Koszykarze Asseco zepsuli powrót Legii

7 października 2017 (artykuł sprzed 6 lat)

Dariusz Wyka zdominował w pierwszej połowie pole trzech sekund pod koszem Legii, natomiast Krzysztof Szubarga odpowiednio dowodził Asseco w końcówce starcia. Głównie dzięki nim  gdynianie zdobyli stolicę. Dariusz Wyka zdominował w pierwszej połowie pole trzech sekund pod koszem Legii, natomiast Krzysztof Szubarga odpowiednio dowodził Asseco w końcówce starcia. Głównie dzięki nim  gdynianie zdobyli stolicę.

Drugi mecz w sezonie Asseco i drugie zwycięstwo. Tym razem gdynianie, już bez dogrywki pokonali beniaminka Polskiej Ligi Koszykówki, Legię w Warszawie 87:76 (23:20, 19:19, 27:20, 18:17), psując jednocześnie stołecznej drużynie "wielki powrót". Zespół Przemysława Frasunkiewicza pokazał spokój taktyczny, grając konsekwentnie piłki pod kosz lub ponownie na obwód.

W PONIEDZIAŁEK DERBY POMORZA, TREFL SOPOT ZAGRA NA WYJEŹDZIE Z POLPHARMĄ STAROGARD GDAŃSKI

Legia: Andrzejewski 14 (2x3, 6 zb.), Robak 14 (2x3), Wall 11 (1x3), Wilkerson 9 (1x3), Kukiełka 6 (1x3, 5 zb.) oraz Jarmakowicz 13 (1x3, 9 zb.), Aleksandrowicz 7, Linowski 2, Wilczek 0

ASSECO: Żołnierewicz 17 (2x3, 10 zb.), Wyka 14 (1x3, 7 zb.),Szubarga 13 (3x3, 8 as.), Garbacz 9 (1x3), Szczotka 8 (7 zb.) oraz Witliński 17 (1x3), Ponitka 4 (1x3, 8 zb.), Jankowski 3 (1x3), Put 2, Konopatzki 0

Asseco wyszło w sobotę na parkiet w Warszawie, gdzie szykowano się do wielkiego powrotu do Polskiej Ligi Koszykówki. Legia grała mecz na własnym boisku pierwszy raz od 14 lat. Choć beniaminek nie błysną na inaugurację sezonu, to liczono, że tym razem pokusi się o pierwsze zwycięstwo. Gdynianie nie mogą jednak tracić punktów w takich spotkaniach, jeśli chcą być wyżej niż przy dnie tabeli.

Spotkanie zaczęło się od gry w wysokim tempie. Taką koszykówkę mają prezentować koszykarze Asseco, ale tym samym starali się odpowiedzieć gospodarze. A kiedy udało się im spowolnić grę, to piłka trafiała do Piotra Szczotki. Ten wykorzystywał siłę fizyczną i wpychał się pod kosz po grze jeden na jednego z rywalem. Zresztą właśnie w polu trzech sekund drużyna Przemysława Frasunkiewicza szukała przewagi. Kiedy to się nie udawało, przyjezdni odrzucali na obwód.

Z 27 rzutów z gry w pierwszej połowie, 15 oddali z pola trzech sekund, 11 zza linii 6,75 m, a tylko jeden, zresztą nieco wymuszony, z półdystansu. Autorem tego ostatniego był Marcel Ponitka.

Po wyrównanej pierwszej kwarcie, którą gdynianie wygrali 23:20 wydawało się, że w drugiej zbudują przewagę pozwalającą kontrolować mecz. Trafienia Mikołaja Witlińskiego oraz Krzysztofa Szubargi sprawiły, że w 15. min. prowadzili 32:23. Ci koszykarze utrzymywali przewagę Asseco także w kolejnych minutach. Kiedy Szubarga rzucił celnie zza linii 6,75 m, na początku 18. min. było 41:32 dla gdynian. Były to jednak ostatnie ich punkty z gry w tej części gry. Rywale zdobyli ich przed przerwą jeszcze 7 więc na drugą połowę drużyny wychodziły przy prowadzeniu Asseco 42:39. Najskuteczniejszym w Asseco był oczywiście środkowy, Dariusz Wyka - 12 punktów.

W niej Asseco wróciło do sprawdzonej taktyki. Po odrzuceniu piłki spod kosza na obwód i trafieniu Bartosza Jankowskiego zrobiło się 56:45. Legia odpowiedziała 5 pkt z rzędu, ale jej serię przerwał trójką Witliński (50:59). I tak co drużyna z Warszawy zbliżała się do przyjezdnych, ci rzucali za trzy i ją zatrzymywali. Nie inaczej było na koniec trzeciej kwarty, co dało Asseco prowadzenie 69:59.

Dwuminutowy przestój gości na początku czwartej części gry sprawił, że Legia doszła na 66:69. Oczywiści pogoń została zatrzymana trójką, tym razem w wykonaniu Ponitki (66:72). W 36. min. 5 pkt z rzędu zdobył Jakub Garbacz i gdynianie byli na prostej drodze do zwycięstwa (68:79). Zwłaszcza, że rywale albo byli blokowani pod gdyńskim koszem, ale bardzo niecelnie rzucali za trzy punkty. A wygraną, także trójką, przypieczętował na niespełna 2 min. przed końcem Szubarga (73:84).

Wyniki 2 kolejki

• Legia Warszawa - ASSECO GDYNIA 76:87 (20:23, 19:19, 20:27, 17:18)
  • Polpharma Starogard Gdański - TREFL SOPOT 90:94 (20:11, 11:22, 23:18, 20:23, d. 16:20)
  • Stelmet BC Zielona Góra - PGE Turów Zgorzelec 102:64 (23:16, 23:23, 22:12, 34:13)
  • Rosa Radom - GTK Gliwice 86:64 (19:13, 26:18, 24:14, 17:19)
  • Miasto Szkła Krosno - Anwil Włocławek 57:88 (13:20, 14:26, 9:27, 21:15)
  • AZS Koszalin - Polski Cukier Toruń 63:90 (17:22, 11:23, 22:21, 13:24)
  • Czarni Słupsk - TBV Start Lublin 89:88 (21:22, 24:22, 17:18, 27:26)
  • PGE Turów Zgorzelec - BM Slam Stal Ostrów Wielkopolski 80:76 (16:21, 22:17, 20:12, 22:26)
  • MKS Dąbrowa Górnicza - King Szczecin 84:73 (22:8, 16:14, 17:19, 29:32)
  • Awansem z 17. kolejki:
  • King Szczecin - Stelmet Zielona Góra 74:62 (17:16, 18:13, 17:19, 22:14)

Opinie (20) 1 zablokowana

• Ech ten niedobry trener (4)

Przegrałby coś żeby hejterzy mieli używanie.

• 8 18

• (2)

genialna myśl trenerska Franza przynosi efekty? ciekawe co będzie mówił w wywiadach pomeczowych (już za tydzień))) po meczach z cukrami, anwilami, stelmetami, rosą itd

• 5 5

• (1)

nie jaraj się, to tylko sport, każdy po przegranych gada bzdury, tak samo jak po zwycięstwach...

• 3 2

• ale nie bredzi już o ogrywaniu młodzieży jako jedynym celu grania w ekstraklasie, czyli kibice zawsze mieli rację jadąc po nim za wygadywanie bzdur

• 0 0

• dobre

• 4 0

• Brawo asseco... (4)

Ale brawo tylko za to,że wygrali (nie licząc tego,że grali z ogórami).To,że asseco na początku gra z klubem w rozsypce i ogórkowatą legią to wcale nie jest dla nich dobre bo na początku mieli by szansę z lepszymi zespołami np. dąbrową czy turowem a tak wszyscy ich rozpracują po kilku meczach jak rok temu i będą przegrane ok.30 punktami.Ale tym meczem przybliżyli się do upragnionego utrzymania.