Polska - Bułgaria 1:1 w Gdyni w eliminacjach młodzieżowych mistrzostw Europy 2021

Jacek Główczyński
13 października 2020 (artykuł sprzed 3 lat)
Polska zremisowała w Gdyni z Bułgarią 1:1. O tym, czy biało-czerwoni zagrają w finałach mistrzostw Europy U-21 dowiemy się dopiero 17 listopada, ale nie wszystko jest w ich rękach. Polska zremisowała w Gdyni z Bułgarią 1:1. O tym, czy biało-czerwoni zagrają w finałach mistrzostw Europy U-21 dowiemy się dopiero 17 listopada, ale nie wszystko jest w ich rękach.

Polska zremisowała z Bułgarią 1:1 (0:1) w Gdyni, w meczu eliminacyjnym młodzieżowych mistrzostw Europy 2021. Selekcjonerowi Czesławowi Michniewiczowi tylko połowicznie udało się zatem pożegnanie z kadrą, z którą pracował od lipca 2017 roku. W listopadzie o awans zagra jego następca, ale musi nie tylko ograć Łotwę, a jeszcze wygrać korespondencyjny pojedynek z wicemistrzami innych grup.

Czesław Michniewicz przed ostatnim meczem w młodzieżowej reprezentacji Polski

Bida 66 - Dimitrow 41

POLSKA: Grabara - Fila, Piątkowski, Kiwior, Puchacz - Slisz - Rosołek (62 Tomczyk), Listkowski, Bogusz, Kamiński (46 Bida) - Klimala (83 Białek)

BUŁGARIA: Naumow - Popow, P.Hristow, A.Hristow, Ljaskow - Jankow (86 Jordanow), Antow (87 Chandarow), Jurukow - Iwanow (86 Minczew), Krastew, Rusew (6 Dimitrow)

Sędzia: Lindhout (Holandia). Żółte kartki: Listkowski, Bida (Polska), Ljaskow, Jurukow, Chandarow (Bułgaria).

Bułgarzy szybko pokazali, że nie przyjechali się do Gdyni się bronić, a wygrana przed rokiem nad Polską u siebie 3:0, najwyraźniej jeszcze bardziej ich rozochociła. Ich ataki napędzał głównie Dominic Jankow.

By pozostać na 2. miejscu i zachować szanse na awans do finałów mistrzostw Europy 2021, biało-czerwoni w Gdyni nie mogli przegrać. Natomiast rywale, by odebrać nam tę pozycję, musieli wygrać. I to nastawienie było widać na boisku.

Przypomnijmy, że poza Rosją, która już awansowała z 1. miejsca, z naszej grupy awans może dać także 2. lokata. Aby tak się stało, trzeba jednak osiągnąć korzystniejszy bilans od co najmniej czterech z ośmiu wicemistrzów innych grup. Porównywane będą tylko wyniki osiągane w meczach drużyn z miejsc 1-5.

- Przeliczyliśmy możliwe warianty. Jeszcze dużo się może wydarzyć, gdyż są grupy 5- i 6-drużynowe. Zobaczymy kto zajmie ostatnie miejsca, bo z tymi drużynami punkty nie będą się liczyły i to też będzie miało istotne znaczenie. Mogą decydować nawet bramki. Musimy zdobyć 6 punktów, żeby myśleć o awansie - tak przed meczem o tym korespondencyjnym pojedynku mówił Czesław Michniewicz, który spotkaniem w Gdyni bez względu na wynik żegnał się z narodową młodzieżówką.

Polska - Łotwa, Bułgaria - Estonia

W podstawowej "11" rozpoczął grę Karol Fila z Lechii Gdańsk, który zastąpił pauzującego za karki Roberta Gumnego. Natomiast wzrosła teoretycznie siła ataku, gdyż mógł wystąpić Patryk Klimala, którego zabrakło w ostatnim, przegranym meczu w Serbii 0:1, w którym pauzował za kartki.

Jednak w pierwszej połowie większej mocy ofensywy biało-czerwonych nie było widać. Nasi reprezentanci zdołali oddać tylko jeden celny strzał. W 34. minucie z woleja, sprzed pola karnego uderzył Mateusz Bogusz. Jednak bułgarski bramkarz nie popełnił błędu.

Z tej połowy z dokonań ofensywnych Polaków można jeszcze tylko wymienić zablokowany strzał z pola karnego Tymoteusza Puchacza oraz jego zagranie wzdłuż pola bramkowego, do którego nikt nie dołożył nogi.

Ponadto Klimala, na co dzień grający w Celicu Glasgow, raz pokazał jak walczy się na Wyspach Brytyjskich. Polak przepchnął przy linii bocznej obrońcę i popędził w pole karne, przeskakując nad nogami kolejnego przeciwnika, ale niestety nikt z jego kolegów za nim nie podążył i napastnik nie miał z kim sfinalizować tego ataku.

Bułgarów ucieszył piłkarz, który na murawie pojawił się w... 6. minucie. Zdravko Dimitrov, który strzelił gola na 1:0, skorzystał na kontuzji kolegi i opuścił ławkę rezerwowych. W 41. minucie wręcz ośmieszył polskich obrońców. Wpadł z piłką w pole karne, "przełożył" trzech naszych piłkarzy i wybiegł z "16". Tam przełożył sobie piłkę z prawej na lewą nogę i uderzył tuż przy słupku, gdyż Bartosz Slisz nie zdążył z blokowaniem tego strzału.

Ale Polacy już wcześniej otrzymali ostrzeżenia. Kamila Grabarę do najwyższego wysiłku zmusił Kaloyan Krastev, a były jeszcze trzy celne strzały z dystansu.

Po zmianie stron jako pierwsi zaatakowali Polacy. W bardzo dobrej okazji, po rozegraniu rzutu rożnego z 15. metra przestrzelił Marcin Liskowski. Odpowiedź Bułgarów była natychmiastowa i o wiele groźniejsza. Gdyby nie doskonałe parady Grabary przy strzałach Stanisława Iwanowa i Dmitrowa, byłaby powtórka wyniku z Bułgarii.

Gdy wydawało się, że nic dobrego nas już nie czeka przy ul. Olimpijskiej, Polacy zaskoczyli Bułgarów po rzucie rożnym. Puchacz wrzucił piłkę pod nogi Klimali, który huknął jak z armaty. Piłka odbiła się od poprzeczki, a z dobitką zdążył Bartosz Bida, który po przerwie zameldował się na boisku.

W 85. minucie znów Bida próbował strzelać po stałym fragmencie gry. Biało-czerwoni sygnalizowali nawet zagranie ręką, przy próbie bloku tego uderzenia, ale sędzia nie zagwizdał.

Jeszcze w doliczonym czasie gry zaatakowali jedni i drudzy, ale mimo wielkiej ambicji z obu stron, wynik nie uległ zmianie. Polacy są nadal teoretycznie w grze o awans, ale ich szanse są zdecydowanie niższe niż wówczas, gdyby w Gdyni zainkasowali komplet punktów. Ostatni bój zaplanowany jest 17 listopada.