Polska - Japonia 1:0. Piłkarz Lechii Gdańsk zagrał na mundialu

28 czerwca 2018 (artykuł sprzed 5 lat)

Jan Bednarek strzelił gola Japonii, a Polska zwycięstwem pożegnała się z mundialem w Rosji. Jan Bednarek strzelił gola Japonii, a Polska zwycięstwem pożegnała się z mundialem w Rosji.

Polska pokonała Japonię 1:0 (0:0) w ostatnim swoim meczu na mundialu w Rosji. Od 79. minuty grał Sławomir Peszko. Za jego udział w mistrzostwach świata Lechia Gdańsk zarobiła około ćwierć miliona dolarów. Biało-czerwoni wracają do domu, a pokonani grać będą dalej, gdyż 2. miejsce zajęli dzięki mniejszej liczbie żółtych kartek od Senegalu. Grupę wygrała Kolumbia.

SŁAWOMIR PESZKO CZY GRA, CZY NIE ZARABIA DLA LECHII DOLARY. SPRAWDŹ, ILE WYNOSI "DNIÓWKA" UCZESTNIKA MUNDIALU, KTÓRA TRAFI DO KLUBU

Bramka:
Bednarek 59

POLSKA: Fabiański - Bereszyński, Glik, Bednare, Jędrzejczyk - Krychowiak, Góralski - Grosicki, Zieliński (79 Teodorczyk), Kurzawa (79 Peszko) - Lewandowski

JAPONIA: Kawashima - Sakai, Yoshida, Makino, Nagatomo - Sakai, Yamaguchi, Shibasaki, Okazaki (47 Ōsako), Usami (65 Inui) - Muto (82 Hasebe)

PRZECZYTAJ O UCZESTNIKACH MUNDIALU, KTÓRZY GRALI W TRÓJMIEJSKICH KLUBACH

Sławomir Peszko jest drugim piłkarzem, który w trakcie gry w trójmiejskim klubie, wystąpił na mundialu. Skrzydłowy Lechii Gdańsk wszedł na boisko w 79. minucie w meczu z Japonią, którym biało-czerwoni kończyli udział w turnieju w Rosji.

Wcześniej jako zawodnik Arki Gdynia w tej rangi imprezie zagrał Janusz Kupcewicz. W 1978 roku wszystkie mecze obejrzał z ławki dla rezerwowych. Cztery lata później zaliczył pięć meczów, strzelił gola, a Polska zajęła 3. miejsce.

Udział Peszki w mundialu i to bez względu na to, ile grał, to dla Lechii wymierne korzyści. Klub z tego tytułu otrzyma około ćwierć miliona dolarów.

Dla Sławka był to pierwszy mecz w kadrze od 26 marca 2017 roku. Łącznie w seniorskiej reprezentacji zaliczył 44. występ, w dorobku ma 2 gole. Odkąd Peszko gra dla Lechii, czyli od ostatniego dnia sierpnia 2015 roku, w biało-czerwonych barwach zagrał 12 razy, w tym m.in. trzykrotnie podczas finałów Euro 2016.

Dwa lata temu był ćwierćfinał i przegrana dopiero po karnych z późniejszym mistrzem - Portugalią. Natomiast mundial znów nie wyszedł polskim piłkarzom. Po raz trzeci z rzędu w finałach mistrzostw świata nie wyszli z grupy, a jedyne zwycięstwo odnieśli na pożegnanie turnieju. Podobnie było w 2002 roku (3:1 z USA) oraz cztery lata później (2:1 z Kostaryką).

Przed meczem z Japonią Adam Nawałka "pomieszał" w składzie. Sięgnął m.in. po trzech piłkarzy, z których wcześniej nie korzystał na tym turnieju. W 50. spotkaniu w roli selekcjonera doskonałym posunięciem trenera było postawienie na Łukasza FabiańskiegoRafała Kurzawę.

PIOTR RZEPKA JAKO PIŁKARZ BAŁTYKU GDYNIA STRZELIŁ GOLA JAPONII w 1981 ROKU. SPRAWDŹ, CO MÓWIŁ PRZED MECZEM NA MUNDIALU

Bramkarz tylko w inauguracyjnym kwadransie popisał się trzema udanymi interwencjami, zagradzającymi piłce drodze po siatki po akcjach Japończyków. Już do końca spotkania zachował czyste konto. Tym samym jest pierwszym niepokonanym polskim bramkarzem od 1986 roku i spotkania Polska - Portugalia 1:0 w Meksyku, w którym bronił Józef Młynarczyk.

Natomiast pomocnik rozkręcał się z minuty na minutę. Już do przerwy należał do najaktywniejszych naszych piłkarzy w ofensywie. Natomiast w 59. minucie przypomniał, że to on był najlepszym asystentem w minionym sezonie w ekstraklasie. Kurzawa z wolnego wrzucił piłkę w pole karne nad defensorami rywali, a Jan Bednarek wpakował futbolówkę do siatki.

- Mundial nie jest dla nas udany, ale wracamy z podniesioną głową. Zdobyliśmy doświadczenie. Wyciągniemy naukę z tego turnieju, bo źle w niego weszliśmy i potem już nie udało się tego odrobić - ocenił po spotkaniu Bednarek przed kamerami TVP.
Był to dopiero drugi celny strzał Polaków w tym spotkaniu. Pierwszy, w 32. minucie głową oddał Kamil Grosicki po dośrodkowaniu Bartosza Bereszyńskiego. Skrzydłowy miał nadzieje, że piłka wylądowała w siatce, ale analiza obrazu wideo potwierdziła słuszność decyzji arbitra. Eiji Kawashima, choć sam wpadł do bramki przy tej interwencji, to nie pozwolił, by piłka całym obwodem przekroczyła linię bramkową.

PORAŻKA 0:3 POLSKI Z KOLUMBIĄ PRZEKREŚLIŁA NASZE SZANSE NA AWANS DO 1/8 FINAŁU MŚ. PRZECZYTAJ O TYM SPOTKANIU

Po zmianie stron, przy kontrach Polaków rozprowadzonych przez Piotra Zielińskiego, Grosicki mógł zaliczyć dwie asysty. Najpierw jednak nieco za bardzo zagrał piłkę do bramki i Kawashima uprzedził Roberta Lewandowskiego. Natomiast w 74. minucie z podaniem było wszystko w porządku, tylko kapitan biało-czerwonych huknął nad poprzeczką.

Japonia podjęła ryzykowną grę. Przed meczem z Polską wymieniła aż sześciu piłkarzy, gdyż liczyła, iż osiągnie remis. Taki wynik bez względu na wynik meczu Kolumbia - Senegal, dawał jej awans do 1/8 finału.

Jednak w trakcie drugiej połowy okazało się, że Azjaci nie muszą nawet zdobyć punktu, by wyjść z grupy. Przegrywał także Senegal, a to oznaczało, że o 2. miejscu rozstrzygnie tabela... fair play. Japonia otrzymała mniej żółtych kartek od Senegalu i dzięki temu zostaje w Rosji.

W doliczonym czasie gry, mimo gwizdów publiczności, azjatycka drużyna grała piłką na własnej połowie. Nie było czasu, aby na zmianę wszedł Jakub Błaszczykowski, który stał przez kilka minut przy linii bocznej. Nasz reprezentant nie zaliczy zatem meczu numer 101 w narodowych barwach.

Starał się pomóc Nawałka, który nakazał... położyć się na boisku Grosickiemu, by w ten sposób zmusić sędziego do przerwania gry. Arbiter rzeczywiście zagwizdał, ale tylko po to, by zakończyć grę.

- Końcówka meczu to był kabaret, bo ich zadowalała przegrana 0:1 - ocenił po ostatnim gwizdku Grosicki.
Grupę wygrała zaś Kolumbia, która pokonała Senegal 1:0 (0:0). Wiadomo, że rywalami drużyn, które wyszły z naszej grupy, będą Belgia i Anglia. Kto z kim zagra, zdecyduje bezpośredni wynik tych zespołów, który rozpocznie się dziś o godzinie 20.

W SWOIM PIERWSZYM MECZU MUNDIALU POLSKA PRZEGRAŁA Z SENEGALEM 1:2 NA MŚ. ZOBACZ JAK KIBICOWANO W GDAŃSKIEJ STREFIE KIBICA

• Sławek -teraz puchar Narodów

Wierze w to że trener reprezentacji ,a chciałbym aby nadal był pan Adam Nawałka, zaufa Tobie i zagrasz w tych meczach . Tego Tobie życzę ,bo na gre w reprezentaci zaslużyłeś.

• 0 0

• Obraz nędzy i rozpaczy.. (2)

..ostatnie 10 minut...wstyd..rozumiem że skośne opuściły.ale dlaczego zgraja nawałki też.Czy Koreańczycy wczoraj nie chcieli drugiego gola?..Wstyd i hańba tej bandzie.

• (9)

Bravo Sławek.... nawet na czworakach kiwasz Japońców - odmieniłeś oblicze drużyny...tej drużyny!! Będzie okazja się napic po meczu:)
    A naszym "gwiazdom" to najlepiej dzisiaj wyszło śpiewanie hymnu ... więc proponuje do chóru... Polska Biało- Czerwoni!:)

Zabawne komentarze w TvP...."My nie zmieniamy stylu gry":) A w ogóle zabraliśmy jakiś styl z Polski?:) "Szkoda naszych dwóch słabych spotkań" a trzeci był dobry??? Bo chyba oglądaliśmy inne transmisje:) Ludzie to kompromitacja co zrobili polacy teraz przy zmianie!!

3 najgorsze mecze na całych mistrzostwach.
    A od 90 minuty to obie drużyny powinny dostać kare od FIFA za pokaz antyfutbolu!

• 4 1

• ostatnie 10 minut pokazało, że Polacy nawet w wygranym meczu potrafią się skompromitować brakiem ambicji... (2)

Peszko jak już wszedłeś na te 10 minut, to dlaczego nie atakowałeś Japońców, jak grali na czas? Po co ty wszedłeś? Żeby pospacerować? Wy...aj z Trójmiasta!

• 42 12

• Bo to obrońca a nie napadzior (1)

tępy śledziu.

• 8 15

• Peszko jest obrońcą... powiedział beton...

• 19 3

• ćwierć bańki zielonych,

mandziara pewnie już kombinuje, jak to wyprowadzić, by jak najwięcej przytulić. no i oczywiście z tego jeszcze dobra flacha dla Sławka...

• 14 2

• Popieram dramat... drewno jak nic...

10 min biegali później każde kolejne 5 min bylo gorsze...

• 16 5

• Skandal z tą reprezentacją

Niech odejdą w niesławie.Nawałka wziął pijaka i jeszcze go wstawił na mecz w sytuacji kiedy na konferencjach płaczą,że zrobili wszystko co mogli.Wstyd!