Polscy koszykarze wygrali z Iranem i przegrali z Nigerią

ras., dak.
24 sierpnia 2019 (artykuł sprzed 4 lat)
aktualizacja: godz. 11:15 (25 sierpnia 2019)
Łukasz Kolenda (nr 10) był jedynym koszykarzem z Trójmiasta, który zagrał przeciwko Nigerii. Niegroźny uraz wyeliminował Adama Hrycaniuka. Obaj panowie wystąpili w niedzielnym spotkaniu z Iranem. Łukasz Kolenda (nr 10) był jedynym koszykarzem z Trójmiasta, który zagrał przeciwko Nigerii. Niegroźny uraz wyeliminował Adama Hrycaniuka. Obaj panowie wystąpili w niedzielnym spotkaniu z Iranem.

Koszykarze reprezentacji Polski wygrali z Iranem 88:83 (25:16, 15:31, 29:19, 19:17) w drugim towarzyskim meczu rozgrywanym w Yanhgzhou. Do składu biało-czerwonych wrócił Adam Hrycaniuk (Arka Gdynia), który zdobył 8 punktów. Rozgrywający Trefla Sopot Łukasz Kolenda zdobył 2 pkt. Dzień wcześniej Polacy przegrali po dogrywce z Nigerią 87:84 (24:9, 19:18, 17:26, 15:22, d.9 :12). Podopieczni Mike'a Taylora we wtorek w XinYu zmierzą się z Czarnogórą. Z czternastu zawodników trener wybierze dwunastu, którzy w sobotę 31 sierpnia rozpoczną udział w mistrzostwach świata.

Aktualizacja, godz. 11:15

Iran - Polska 83:88 (16:25, 31:15, 19:29, 17:19)

POLSKA: Waczyński 16, Cel 14, Sokołowski 11, Slaughter 10, Hrycaniuk 8, Balcerowski 7, Gruszecki 6, Ponitka 5, Koszarek 5, Kulig 4, Kolenda 2, Olejniczak 0

Marcel Ponitka opuścił Arkę Gdynia. Odchodzi do Zielonej Góry

W przedostatnim teście przed mistrzostwami świata, polscy koszykarze pokonali Iran 88:83. Do składu biało-czerwonych wrócił Adam Hrycaniuk, który dzień wcześniej nie grał z Nigerią przez uraz kostki. W niedzielę pojawił się na parkiecie w pierwszej "5" i to środkowy Arki Gdynia otworzył wynik spotkania, a w całym spotkaniu zdobył 8 "oczek".

Swoją szansę po raz kolejny otrzymał Łukasz Kolenda, choć mecz zaczął na ławce rezerwowych. Zdobył 2 punkty, a jego rywal do miejsca w składzie - Kamil Łączyński nie znalazł się w kadrze na to spotkanie.

- Mecz był w miarę pod kontrolą. Mieliśmy lekki przestój w drugiej kwarcie, trochę zabrakło nam energii. Obudziliśmy się jednak i w trzeciej kwarcie to pociągnęliśmy. Nie było łatwo - 19 godzin wcześniej graliśmy spotkanie, a Iran miał dzień wolny. Mecz na plus. Wczoraj graliśmy dobrze, ale nie udało się wygrać. Dzisiaj zasłużenie odnieśliśmy zwycięstwo i z optymizmem patrzymy w przyszłość - mówił po meczu Adam Waczyński.
Biało-czerwoni zdecydowanie rozpoczęli niedzielny pojedynek. Szybko objęli znaczącą przewagę po rzucie z dystansu Mateusza Ponitki (13:3) i do końca pierwszej kwarty kontrolowali przebieg meczu. Sytuacja zmieniła się w drugiej partii, gdy podopieczni Mike'a Taylora przegrali 15:31 i całą pierwszą połowę 40:47. Po przerwie Polacy zaczęli wracać na właściwy tor. Po "trójce" zaliczyli Adam Waczyński i A.J. Slaugter. Z dobrej strony pokazał się również Michał Sokołowski, autor 11 punktów.

Jeff Roberson nowym koszykarzem Trefla Sopot. Przeczytaj o transferze

We wtorek, przeniesie się do XinYu, gdzie zmierzy się z Czarnogórą.Po tych spotkaniach trener Mike Taylor wybierze ostateczną dwunastkę na mistrzostwa świata.

Kadra na mundialu zagra w grupie A, a rywalami będą Wenezuela (31 sierpnia, godz. 10), Chiny (2 września, godz. 14) oraz Wybrzeże Kości Słoniowej (4 września, godz. 10). Dwie najlepsze ekipy każdej grupy awansują do kolejnej fazy grupowej. Pozostałe drużyny będą rywalizować o miejsca 17-32.

Polska - Nigeria 84:87 (24:9, 19:16, 17:26, 15:22, d. 9:12)

POLSKA: Slaughter 22, Ponitka 12, Waczyński 12, Kulig 11, Gruszecki 6, Sokołowski 6, Cel 5, Balcerowski 4, Olejniczak 4, Kolenda 2, Łączyński 0

Hrycaniuk i Kolenda mogą zagrać na mistrzostwach świata. Czytaj więcej o przygotowaniach reprezentacji Polski

Sparing z Nigerią był pierwszym z trzech ostatnich poprzedzających udział polskich koszykarzy w mistrzostwach świata. Już na chińskiej ziemi, w Nankin biało-czerwoni zmierzyli się z Nigerią. W spotkaniu tym nie wziął udziału Adam Hrycaniuk. Środkowy Arki Gdynia nabawił się urazu podczas poprzedniego sparingu z Holandią w Lublinie. Uraz nie wyklucza "Bestii" z walki o miejsce w kadrze na turniej

- Spodziewamy się, że będzie już w pełni sił w kolejnych spotkaniach. Potrzebuje trochę czasu, ale nie jest to nic poważnego. Chcemy być ostrożni, bo musimy być gotowi na najważniejsze mecze - przekazał trener reprezentacji Polski Mike Taylor.

Polska bez wygranej w Hamburgu. Przeczytaj o koszykarskim turnieju towarzyskim

Szkoleniowiec dał też dodatkowo odpocząć Łukaszowi Koszarkowi aby dać więcej minut na parkiecie Kamilowi Łączyńskiemu i zawodnikowi Trefla Sopot Łukaszowi Kolendzie. Oni rywalizują ze sobą o miejsce w "12" na mistrzostwa.

"Kolendziak" zakończył mecz ze zdobyczą 2 punktów. Biało-czerwoni po znakomitym początku i wysoko wygranej pierwszej kwarcie, roztrwonili prowadzenie i pozwolili rywalom doprowadzić do remisu. W dogrywce Nigeryjczycy poszli za ciosem i zapewnili sobie końcowy triumf.
ras., dak.

Opinie (11)

• Wytłumaczcie mi (6)

Jak można przegrać w koszykówkę z państwem z Afryki...? Na jakim my jesteśmy poziomie?