Rugbiści nie dali rady Mołdawii

6 kwietnia 2014 (artykuł sprzed 10 lat)
Mateusz Bartoszek (z piłką) zdobył dla Polski pierwsze przyłożenie w meczu z Mołdawią i przyczynił się do tego, że biało-czerwoni na przerwę zeszli z korzystnym wynikiem. Mateusz Bartoszek (z piłką) zdobył dla Polski pierwsze przyłożenie w meczu z Mołdawią i przyczynił się do tego, że biało-czerwoni na przerwę zeszli z korzystnym wynikiem.

Polscy rugbiści także i ósme finały Pucharu Świata obejrzą w telewizji. Biało-czerwoni definitywnie stracili szanse na grę w przyszłym roku na angielskich boiskach, na których zaprezentuje się 20 najlepszych drużyn. Podopieczni Marka PłonkiDariusza Komisarczuka, z aż 18 zawodnikami z trójmiejskich klubów w składzie, ulegli w Siedlcach Mołdawii 12:21 (12:7). Tym samym w dywizji 1B Pucharu Narodów mogą zająć co najwyżej 3. miejsce, a w dalszych kwalifikacja uczestniczyć będzie tylko zwycięzca.

Punkty:
Mateusz Bartoszek 5, Tomasz Gasik 5, Dawid Banaszek 2 - Craig Felston 6, Oleg Prepelita 5, Maxim Gargalic 5, karna piątka

POLSKA: Witoszyński (43 Bachurzewski), Bobryk (79 Chróściel) - Kaszuba (50 Janiec) - Perzak (7 Płonka), Bartoszek - Majcher, Niedźwiecki (57 Rafał Kwiatkowski), Zeszutek - Szostek (52 Janeczko) - Banaszek (52 Lorentowicz) - Rokicki, Szrejber (38 Robert Kwiatkowski), Gasik, Rakowski - Jurkowski

Już przed meczem Polacy mieli tylko cień szansy na pozostanie w walce o awans, gdyż swoje szanse pogrzebali przede wszystkim przegrywając na wyjazdach dwa ostatnie mecze wiosny 2013 (Mołdawia 20:24, Szwecja 11:19), za które stratą posady zapłacił Tomasz Putra. Natomiast konto już obecnej ekipy obciążała wysoka porażka na wyjeździe z Niemcami 13:43 na pożegnanie rywalizacji w ubiegłym roku.

Dlatego w Siedlcach biało-czerwoni zagrali przede wszystkim o utrzymanie miana zwycięskiej ekipy w edycji 2012-14 na własnym boisku. Niestety, i to się nie udało. W końcowym rozrachunku zabrakło m.in. celnych kopów, gdyż na punkty nie udało się zamienić trzech karnych i jednego podwyższenia. Zadania nie ułatwiały także kontuzje. Już do przerwy szkoleniowiec musiał wymienić dwóch zawodników.

Drużyna narodowa oparta została na rugbistach zgłoszonych do wiosennej rundy przez trójmiejskie kluby. W pierwszej "15" znalazło się: 6 przedstawicieli Arki, 4 Lechii i 1 Ogniwa, a na zmiany weszło 5 graczy gdańskich i 2 gdyńskich. Od 57. minuty w składzie było tylko trzech graczy spoza Trójmiasta.

Oczywiście nie mogło ich także zabraknąć przy punktowych akcjach Polaków. W 25. minucie, przy wyniku 0:7 przyłożenie zaliczył Mateusz Bartoszek. Rugbista grający na co dzień w Glasgow, a w ekstralidze wspomagający od poprzedniego sezonu Arkę, skończył akcję formacji młyna, forsując z piłką 3-4 ostatnie metry przed polem punktowym rywali.

Natomiast wygranie przez Polskę pierwszej połowy (12:7) było efektem doskonałej współpracy między młynem a atakiem. Pierwsza z tych formacji "związała" rywali w tzw. ruck'u, Łukasz Szostek podał piłkę na prawo do Dawida Banaszka, który przekazał ją jeszcze bardziej w kierunku linii bocznej, gdzie był Piotr Jurkowski, który zaliczył asystę przy przyłożeniu Tomasza Gasika.

W drugiej połowie Polacy utrzymali prowadzenie tylko przez dwie minuty. Natomiast końcowy rezultat został ustalony już w 60. minucie po tzw. karnej piątce.

Biało-czerwoni nie poprawili zaskoczyć rywali, mimo że przez 10 minut grali z przewagą jednego zawodnika, gdy po faulu na Tomaszu Rokickim żółtą kartkę otrzymał Maxim Cobilas.

Porażka w Siedlcach oznacza, że Polacy na kolejne rozgrywki pozostaną w dywizji 1B Pucharu Europy Narodów oraz nie zagrają w finałach Pucharu Świata 2015. Z naszej dywizji do dalszych kwalifikacji awansuje tylko zwycięzca.

O tym, czy nasz zespół bieżącą edycję rywalizacji zakończy na 3. czy 4. miejscu zadecyduje wynik wyjazdowego spotkania z Ukrainą 26 kwietnia.

Jednak po zwycięstwie w Siedlcach wielkiej radość nie było również w szeregach Mołdawii. Goście nie zdołali zdobyć czterech przyłożeń, a tym samym nie zdobyli punktu bonusowego i ich strata do lidera znów wzrosła.

W doskonałej sytuacji, aby wygrać dywizję są obecnie Niemcy. W Heidelbergu, w spotkaniu, które rozpoczęło się godzinę później od tego w Siedlcach, rozgromili oni Czechów 76:12. Jeśli 26 kwietnia Niemcy na wyjeździe wygrają za pięć punktów Szwedów, Mołdawia straci szansę na 1. miejsce, gdyż bilans bezpośrednich meczów z Niemcami ma gorszy.

Zwycięzca dywizji 1B zastąpi w najwyższej grupie Pucharu Narodów Europy Belgię, która w 10 meczach zdobyła zaledwie 2 punkty. Mistrzami zostali Gruzini, którzy wyprzedzili Rumunię, Rosję, Hiszpanię i Portugalię.

Natomiast z dywizji 1B zdegradowani zostaną Czesi. Ich miejsce zajmą zapewne Holendrzy, którzy awans powinni przypieczętować 12 kwietnia, a brakuje im tylko remisu w spotkaniu u siebie z Chorwacją. Gdyby przegrali, choć to mało prawdopodobne, bo dotychczas wygrali 6 meczów i 1 zremisowali, szansa otworzyłaby się przed Szwajcarią.

Polska gra coraz lepiej ale
    problem w tym że poziom rugby rośnie wszędzie :-)

• 8 3

• ?! (3)

Moim zdaniem za mało zawodników z lechii (bo przecież to reprezentacja polski)

• Masz rację...

przegrana byłaby wtedy bardziej imponująca.

• 1 2

• rugby to super sport, ale prawdziwe rugby to mamy w Pucharze Sześciu Narodów

mniej więcej taka różnica, jak między Ligą Mistrzów w piłkę kopaną, a rodzimą Ekstraklasą

• 12 0

• DZIADOSTWO

• 6 0

• no i wylądował (4)

Płonka wylądował ze swoja wizją...Nie do końca chwalę to co robi ale nie ganię.Ma ciut racji w tym co robi ale powołania takie jak Kaszuba który jest na 15 min meczu na tym poziomie są porażką.Bachurzewski kolejna pomyłka.Bardzo dobry zawodnik ale widać że nie jest w formie i powołanie na ten mecz nie powinno mieć miejsca.Nie do końca rozumiałem taktyki Polski.Wszyscy wiedzieli że Mołdawia ma mega mocny młyn i szczęścia tam nie znajdziemy.Jednak jak uparci próbowaliśmy z nimi walczyć młynem, co konczyło się tylko odbiciem jak od ściany...Mamy dobrych zawodników w ataku i na nich powinna opierać sie kadra.Tak , tak wiem że jak młyn nie bedzie grał to atak nie będzie miał piłek.Ale kadra wygląda bardzo podobnie jak gra Lechi.Niestety...

• 12 3

• Jak grała ......... (2)

Jak wyglądała za czasów Płonki ,sukcesy wyłącznie za sprawą dobrej indywidualnej gry zawodników Lechii niż taktyki . Chwała zawodnikom Kadry za ogromne za angażowanie i wyjątkowe serce do gry , ale niestety widoczny brak taktyki zdecydowanie za mało umiejętności trenerskich , a za dużo lanserki i wybujanego Ego pana P.dobrze nie wróży na przyszłość , oraz najbliższy mecz z Ukrainą .

• 13 1

• Może jakaś sesyjka jeszcze co? (1)

Jeszcze więcej lansu i sesji fotograficznych:)

• 5 1

• to raczej ma za zadanie wypromowac ruby w Polsce

• 2 1

• Zastanów sie!

Nie wiem co chcesz od Sławka ale był jednym z najlepiej grających zawodników młyna, jak zdążyłeś zauważyć po zejściu Kaszuby i Witoszynskiego młyn już był skończony. Zgodzę sie ze Bachurzewski to pomyłka. Trzeba wsiąść pod uwagę że nie walczymy o awans i ogrywanie podczas nieobecności Kruzyckiego, Hebdy, Gabunii innych chłopaków przyniesie efekt za rok.
      Jesli chodzi o Moldawie to poczytaj gdzie grają poszczególni zawodnicy naszego przeciwnika. Liga Rosyjska i Angielska, niestety Rosji możemy nie lubić ale poziomem i finansami nas biją na głowę.
      Problem tkwi głębiej i nie chodziu tu już o trenera. W naszym rugby jest marazm i brak postępu, a to najcześciej oznacza spadek w dół. Co daje nam liga i MP, grę w Pucharach? Niestety nie i dopóki PZR bedzie działał na zasadach takich jak teraz to najlepszy trener nie pomoże, bo nawet awansując do grupy A najedlibysmy sie wstydu.

P.S. Zaproponuj innych filarów do gry w kadrze chętnie poczytam jakich masz asów w rękawie?

• 3 2

• Tragedia :( (1)

Co robił tam Kaszuba nic nie biegał po 10 min nie miał sił to nie da nam zwyciestwa mecz trwa 80 min a nie 10. W kadrze powinno by wiecej młodych zawodników takich jak Perzak. Granie w Stylu lechi nie pomoze kadrze wygrac czyli wbita za wbita w te same miejsce. Jedne szersze rozrzucenie i mamy pkt. Trzeba zastanowic sie nad taktyka gry