Polska - Finlandia 5:1. Kamil Grosicki ustrzelił hat-tricka

Jacek Główczyński
7 października 2020 (artykuł sprzed 3 lat)

Kamil Grosicki w pierwszej połowie skompletował klasycznego hat-tricka. Kamil Grosicki w pierwszej połowie skompletował klasycznego hat-tricka.

Polska pokonała Finlandię 5:1 (3:0) w towarzyskim meczu na Stadionie Energa Gdańsk. Do przerwy klasycznym hat-trickiem popisał się Kamil Grosicki, który był tego dnia kapitanem. W drugiej połowie strzelali napastnicy: Krzysztof Piątek i Arkadiusz Milik, którzy korzystali z tego, że Robert Lewandowski zajął miejsce na trybunach. Od 62. minuty na boisku zaprezentował się Rafał Pietrzak, lewy obrońca Lechii Gdańsk. Mimo że selekcjoner Jerzy Brzęczek, zgodnie z zapowiedziami, postawił na debiutantów i rezerwowych to biało-czerwoni odnieśli najwyższe zwycięstwo w historii występów na Letnicy.

7 Milik
Sędziowie: Ocenas oraz Vorel, Tomcik (wszyscy Słowacja)

20 Pohjanpalo
  • 46' 3 Walukiewicz Zmiany 2 Bochniewicz
  • 61' 9 Moder Zmiany 10 Krychowiak
  • 62' 11 Grosicki Zmiany 13 Pietrzak
  • 62' 18 Bereszyński Zmiany 20 Czerwiński
  • 71' 23 Piątek Zmiany 14 Klich
  • 82' 17 Kądzior Zmiany 21 Jóźwiak
  • 46' 22 O'Shaughnessy Zmiany 18 Uronen
  • 46' 21 Lam Zmiany 14 Niskanen
  • 46' 16 Pirinen Zmiany 8 Taylor
  • 63' 19 Kauko Zmiany 6 Kamara
  • 63' 20 Pohjanpalo Zmiany 7 Karjalainen
  • 82' 9 Jensen Zmiany 13 Soiri
  • 9' Grosicki
  • 18' Grosicki
  • 38' Grosicki
  • 53' Piątek
  • 87' Milik
  • 68' Niskanen

Reprezentacja Polski na Letnicy zagra po raz 9. Tylko dwa z dotychczasowych meczów wygrała. Po raz ostatni triumfowała ponad 6 lata temu

DOTYCHCZASOWE MECZE REPREZENTACJI POLSKI NA STADIONIE W LETNICY
Bilans: 2 zwycięstwa, 2 remisy, 4 przegrane, bramki 9:12
6 września 2011: Polska - Niemcy 2:2 (0:0)
Bramki: Lewandowski 55, Błaszczykowski 90 (karny) - Kroos 67, Cacau 90+3

14 listopada 2012: Polska - Urugwaj 1:3 (0:2)
Obraniak 64 - Glik (samobójcza) 22, Cavani 34, Suarez 66

14 sierpnia 2013: Polska - Dania 3:2 (1:2)
Klich 4, Sobota 59, Zieliński 60 - Eriksen 18, Braithwaite 45

6 czerwca 2014: Polska - Litwa 2:1 (0:1)
Milik 59, Lewandowski 79 (karny) - Spalvis 44

16 czerwca 2015: Polska - Grecja 0:0

1 czerwca 2016: Polska - Holandia 1:2 (0:1)
Jędrzejczyk 60 - Janssen 33, Wijnaldum 76

13 listopada 2017: Polska - Meksyk 0:1 (0:1)
Jimenez 13

15 listopada 2018: Polska - Czechy 0:1 (0:0)
Jankto 52
w najsilniejszym składzie Polacy byliby faworytami spotkania z Finlandią, ale z uwagi na to, że to pierwszy z trzech meczów, które trzeba rozegrać w ciągu 8 dni, trener Brzęczek zapowiedział wystawienie do gry debiutantów i piłkarzy, którzy w reprezentacji byli ostatnio rezerwowymi

Koronawirus atakuje kadrę. Dodatkowe powołania

przyszło też zmagać się z koronawirusem. Trener Brzęczek zaczął zgrupowanie z tego powodu dzień później, chory Zieliński w ogóle nie przyjechał, Rybus, który o zarażeniu dowiedział się już na zgrupowaniu, został objęty kwarantanną, a Szczęsny najwcześniej dojedzie w czwartek, bo na kwarantannie są piłkarze Juventusu Turyn

Gdzie mieszkają, gdzie trenują reprezentacje Polski seniorów i młodzieżowa w Trójmieście?

na pierwszym treningu kadry w Trójmieście, którzy poprowadzili asystenci trenera Brzęczka, obecnych było tylko 10 piłkarzy. Lepsza frekwencja była na oficjalnym treningu, który odbył się w przededniu meczu na Stadionie Energa Gdańsk
trener Brzęczek zdecydował się wezwać posiłki, wśród piłkarzy dodatkowo powołanych jest Pietrzak, lewy obrońca Lechii

Rafał Pietrzak: Mógłbym poradzić sobie w reprezentacji Polski - wywiad Trojmiasto.pl z 29 września

to pierwszy piłkarz trójmiejskiego klubu powołany do reprezentacji za kadencji trenera Brzęczka

Piłkarze, którzy grając w trójmiejskim klubie, wystąpili w seniorskiej reprezentacji Polski - pełna lista, mecze, gole

piłkarze, którzy byli do dyspozycji na mecz z Finlandią:
Bramkarze:
Bartłomiej Drągowski (Fiorentina, Włochy), Łukasz Fabiański (West Ham United, Anglia), Łukasz Skorupski (Bologna, Włochy)

Obrońcy:
Rafał Pietrzak (Lechia Gdańsk), Jan Bednarek (Southampton, Anglia), Bartosz Bereszyński (Sampdoria Genua, Włochy), Paweł Bochniewicz (Heerenveen, Holandia), Alan Czerwiński (Lech Poznań), Kamil Glik (Benevento, Włochy), Michał Karobownik (Legia Warszawa), Tomasz Kędziora (Dynamo Kijów, Ukraina), Arkadiusz Reca (FC Crotone, Włochy), Sebastian Walukiewicz (Cagliari, Włochy)

Pomocnicy:
Jacek Góralski (Kajrat Ałmaty, Kazachstan), Kamil Grosicki (West Bromwich Albion, Anglia), Kamil Jóźwiak (Derby, Anglia), Damian Kądzior (SD Eibar, Hiszpania), Mateusz Klich (Leeds, Anglia), Grzegorz Krychowiak (Lokomotiw, Rosja), Karol Linetty (Torino, Włochy), Jakub Moder (Lech Poznań), Sebastian Szymański (Dinamo Moskwa, Rosja)

Napastnicy:
Robert Lewandowski (Bayern Monachium, Niemcy), Arkadiusz Milik (SSC Napoli, Włochy), Krzysztof Piątek (Hertha Berlin, Niemcy)
w związku z pandemią koronawirusa ograniczenia mamy także na trybunach. Gdańsk jest w strefie żółtej, a zatem na widowni może być zajętych tylko 25 procent miejsc. Bilety oferowane w trzech kategoriach cenowych po: 70, 90 i 120 zł. Mogło je nabyć około 10 tys. kibiców

Bilety na mecz z Finlandią dostępne od 5, a z Włochami od 7 października - szczegóły

PZPN przyznaje, że wszystkie bilety nie zostały sprzedane. Spodziewanych jest na trybunach około 4,5 tysiąca kibiców
w "11" trzech debiutantów: Drągowski (Polska), Walukiewicz (Polska) i Karbownik (Polska)
Pietrzak mecz zaczyna na ławce rezerwowych
nawet na ławce nie ma Lewandowskiego, ale jest obecny na stadionie. Robert zajmie miejsce na trybunach
ławka rezerwowych Polski: 1 Skorupski, 22 Fabiański - 2 Bochniewicz, 4 Kędziora, 6 Góralski, 10 Krychowiak, 13 Pietrzak, 14 Klich, 15 Glik, 19 Szymański, 20 Czerwiński, 21 Jóźwiak
Finlandia też w eksperymentalnym składzie
ławka rezerwowych Finlandii: 1 Hradecky, 23 Maenpaa - 2 Arajuuri, 3 Granlund, 4 Toivio, 6 Kamara, 7 Karjalainen, 8 Taylor, 13 Soiri, 14 Niskanen, 18 Uronen
drużyny na murawie, za chwilę hymny
Finowie granatowe stroje z niebieskimi dodatkami
kapitanem Polaków dziś Grosicki (Polska), a numer Lewandowskiego - "9" - przejął Moder
Polacy białe koszulki, czerwone spodenki
1'
od środka mecz rozpoczęli Finowie
2'
kibiców nie ma dużo, ale ci co przyszli, starają się dopingować
2'
zagranie ręką w polu karnym O'Shaughnessy, ale sędzia nakazał grać dalej
3'
zablokowany strzał przed polem karnym gości. Próbował Linetty
4'
gra na połowie gości
6'
Joronen (Finlandia) łapie piłkę po strzale Modera (Polska) z dystansu
6'
i kolejny strzał, tym razem Grosickiego (Polska) z narożnika pola karnego, ale znów piłkę złapał bramkarz gości
7'
zablokowane dośrodkowanie Bereszyńskiego (Polska)
8'
po akcji Linetty'ego (Polska) najpierw zablokowany Piątek (Polska), a po chwili dobitka Grosickiego (Polska) nad bramką
9'
[1:0] Polska STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Grosicki. Kądzior wrzucił piłkę w pole karne, tam Milik, mimo że był osaczony przez obrońców, zdołał odegrać przed pole karne, skąd precyzyjnym strzałem tuż przy słupku popisał się Grosicki
9'
dla Grosickiego (Polska) to 15. gol w 76. meczu w reprezentacji, przypomnijmy, że dziś jest kapitanem drużyny
11'
cały czas przewaga Polaków, gra głównie na połowie Finów
12'
Joronen (Finlandia) obronił strzał Milika (Polska) sprzed pola karego
15'
atak Finów, najpierw zdobyli rzut wolny po chwili rzut rożny po interwencji Bereszyńskiego (Polska)
16'
Drągowski (Polska) z kłopotami piąstkuje piłkę nad poprzeczką po dośrodkowaniu z narożnika boiska Pirinena
17'
i trzeci z rzędu korner dla rywali, teraz tylko z tą różnicą, że z drugiej strony polskiej bramki
17'
po dośrodkowaniu z narożnika przez Alho (Finlandia) Polacy wyszli z szybką kontrą
18'
[2:0] Polska STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Grosicki. Składna akcja biało-czerwonych. Bereszyński do Modera, a ten w pole karne do Grosickiego, który pewnie uderzył do siatki, choć strzelał z ostrego kąta
21'
Finowie ustawiają się piątą w obronie, ale to na niewiele im się zdaje, nasza reprezentacja znów w ataku
24'
"Polska, biało-czerwoni" - z trybun
27'
piłka po dośrodkowaniu Karbownika (Polska) nie doszła do Piątka w polu karnym
27'
Joronen (Finlandia) złapał piłkę po strzale Linetty'ego (Polska) sprzed pola karnego
28'
Polacy teraz wycofują się na własną połowę i dopiero w strefie środkowej próbuje zabrać piłkę rywalom, by przeprowadzić szybki atak. Wcześniej grali głównie atakiem pozycyjnym na połowie rywali
29'
tym razem do Piątka nie doszła piłka od Kądziora (Polska)
30'
Joronen (Finlandia) "zdjął" piłkę z głowy Milika (Polska) po dośrodkowaniu Grosickiego (Polska)
31'
na rozgrzewce m.in. Pietrzak, w dobrym towarzystwie, bo razem z Klichem
32'
"My chcemy gola" - z trybun
34'
Bednarek (Polska) naprawił swój błąd i nie pozwolił na strzał Jensenowi (Finlandia), który wcześniej zabrał mu piłkę
35'
przycisnęli Finowie. Bereszyński (Polska) wybija piłkę poza bramkę
35'
Piątek (Polska) przejął piłkę po dośrodkowaniu z narożnika boiska Alho (Finlandia) i został sfaulowany przez Pohjanpalo (Finlandia)
38'
[3:0] Polska STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Grosicki. Asystę zaliczył... Vaisanen, który lekko wybił piłkę przed pole karne, skąd uderzył precyzyjnie Grosciki
38'
Klasyczny hat-trick Grosickiego (Polska), czyli trzy gole w tej samej połowie nie przedzielone bramką żadnego innego zawodnika
40'
strzał Schuller (Finlandia) nad bramką po tym, gdy Drągowski (Polska) zbyt krótko piąstkował piłkę
41'
była szansa na 4:0, ale Milik (Polska) przestrzelił głową w 100-procentowej sytuacji
43'
strzał z dystansu Modera (Polska). Łapie piłkę bramkarz gości
45'
60 sekund doliczonych do pierwszej połowy
45+1
KONIEC PIERWSZEJ POŁOWY. POLSKA - FINLANDIA 3:0
Pierwsza połowa to popis Grosickiego (Polska), który ustrzelił klasycznego hat-tricka, a każdy z goli to efekt bardzo dobrych strzałów. Polacy całkowicie dominują nad Finlandią. Kilka akcji rozegrali tak składnie, że nie było widać, iż w takim zestawieniu grają po raz pierwszy i zapewne ostatni. Jest szansa nie tylko na trzecie zwycięstwo na Letnicy, ale na najwyższą wygraną w historii na tym stadionie. Poprzednio były tylko wygrane nad Danią 3:2 i Litwą 2:1.
Dla Grosickiego są to pierwsze gole w reprezentacji w Gdańsku, a już stał się najskuteczniejszym piłkarzem na tym obiekcie. Wcześniej 2 gole dla Polski udało się tutaj zdobyć Lewandowskiemu.
46'
Polska przeprowadza w przerwie zmianę. Boisko opuszcza Walukiewicz, w jego miejsce wchodzi Bochniewicz.
46'
w Finlandii trzy zmiany w przerwie
46'
Finlandia przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza O'Shaughnessy, w jego miejsce wchodzi Uronen.
46'
Finlandia przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Lam, w jego miejsce wchodzi Niskanen.
46'
Finlandia przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Pirinen, w jego miejsce wchodzi Taylor.
46'
drugą połowę rozpoczęła Polska
46'
dla Bochniewicza (Polska) to debiut w reprezentacji
46'
trener Brzęczek najwyraźniej w ten sposób sprawdza, czy Walukiewicz (Polska), czy Bochniewicz (Polska) powinien zagrać z Glikiem na środku obrony przeciwko Włochom, bo w tym meczu nie wystąpił z powodu nadmiaru kartek Bednarek (Polska)
47'
Drągowski (Polska) odbił piłkę po strzale Niskanena
49'
rzut rożny dla gości znów po akcji Niskanena (Finlandia)
49'
Drągowski (Polska) wypiąstkował piłkę wrzuconą z narożnika boiska przez Alho (Finlandia)
50'
Joronen (Finlandia) obronił strzał Linettty'ego (Polska)
53'
[4:0] Polska STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Piątek. Grosicki zostawił piłkę na lewym skrzydle Kądziorowi, który wpadł z nią w pole karne i wyłożył na strzał Piątkowi
55'
Joronen (Finlandia) wypuścił piłkę po dośrodkowaniu Kądziora (Polska)
56'
i znów fiński bramkarz miał kłopoty przy dośrodkowaniu, tym razem Grosickiego (Polska)
56'
rzut rożny dla Polski
56'
bez zagrożenia dla gości po dośrodkowaniu z narożnika boiska Kądziora (Polska)
59'
po przerwie Finlandia gra odważniej, zrezygnowała z gry trzema obrońcami
60'
celny, ale zbyt lekki strzał Grosickiego (Polska) po indywidualnej akcji
61'
trzy zmiany w Polsce za chwilę, w tym wejdzie do gry Pietrzak, piłkarz Lechii
61'
Polska przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Moder, w jego miejsce wchodzi Krychowiak.
62'
Polska przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Grosicki, w jego miejsce wchodzi Pietrzak.
62'
Polska przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Bereszyński, w jego miejsce wchodzi Czerwiński.
62'
kapitanem biało-czerwonych obecnie jest Krychowiak (Polska), który przejął opaskę po Grosickim
63'
Finlandia przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Kauko, w jego miejsce wchodzi Kamara.
63'
Finlandia przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Pohjanpalo, w jego miejsce wchodzi Karjalainen.
63'
64'
po dośrodkowaniu z narożnika boiska Kądziora (Polska) niecelnie główkował Bochniewicz (Polska)
65'
bardzo dobra interwencja Drągowskiego (Polska) po kontrze rywali
68'
[4:1] Finlandia STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Niskanen. Techniczne uderzenie z pola karnego piłkarza, który wszedł do gry po przerwie. Piłka wpadła tuż przy słupku. Krychowiak nie zdążył zablokować tego uderzenia
70'
Tym razem Drągowski (Polska) złapał piłkę po strzale Niskanena (Finlandia), ale i Krychowiak (Polska) zdążył wyciągnąć nogę i osłabił impet strzału rywala
71'
Bednarek (Polska) zablokował strzał
71'
Polska przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Piątek, w jego miejsce wchodzi Klich.
75'
rzut rożny dla gości
76'
tym razem zagranie przed pole karne z narożnika boiska, ale bez strzału
78'
Bochniewicz (Polska) zablokował w polu karnym Kamary (Finlandia), któremu piętą piłkę odegrał Niskanen (Finlandia)
78'
bez zagrożenia po dośrodkowaniu z narożnika boiska Uronena (Finlandia)
82'
Polska przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Kądzior, w jego miejsce wchodzi Jóźwiak.
82'
Finlandia przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Jensen, w jego miejsce wchodzi Soiri.
84'
Bednarek (Polska) fauluje tuż przed linią pola karnego Taylora (Finlandia)
85'
zamieszanie w "16" Polski po dośrodkowaniu z rzutu wolnego Taylora (Finlandia), m.in. Drągowski (Polska) minął się z piłką
87'
[5:1] Polska STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Milik. Z lewego skrzydła piłkę na 15. metr wycofał Karbownik, a Milik uderzył z pierwszej piłki. Futbolówka nim wpadła do siatki odbiła się jeszcze od słupka
88'
jeszcze raz piłka do Milika (Polska), ale tym razem strzał napastnika niecelny
90'
2 minuty doliczone do drugiej połowy
90+1
publiczność śpiewa "Mazurka Dąbrowskiego"
90+2
"Dziękujemy" - skandowanie z trybun
90+3
KONIEC MECZU. POLSKA - FINLANDIA 5:1
Najwyższe zwycięstwo w historii występów biało-czerwonych na Letnicy. W drugiej połowie Finlandia zagrała odważniej, częściej atakowała, ale Polacy byli znów skuteczni, choć nie grali już tak widowiskowo jak do przerwy. Co cieszy po golu strzelili napastnicy: Piątek (Polska) i Milik (Polska), a zatem oglądający mecz z trybun Lewandowski może być spokojny. W niedzielę to oczywiście on ma zagrać na Stadionie Energa Gdańsk przeciwko Włochom. Skład będzie znacznie zmieniony w porównaniu z dzisiejszym meczem.

Polska
Finlandia

90% 259 typowań Polska
8% 24 typowania REMIS
2% 5 typowań Finlandia

Opinie (63) 3 zablokowane

• Brawo trener i drużyna. Brawa za dużo młodych w składzie. Brawa za zaangażowanie. Krycha i Zielu poza wyjściowa 11. W takiej dyspozycji Linetty i Moder pierwszy plac. Dzięki modnisiowi zaczęła się nerwówka jak wszedł. Brawo drużyna.

• 22 7

• O, nawet ta sierota Milik coś trafił w kadrze. Zupełnie jak nie on. (6)

W meczach o punkty pewnie jak zwykle spartaczy wszystko co możliwe.

• 26 14

• A co ty osiągnąłeś w piłce (2)

że taki wyszczekany jesteś?
      Grałeś w salezjańskiej?

• 6 6

• (1)

on nie zarabia za swoja "prace" kilku milionów, a milik tak...

• 1 3

• On jeszcze chodzi do szkoły.

Ile będzie w przyszłości zarabiał, to nie wiadomo.

• 2 0

• ???????? (2)

Jeden jedyny raz w historii piłki nożnej, Polska wygrała z Niemcami i wtedy gola zdobył Milik. Z podobnej odległości, w bardzo podobnym stylu. Nie pisz tutaj więcej, proszę wy..

• 3 3

• A pamiętasz ile meczy o punkty Polsce zawalił? (1)

Ja tak.

• 0 2

• Ja też.

Piłka nożna to gra zespołowa. Milik jest bardzo dobrym piłkarzem, dlatego gra w serie A (podpowiedź dla ciebie : Liga włoska), a nie w twoje szparce dynia.

• 1 0

• 25 (4)

tyle reklam musiałem obejrzeć, żeby zobaczyć transmisję na stronie tvp. Włączam mecz pod koniec pierwszej połowy - 6, jest dopiska, że dzięki reklamom oglądam za darmo, więc spoko, przeżyję. Po pierwszej połowie wyłączam przeglądarkę, włączam znowu pod koniec drugiej połowy - 8 reklam (razem 14), po których widzę czarny ekran, transmisja nie działa. Odświeżam, kolejne 8 (razem 22), po kilku minutach znów czarny ekran. Odświeżam, tym razem 3 reklamy (razem 25). Łącznie prawie tyle samo czasu co na mecz, poświęciłem na reklamy.
    Brawo panie Kurski, choć o te kilka groszy budżet podreperowany.

• 19 11

• Zapłać abonament to będziesz miał bez tylu reklam.

Tylko z 15 sztuk pewnie :)))

• 4 4

• Kup sobie telewizor.

Nie są już takie drogie. Porobisz na budowie póki nie ma mrozów i sobie kupisz.

• 2 1

• oglądałem cały mecz i było ok

• 2 0

• Dziwne, ja tylko 3 na początku, tyle że ja nie zamykałem już karty, bo wiem że za każdym razem wtedy reklamy idą.

• 2 0

• w pierwszej połowie dobrze sie to oglądało (1)