Polska nieznacznie uległa Portugalii. Piotr Zeszutek rugbistą, Janusz Urbanowicz trenerem roku 2017

24 marca 2018 (artykuł sprzed 6 lat)
Piotr Zeszutek (z piłką) był kapitanem reprezentacji Polski, która była bardzo bliska pokonania Portugalii. Ponadto rugbista Ogniwa Sopot został ogłoszono najlepszym zawodnikiem w kraju w minionym roku. Piotr Zeszutek (z piłką) był kapitanem reprezentacji Polski, która była bardzo bliska pokonania Portugalii. Ponadto rugbista Ogniwa Sopot został ogłoszono najlepszym zawodnikiem w kraju w minionym roku.

Polscy rugbiści przegrali z Portugalią 25:27 (13:10) w ostatnim swoim meczu Rugby Europe Trophy sezonu 2017/18. W pierwszej "15" wystąpiło 8 zawodników z trójmiejskich klubów. Zwycięzcy zagrają w barażu o awans do najwyższej grupy, a nasza reprezentacja skończyła rywalizację na przedostatnim, 5. miejscu. Wygrana uciekła biało-czerwonym w doliczonym czasie gry, a duży wpływ na to miała czerwona kartka, którą Aleksander Nowicki otrzymał w 59. minucie. Przy okazji spotkania w Łodzi Barbarians Polska ogłosiło wyniki 10. edycji konkursu Husarz Rugby. Najlepszym zawodnikiem ubiegłego roku został Piotr Zeszutek z Ogniwa Sopot. Wiele laurów trafiło do Biało-Zielonych Ladies Gdańsk, w tym do trenera Janusza Urbanowicza.

Punkty:
Banaszek 10, Rajewski 10, Płonka 5 - Appleton 5, Santos 5, Queiros 5, Rodrigues 5, Guedes 2

POLSKA: Wilczuk (48 Ignaczak), Buczek (41 Chróściel, Kostałkowski (41 Bachurzewski) - Piotrowski, Wiśniewski - A.Nowicki, Płonka, Zeszutek - Plichta - Banaszek - A.Beccuau, K.Bracik, V.Beccuau, Rokicki (53 Kamiński) - Rajewski (74 J.Nowicki)

MIŁE ZŁEGO POCZĄTKU W GENEWIE, CZYLI PRZYPOMNIJ SOBIE JAK POLACY PRZEGRALI WYGRANY MECZ ZE SZWAJCARIĄ

Portugalczycy chyba zlekceważyli naszą reprezentację. By zapewnić sobie pierwsze miejsce i prawo gry w barażu z Niemcami o awans do najwyższej klasy rozgrywek Rugby Europe, potrzebowali jednego punktu. Przy identycznym dorobku z Holandią, wygrywaliby grupę, gdyż pokonali tego rywala w bezpośrednim meczu.

Portugalczycy z naszą reprezentacją nie przegrali od 1983 roku. Do Łodzi przywieźli skład złożony wyłącznie z rugbistą występujących w krajowych rozgrywkach. Nie fatygowali tych co występują we Francji czy Anglii. Dlatego do ostatnich sekund musieli drżeć o wynik.

Od pierwszych minut goście - zgodnie z przewidywaniami - preferowali szybkie rugby, oparte głównie na grze ręką, ale popełniali bardzo dużo błędów. Co prawda już w 3. minucie zdobyli karnego, ale i z niego przestrzelili.

Natomiast Polacy zagrali bez kompleksów. Duaine Linsday i jego asystent Karol Czyż, na co dzień trener Ogniwa Sopot, do pierwszej "15" wystawili aż 8 zawodników z trójmiejskich klubów. I wykorzystali oni już pierwszą okazję na punkty. W 6. minucie przyłożył Marek Płonka z Lechii, do którego podawał Aleksander Nowicki. Zaprocentowało najwyraźniej zgranie z czasów wspólnych występów w Gdańsku, choć obecnie ten drugi gra dla francuskiego Macon Rugby.

CO SŁYCHAĆ W TRANSFERACH TRÓJMIEJSKICH DRUŻYN? ARKA "ODKURZYŁA" RUGBISTĘ, KTÓRY WZNOWI KARIERĘ PO 10 LATACH PRZERWY

Dawid Banaszek podwyższył na 7:0, umacniając się tym samym na pierwszym miejscu listy wszech czasów najlepiej punktujących rugbistów w dziejach polskiej reprezentacji seniorów. Łącznik ataku Arki Gdynia ma już 223 punkty w 36 spotkaniach. W biało-czerwonych barwach z przerwami gra od 2002 roku.

Dwa jego udane kopnięcia z karnych pozwoliły Polsce wygrać pierwszą połowę 13:10. Rywale przed przerwą tylko raz przyłożyli. W 23. minucie naszą defensywę zaskoczył Salvador Santos.

Jeszcze lepiej biało-czerwonych weszli w drugą połowę. Po dwa przyłożenia w ciągu 7 minut pobiegł Przemysław Rajewski z Pogoni Siedlce. Banaszek wykorzystał jedno z dwóch podwyższeń i zrobiło się 25:10.

OGNIWO DOKONUJE REMANENTU W WYPOŻYCZENIACH, SZUKA ZASTĘPSTWA DLA FILARA, KTÓRY ODSZEDŁ DO ŁODZI. GDZIE JESZCZE POTRZEBUJE WZMOCNIEŃ?

Niestety, w 59. minucie Nowicki nie wytrzymał nerwowo. Uderzył rywala głową, otrzymał czerwoną kartkę, a nasza reprezentacja już do końca musiała grać w "14" przeciwko "15" rywali.

- Polska skazywała nas na pożarcie. Chcielibyśmy, aby bardziej nas wspierała niż hejtowała. Zagraliśmy dobry mecz. Chcieliśmy obić ich w młynie. Całkiem nieźle to nam wychodziło. Niestety, jeden błąd w końcówce, brak koncentracji i nie utrzymaliśmy zwycięstwa. Trzeba to przeanalizować, czy czerwona kartka była zasadna. Na pewno Olka Nowickiego zabrakło nam przy autach, a trzy ostatnie tego typu elementy wyraźnie schrzaniliśmy - ocenił Piotr Zeszutek przed kamerami Polsat Sport Extra, który podczas tego meczu został ogłoszony najlepszym rugbistą minionego roku w Polsce.
LECHIA WYMIENIŁA ZAGRANICZNYCH RUGBISTÓW. PRZECZYTAJ O ZMIANACH KADROWYCH W GDAŃSKU

Laureaci 10. edycji konkursu Husarz Rugby. Najlepsi za rok 2017
Rugbistka Roku
Anna Klichowska (Biało Zielone Ladies Gdańsk)

Trener Roku
Janusz Urbanowicz (reprezentacja Polski kobiet/Biało-Zielone Ladies Gdańsk)

PRZECZYTAJ, JAK KAROL CZYŻ TRAKTUJE PRACĘ W KADRZE NARODOWEJ

Portugalczykom w 75. minucie udało się zbliżyć na 25:22. Już wtedy mieli ten punkt potrzebny do wygrania grupy, gdyż otrzymaliby go, gdyby przegrali różnicą mniejszą niż 7 punktów. Dlatego choć mieli sytuację dogodną do kopania na słupy nie zrobili tego. Nie zagrali o remis tylko przygotowali akcję, która dała im zwycięstwo już w doliczonym czasie gry.

Tym samym Portugalia z kompletem zwycięstw wygrała Rugby Europe Trophy sezonu 2017/18, a o awans do elity zagra w barażu z Niemcami.

Dla Polski to czwarta porażka, trzecia różnicą niższą niż 7 punktów, czyli z punktem bonusowym na otarcie łez. W ostatecznej tabeli biało-czerwoni sklasyfikowani zostaną na przedostatnim, piątym miejscu. W kolejnych rozgrywkach ponownie grać będą na tym samym poziomie, który jest de facto trzecią dywizją w Europie.

• Banaszek (5)

Nie rozumiem czego ten koleś gra w kadrze poza tym że ma super nogę to nic z siebie nie daje w kontakcie tragedia a szarży to wogole brak nawet nie próbuje kogoś łapać tylko unika kontaktu

• 10 5

• (4)

Jak cała reszta ataku.
      Może lepiej wystawić 15-stu mlynarzy?

• 6 2

• jesli na 10 gra (3)

ktos kto w calym ostatnim sezonie zagral chyba jeden albo dwa mecze to poziom kadry musi byc tragiczny

• 6 4

• (2)

Jesli jest najlepsza 10 w Polsce i najlepiej punktującym zawodnikiem wszech czasów w kadrze to jego doświadczenie wyjaśnia wszystko

• 0 1

• (1)

nie jest najlepsza 10 w polsce najlepsza 10 w polsce jest kontuzjowana

• 1 2

• To wystawcie kontuzjowaną jak ten nie odpowiada , musi być dobry kopacz na boisku.

• 1 1

• (1)

Dopiero 5 miejsce w naszej grupie to wynik, który każe uznać za najsłabszy od wielu lat. Trener Linsday okazał się kompletnym laikiem ma słabą wiedze w zastosowaniu taktycznych wariantów gry.
    Nie zna naszych zawodników wybór Rokiego, Adrian, brak najlepszych zawodników z naszej ligi świadczy, że jest niezłym bajerantem.
    Zagubiony w trakcie prowadzenia treningów.
    Dwa ostanie mecze przegrywamy przez zastosowaną złą taktykę, którą ustalił trenera i sztab trenerski.
    Ze Szwajcarią powinno być 40 a ze słabą Portugalią 30. A tu mieliśmy mimo wielkiego zaangażowania zawodników dwa mecze w plecy. Jak długo nasi zawodnicy będą zostawiali zdrowie na boisku dla kaprysów amatorskiego trenera.
    Od 2013 roku, kiedy byliśmy na 25 miejscu w rankingu RW nic nie wygrywamy. Spadamy dzisiaj na 36 miejsce w rankingu to znaczy, przez decyzje kolejnych zarządów i pseudo doradców jak GK poświęcamy kolejna generacje graczy.

• 11 5

• Nirvany nie ma

Paradoksalnie dobrze, że przegraliśmy z Portugalią, bo gdyby była wygrana to nirvana trwała by jescze z rok. Czy ktoś z tego wyciągnie wnioski, obawiam się, że nie takie jak trzeba.

• 1 0

• (1)

Roki słaby tłusty porażka zeszyt bardzo dobrze szatan kopy ok szarzy wcale widać ze nie trenuje bracik brawo

• 17 2

• no i taka recenzja to miodzio.... bravissimo

• 1 0

• A melona nie wybrali. Co on już tylko radny pelo (1)