Judoka z Gdyni na podium Pucharu Europy

mik
18 lipca 2016 (artykuł sprzed 7 lat)
Tomasz Zielski (po prawej) podczas zawodów w Gdyni walczył z 3 lata starszymi od siebie zawodnikami, a mimo to stanął na podium rywalizacji do 55 kilogramów. Tomasz Zielski (po prawej) podczas zawodów w Gdyni walczył z 3 lata starszymi od siebie zawodnikami, a mimo to stanął na podium rywalizacji do 55 kilogramów.

Gdynia, do której judo na najwyższym poziomie powróciło po 15 latach przerwy, okazała się szczęśliwa dla reprezentantów Polski. Biało-czerwoni zdobyli siedem medali, a jeden z nich wywalczył zawodnik miejscowego Galeonu, Tomasz Zielski, który stanął na najniższym stopniu podium w kategorii do 55 kilogramów. Od poniedziałku w Gdynia Arenie trenuje kadra olimpijska, w tym Daria Pogorzelec z Wybrzeża Gdańsk.

W zawodach wzięło udział 268 zawodników i zawodniczek z całego świata. Formuła Pucharu Europy juniorów zezwala na start w imprezie uczestników spoza Starego Kontynentu, dlatego w Gdyni pojawili się również reprezentanci Australii, Portoryko czy Japonii.

- Azjaci przyjechali w bardzo mocnym składzie, natomiast występ takich reprezentacji jak Australia jest ewenementem w europejskich turniejach. Poziom imprezy był bardzo wysoki, a walki oglądało się z przyjemnością. W Gdyni mogliśmy oglądać medalistów mistrzostw świata juniorów i kadetów - wylicza Wiesław Błach, komisarz Europejskiej Federacji Judo.
Zawodnicy z Kraju Kwitnącej Wiśni zajęli w klasyfikacji generalnej imprezy drugie miejsce (3 złote, 3 srebrne, 1 brązowy medal), dość nieoczekiwanie oddając palmę pierwszeństwa Holendrom (3-4-5).

TROJE MISTRZÓW POLSKI Z TRÓJMIASTA

Polacy na swoim terenie zdobyli 7 medali, ale żadnego z najcenniejszego kruszcu. Najbliżej tego celu były: Julia Kowalczyk oraz Paula Kułaga, które pogromczynie znalazły dopiero w walkach finałowych. Pierwsza z nich, startująca w kategorii -57 kg, rywalizowała z Japonką Yui Murai i przegrała przez ippon. Z kolei zawodniczka TDK Trzcianka, która w drodze do finału przed czasem poradziła sobie z dwoma rywalkami, w finale musiała uznać wyższość Holenderki Ilony Lucassen.

Kacper Szczurowski (AZS Gliwice) - kat. - 100 kg

Z kolei brązowe medale zawisły na szyjach pięciorga biało-czerwonych. Jednym z nich był zawodnik gdyńskiego Galeonu, Tomasz Zielski. Był to pierwszy występ judoki w gronie juniorów. Mistrz Polski kadetów otrzymał szansę rywalizacji w kategorii -55 kg z zawodnikami o trzy lata starszymi i spisał się znakomicie, przegrywając tylko z Włochem Andrea Carlino. Trzecie miejsce zapewnił 16-latkowi wygrany pojedynek z Szymonem Śmiegielem.

SPRAWDŹ PEŁNE WYNIKI IMPREZY

Pozostali zawodnicy z Trójmiasta nie będą dobrze wspominać gdyńskiego Pucharu Europy juniorów. Szansę na medal miała jeszcze zawodniczka Conrad Gdańsk, Anita Formela, ale ona w walce o brąz musiała uznać wyższość innej Polki, Darii Tymann.

Juniorki
Kategoria wagowa -63 kg Anna Isenko (AZS AWFiS Gdańsk) - 9. miejsce (2 porażki)
Kat. wag. -70 kg Karolina Miller (AZS AWFiS Gdańsk) nieklasyfikowana (2 porażki)
Kat. wag. +78 kg Anita Formela (Conrad Gdańsk) - 5. miejsce (zwycięstwo i 2 porażki)
Kat. wag. +78 kg Katarzyna Madajewska (AZS AWFiS Gdańsk) - 7. miejsce (2 porażki)

Juniorzy
Kat. wag. -55 kg Tomasz Zielski (Galeon Gdynia) - 3. miejsce (2 zwycięstwa i porażka)
Kat. wag. -66 kg Szymon Jasiński (Galeon Gdynia) - 9. miejsce (zwycięstwo i 2 porażki))
Kat. wag. -73 kg Jędrzej Stecki (Wybrzeże Gdańsk) - nieklasyfikowany (porażka)
Kat. wag. -73 kg Cezary Tchórzewski (Wybrzeże Gdańsk) - nieklasyfikowany (porażka)
Kat. wag. -81 kg Kamil Kotlik (Conrad Gdańsk) - nieklasyfikowany (porażka)
Kat. wag. -90 kg Patryk Frąckowiak (Conrad Gdańsk) - nieklasyfikowany (porażka)
Kat. wag. +100 kg Przemysław Szuta (Galeon Gdynia) - nieklasyfikowany (2 porażki)
Kat. wag. +100 kg Michał Dudek (Wybrzeże Gdańsk) - nieklasyfikowany (zwycięstwo i 2 porażki)

Puchar Europy był pierwszą od 15 lat imprezą o podobnej randze rozgrywaną w Gdyni. W 2001 roku miasto było gospodarzem mistrzostw Polski, na których triumfowali m.in. mistrz olimpijski z Atlanty, Paweł Nastula czy Aneta Szczepańska, która na tym samej imprezie zdobyła srebrny medal.

GDAŃSKA JUDOCZKA JEDZIE NA IGRZYSKA OLIMPIJSKA

Warto dodać, że od poniedziałku w Gdynia Arenie rozpoczął się trzydniowy camp, na którym wspólnie trenować będą najlepsi polscy juniorzy, a także przygotowujący się do igrzysk olimpijskich w Rio de Janerio Ukraińcy oraz reprezentanci Polski. Wśród nich znajdzie się zawodniczka Wybrzeża Gdańsk, Daria Pogorzelec.