Polska - Wybrzeże Kości Słoniowej 80:63. Komplet zwycięstw koszykarzy na MŚ

dak.
4 września 2019 (artykuł sprzed 4 lat)

Adam Hrycaniuk (nr 34) ponownie zagrał w wyjściowym składzie reprezentacji Polski. Koszykarz Asseco Arki Gdynia zdobył 4 punkty, a także zanotował 3 zbiórki i 2 asysty z meczu z Wybrzeżem Kości Słoniowej. Adam Hrycaniuk (nr 34) ponownie zagrał w wyjściowym składzie reprezentacji Polski. Koszykarz Asseco Arki Gdynia zdobył 4 punkty, a także zanotował 3 zbiórki i 2 asysty z meczu z Wybrzeżem Kości Słoniowej.

Polscy koszykarze wygrali z Wybrzeżem Kości Słoniowej 80:63 (20:24, 16:8, 19:17, 25:14) w ostatnim meczu grupowym mistrzostw świata. Biało-czerwoni zdobyli komplet zwycięstw w pierwszej fazie i awansowali do kolejnej. Adam Hrycaniuk (Asseco Arka Gdynia) zdobył 4 punkty. Polacy w piątek o godz. 10 zagrają z Rosją, a w niedzielę o godz. 14 z Argentyną. Dwa najlepsze zespoły awansują do ćwierćfinału.

Chiny - Polska 76:79. Przeczytaj relację z poprzedniego meczu biało-czerwonych

POLSKA: Waczyński 16 (3x3, 6 as.), Ponitka 12 (1x3), Slaughter 7 (1x3), Cel 5 (1x3), Hrycaniuk 4 oraz Kulig 14 (7 zb.), Balcerowski 8 (6 zb.), Koszarek 6 (2x3), Sokołowski 6, Olejniczak 2, Łączyński 0, Gruszecki 0

Wybrzeże Kości Słoniowej: Abouo 23 (2x3, 6 zb.), Thompson 18 (2x3, 6 zb.), Diabate 9 (1x3, 6 as.), Zerbo 4, Edi 1 oraz Bamba 2, Fofana 2, Pamba 2, Adjehi 2

Biało-czerwoni w środowe przedpołudnie rozegrali ostatnie spotkanie mistrzostw świata w grupie A. Po wygranych z Wenezuelą i Chinami, walczyli o komplet zwycięstw z Wybrzeżem Kości Słoniowej, dla którego był to jedynie mecz o honor po dwóch wcześniejszych porażkach. Polacy mieli natomiast zapewniony awans do kolejnej fazy przed rozpoczęciem tego spotkania.

Trener Mike Taylor przyzwyczaił kibiców, że Adam Hrycaniuk wychodzi na parkiet od pierwszych minut i nie inaczej było tym razem. Środkowy po kilkunastu sekundach miał już jednak faul na swoim koncie, a po pięciu minutach zmienił go Damian Kulig. Koszykarz Asseco Arki Gdynia dostał od szkoleniowca w sumie 20 minut, w czasie których dorzucił 3 zbiórki i 2 asysty.

Pierwsze koszykarskie derby Trójmiasta. Zobacz gdzie i kiedy zagra Trefl Sopot z Asseco Arką Gdynia

Iworyjczycy od samego początku próbowali przeprowadzać akcje pod koszem. Polacy zagrali zupełnie inaczej i w pierwszej kwarcie punktowali po rzutach z dystansu, gdy "trójkami" popisali się Adam Waczyński oraz Mateusz Ponitka. Pod koniec tej części spotkania skuteczniejsi byli rywale po trafieniach Bryana PambyCharlesa Abouo, dlatego to oni wygrywali 24:20 po 10 minutach pojedynku.

Mając komfort psychiczny, Mike Taylor postanowił dać więcej czasu na grę choćby Aleksandrowi Balcerowskiemu czy Dominikowi Olejniczakowi. Po wejściu z ławki rezerwowych raz jeszcze dobrze zaprezentował się Michał Sokołowski, który ożywił grę Polaków, a efektem mogła być ośmiopunktowa przewaga na kilka minut przed przerwą. Iworyjczycy zdobyli jedyne 8 "oczek" i w konsekwencji przegrywali 32:36 przed kolejnymi 20 minutami gry.

W drugiej połowie Polacy pewnie brnęli po trzecie zwycięstwo na mistrzostwach świata. Zespół dobrze radził sobie w defensywie, ale również był skuteczny w odpowiednich momentach, kontrolując przebieg spotkania. Biało-czerwoni sprawiali wrażenie, że im bliżej była syrena końcowa, tym bardziej głodni gry byli. Efektownym wsadem piłkę w koszy umieścił Ponitka, po którym było 10 punktów przewagi, a zwycięstwo nie miało prawa już wymknąć się z rąk.

Adam Hrycaniuk z Asseco Arką Gdynia o najwyższe cele. Przeczytaj wywiad z koszykarzem

- Poprzedni mecz z Chinami dużo nas kosztował, a to spotkanie również nie było łatwe. Wybrzeże Kości Słoniowej walczyło o awans do igrzysk olimpijskich. Na boisku zostawili wszystko co mieli, ale my ustaliśmy tą pierwszą kwartę. Później gra układała się pod nas. Dobrze się czujemy, dobrze gramy, forma rośnie. Mecze są co dwa dni, ale jesteśmy w stanie grać nasz nalepszy basket. Do Foshan jedziemy po zwycięstwa, a nie na wycieczkę. Wszyscy sobie z tego zdają sprawę. Zrobimy wszystko, aby zanotować kolejne zwycięstwa, które mogą nam dać awans do ćwierćfinału - mówił po meczu Adam Hrycaniuk.
Podopieczni Mike'a Taylora awansowali do najlepszej "16" mistrzostw świata. Biało-czerwoni w kolejnej fazie zmierzą się z Argentyną i Rosją, a mecze zostaną rozegrane odpowiednio w piątek o godz. 10 i w niedzielę o godz. 14 w Foshan. Dwie najlepsze drużyny awansują do ćwierćfinału.

1. kolejka
POLSKA - Wenezuela 80:69 (22:24, 22:12, 16:15, 20:18)
Wybrzeże Kości Słoniowej - Chiny 55:70 (16:14, 13:15, 12:22, 14:19)
2. kolejka
Wenezuela - Wybrzeże Kości Słoniowej 87:71 (26:17, 23:15, 24:24, 14:15)
Chiny - POLSKA 76:79 (25:15, 10:24, 19:18, 18:15, d. 4:7)
3. kolejka
Wybrzeże Kości Słoniowej - POLSKA 63:80 (24:20, 8:16, 17:19, 14:25)