Gdańska florecistka mistrzynią świata U-20

10 kwietnia 2016 (artykuł sprzed 8 lat)
Polskie mistrzynie świata do lat 20. Polskie mistrzynie świata do lat 20.

Anna Szymczak walczyła w drużynie, która we francuskim Bourges zdobyła tytuł mistrzyń świata do lat 20. Obok florecistki Sietom AZS AWFiS w złotej ekipie były: Martyna Długosz (Kusy Szczecin) i Julia Walczyk (Zjednoczeni Pabianice) i  Julia Chrzanowska (Budowlani Toruń). Przypomnijmy, że przed miesiącem w Nowym Sadzie biało-czerwone okazały się również najlepsze w europejskim championacie, a w tym sezonie przewodzą również w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata.

POLKI ZOSTAŁY W TYM ROKU TAKŻE DRUŻYNOWYMI MISTRZYNIAMI EUROPY

Polki we Francji potwierdziły, że w tym sezonie nie ma na nie mocnych. Były rozstawione z numerem pierwszym i w gronie 24 drużyn pewnie awansowały do finału, kolejno wygrywając z: Hongkongiem 45:17, Japonią 41:13 i Rumunią 45:32. Także początek meczu z Amerykankami o złoto wskazywał na pewny sukces. Po pierwszej z trzech tur walk nasza drużyna prowadziła 12:7. trzy punkty nad rywalką nadrobiła Martyna Długosz, a po jednym dorzuciły Anna SzymczakJulia Walczyk. Po kolejnym pojedynku tej ostatniej przewaga biało-czerwonych wzrosła do 22:12.

I wówczas zaczęły się emocje. Szymczak uległa Sabrinie Massialas aż 2:8, a w przedostatnim starciu meczu przegrała z Iman Blow 9:10. O złocie decydowała walka Walczyk z Massialas, do której zawodniczki wyszły przy wyniku 32:30 dla Polski. Amerykanka zmieniła rezultat na 37:36 na swoją korzyść, ale potem pozwoliła się trafić aż 6 razy z rzędu! Po takiej serii Julii już nic nie mogło odebrać tytułu biało-czerwonym. Ostatecznie wygrały 42:40.

Selekcjonerem reprezentacji jest Paweł Kantorski. Natomiast w Gdańsku Szymczak trenuje pod okiem Longina Szmita.

POLKI LIDERKAMI PUCHARU ŚWIATA DO LAT 20

Anna Szymczak walczyła w drużynie, która zdobyła tytuł drużynowych mistrzyń świata do lat 20. Anna Szymczak walczyła w drużynie, która zdobyła tytuł drużynowych mistrzyń świata do lat 20.
Nim Polki zostały drużynowymi mistrzyniami świata, rywalizowały o medale indywidualnie. Na najniższy stopień podium udało się przedrzeć Długosz. Martyna dopiero w półfinale uległa Erice Cipressie (Włochy) 13:15. Brąz podzieliła z Chinką Yiting Fu. Mistrzynią została Massialas, która w finale pokonała Cripessę 15:9.

Natomiast po tych zmaganiach nie mogła być zadowolona gdańszczanka. Szymczak w grupie wygrała wszystkie pojedynki, ale na pucharowej drabince przegrała już pierwszą walkę i zajęła ostatecznie 33. miejsce.

W turnieju indywidualnym kadetek na mistrzostwach świata walczyła Marta Mech. Florecistka UKS Atena Gdańsk zajęła 23. pozycję. Nie weszła tym samym do drużynowego miksta, gdyż lepsza od niej w tej broni była Renata Tomczak z Leszna. w tej kategorii nie rozgrywa się bowiem turniejów zespołowych oddzielnie dla każdej konkurencji. To ma miejsce tylko wśród juniorek i juniorów.

W niedzielę o medal drużynowo do lat 20 powalczą jeszcze polscy floreciści. W tegorocznych mistrzostwach Europy zajęli 3. miejsce. W zespole walczy aż trzech zawodników Sietom AZS AWFiS: Maxime Tarasiewicz, Mikołaj RudnickiMaciej Podralski oraz Andrzej Rządkowski (KSz Wrocławianie).

w turnieju indywidualnym najlepszy z biało-czerwonych był Rządkowski, który zajął 6. miejsce. Gdańszczanie rozczarowali, kończąc zawody na następujących pozycjach: 74. Podralski, 80. Tarasiewicz, 86. Rudnicki.

Opinie (1) 2 zablokowane

• Brawo Ania!!!

• 16 3

UKS Atena Gdańsk

Uczniowski Klub Sportowy "ATENA" powstał i działa w Zespole Kształcenia Podstawowego i Gimnazjalnego nr 26 w Gdańsku (Gdańska Szkoła Floretu). Szkoli z sukcesami dzieci do lat 17 w zakresie szermierki.
Gdańska Szkoła Szermierki to nowoczesny, specjalistyczny obiekt do uprawiania szermierki otwarty we wrześniu 2009 roku będący częścią Zespołu Kształcenia Podstawowego i Gimnazjalnego nr 26 w Gdańsku. GSF znajduje się na na granicy dzielnic Wrzeszcz i Oliwa tuż przy Trójmiejskim Parku Krajobrazowym.
Lokalizacja i standard obiektu sprawiają, że obiekt jest idealnym miejscem nie tylko na zgrupowania sportowe ale także niedrogie noclegi biznesowe. W jednym kompleksie znajdują się szermiercze sale treningowe, wielofunkcyjna hala sportowa, odnowa biologiczna, fizykoterapia, siłownia, dwa boiska zewnętrzne i hotel dla 44 gości.
Przy GSF znajduje się 45 miejsc parkingowych. Cały teren jest ogrodzony i całodobowo monitorowany.