Grad medali gdańskiego taekwon-do

Rafał Sumowski
26 kwietnia 2017 (artykuł sprzed 7 lat)
Zawodnicy Gdańskiego Klubu Taekwon-do zdobyli 20 z 42 medali wywalczonych przez polską reprezentację. Zawodnicy Gdańskiego Klubu Taekwon-do zdobyli 20 z 42 medali wywalczonych przez polską reprezentację.

Aż 20 medali zdobyli zawodnicy Gdańskiego Klubu Taekwon-do podczas mistrzostw Europy seniorów i juniorów w Sofii. Polska reprezentacja po raz kolejny zdominowała czempionat Starego Kontynentu zapisując na swoim koncie 42 krążki. Anna Dąbrowska została mistrzynią Europy w technikach specjalnych seniorek, a Kamila Kasprzak wicemistrzynią seniorek w walkach do 68 kg. Mateusz Domurad sięgnął po srebro w układach II DAN juniorów.

Polacy od lat dominują w światowej czołówce taekwon-do ITF. W Bułgarii biało-czerwoni potwierdzili prymat na Starym Kontynencie. Byli nie tylko najlepszą, ale i najliczniejszą reprezentacją w całym turnieju, w którym wzięło udział 591 zawodników z 29 krajów. Nasza drużyna liczyła w sumie 61 zawodników.

Polacy zdobyli 42 medale: 12 złotych, 16 srebrnych i 14 brązowych. Drugie miejsce w drużynowej klasyfikacji zajęła Norwegia (10 - 8 - 13), a trzecie Rumunia (8 - 6 - 11). Ogromny wkład w sukces naszej reprezentacji mieli zawodnicy Gdańskiego Klubu Taekwon-do. Podopieczni trenera Marcina Wołosza zdobyli 20 medali.

Najlepiej wypadła Anna Dąbrowska, która indywidualnie sięgnęła po tytuł mistrzyni Europy w technikach specjalnych seniorów oraz zajęła 3. miejsce w walkach do 56 kg.

Rewelacyjnie spisała się także Kamila Kasprzak, która debiutowała w kategorii senior i od razu zdobyła tytuł wicemistrzyni Europy w walkach do 68 kg oraz brązowy medal w układach I DAN.

Tytuł wicemistrza Europy w układach II DAN juniorów oraz 3 miejsce w walkach do 62 kg wywalczył Mateusz Domurad. Natomiast upragniony indywidualny medal w walkach w kategorii do 60 kg zdobyła juniorka Aleksandra Wygonowska, która stanęła na najniższym stopniu podium.

Gdańscy zawodnicy znakomicie wypadli także konkurencjach drużynowych. Polki zostały mistrzyniami Europy w technikach specjalnych seniorek, a w ich składzie których znalazły się: Anna Dąbrowska oraz Aleksandra Przytulska. Ania i Kamila zdobyły także brąz w układach drużynowych. Ola dołożyła jeszcze srebro w drużynowych testach siły. Także w walkach seniorki sięgnęły po złoto - przy udziale Dąbrowskiej i Kasprzak.

Mistrzami Europy w testach siły zostali juniorzy, a wśród nich był Mateusz Domurad, który dołożył jeszcze wraz z drużyną srebro w walkach oraz brązowe medale w układach i technikach specjalnych. Zarówno drużyna seniorek, jak i juniorów okazały się najlepszymi w Europie.

Dodatkowo juniorki drużynowo sięgnęły po tytuł wicemistrzyń Europy w walkach. W składzie drużyny znalazły się i ambitnie walczyły Aleksandra Wygonowska i debiutująca Nikola Chorałła.

• Aleksandra Wygonowska (niebieski kask).