Dogrywka Asseco w inauguracji PLK

30 września 2017 (artykuł sprzed 6 lat)

Dariusz Wyka (z prawej) w końcówce czwartej kwarty grał świetnie w obronie, ale także nabawił się urazu. Pomimo tego zagrał jeszcze w dogrywce. Dariusz Wyka (z prawej) w końcówce czwartej kwarty grał świetnie w obronie, ale także nabawił się urazu. Pomimo tego zagrał jeszcze w dogrywce.

Dodatkowe 5 minut gry w Gdynia Arenie wyłoniły zwycięzcę w pierwszej kolejce sezonu Polskiej Ligi Koszykówki. Asseco pokonało w niej Czarnych Słupsk 81:77 (20:22, 20:11, 14:18, 12:15, d. 15:11), dzięki zrywowi w dogrywce Krzysztofa Szubargi. Rozgrywający w całym meczu zdobył 21 punktów.

TREFL ULEGŁ NA INAUGURACJE MISTRZOM POLSKI

ASSECO: Szubarga 21 (4x3, 7 as., 5 st.), Szczotka 12 (10 zb.), Żołnierewicz 10 (2x3), Garbacz 8 (2x3), Wyka 7 (9 zb.) oraz Ponitka 15 (1x3, 9 zb.), Witliński 6 (6 zb.), Jankowski 2, Kamiński 0, Put 0

Czarni: Watts 26 (9 zb.), Artis 19 (7 zb., 5 as.), Aiken 7 (7 zb.), Seweryn 0, Stelmach 0 oraz Wall 10, Cesnauskis 8 (2x3), Bonarek 6 (2x3 6 zb.), Blaus 1

Asseco dostało na początek sezonu rywala, który zmagał się z tym, aby przystąpić do rozgrywek. Wszystko przez to, że drużynę opuścił głównym sponsor, Energa. Co prawda nie udało się jej zastąpić innym, ale klub wsparli m.in. kibice i inne kluby. Dlatego też na początku spotkania kibice przyjezdnych skandowali w Gdynia Arenie "Dzięki za wsparcie, Asseco".

Od punktów zaczęli debiutujący w barwach Asseco Jakub Garbacz oraz Dariusz Wyka (5:4). Później kontrolę w polu trzech sekund przejął Piotr Szczotka jednak wynik cały czas był na styku. Obie drużyny preferowały szybki styl gry, co sprawiało, że mecz był przyjemny dla oka. W końcówce kwarty gościom udało się zbudować 5-punktową przewagę (15:20), którą zniwelowali Marcel Ponitka i trójką Garbacz (20:20). Pierwszą część punktami zamknął jednak Daniel Wall.

W drugiej kwarcie na punkty trzeba było czekać 2 min. Wtedy za trzy punkty trafił Krzysztof Szubarga (23:22). Czarni ponownie potrafili zbudować przewagę, gdyż m.in. na linii rzutów wolnych zawodził rozgrywający Asseco. Zrehabilitował się jednak za to, a jego trójka oraz efektowne wejście pod kosz Ponitki przywróciły gdynianom prowadzenie (35:33). Dobra praca w obronie Bartosza Jankowskiego, a następnie punkty tego koszykarza z kontry i było 37:33. A kwartę, rzutem w ostatniej sekundzie akcji zamknął trójką Ponitka (40:33).

Tuż po przerwie prowadzenie podwyższył Szczotka (42:33). Czarni nie mogli wstrzelić się w kosz, więc po trójce Przemysława Żołnierewicza w 24. min zrobiło się 45:33. Przewaga gdynian rosła do 25. min. Trafienie Mikołaja Witlińskiego dało jej rekordowy pułap 15 punktów (50:35). Wtedy goście ocknęli się w ofensywie. A po dwóch z rzędu trójkach Łukasza Bonarka w 29. i 30. min. było tylko 53:51 dla Asseco. Przerwą na żądanie sytuację starał się uratować trener Przemysław Frasunkiewicz. Przyniosło to efekt w postaci... punktu, który w końcówce kwarty, z linii rzutów wolnych dołożył Ponitka (54:51).

Ostatnią część meczu celnym rzutem za trzy punkty otworzył Mantas Cesnauskis (54:54) i choć szybko odpowiedział Szubarga, to za trzy trafił także Justin Watts, który po chwili wykorzystał kontrę, kończąc ją wsadem (56:59). I choć w kolejnych dwóch minutach bloki rozdawał Wyka, to Asseco zupełnie wyłączyło opcję ataku. Natomiast trójkę dołożył Watts (56:62) więc gospodarzom zaczął osuwać się grunt spod nóg. Uratował ich trafieniem Szubarga, który mógł jeszcze powiększyć dorobek drużyny z linii rzutów wolnych, ale to nie był jego dzień jeżeli chodzi o ten element gry (3 na 6 w całym spotkaniu). Stratę, po przechwycie zmniejszył jednak Garbacz (60:62), a do remisu doprowadził w 37. min, po wejściu pod kosz Żołnierewicz. A gdy w ślady kolegów poszedł Witliński gdynianie znowu prowadzili (64:62).

W ostatnią minutę drużyny weszły przy remisie 64:64, gdyż tym razem spod kosza nie trafił Witliński, który chwilę wcześniej zastąpił kontuzjowanego Wykę. Później piłka wykręciła się z kosza po rzucie Cesnauskisa, a na 13,9 sekundy przed końcem z półdystansu trafił Ponitka (66:64). Goście dali piłkę w ręce Dominica Artisa, ten wszedł pod kosz i trafił na 66:66. Do końca kwarty zostawało 8,3 sekundy. Asseco grało ostatnią akcję, rzucali Żołnierewicz oraz spod kosza Szczotka, ale obaj chybili.

Dodatkowe 5 min. gry trójką rozpoczął Szubarga. Za chwilę powtórzył to po trafieniu gości i było 72:69. Czarni odpowiedzieli jednak 5 pkt (72:74). To zmotywowało nieskutecznego wcześniej w dogrywce Żołnierewicza, który także trafił zza linii 6,75 m (75:74), a ostatnią minutę trójką rozpoczął Wyka (78:74). Asseco pomagało rywalom... stratami, ale Czarni w jednej z akcji tak domagali się gwizdka od sędziów, że zapomnieli o obronie i gdynianie zdobyli łatwe punkty na 80:76. Po celnym wolnym Artisa, 16,5 sekundy przed końcem było 80:77. 8 sekund później wolego trafił Żołnierewicz i było po meczu.

Wyniki 1 kolejki

• TREFL SOPOT - Stelmet BC Zielona Góra 77:84 (17:21. 19:20, 20:20, 21:23)
  • ASSECO GDYNIA - Czarni Słupsk 81:77 (20:22, 20:11, 14:18, 12:15, d. 15:11)
  • Miasto Szkła Krosno - GTK Gliwice 82:76 (22:17, 17:20, 17:22, 26:17)
  • King Szczecin - Legia Warszawa 86:66 (24:12, 22:19, 20:15, 20:20)
  • MKS Dąbrowa Górnicza - Polski Cukier Toruń 89:76 (23:22, 25:14, 25:22, 16:18)
  • TBV Start Lublin - PGE Turów Zgorzelec 91:83 (22:19, 14:26, 23:16, 32:22)
  • Anwil Włocławek - AZS Koszalin 93:85 (23:22, 19:12, 28:29, 23:22)
  • King Szczecin - Polpharma Starogard Gdański 66:87 (17:27, 9:23, 22:18, 18:19)
  • BM Slam Stal Ostrów Wielkopolski - Rosa Radom, przełożony na 16 grudnia
  • Awansem z 2. kolejki:
  • Stelmet BC Zielona Góra - PGE Turów Zgorzelec 102:64 (23:16, 23:23, 22:12, 34:13)

Opinie (30) ponad 10 zablokowanych

• No to hejterzy trenera jedziecie (7)

• 4 14

• mamy się zachwycać tym, że wygrali po dogrywce z klubem który ledwo uciułał minimalny budżet? (2)

• 8 6

• Jakoś ten minimalny budżet pozwala zatrudniać obcokrajowców i to niezłych bo my gracza pokroju Wattsa czy Artisa nie mamy (1)

• 12 1

• 6 pkt to dorobek Polaków, a raczej jednego, w Czarnych...

Wole oglądać naszych, białych.

• 4 3

• Franz poszedł na kawę w 3 kwarcie kiedy traciliśmy w oczach kilkunastopunktową przewagę? (na przerwie nie szło się dopchać)

• 9 1

• Chcesz masz. (2)

Trener zamiast iść na kawę powinien przerwać serię czarnych np. wziąść czas.

• 7 4

• Chyba jednak wziąć, a nie wziąść...

• 7 3

• widziałeś nad twoim wpisem ten znak zapytania? nie czujesz ironii to nie zabieraj głosu

• 0 1

• Szacunek dla... (2)

Szacunek dla chorego człowieka w kk asseco , który próbował bębnić zamiast dwóch leniwych kolegów co woleli za nim siedzieć i patrzeć poza tym smutno na hali przez te kotary , których ciagle przybywa niestety czynny tylko jeden bądź dwa barki na całej hali i czemu w kk asseco były same dzieci i 6 leniwych dorosłych którzy woleli patrzeć jak chory bębni.Więc nie narzekajcie na kk Trefla.

• 20 6

• KK

Może se pobębnić na Arce i na Lechii do woli.
      Nawet na wyjazdach do Koziej Wólki.

• 2 0

• Może niech Marcel B da przykład jak kibicować. Bo dotychczas mądry był w internecie. Na parkiecie cienias ale przy.mamusi wyszczekany

• 6 0

• beznadziejne zarządzanie klubem (4)

w jednym z bogatszych regionów Polski ciągle tylko jeden sponsor, który mimo tego że jest sponsorem tytularnym to daje mniej niż 3 czy 4 sponsor w innych klubach PLK
    nowa kotara zasłoniła już większość kolejnej 3 trybuny, klub kibica praktycznie nie istnieje ( większość zespołów przyjezdnych będzie się czuła jak u siebie)
    nawet po kawę kolejka "na kilometr"
    gdyby nie wiele osób które weszły "na leszcza" to pewnie byłyby zupełne pustki

• 23 3

• Masz rację ale ...

Ale sponsorów przewijało się wiele ale żaden nie dał więcej niż miasto.Poza tym kk istnieje w wersji Full of Kids.Poza tym klub amatorka zaraz to zgaszą drugą tablicę żeby na prądzie zaoszczędzić.Wszyscy do Gdyni 9 kolejka derby trójmiasta.

• 5 1

• Wielka Lechia

Tam pokibicujesz, piwko wypijesz, zadymisz...