Polska - Włochy 0:0. Defensywa wytrzymała, zwycięskiej kontry nie było

Jacek Główczyński
11 października 2020 (artykuł sprzed 3 lat)

Hymn Polski przed meczem z Włochami. Kibice na Stadionie Energa Gdańsk

Reprezentacja Polski zremisowała z Włochami 0:0 w meczu Ligi Narodów. Na Stadionie Energa Gdańsk biało-czerwoni nastawili się na rozbijanie ataku rywali i szukali swoich szans w kontratakach. Dlatego znacznie częściej piłka była w posiadaniu przyjezdnych, którzy oddali blisko cztery razy więcej strzałów od naszego zespołu, ale w tych najlepszych pudłowali. Ekipa Jerzego Brzęczka nie stworzyła żadnej 100-procentowej okazji na gola. Zdobyty punkt nabierze większego znaczenia po dobrym wyniku 14 października w meczu z Bośnią i Hercegowiną, gdyż grupa jest bardzo wyrównana i każda drużyna może ją wygrać, jak i z niej spaść.

Lewandowski
Sędziowie: Sanchez Martinez oraz Prieto, Barbero (wszyscy Hiszpania)

7 Pellegrini
  • 59' 19 Szymański Zmiany 11 Grosicki
  • 70' 14 Klich Zmiany 7 Milik
  • 82' 9 Lewandowski Zmiany 8 Linetty
  • 82' 21 Jóźwiak Zmiany 16 Karbownik
  • 70' 14 Chiesa Zmiany 22 Kean
  • 78' 18 Barella Zmiany 20 Locatelli
  • 83' 9 Belotti Zmiany 11 Caputo
  • 83' 7 Pellegrini Zmiany 10 Bernardi
  • 35' Bereszyński
  • 78' Belotti

Końcowe sekundy meczu Polska - Włochy 0:0

reprezentacja Polski bardzo dobrze zaprezentowała się w ostatnią środę, gdyż pokonała na Stadionie Energa Gdańsk Finlandię aż 5:1

Polska - Finlandia 5:1 - relacja, foto

trener Brzęczek zalicza Włochów do najlepszych drużyn kontynentu, ale zapewnia, że Polskę stać już by wygrywać z najlepszymi

Co mówili: Brzęczek, Lewandowski, Glik przed meczem z Włochami

trener Brzęczek zdecydował się na gruntowne przebudowanie "11" z meczu z Finlandią. W wyjściowym składzie miejsca zachowali tylko: Walukiewicz (Polska) i Moder (Polska)
największą niespodzianką jest nieobecność w "11" Grosickiego. Selekcjoner zdecydował się na młodzież na skrzydłach: Jóźwiaka (Polska) i Szymańskiego (Polska)
Polska rozpocznie w ustawieniu 1-4-2-3-1. Na szpicy Lewandowski (Polska), dla którego jest to pierwszy mecz w reprezentacji od 11 miesięcy
Lewandowski (Polska) jest oczywiście kapitanem
Pietrzak dziś nie zmieścił się do 23-osobowej kadry. Na lewą obronę trener przesunął Bereszyńskiego, nominalnego prawego defensora, a na ławce pozostawił: Karbownika i Recę, którzy mogą zagrać na tej pozycji
Ławka rezerwowych Polski: 1 Szczęsny, 12 Skorupski - 2 Bochniewicz, 5 Czerwiński, 6 Góralski, 7 Milik, 8 Linetty, 11 Grosicki, 13 Reca, 16 Karbownik, 17 Kądzior, 23 Piątek
Włosi 7 października pokonali w towarzyskim meczu Mołdawię. Z "11" z tamtego spotkania trener Mancini zostawił w wyjściowym składzie na Polskę tylko jednego piłkarza. To obrońca Acerbi (Włochy). Goście w ustawieniu 1-4-3-3
ławka rezerwowych Włochów:: 1 Sirigu, 23 Cragno - 2 D'Ambrosio, 3 Chiellini, 4 Spinazzola, 5 Cristante, 10 Berardi, 11 Caputo, 12 Sensi, 17 Immobile, 20 Locatelli, 22 Kean
na trybunach można zająć 25 procent miejsc. Oznacza to, że kibiców może być maksymalnie 10-11 tysięcy
za jedną z bramek, tam gdzie na meczach Lechii prowadzony jest doping, dziś wielka reklama Grupy Lotos, sponsora reprezentacji Polski
spiker uprzedza kibiców, że podczas hymnu do odśpiewania będą dwie zwrotki "Mazurka Dąbrowskiego"
hymn Włochów
hymn Polski
losowanie z udziałem kapitanów Lewandowskiego (Polska) i Bonucciego (Włochy) oraz sędziego Sanchez Martineza z Hiszpanii
1'
mecz od środka rozpoczęli Włosi
1'
"Polska" - skandowanie z trybun
1'
"Polacy jesteśmy z wami" - z trybun
2'
pierwsze dośrodkowanie w pole karne Włochów, ale radzą sobie rywale z piłką zagrają przez Klicha
3'
obie drużyny nie wahają się wycofać piłki do bramkarza
5'
pressing Polaków na połowie rywali, o podoba się kibicom, brawa z trybun
6'
dobra interwencja Bereszyńskiego (Polska) po długim zagraniu Włochów w kierunku Chiesy. Wybił piłkę poza boisko
6'
Pellegrini (Włochy) mocno podkręcił piłkę z narożnika boiska i opuściła ona boisko
8'
kolejna akcja prawym skrzydłem Włochów, ale znów dobrze polska defensywa
9'
oklaski z trybun
9'
niecelnie główkował Pellegrini (Włochy)
9'
teraz Włosi grają pressingiem na polskiej połowie i nasi reprezentanci mają kłopoty z wyprowadzeniem piłki
10'
100-procenowa okazja dla Włochów. Przestrzelił Chiesa (Włochy), który zamykał akcję po dośrodkowaniu Belottiego (Włochy)
12'
zarysowała się przewaga Włochów, kolejne dośrodkowanie w nasze pole karne
12'
zaczyna rozgrzewać się Góralski
13'
bardzo dobry przechwyt Klicha (Polska), ale podanie nie doszło już do Lewandowskiego (Polska). Zdążył z interwencją Bonucci (Włochy)
14'
zagranie wzdłuż bramki, ale na nasze szczęście na strzał nie zdecydował się Emerson (Włochy)
16'
Włosi spokojnie rozgrywają piłkę. Polacy czekają na okazję do przechwytu
16'
gdy tylko nasi środkowi obrońcy oddalają się od własnego pola karnego jest próba zagrania za ich plecy, tak jak teraz, gdy na spalonym był Pellegrini (Włochy)
17'
kontra Polaków. Klich (Polska) w pole karne do Lewandowskiego (Polska), ale Emerson (Włochy) wślizgiem wybił piłkę poza boisko
18'
Szymański (Polska) z narożnika boiska prosto w ręce Donnarummy (Włochy)
18'
teraz my próbowaliśmy zagrać za plecy włoskich obrońców, ale na spalonym Lewandowski (Polska)
19'
Lewandowski (Polska) rozpędził się z piłką, ale mając naprzeciw siebie dwóch obrońców zdecydował się podawać, ale źle zagrał piłkę do Klicha (Polska)
20'
zablokowany potężny strzał Chiesy (Włochy). Jeszcze korner dla gości
20'
gwizdy z trybun
21'
i znów Pellegrini (Włochy) próbuje "wkręcić" piłkę w polską bramkę z narożnika boiska, ale fubolówka wychodzi poza linię końcową
23'
indywidualna akcja Belottiego (Włochy) zakończona celnym strzałem. Fabiański (Polska) pewnie złapał piłkę
25'
mecz z przewagą Włochów. Polacy czekają na kontry
26'
"Polacy, my chcemy gola" - nieśmiałe śpiewy na trybunach
27'
Pellegrini (Włochy) z nadzieją spoglądał na sędziego, bo stracił piłkę na rzecz Szymańskiego (Polska) i przewrócił się w polu karnym, ale o "11" nie ma mowy
28'
niecelny strzał Chiesy (Włochy)
30'
pierwszy celny strzał Polski. Po dośrodkowaniu Kędziora (Polska) uderzył głową Jóźwiak (Polska). Bramkarz Włoch pewnie obronił
31'
szybka kontra gości i rzut rożny dla nich
31'
bez zagrożenia po dośrodkowaniu z narożnika boiska Pellegriniego (Włochy)
32'
atak Włochów przerwany, gdyż po zagraniu Krychowiaka (Polska) piłka trafiła w rękę Chiesę (Włochy)
33'
niebezpiecznie pod polską bramką, ale Kędziora (Polska) dobrze blokował Pellegriniego (Włochy) i Włoch nie zdołał strzelić z 5. metra
34'
Bereszyński (Polska) ucierpiał w starciu z Chiesą (Włochy), ale o on faulował
35'
Żółtą kartką został ukarany Bereszyński (Polska). Sędzia odczekał aż Polak podniósł się z murawy i go ukarał
36'
Chiesa (Włochy) wziął rewanż, ale faulował Modera (Polska). Sędzia nie pokazał kartki
37'
Kędziora (Polska) sygnalizował, że było zagranie ręką przy próbie bloku jego dośrodkowania. Sędzia nakazał wznowić grę od wrzutu z autu
39'
akcja obrońców. Długie zagranie Bonucciego (Włochy), a w pole karne wbiegł Emerson (Włochy). Piłka opuściła boisko
39'
"Polacy, my chcemy gola" - teraz dużo głośniej niż poprzednio
40'
znów piłka zagrywana wzdłuż polskiego pola karnego. Emerson (Włochy) wycofywał ją na najwyraźniej strzał, ale nikt nie doszedł do uderzenia
42'
Kędziora (Polska) z łatwością poradził sobie z atakiem Emersona (Włochy)
43'
Szymański (Polska) spróbował przyspieszyć grę, zagrał do Lewandowskiego (Polska), ale ten faulowany
45'
ryzykownie Florenzi (Włochy) głową do bramkarza, bo Lewandowski (Polska) próbował przejąć piłkę
45'
KONIEC PIERWSZEJ POŁOWY. POLSKA - WŁOCHY 0:0
brawa z trybun dla piłkarzy schodzących z boiska
spiker przypomina kibicom o zachowaniu szczególnych środków bezpieczeństwa
Pierwsza połowa wyglądała tak jak można było się tego spodziewać. Grę prowadzili Włosi (62:38 w posiadaniu piłki), a Polacy próbowali im przeszkadzać głównie w niskim i średnim pressingu. Kilkukrotnie zakołowało się w polskiej "16", bo Włosi wiele akcji przeprowadzali skrzydłami, a kończyli je zagraniami w pole karne. Fabiański (Polska) nie został jednak wystawiony na większą próbę. Obronił dwa z pięciu strzałów oddany w kierunku jego bramki. W najlepszej jednak sytuacji dla gości, w 10. minucie z bliska przestrzelił Chiesa (Włochy).
Polacy starali przyspieszać akcję, gdy przejmowali piłkę w środkowej strefie boiska. Klich (Polska) czy Szymański (Polska) szukali wtedy podaniami Lewandowskiego (Polska), ale włoscy obrońcy dobrze pilnowali naszego kapitana. Dlatego jedyny celny strzał w tej połowie biało-czerwonych należał nie do napastnika, ale Jóźwiaka (Polska), który główkował po dośrodkowaniu Kędziory (Polska).
Ciekawostką jest statystyka fauli. Częściej przepisy przekraczali Włosi - 10 razy, gdy Polacy 8.
46'
drugą połowę rozpoczęli Polacy
46'
obie drużyny bez zmian w składach
48'
dwa z rzędu rzuty rożne dla Włochów
48'
przy drugim nieco sędzia przeszkodził Włochom przed polem karnym, ale po chwili przyznał im rzut wolny około 25 metrów od bramki
49'
ciekawie rozegrany rzut wolny, Włosi ustawili... swój mur przed murem Polaków, by przed strzałem się rozbiec. Uderzenie Pellegriniego w polski mur
50'
Polacy nie mogą oddalić gry od własnej bramki, gdyż dwa kolejne kornery dla rywali
51'
może uda się tym razem, bo Emerson (Włochy) faulował Krychowiaka (Polska)
52'
dogranie Klicha (Polska) nie doszło do Lewandowskiego (Polska)
52'
strzał Modera (Polska) z dystansu. Donnarumma (Włochy) z trudem wybił piłkę poza boisko
53'
dwa rzuty rożne były dla Polaków, ale nie udało się zaskoczyć rywali
54'
zablokowany strzał Florenziego (Włochy)
57'
Fabiański (Polska) przejął piłkę po dośrodkowaniu Emersona (Włochy)
58'
polski atak, ale oba dośrodkowania w pole karne nie doprowadziły do strzałów
58'
szybka odpowiedź rywali, ale na spalonym Chiesa (Włochy)
59'
"Polacy, my chcemy gola" - z trybun
59'
są też pojedyncze okrzyki "Kamil Grosicki", bo skrzydłowy szykuje się do zmiany
59'
Polska przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Szymański, w jego miejsce wchodzi Grosicki.
61'
obraz gry po przerwie taki jak i w pierwszej połowie, zdecydowanie częściej przy piłce Włosi
62'
Grosicki (Polska) wywalczył rzut rożny
63'
Glik (Polska) faulował po dośrodkowaniu z narożnika boiska Grosickiego (Polska)
63'
Polacy po stracie piłki całą drużyną wycofują się na własną połowę
64'
przechwyt Włochów 25 metrów od polskiej bramki. Po dośrodkowaniu Chiesy (Włochy) z 5. metra spudłował Emerson (Włochy), który uderzał głową
67'
spróbowaliśmy długiego przerzutu, ale na spalonym Jóźwiak (Polska)
68'
"Polska, biało-czerwoni" - śpiewy na jednym z sektorów
69'
"Polacy, my chcemy gola" - to odgłosy z innej trybuny. Jednak jak to na meczach reprezentacji bywa, nie ma dopingu zorganizowanego
69'
szykują się zmiany w obu zespołach
70'
Włochy przeprowadzają zmianę. Boisko opuszcza Chiesa, w jego miejsce wchodzi Kean.
70'
Polska przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Klich, w jego miejsce wchodzi Milik.
70'
odważna zmiana trenera Brzęczka, napastnik za ofensywnego pomocnika
73'
Grosicki (Polska) podał do Milika (Polska), czym najbardziej zaskoczył... Milika (Polska). Piłka odskoczyła od nogi napastnikowi na linii pola karnego
74'
Kean (Włochy) zablokowany w polskim polu karnym
74'
i kolejna akcja Keana (Włochy). Trochę bilarda w "16" Polski, bo piłka odbiła się od dwóch piłkarzy nim trafiła w ręce Fabiańskiego (Polska)
75'
"Polska, biało-czerwoni" - z trybun
75'
Włosi przygotowują kolejną zmianę
77'
kolejna akcja Keana (Włochy), ale dobrze Bereszyński (Polska), który zgodnie z przepisami spychał Włocha tak długo aż rywal wyszedł z piłką poza linię końcową
78'
bardzo dobra interwencja Glika (Polska), który przerwał kolejny atak rywali
78'
Żółtą kartką został ukarany Belotti (Włochy), który faulował Krychowiaka
78'
Włochy przeprowadzają zmianę. Boisko opuszcza Barella, w jego miejsce wchodzi Locatelli.
80'
Emersonowi (Włochy) uciekła piłka i odważnie rzucił się mu pod nogi Fabiański (Polska)
81'
po dwie zmiany przygotowywane z obu stron
82'
Polska przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Lewandowski, w jego miejsce wchodzi Linetty.
82'
Polska przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Jóźwiak, w jego miejsce wchodzi Karbownik.
83'
Włochy przeprowadzają zmianę. Boisko opuszcza Belotti, w jego miejsce wchodzi Caputo.
83'
Włochy przeprowadzają zmianę. Boisko opuszcza Pellegrini, w jego miejsce wchodzi Bernardi.
83'
po zejściu Lewandowskiego (Polska) kapitanem Polski Krychowiak (Polska)
86'
kontrę Polaków dobrze napędził Grosicki (Polska), ale potem brakowało odwagi, aby strzelać kolejni piłkarze przekazywali sobie piłkę, aż Kędziora (Polska) znalazł się na spalonym po podaniu Karbownika (Polska)
87'
Bereszyński (Polska) zablokował strzał Berardiego. Rzut rożny dla Włochów
88'
bez zagrożenia dla Polski po dośrodkowaniu Berardiego z narożnika boiska
88'
piłka tylko w bocznej siatce bramki Włochów, po zablokowanym strzale Linetty'ego
89'
bez zagrożenia dla Włochów po dośrodkowaniu z narożnika boiska Grosickiego (Polska)
90'
trzy minuty doliczone do drugiej połowy
90+1
90+1
Keana (Włochy) dobiegł z piłką do linii końcowej i wycofał na strzał, ale nie było tam żadnego z jego kolegów
90+2
"Polska" - głośne skandowanie z trybun
90+3
Fabiański (Polska) nie spieszy się z wybiciem piłki, choć sędzia go gwizdkiem ponagla
90+3
KONIEC MECZU. POLSKA - WŁOCHY 0:0
Kibice bez większej reakcji przyjmują końcowy wynik. Nie ma ani braw, ani tym bardziej gwizdów. Większość widzów kieruje się do wyjścia, a piłkarze dziękują sobie nawzajem za grę na boisku
niektórzy kibice skierowali się na trybunę, pod którą jest tzw. ścianka telewizyjna, pod którą przeprowadzane są wywiady. Tam są brawa dla podchodzących tam piłkarzy. Jednak spiker apeluje, aby ze względów sanitarnych tam się nie gromadzić
Z remisu bardziej mogą być zadowoleni Polacy. Przybliża on ich do utrzymanie w dywizji A Ligi Narodów, czyli w gronie "16" najlepszych drużyn Europy. Przewagę w posiadaniu piłki w tym meczu mieli Włosi (60:40), oni też więcej strzelali (15:4). Jednak w najlepszych sytuacjach na gola pudłowali z bliska Chiesa (Włochy) i Emerson (Włochy).
Polacy skupieni na obronie, próbowali odgryzać się w kontrach. Zbyt wiele ich nie wyprowadzili, a łącznie oddali celne strzały. W końcówce w dobrej sytuacji pod bramką rywali zablokowany został jeszcze Linetty (Polska)

Polska
Włochy

28% 80 typowań Polska
31% 89 typowań REMIS
41% 118 typowań Włochy

• Lewandowski jednym z najlepszych na świecie? hahahaha (9)

• 34 35

• Oglądałeś wogóle mecz internetowy frustracie? (5)

Lewy starał się jak mógł, nie tylko pod polem karnym, dużo gry w środku pola również. A z 3 Włochami na plecach trudno coś było mu zrobić. (Momentami nawet 4 graczy go pilnowało.)
      Od tego w takich meczach Lewy jest, żeby ściągać na siebie uwagę obrońców. Dzięki temu inni mieli okazję.