Lechia Gdańsk i Arka Gdynia w reprezentacjach. Polska na Euro 2020

ras., dak.
13 października 2019 (artykuł sprzed 4 lat)
aktualizacja: godz. 22:40 (15 października 2019)
Tomasz Makowski w trakcie zgrupowania zdobył dwie bramki dla reprezentacji Polski do lat 20. W czwartek strzelił gola Niemcom, a w poniedziałek dołożył trafienie z Holandią. Tomasz Makowski w trakcie zgrupowania zdobył dwie bramki dla reprezentacji Polski do lat 20. W czwartek strzelił gola Niemcom, a w poniedziałek dołożył trafienie z Holandią.

Siedmiu piłkarzy Lechii Gdańsk i jeden Arki Gdynia wystąpiło w trakcie październikowych zgrupowań reprezentacji. Tomasz Makowski z Lechii Gdańsk strzelił dwa gola dla reprezentacji Polski U-20. Dorosła kadra biało-czerwonych awansowała do mistrzostw Europy 2020. Na boisku w swoich kadrach narodowych grali również: Karol Fila, Filip Mladenović, Lukas Haraslin, Filip Dymerski, Egy Maulana Vikri i Pavels Steinbors.

Derby Arka Gdynia - Lechia Gdańsk z Mniej kibiców w sektorze gośc - szczegóły

Aktualizacja, wtorek, godz. 22:40

Piłkarze z trójmiejskich klubów zakończyli spotkania reprezentacji narodowych. We wtorek wystąpiło trzech ostatnich zawodników Lechii Gdańsk i Arki Gdynia podczas październikowego zgrupowania.

Karol Fila rozegrał kolejne 90 minut w reprezentacji Polski do lat 21. To jego dziewiąty występ w kadrze. Polska pokonała Serbię 1:0 (1:0) w Łodzi w meczu eliminacji do mistrzostw Europy 2021. Zespół Czesława Michniewicza z 10 punktami prowadzi w grupie.

U-21: Polska - Serba 1:0 (1:0)
Bramki: Mateusz Bogusz 79

POLSKA U-21: Grabara - Gumny, Walukiewicz, Sobociński, Pestka - Listkowski (74 Płacheta), Fila, Dziczek, Bogusz (86 Wiśniewski), Jóźwiak, Klimala (90 Tomczyk)

Do bramki Łotwy powrócił natomiast Pavels Steinbors. Bramkarz Arki pojawił się tym razem między słupkami, ale występu nie zaliczy do udanych. Jego reprezentacja przegrała z Izraelem 1:3 (1:3). Łotysze po ośmiu meczach wciąż są ostatnią drużyną w grupie G.

Egy Maulana Vikri w trzecim meczu podczas zgrupowania zagrał pełne 90 minut w kadrze Indonezji U-23. Jego zespół zremisował 1:1 (1:1) w spotkaniu turnieju towarzyskiego Three Gorges Bank Cup w Chinach.

Tomasz Makowski zaliczył kolejny pełny występ i ponownie zdobył bramkę w reprezentacji Polski do lat 20. Zespół Jacka Magiery przegrał natomiast w Kaliszu z Holandią 1:2 (0:2). Był to 11. występ i 3. trafienie piłkarza Lechii Gdańsk w kadrze. 20-latek w czwartek natomiast strzelił gola Niemcom (1:3).

Młodzieżowa kadra rywalizuje w Pucharze Ośmiu Narodów, znanej również jako Elite League. Po 4 meczach zajmuje 6. miejsce w grupie.

U-20: Polska - Holandia 1:2 (0:2)
Tomasz Makowski 52 - Zakaria Aboukhlal 14, Jurgen Ekkelenkamp 36

POLSKA U-20:
Sokół - Szota, Bondarenko, Kiwior - Bednarczyk (63 Skóraś), Poręba (85 Benedyczak), Makowski, Ślisz, Grabowski (63 Puchacz), Zylla, Kurminowski (63 Żukowski)

W całym spotkaniu zagrał również Filip Mladenović. Reprezentacja Serbii z obrońcą Lechii w składzie zwyciężyła z Litwą 2:1 (0:0) w meczu eliminacyjnym do mistrzostw Europy 2020.

Szansy na występ nie otrzymał tym razem Filip Dymerski. Kadra Polski do lat 19 przegrała na wyjeździe z Albanią 1:3 (0:1) w meczu towarzyskim. W piątek zawodnik biało-zielonych rozegrał 90 minut z Anglią (2:5).

Polska - Macedonia Północna 2:0 (0:0)
Bramki: Przemysław Frankowski 74, Arkadiusz Milik 80

POLSKA: Szczęsny - Bereszyński, Glik, Bednarek, Reca - Góralski, Krychowiak - Szymański (68 Szymański), Zieliński (90 Piątek), Grosicki (74 Frankowski) - Lewandowski

Reprezentacja Polski w piłce nożnej awansowała na finałowy turniej mistrzostw Europy 2020. Biało-czerwoni dokonali tej sztuki na dwa mecze przed końcem eliminacji pokonując w Warszawie Macedonię Północną 2:0 (0:0).

Pierwszą z bramek, dopiero na blisko kwadrans przed końcem spotkania, zdobył Przemysław Frankowski. Zawodnik Chicago Fire wykorzystał asystę Roberta Lewandowskiego dosłownie kilkanaście sekund po tym jak do wejścia z ławki desygnował go selekcjoner Jerzy Brzęczek w miejsce Kamila Grosickiego. Przemek w pełnym biegu posłał piłkę do siatki między nogami bramkarza Stole Dimitrievskiego.

Frankowski jest wychowankiem Lechii Gdańsk. W 2012 roku sięgnął po mistrzostwo Polski juniorów młodszych razem z drużyną prowadzoną przez trenera Krzysztofa Wilka.

- Przemek jest bardzo szybki i dobry technicznie, cały czas pracuje nad poprawą w gry defensywie i widać tu spore postępy. Ma świetny przegląd pola - mówił nam zaraz po tym sukcesie trener Wilk o 17-letnim wówczas Frankowskim.
Przemysław Frankowski zdobył gola dla reprezentacji Polski w meczu z Macedonią Północną. Zwycięstwo zapewnił biało-czerwonym awans na Euro 2020. Przemysław Frankowski zdobył gola dla reprezentacji Polski w meczu z Macedonią Północną. Zwycięstwo zapewnił biało-czerwonym awans na Euro 2020.

Do pierwszego zespołu Przemek został włączony jesienią w sezonie 2012/13, ale na debiut w ekstraklasie czekał do wiosny. 14 kwietnia 2013 roku zadebiutował w przegranym 2:3 meczu z Jagiellonią Białystok. W sumie dla Lechii zagrał w 41 spotkaniach ekstraklasy strzelając 2 gole.

Latem 2014 został ściągnięty do... Jagiellonii przez wcześniejszego szkoleniowca gdańszczan Michała Probierza. Dla "Jagi" w ekstraklasie rozegrał 140 spotkań i zdobył 24 bramki. W styczniu 2019 trafił do występującego w amerykańskiej MLS Chicago Fire. Gol zdobyty w niedzielę jest jego pierwszym w barwach pierwszej reprezentacji.

6. Łotwa 7 0 1:24

Piłkarze Lechii Gdańsk w kadrach narodowych. Tomasz Makowski strzelił gola Niemcom

Biało-czerwonych czekają jeszcze dwa mecze. 16 listopada zagrają na wyjeździe z Izraelem, a 19 listopada zmierzą się w Warszawie ze Słowenią.

Przypomnijmy, że na Euro 2020 awansują po dwa pierwsze zespoły z każdej z dziesięciu grup oraz cztery najlepsze drużyny z każdej dywizji Ligi Narodów UEFA, które nie wywalczą awansu przez eliminacje. Oprócz Polski pełne udziału w finałach, które odbędą się od 12 czerwca do 12 lipca 2020 roku w dwunastu różnych państwach, są: Belgia, Włochy i Rosja.

Na międzynarodowych arenach oglądać możemy także piłkarzy aktualnie występujących w Lechii Gdańsk. Lukas Haraslin w niedzielę rozegrał 90 minut w towarzyskim meczu Słowacja - Paragwaj zakończonym wynikiem 1:1 (0:0). Z kolei Egy Maulana Vikri spędził na boisku cały mecz w meczu reprezentacji Indonezji U-23 przeciwko Jordanii w ramach turnieju Three Gorges Bank Cup. Jego zespół przegrał 0:1.

W poniedziałek Filip Mladenović i jego Serbia zmierzą się w Wilnie z Litwą w ramach eliminacji mistrzostw Europy. W kadrach zagrają także juniorzy i młodzieżowcy, a z trójmiejskich piłkarzy w pierwszej narodowej reprezentacji jest jeszcze bramkarz Arki Gdynia Pavels Steinbors, którego Łotwa zajmuje ostatnie miejsce w "polskiej" grupie G eliminacji Euro 2020.

• Awans jest (1)

Gratulacje za awans, ale z takim stylem będzie prawdopodobnie to samo co spotkało nas w grupie na ostatnich MS.

• 33 2

• Mieliśmy zero poważnych przeciwników. Max średniacy

Neutralnie podchodzę do mistrzostw. Do czerwca dużo jeszcze czasu

• 1 0

• Gratulacje! Wspaniały dzień dla polskiej piłki!

• 8 8

• Obowiązek po prostu został wykonany

Cieszę się, ale do góry z radości nie skakałem. Dużo pracy przed kadrą, żeby znowu nie skompromitować się na mistrzostwach. Awans stał się faktem, ale wypadałoby wygrać pozostałe 2 mecze, zwłaszcza zrewanżować się Słowenii za porażkę w Lublanie. A potem - zobaczymy. Albo udane Euro w naszym wykonaniu albo zmiana trenera po tym słabym występie na tej imprezie.

• 13 2

• Brawo Franek (1)

mam nadzieję, że kiedyś jeszcze zagrasz w Lechii...