Polska - Tunezja 3:0. Siatkarze wygrali na inaugurację kwalifikacji olimpijskich

dak., jag.
9 sierpnia 2019 (artykuł sprzed 4 lat)

Ostatni punkt w meczu Polska - Tunezja i radość publiczności oraz siatkarzy w Ergo Arenie

Polscy siatkarze wygrali z Tunezją 3:0 (25:15, 25:19, 25:19) w pierwszym meczu turnieju kwalifikacyjnego o awans na igrzyska olimpijskie Tokio 2020. Na trybunach Ergo Areny zasiadło ponad 9 tysięcy kibiców. W sobotę, 10 sierpnia o godzinie 15 biało-czerwoni zagrają z Francją, która w piątek wygrała ze Słowenią 3:0 (26:24, 25:20, 25:23). Bilety na ten pojedynek zostały już wyprzedane.

Vital Heynen: Będzie dobrze. Przeczytaj wywiad z trenerem polskich siatkarzy

POLSKA - Tunezja 3:0 (25:15, 25:19, 25:19)

POLSKA: Drzyzga, Kubiak 5 punktów, Kłos 6, Konarski 7, Leon 6, Nowakowski 5, Zatorski (libero) oraz Wojtaszek (libero), Śliwka 10, Muzaj 4, Łomacz 2, Szalpuk 2, Bieniek, Kwolek

TUNEZJA: Ben Slimene 1, Moalla 3, Mbareki 4, Nagga 5, Miladi 8, Ayech 4, Hmisi (libero) oraz Bongui 9, Jouini

Sędziowali: Madili (Maroko) i Simonović (Serbia). Widzów: 9280.

Polska, Tunezja, Francja i Słowenia rywalizują w Ergo Arenie o jedno miejsce premiowane awansem do przyszłorocznych igrzysk olimpijskich w Tokio. Od piątku do niedzieli każdy zagra z każdym. Na inaugurację turnieju biało-czerwoni zmierzyli się z drużyną z Afryki. Selekcjoner Vital Heynen, niczym w Lidze Narodów, mocno rotował składem, ale mógł sobie na to pozwolić, bo wygrana ani przez moment nie była zagrożona. Skończyło się po 81 minutach gry.

Odnosiło się wrażenie, że nasi reprezentanci chcieli wygrać jak najmniejszym nakładem sił, aby ich jak najwięcej zachować na mocniejszych rywali. Mimo to i tak byli lepsi w każdym elemencie. Najbardziej dominowali w blokach punktowych (11:3) oraz w ataku (39:28). Natomiast najbardziej wyrównane statystyki były w... błędach. Polacy oddali rywalom 19 punktów, a sami otrzymali od nich 20. To dużo jak na 3-setowy mecz, co obrazuje także jego nie najwyższy poziom.

Polscy siatkarze pewnie wygrali w Ergo Arenie z Tunezją 3:0. Najwięcej punktów zdobył niespodziewanie Aleksander Śliwka (nr 14). Polscy siatkarze pewnie wygrali w Ergo Arenie z Tunezją 3:0. Najwięcej punktów zdobył niespodziewanie Aleksander Śliwka (nr 14).
Biało-czerwoni wolno się rozkręcali. W pierwszym secie remis był jeszcze przy 12:12. Wtedy niesieni głośnym dopingiem biało-czerwoni ruszyli do ataku. Szczególnie aktywny był kapitan Michał Kubiak, który świetnie atakował mocnymi zagrywkami. Kropkę nad "i" w pierwszej odsłonie postawił ten, który Ergo Arenę zna bardzo dobrze. Były siatkarz Trefla Gdańsk, Piotr Nowakowski uderzył z krótkiej, kończąc seta.

Przeczytaj, co mówili siatkarze reprezentacji Polski przed turniejem kwalifikacyjnym na igrzysk olimpijskich Tokio 2020

BILANS MECZÓW POLSKICH SIATKARZY W ERGO ARENIE

• 14 zwycięstw
  • 4 porażki
  • bilans setów 46:25

Od początku drugiej partii na przyjęcie za Kubiaka wszedł Aleksander Śliwka, a na środku bloku Karola Kłosa zastąpił Mateusz Bieniek. Świeży zawodnicy zaczęli punktować po asach serwisowych. Polacy dominowali w całej partii, trzymając rywali na odległość kilku punktów. W trakcie gry następowały kolejne korekty. Na parkiecie zameldowali się: Bartosz Kwolek, Grzegorz ŁomaczMaciej Muzaj, dla których było to ponowne przywitanie się z gdańską publicznością po odejściu z Trefla.

Przypomnij sobie, jak reprezentacja Polski została siatkarskim mistrzem świata

Terminarz spotkań turnieju kwalifikacyjnego do igrzysk olimpijskich Tokio 2020 w Ergo Arenie:
Piątek, 9 sierpnia
Polska - Tunezja 3:0 (25:15, 25:19, 25:19)
Francja - Słowenia 3:0 (26:24, 25:20, 25:23)

Sobota, 10 sierpnia
15:00 Polska - Francja
18:30 Słowenia - Tunezja

Niedziela, 11 sierpnia
12:00 Francja - Tunezja
15:00 Polska - Słowenia

W trzecim secie nie było już na parkiecie ostatniego z tych, którzy zaczynali mecz w "6" - Nowakowskiego, a do gry jako ostatni z "14" wszedł Artur Szalpuk, w przeszłości również siatkarz Trefla.

Z dobrej strony pokazywał się Śliwka, który efektownie atakował z lewego skrzydła, kończąc 9 z 13 piłek w ataku. Dobrze funkcjonował również blok, przez który drużyna z Afryki miała problem się przedostać. Polacy mogli zakończyć mecz przy pierwszej piłce meczowej, jednak świętowanie zostało odłożone o jeden punkt, gdy Tunezyjczycy obronili atak gospodarzy. W kolejnej akcji przyjezdnym nie wyszła jednak zagrywka, a Ergo Arena eksplodowała i cieszyła się z wygranego meczu.

1 pkt.
POLSKA
Tunezja

99% 310 typowań POLSKA
1% 2 typowania Tunezja

Dwie godziny po tym, jak Polacy zeszli z parkietu, wyszły na niego zespoły Francji i Słowenii. W hali pozostało 8650 kibiców.

Wygrali faworyci 3:0 (26:24, 25:20, 25:23), ale końcowy wynik nie odzwierciedla zaciętości tego spotkania. Na przykład drugi set trwał aż 33 minuty, a pozostałe niewiele mniej. W ostatniej części gry Słoweńcy prowadzili nawet 16:11 i 18:12, ale nie zdołali przedłużyć gry. Nie poradzili sobie zwłaszcza z zagrywką rezerwowego Kevina Le Roux.

Zatem przed sobotnim meczem z Polską Francuzi stracili z pewnością więcej sił i nerwów niż nasza drużyna. Ponadto biało-czerwoni przed spotkaniem, które zapewne rozstrzygnie o awansie olimpijskim, będą mieli o 3,5 godziny więcej na odpoczynek od rywali.

Sprawdź relację z decydujących meczów reprezentacji Polski w Lidze Narodów

Zobacz jak trenuje reprezentacja Polski siatkarzy w Ergo Arenie oraz posłuchaj co mówią: Wilfredo Leon, Paweł Zatorski i Maciej Muzaj