszę przyjść i się przekonać na własne oczy jak funkcjonujemy. Ze sportowym pozdrowieniem dla wszystkich, nawet dla tych, którym nie w smak, że nadal klub działa - kończy Jeżewski.
MECZE Z UDZIAŁEM TRÓJMIEJSKICH ZESPOŁÓW NAJBLIŻSZEJ KOLEJKI:
III Liga
Świt Skolwin - BAŁTYK GDYNIA, sobota, godz. 16
TUTAJ TERMINARZ I TABELA III LIGI

IV Liga
GKS Kowale - LECHIA II GDAŃSK 3:2
Orkan Rumia - GEDANIA 0:3
Arka II Gdynia - Gryf Słupsk 5:0
Anioły Garczegorze - Jaguar Gdańsk, sobota, godz 12:00
TUTAJ TERMINARZ I TABELA IV LIGI

V LIGA
POLONIA GDAŃSK - GEDANIA II 1:0
Orlęta Reda - BAŁTYK II GDYNIA 3:1
Zenit Łęczyce - PORTOWIEC GDAŃSK 1:1
TUTAJ TERMINARZ I TABELA V LIGI

A klasa
OGNIWO SOPOT - Start Mrzezino 4:0
AS POMORZE - Sokół Bożepole Wielkie 4:1
Klif Chłapowo - POTOK KAMIONKA SOPOT 1:4
TUTAJ TERMINARZ I TABELA A KLASY

B klasa
JAGUAR II GDAŃSK - GKS II Żukowo 6:4
Oruński KP - Osiczanka II Osice 0:4
GTS Juszkowo - PORTOWIEC II GDAŃSK 3:3
KP GDYNIA - MORENA GDAŃSK 1:2
TUTAJ TERMINARZ I TABELA B KLASY, 2. GRUPY
TUTAJ TERMINARZ I TABELA B KLASY, 3. GRUPY

III liga kobiet
AKADEMIA PIŁKARSKA II LG - Lew Lębork 4:0
SZTORM II GDAŃSK - Olimpia Czersk, piątek, godz. 19, ul. Kazimierza Górskiego 1
TUTAJ TERMINARZ III LIGI KOBIET

Opinie (70) 2 zablokowane

 • Prawda boli (9)

  W Gdańsku nie jest potrzebny drugi klub. I tak są problemy z wypełnienem stadionu na Lechii. W Trójmiescie wystarczy Lechia i Arka, innych może nie być.

  • 22 133

  • Bałtyk by się mógł ogarnąć. I wrócić na swój stadion. (2)

   Nawet jeśli miasto stadion przejęło, i jest teraz miejski, to fajnie by na nosie drugiemu klubowi zagrali.

   Tak historycznie ;)

   • 33 17

   • Powyższy artykuł.. (1)

    jest przepowiednią tego, co za parę lat spotka (Twój?) Bałtyk.

    Tak kapitalistycznie ;)

    • 16 15

    • Tam podobno Listkiewicz coś ten tego. Więc może jednak.

     Nie mój ;)

     • 5 8

  • Przecież nikt nie chce równać się z Lechia (3)

   Ani z nią walczyć o nic lub rywalizować. W Polonii jak w całym Gdańsku są kibice Lechii i życzą jej jak najlepiej. Tu chodzi o szkolenie młodzieży i klub w którym łatwiej będzie zagrać uzdolnionemu juniorowi czy 20 latkowi. Gra w rezerwach Lechii czy Arki może być niemożliwa kiedy do rezerw właśnie „spadną” zawodnicy nie grający w 11 danego weekendu. Wtedy ma pierwszeństwo gry. Mam nadzieje ze w Gdańsku nie będzie patologii krakowskiej czy warszawskiej. A młodzi chłopacy nie majacy szans gry w Lechii zamiast bujać się po Starogardach czy Pelplinach mogą grać za miedzą. Z obupólną korzyścią.

   • 29 2

   • (2)

    To się obudziłeś. Teraz zapleczem Lechii jest Gedania 1922. To jest klub z przyszłością.

    • 4 11

    • Następny... (1)

     Czemu jakaś chora rywalizacja i zawiść. Poki co Gedania niech wychowa piłkarza do kadry. Fajnie to wyglada i oby tak dalej rozwijała się ta szkółka i zespół seniorów żeby awansował do drugiej ligi. I Polonia i Gedania i Lechia muszą szkolić młodzież a nie jakieś twory na Orlikach.

     • 19 1

     • Oczywista oczywistość

      Gedania to klub zasłużony i nic więcej.Boiska pierwszoligowe,dobrej klasy.W czasie meczu słychać z daleka ,że trwa mecz.Głośne k... co 2 minuty.Kopanina,aż oczy bolą.Widzów 20-30 osób.Klub ,który wymienia sie obok Lechii, to lekka przesada.To samo dotyczy Polonii i Portowca.Ósma Liga Mistrzów.

      • 0 2

  • Nie gadaj głupot

   Chodzi o szkolenie dzieci i młodzieży,nikt nie mówi że Polonia musi grać w Ekstraklasie. Chodzi o tradycję i przetrwanie klubu!

   • 10 0

  • Najlepsza piłka jest w 8 lidze

   Grają tam fanatycy kochający ten sport jak nikt. Początki klubów piłkarskich były takie że, ludzie chcieli sobie pograć i zrzeszali się z innymi fanami piłki, a nie tam zaraz "wielki" futbol

   • 4 0

 • Przy fuzji z Lechią szef Polonii powiedział, że nieważne jaki w Gdańsku powstanie klub, ma być silny.

  Dla mnie, jako kibica Lechii, to stwierdzenie z miejsca przekreślało ten projekt.

  I jestem za jednym mocnym klubem w Gdańsku. Klimat patologii z Krakowa lub Łodzi, gdzie kibole latają za sobą z nożami i się mordują (!!!).....

  A do klimatu Interu i Milanu to nie dorośliśmy. Widać to na przykładzie Arki i Bałtyku.

  Tylko Gedanii mi szkoda. W 2-3 lidze by mogła grać. Ale Stankiewicz doprowadził do ruiny ten klub.

  • 42 14

 • (1)

  Polonia walczy od 20stu lat juz

  • 28 1

  • ...i nic z tej walki nie wynika....

   • 3 1

 • (1)

  Witam, może niech zarząd da jakiś namiar na siebie... mam kilka pomysłów co można by zrobić żeby powoli odbudowywać klub. Sprawa jest ciężka ale nie tragiczna.

  Pozdrawiam

  • 21 5

  • Dyrektor

   Namiar na stronie Klubu

   • 13 2

 • Problem jest gdzieś indziej (1)

  • 12 1

  • Oczywiście..

   W kapitaliźmie liczy się kasa, a nie jakaś tam tradycja!
   Firma czy Spólka, która kasy nie posiada = ginie i znika z Rynku.

   • 3 1

 • Prawda inna (4)

  Pan prezes wiele lat stawia na złych doradców. Ostatnim odkryciem, który robi złą opinię jest pan dyrektor sportowy

  • 16 7

  • Gontarz odejdź (3)

   Gontarz musi odejść. Ciągnie klub na dno.

   • 1 4

   • Sfrustrowany rodzic, którego dziecko nie spełnia ambicji piłkarskich? hahahhaha

    • 1 0

   • Kolejny członek kor. i ty z własnymi pieniędzmi przyjdziesz i naprawisz klub? Personalne wycieczki tym bardziej mówią o Tobie. Co dziecko słabe... to wina wszystkich wokoło tylko ... nie mojego własnego dziecka tak? A może zamiast wylewać na kogoś pomyje, to lepiej zabrać dziecko z klubu a ... najlepiej zmienić mu dyscyplinę np. na bierki.

    • 1 0

   • Fakt

    Gdyby nie Pan Gontarz i jego poświęcenie dla klubu to już pewnie dawno nie byłoby tam piłki młodzieżowej....

    • 1 0

 • LG (1)

  Przekazać stadion komuś kto będzie dobrZe zarządzał i przyciągał szkoleniem Dzieci na wysokim poziomie ,
  20 lat udowadnia ze to nieudacznicy i nic się nie zmieni przez kolejne 20 . Szkoda stadionu!!!!!!!!

  • 24 6

  • Myslę że ktoś ogarnięty to ogarnie.

   • 1 0

 • to kara (1)

  za to że w 74 dwa razy wygrali z Lechią i zabrali jej awans do ekstraklasy ( wtedy I liga )

  P.S.
  a tak serio to powodzenia

  • 22 3

  • Ale pamiętliwy beton, 45 lat go to gryzie :)

   • 2 1

 • Od 20 lat ciągle mają problemy i przez kolejne 20 lat też będą mieli (3)

  Wszystkich tam trzeba wymienić natychmiast!

  • 13 5

  • (2)

   Na kogo.Podaj nazwiska.

   • 3 2

   • (1)

    Jest kilka nazwisk co wezmą obiekt od ręki...

    • 0 0

    • Jak wezmą na własne utrzymanie? Tylko gdzie ci chętni. W mieście?

     • 0 0

 • Polonia musi przetrwać - walczyć! (1)

  • 31 6

  • Może znowu fuzja Lechia - Polonia? Kiedyś Polonia ratowała tyłek Lechii, czas na rewanż, tylko czy ci zarządzani przez Niemca mają honor?

   • 1 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Plebiscyt na Ligowca Roku 2020

Relacje LIVE

zobacz wszystkie relacje »