Kasprzak podwójną mistrzynią Europy juniorek

28 kwietnia 2014 (artykuł sprzed 10 lat)
Polska reprezentacja wywalczyła we Włoszech 51 medali mistrzostw Europy w Taekwon-do ITF. Polska reprezentacja wywalczyła we Włoszech 51 medali mistrzostw Europy w Taekwon-do ITF.

Aż 51 medali wywalczyli polscy seniorzy i juniorzy podczas mistrzostw Europy w Taekwon-Do ITF rozgrywanych we włoskim Riccione. Udział w dominacji biało-czerwonych miała Kamila Kasprzak z Gdańskiego Klubu Taekwon-do, która wywalczyła złote krążki w drużynowych walkach oraz układach w kategorii juniorów.

Polacy po raz kolejny potwierdzili miano światowej potęgi. Przypomnijmy, że w minionym roku nasza reprezentacja wygrała klasyfikację medalową tak mistrzostw świata jak i mistrzostw Starego Kontynentu.

BIAŁO-CZERWONI ŚWIATOWĄ POTĘGĄ W TAEKWON-DO ITF

W Riccione rywalizowało 560 sportowców z 29 państw. Polska na pierwszej pozycji w klasyfikacji medalowej znalazła się już po raz 22. w historii! Na wynik ten złożyło się 28 krążków wywalczonych przez seniorów i 23 przez juniorów. To wprawdzie wynik nieco gorszy niż przed rokiem w szwedzkim Skovde (58 medali), ale lepszy, jeśli chodzi o złote krążki. Mazurek Dąbrowskiego był odgrywany łącznie 22 razy, a więc o 2 częściej niż w 2013 roku.

POLACY NAJLEPSI W EUROPIE

- To bardzo dobry prognostyk przed przyszłorocznymi mistrzostwami świata. Niedosyt pozostał jeśli chodzi o występ drużyny juniorów. Liczyliśmy na cztery medale, a musimy zadowolić się dwoma - ocenił Łukasz Stawarz, trener reprezentacji mężczyzn.

W kadrze na turniej we Włoszech znalazło się 6 reprezentantów Gdańskiego Klubu Taekwon-do. Jako senior startował Robert Klaja, zaś razem z nim do Riccione pojechali juniorzy: Kamila Kasprzak, Piotr Spyra, Krzysztof Gębicki, Matek KrzyżanowskiMateusz Domurad. Powołania były pokłosiem dobrych występów gdańskich zawodników podczas zawodów Pucharu Polski.

SZEŚCIU GDAŃSKICH KADROWICZÓW NA ME WE WŁOSZECH

Starty indywidualne nie były udane dla gdańszczan. Najbliżej medalu był Piotr Spyra, który w kategorii do 62 kg przegrał walkę o wejście do strefy medalowej z Irlandczykiem Ryanam Shelleyem, który później sięgnął po złoto. Już w pierwszej walce odpadła Kamila Kasprzak.

- Przegrała z Norweżką, choć prowadziła na 10 sekund przed końcem walki. Wówczas sędziowie w dosyć kontrowersyjnych okolicznościach ukarali ją dużym punktem ujemnym, który kosztował ją odpadnięcie z indywidualnych zmagań w walkach - mówi nam Marcin Wołosz, klubowy trener gdańskich zawodników.

Kasprzak zrehabilitowała się jednak w zmaganiach drużynowych zdobywając mistrzowskie tytuły zarówno w walkach jak i układach. Co więcej, na drodze do zwycięstwa w walkach pokonała rywalkę, przeciwko której odpadła w turnieju indywidualnym.

W maju i czerwcu gdańscy zawodnicy będą uczestniczyć w mistrzostwach Polski juniorów młodszych, juniorów i seniorów oraz młodzieżowców. Będą należeć do faworytów, a mistrzowskich tytułów bronić będą Kasprzak i Spyra.

GDAŃSKI KLUB TAEKWON-DO Z MEDALAMI MP

Klasyfikacja medalowa mistrzostw Europy Taekwon-Do ITF Riccione 2014 (Seniorzy):
kolejno medale: złote, srebrne, brązowe, łącznie
1. Polska 11 12 5 28
2. Norwegia 6 2 7 15
3. Niemcy 2 3 14 19

Klasyfikacja medalowa mistrzostw Europy Taekwon-Do ITF Riccione 2014 (Juniorzy):