Polska w Final Six Ligi Narodów. Trzech siatkarzy Trefla Gdańsk w Lipsku

29 czerwca 2019 (artykuł sprzed 4 lat)
aktualizacja: godz. 18:52 (30 czerwca 2019)

Trefl Gdańsk

Radość siatkarzy po meczu Polska - Japonia 3:1. Marcin Janusz z nr 19. Radość siatkarzy po meczu Polska - Japonia 3:1. Marcin Janusz z nr 19.

Reprezentacja Polski w siatkówce ostatnim turnieju fazy grupowej w Lipsku zanotowała komplet zwycięstw. Wygrała z Japonią i Niemcami po 3:1 oraz z Portugalią 3:0. W korespondencyjnym pojedynku biało-czerwoni wyprzedzili Włochów i awansowali do Final Six Ligi Narodów. W zawodach brało udział trzech siatkarzy Trefla Gdańsk: rozgrywający Marcin Janusz, atakujący Bartosz Filipiak oraz niemiecki przyjmujący Ruben Schott.

Liga Narodów 2019 siatkarzy - pełna tabela i terminarz

Final Six Ligi Narodów siatkarzy rozegrany zostanie od 10 do 14 lipca w Chicago. Zagrają w nim Amerykanie oraz 5 z pozostałych 15 drużyn najwyżej klasyfikowanych po rozgrywkach grupowych. Przed ostatnimi turniejami, zaplanowanymi od 28 do 30 czerwca pewne gry w USA były reprezentacje prowadzące w tabeli: Brazylia i Iran.

O trzy pozostałe pozycje Polska toczyła korespondencyjny pojedynek z: Rosją, Francją, Włochami i Kanadą. Dobra informacja była taka, że trzy ostatnie drużyny grają w tym samym turnieju, a zatem muszą sobie nawzajem odbierać wygrane. Przypomnijmy, że w pierwszej kolejności o miejscu w tabeli decyduje większa liczba zwycięstw, a dopiero potem punkty.

6. USA 9 28 32:24

Już w piątek biało-czerwoni awansowali na 5. miejsce, czyli ostatnią pozycję gwarantującą awans do Final Six. Stało się to dzięki wygranej nad Japonią 3:1 (22:25, 25:19, 27:25, 25:20) oraz porażce Włochów w Brazylii z Kanadą 1:3 (25:15, 20:25, 22:25, 18:25).

W sobotę Polska zrobiła kolejny krok w kierunku Chicago, wygrywając z Niemcami 3:1 (25:19, 21:25, 25:14, 25:23). Na parkiecie przebywało aż trzech siatkarzy Trefla. Marcin Janusz rozegrał niemal całe spotkanie w podstawowym składzie, Bartosz Filipiak zagrał w dwóch pierwszych partiach w "6" biało-czerwonych. Natomiast Ruben Schott wchodził w 2. i 4. secie na zmiany w ekipie Niemiec.

W w nocy czasu polskiego awans do Final Six stał się faktem. Brazylia pokonała Kanadę 3:0 (25:20, 25:19, 25:19), a Francja wygra z Włochami 3:1 (27:25, 25:19, 21:25, 25:20). Przegrani stracili wszelkie szanse na miejsce w pierwszej "5".

Marcin Janusz grał w reprezentacji Polski w Lidze Narodów w Iranie. Przeczytaj relację z tego turnieju

POLSKA - Japonia 3:1 (22:25, 25:19, 27:25, 25:20)

POLSKA
: Komenda 2 punkty, Śliwka 13, Bieniek 14, Muzaj 16, Bednorz 11, Kłos 12, Wojtaszek (libero) oraz Łukasik, Filipiak 2, Janusz

Tak jak w poprzednich czterech turniejach także i w Lipsku selekcjoner Vital Heynen rotuje składem. Do Niemiec zabrał aż dwóch siatkarzy Trefla Gdańsk. Dla rozgrywającego Marcina Janusza są to drugie zawody w tej edycji Ligi Narodów. Poprzednio grał w Iranie, 2 tygodnie temu.

Natomiast Bartosza Filipiaka to nie tylko debiut w LN, ale i w reprezentacji Polski seniorów.

W meczu z Japonią obaj siatkarze żółto-czarnych wchodzili w każdym z setów na podwójne zmiany. Najlepiej spisali się w 2. partii, gdy po wejściu na boisko, zostali na nim do końca seta. Filipiak popisał się punktem w potrójnym bloku na 24:18. Po chwili miał piłkę w górze na zwycięski punkt, ale rywale podbili ten atak, by w kontrze wyrzucić piłkę w aut, gdy pomylił się Tatsuya Fukuzawa. W całym meczu siatkarz Trefla zbijał 3 razy, zdobywając 1 punkt.

Kluczowy dla losów spotkania był 3. sety. Japończycy prowadzili w nim 24:22, ale to Polacy wygrali przy 2. piłce meczowej. Zwycięski blok postawili wówczas Mateusz BieniekMaciej Muzaj, który w poprzednim sezonie grał w Treflu.

Generalnie o sukcesie Polaków zadecydowała właśnie przewaga w blokach punktowych (12:3) oraz mniejsza liczba błędów od rywali (18:28), którzy podarowali nas po swoich pomyłkach więcej punktów niż potrzeba do wygrania seta.

Bartosz Filipiak nowym atakującym Trefla Gdańsk. Sprawdź jego siatkarskie cv

Niemcy - POLSKA 1:3 (19:25, 25:21, 14:25, 23:25)
POLSKA
: Janusz 1, Łukasik, Huber 6, Filipiak 8, Fornal 8, Kłos 6, Wojtaszek (libero) oraz Kaczmarek 12, Komenda 1, Śliwka 3, Bołądź

Jedynie w ostatnim secie była wyrównana walka. Niemcy prowadzili jeszcze 22:21, ale od remisu 23:23 punktowali już tylko Aleksander ŚliwkaKarol Kłos. W pozostałych partiach jedna z drużyn miała dużą przewagę.

Trener Heynen większą satysfakcję miał z trudno zdobywanych punktów. W drugim secie dwukrotnie oklaskami na stojąco nagradzał drużynę, gdy kończyła długie wymiany na 3:3 i 8:8. Tak się złożyło, że obie skończył Filipiak - pierwszą atakiem, drugą blokiem. Bartosz ostatecznie poprzestał na 8 punktach, gdyż skończył 5 z 16 ataków, zaliczył 2 punktowe bloki i popisał się 1 asem serwisowym.

Dwa ostatnie sety nowy nabytek Trefla oglądał z kwadratu dla rezerwowych, choć to nie on był winny przegranej w 2. partii. W niej Polacy pogubili się na przyjęciu. Mieli tylko 30 procent pozytywnego i zaledwie 10 perfekcyjnego.

Łukasz Kaczmarek ucieszył się ze zmiany, bo tego dnia obchodził 25. urodziny. Druga roszada w wyjściowej "6" została wymuszona kontuzją Tomasza Fornala. Przyjmujący skręcił staw skokowy prawej nogi w pierwszej akcji 4. seta. Zastąpił go Śliwka.

Cały mecz, z krótkimi zmianami w każdej części gry, rozgrywał Janusz. Natomiast trzeci z siatkarzy Trefla grał po przeciwnej stronie siatki. Schott dobrze wprowadził się do gry z ławki w 2. secie, przyczyniając się do wygranej w nim Niemców. Jednak w 4. partii ten manewr już się nie udał. Ruben jednym punkt zdobył blokiem, a nie skończył dwukrotnie piłek w ataku.

POLSKA - Portugalia 3:0 (25:18, 25:21, 25:20)
POLSKA:
Komenda 3, Łukasik 12, Bieniek 10, Kaczmarek 8, Bednorz 8, Huber 7, Wojtaszek (libero) oraz Muzaj 6, Janusz 2, Śliwka

Z Portugalią z gdańskiego duetu zagrał tylko Janusz. Rozgrywający w dwóch pierwszych setach wchodził na zmiany, a trzecią partię zagrał w "6". Dwukrotnie punktował, popisując się udanym blokiem i zagrywką.

Z wyjątkiem drugiej części gry Polacy nie napotkali większego oporu. Wówczas stracili koncentrację po pierwszej przerwie technicznej, na której wygrywali 8:6, a potem pozwolili rywalom wrócić do gry, gdy stracili 4 punkty z rzędu.

Jednak w decydującym fragmencie biało-czerwoni popisali się jeszcze lepszą serią, zmieniając wynik z 18:19 na 23:19.

Było to 11. zwycięstwo ekipy Heynena w 15 meczach grupowych Ligi Światowej.

Opinie (4) 1 zablokowana

• Optymistycznie

Wygląda to całkiem obiecująco, biorąc fakt jakich my mamy przeciwników dziś i jutro i jaka jest grupa w Kanadzie :) myślę że wejdziemy do Final Six dość spokojnie !

• 13 2

• (1)

To co grała Japonia to jakiś żart, o jakości podwórkowej. Nasi ciut lepiej i nie oszukujmy się, poziom siatki mocno zjechał na świecie.

• 4 15

• Myślę że to nie poziom spadł a wzrósł rozsądek trenerów ,którzy na LN dali pograć zmiennikom.

• 10 2

• mecze siatkarskiej reprezentacji Polski...

szczeg, te 5setowe...to horror... wiecej wszystkiego (stres, nerwy, zlosci, miecho) jest tylko w czasie meczow LG:/ oczywiscie inna klasa i ranga rozgrywek, ale emocje i wrazenia porownywalne...