Polska - Szwajcaria 37:25. Komplet wygranych w Rugby Europe Trophy na koniec roku

dak.
20 listopada 2021 (artykuł sprzed 2 lat)
Reprezentacja Polski rugbistów pozostaje niepokonana w Rugby Europe Trophy. Biało-czerwoni mają 3 zwycięstwa na koncie. Reprezentacja Polski rugbistów pozostaje niepokonana w Rugby Europe Trophy. Biało-czerwoni mają 3 zwycięstwa na koncie.

Polska pokonała Szwajcarię 37:25 (21:14) w trzecim meczu Rugby Europe Trophy. Biało-czerwoni zdobyli punkt bonusowy i zakończyli rok 2021 z kompletem zwycięstw w tych rozgrywkach. Do wygranej w Warszawie przyczynili się również rugbiści Ogniwa Sopot. Wojciech Piotrowicz zdobył 22, a Piotr Zeszutek 5 punktów. Łącznie w kadrze meczowej było 8 zawodników z trójmiejskich klubów.

Polska - Niemcy 21:16. Przeczytaj relację z ostatniego meczu w Gdyni

Polska - Szwajcaria 37:25 (21:14)

Punkty dla Polski: Wojciech Piotrowicz 22, Piotr Zeszutek 5, Ross Coke 5, Michał Haznar 5

Punkty dla Szwajcarii: Jules Porcher 10, Christian Rohrig 5, Vincent Vial 5, Jess Roberson 5

POLSKA: Fidler (66 Quentin Cieśliński), Bobryk (45 Buczek, 74 Bobryk), Bysewski (73 Gąska) - E. Krawiecki (77 M. Krużycki), Bartoszek (77 Olejek) - Cal, Rubaśniak, Zeszutek - D. Plichta (77 M. Plichta) - Piotrowicz - Cooke, Gdula (66 Taufui Halaifuana), Haznar, Maltby - Reksulak (77 Pogorzelski)

Reprezentacja Polski kończyła dwutygodniowe zgrupowanie meczem ze Szwajcarią w Warszawie. Po zwycięstwach z Ukrainą (27:24) i Niemcami (21:16), biało-czerwoni chcieli utrzymać passę i utrzymać pozycję lidera rozgrywek Rugby Europe Trophy, będącym trzecim szczeblem po Pucharze Sześciu Narodów i  Rugby Europe Championship. Chcieli również udanie zakończyć rok, gdyż w 2021 był to ich ostatni pojedynek.

Natomiast dla Szwajcarii było to dopiero drugie spotkanie w tych rozgrywkach. Nasi rywale przed tygodniem przegrali z Litwą 20:28.

Rugbiści zmotywowani jak nigdy. Przeczytaj, co Piotr Zeszutek mówił przed listopadowymi meczami reprezentacji

W kadrze znalazło się 8 rugbistów z trójmiejskich klubów. Jednak w wyjściowej "15" znalazło się 4 z nich: Thomas Filder, Radosław Bysewski, Piotr ZeszutekWojciech Piotrowicz (wszyscy Ogniwo Sopot). Na boisku pojawili się także rezerwowi: Sylwester Gąska, Mateusz Plichta (obaj Ogniwo) oraz Grzegorz BuczekMichał Krużycki (obaj Lechia Gdańsk).

Polscy rugbiści świętują zwycięstwo z Niemcami w Gdyni. Materiał z 13 listopada

Całe spotkanie toczyło się pod dyktando naszych reprezentantów. I choć nie ulękli się błędów, to na przerwę schodzili przy prowadzeniu 21:14. Wówczas to za przyłożenia odpowiedzialni byli: Ross CokeMichał Haznar. Jednak na pierwszoplanową postać wyrastał znów Piotrowicz.

Bohater ostatniego meczu z Niemcami, i tym razem skutecznie kopał między słupy. Wynik spotkania otworzył w 3. minucie, a po 40 minutach gry miał na koncie już 11 punktów. Ten dorobek podwoił po zmianie stron, gdyż w drugiej połowie identycznie jak w pierwszej, popisał się 3 skutecznymi kopami z rzutów karnych i 1 z podwyższenia.

Ponadto przyłożenie dołożył Zeszutek, który w ostatnich minutach meczu przekreślił szanse Szwajcarów na zwycięstwo. Jeszcze przed tygodniem kapitan miał podejrzenie złamania żeber, ale zdecydował się na występ i był jednym z najbardziej wyróżniających się zawodników polskiej drużyny.

Polska - Ukraina 27:24. Przeczytaj o poprzednim meczu biało-czerwonych

- Cała drużyna stanęła na wysokości zadania. Mamy za sobą 2 ciężkie tygodnie, bo po meczu z Niemcami otrząsnęliśmy się dopiero dzień przed spotkaniem ze Szwajcarią. Wiedzieliśmy, że nie będzie lekko, ale popełniliśmy za dużo błędów, m.in. w formacji raka. Mogliśmy szybciej rozstrzygnąć to starcie na swoją korzyść. Czuliśmy, że jesteśmy lepsi. Sam plan wyszedł nieźle, bo Szwajcarzy to kompletnie inna drużyna niż Niemcy. Nie grali tak szybko, za to z przodu mieli silnych zawodników. Trochę nas zaskoczyli, bo grali nonszalancko i stąd też ich dwa pierwsze przyłożenia, które właściwie wyniknęły z niczego. Podnieśliśmy się i cieszymy się z wygranej, trzeciej z rzędu. To pierwsza taka seria, odkąd gram dla reprezentacji - powiedział po meczu Piotr Zeszutek przed kamerami TVP Sport.
Tym samym nasza reprezentacja pozostaje niepokonana w Rugby Europe Trophy, a po zwycięstwie ze Szwajcarią 37:25 umocniła się na pozycji lidera. Następne spotkania zagra już w przyszłym roku. Zmierzy się z Belgią i Litwą. W sezonie 2021/2022 sześć drużyn gra w systemie "każdy z każdym" jeden mecz u siebie lub na wyjeździe.

Przypomnijmy, że zwycięzca Rugby Europe Trophy gra mecz barażowy z ostatnim zespołem Rugby Europe Championship o awans na wyższy poziom. Najsłabsza drużyna zostanie zdegradowana o poziom niżej.

9 Budo 2011 Aleksandrów Łódzki 12 2 0 10 167:362 -3
Każdy zagra z każdym mecz i rewanż. Dwie najlepsze drużyny zagrają o złoty medal, a dwie kolejne o brązowy. Gospodarzem meczów będą zespoły wyżej klasyfikowane w tabeli. Nikt nie spada bezpośrednio.

Klub Budo 2011 Aleksandrów Łódzki wycofał się z rozgrywek 27 marca 2024 roku. Wyniki uzyskane przez tę drużynę zostały utrzymane. Kolejne mecze weryfikowane są jako walkowery (25:0 i 5 punktów) na korzyść rywali 25:0, a na zespół wycofany nakładana jest kara 0:25 i -1 punkt.