Wiadomości

stat

Gdynia ugości Euro U-21 w 2017 roku

Najnowszy artukuł na ten temat

Macedonia zabrała Portugalii półfinał

W 2012 roku Stadion Miejski w Gdyni gościł trening reprezentacji Irlandii, która w Gdańsku rozgrywała mecz mistrzostw Europy z Hiszpanią. W 2017 na tym obiekcie powinny odbyć się mecze młodzieżowego Euro.
W 2012 roku Stadion Miejski w Gdyni gościł trening reprezentacji Irlandii, która w Gdańsku rozgrywała mecz mistrzostw Europy z Hiszpanią. W 2017 na tym obiekcie powinny odbyć się mecze młodzieżowego Euro. fot. Beata Zarach

Polska otrzymała prawo do organizacji mistrzostw Europy w piłce nożnej do lat 21 w 2017 roku. W turnieju finałowym zagra 12 zespołów. PZPN jeszcze oficjalnie nie wskazał miast-gospodarzy, ale niemal pewne jest, że znajdzie się wśród nich Gdynia. Na stadionie przy ul. Olimpijskiej mają być rozgrywane nie tylko mecze grupowe, ale także jeden z półfinałów.Prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej Zbigniew Boniek podkreślał od dawana, że zależy mu na organizacji turniejów finałowych. Polska aplikowała o  młodzieżowe mistrzostwa Europy bądź mistrzostwa Europy seniorek.

Dlatego nasza kandydatura została wycofała z rywalizacji o Euro 2020, a wszystkie siły przerzucono na mistrzostwa Europy 2017. I udało się wywalczyć te w formule młodzieżowej. Decyzję korzystną dla Polski podjął w poniedziałek Komitet Wykonawczy UEFA, który obradował w Nyonie.

- To wielki sukces naszego kraju, Polskiego Związku Piłki Nożnej i osobiście Prezesa Zbigniewa Bońka, który swoim zaangażowaniem i wpływami doprowadził do tego, że ten prestiżowy turniej odbędzie się w Polsce. Będzie to pierwsza w historii impreza tak dużej rangi, którą jako kraj będziemy samodzielnie organizować - podkreśla na oficjalnej stronie związku Maciej Sawicki, sekretarz generalny PZPN.

DLACZEGO EURO 2020 NIE ODBĘDZIE SIĘ W GDAŃSKU?

Do Polski przyjadą najlepsze reprezentacje złożone z piłkarzy urodzonych po 1 stycznia 1994 roku. Do tej grupy, wśród biało-czerwonych, którzy jako gospodarz mają zapewnione miejsce w ME U-21, zaliczają się tacy piłkarze, jak: Arkadiusz Milik z Ajaxu Amsterdam, który radzi sobie z powodzeniem w seniorskiej kadrze, były piłkarz Lechii, a obecnie Benfiki Lizbona, Paweł Dawidowicz, Karol Linetty, Dawid Kownacki i Tomasz Kędziora z Lecha Poznań, grający w lidze włoskiej Piotr Zieliński czy pozyskany niedawno przez Arsenal Londyn, Krystian Bielik.

Reprezentację Polski nadal ma prowadzić Marcin Dorna. To szkoleniowiec, który w 2012 roku doprowadził drużynę do półfinałów mistrzostw Europy do lat 17, ale w ostatnich eliminacjach zespołów U-21 nie udało mu się wyprowadzić biało-czerwonych z grupy.

Młodzieżowe mistrzostwa Europy to po turnieju seniorskim drugie najważniejsze i najciekawsze rozgrywki na Starym Kontynencie z udziałem narodowych reprezentacji. Przypomnijmy, że seniorska impreza odbyła się w Polsce w 2012 roku, ale wówczas turniej organizowaliśmy wspólnie z Ukrainą.

M.in. w Gdańsku odbyły się trzy mecze grupowe oraz ćwierćfinał Grecja - Niemcy, a ta ostatnia drużyna na stałe stacjonowała też w mieście. Natomiast w Sopocie mieszkali, a w Gdyni trenowali Irlandczycy.

Wygląda na to, że także młodzieżowe mistrzostwa Europy zawitają natomiast do Gdyni. Choć oficjalnie nie ogłoszono miast-gospodarzy, to na koncie Gdynia Sport na portalu społecznościowym Twitter w odpowiedzi na pytanie o młodzieżowe mistrzostwa Europy możemy przeczytać: "Staraliśmy się i ku uciesze @MiastGdynia udało się. Gdynia - #tusiewygrywa".

Nie jest to niespodzianka. Gdynia od lat utrzymuje dobre kontakty z PZPN oraz zbiera wysokie noty za organizację meczów drużyn juniorskich i młodzieżowych. Co prawda miasto przegrało rywalizację z Krakowem o prawo organizacji meczów w poprzednich eliminacjach młodzieżowych mistrzostwach Europy, ale przy ul. Olimpijskiej gościły m.in.: Portugalią U-21, Hiszpania U-19 i Anglia U-18. Te dwa pierwsze spotkania odbyły się w ramach eliminacji do mistrzostw Europy. Na mecz młodzieżówek przyszło ponad 10 tysięcy kibiców!

Zobacz, jak Polska grała w Gdyni z Anglią w meczu piłkarzy do lat 18 w listopadzie ubiegłego roku.W Euro 2017 zagra 12 zespołów podzielonych na trzy grupy. Jedną z nich mają gościć wspólnie Gdynia i Bydgoszcz, a pozostałe powinny zostać zlokalizowane w: Warszawie i Lublinie oraz Kielcach i Tychach.

Ponadto w Gdyni i Lublinie mają odbyć się mecze półfinałowe. Inauguracyjne spotkanie oraz finał gościć będą na stadionie warszawskiej Legii.O tym kto zagra w Polsce, rozstrzygną rozgrywki eliminacyjne, które ruszą jesienią tego roku. Na razie bowiem jeszcze nie zakończono poprzedniej edycji. Finały mistrzostwa Europy U-21 odbędą się w czerwcu 2015 roku w Czechach. Weźmie w nich udział osiem drużyn. Poza gospodarzami będą to wyłonieni w dwustopniowych kwalifikacjach: Szwecja, Włochy, Dania, Anglia, Portugalia, Niemcy i Serbia.

POLSKA POZA MME I IGRZYSKAMI

Przypomnijmy, że biało-czerwoni przegrali rywalizację w grupie z tą pierwszą drużyną. Tym samym stracili szansę na grę w igrzyskach w Rio de Janeiro, gdyż dla Europy kwalifikacja wiedzie właśnie przez turniej finałowy w Czechach. Olimpijską nominację otrzymają cztery najlepsze reprezentacje tych rozgrywek.

Opinie (72) ponad 10 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Relacje LIVE

zobacz wszystkie relacje »

Najczęściej czytane