Polska wysoko przegrała w Belgii i spadła na 2. miejce w Rugby Europe Trophy

19 marca 2022 (artykuł sprzed 2 lat)
Reprezentacja Polski w rugby. Z piłką Grzegorz Buczek, młynarz Lechii Gdańsk, który w Belgii grał w podstawowym składzie. Reprezentacja Polski w rugby. Z piłką Grzegorz Buczek, młynarz Lechii Gdańsk, który w Belgii grał w podstawowym składzie.

Polska przegrała na wyjeździe z Belgią aż 11:41 (6:22). Była to pierwsza porażka w ramach rozgrywek Rugby Europe Trophy, która sprawiła, że nasza reprezentacja musiała oddać rywalom 1. miejsce w tabeli. Na zakończenie sezonu biało-czerwoni zagrają 9 kwietnia w Gdyni z Litwą. 2. pozycja też może dać im awans, jeśli najwyższa klasa - Rugby Europe Championship - poszerzona zostanie z sześciu do ośmiu drużyn.

Punkty:
Poupaert 10 Williams 7, Cornez 9, Pazgrat 5, Hendrickx 5, Remue 5 - Korneć 5, Piotrowicz 3, Cooke 3

POLSKA: Fidler (68 Cieslinski), Buczek (55 Gadomski), Bachurzewski (60 Bysewski) - Krawiecki, Ronan - Olejek (68 Loboda), A.Nowicki, Cal - D.Plichta (55 Stelmaszek) - Piotrowicz (26 J.Nowicki, (69 Sweetman)) - Cooke, Halaifuana, Haznar, Korneć - Reksulak

Przeczytaj, jakie znaczenie miał mecz Belgia - Polska

Chris Hitt, walijski selekcjoner reprezentacji Polski, w pierwszej linii młyna zmieścił dwóch rugbistów trójmiejskich klubów Grzegorz Buczka (Lechia Gdańsk) oraz Thomasa Fidlera, a na "10" miejsce zajął Wojciech Piotrowicz. Ponadto na ławce rezerwowych umieścił: Adama PiotrowskiegoRadosława Bysewskiego (wszyscy Ogniwo Sopot). Ten ostatni wszedł na boisko po godzinie gry.

Przed grą rugbiści obu drużyn pokazali solidarność wobec Ukrainie, broniącej się przez agresją Rosji. Rozwinięto transparent o treści: "Stoimy razem z Ukrainą". Potem na boisku już kurtuazji nie było.

Biało-czerwoni rozpoczęli bardzo dobrze. Już w inauguracyjnej akcji niewiele zabrakło, aby przyłożenie zaliczył debiutant w seniorskiej drużynie narodowej. Łukasz Korneć został powstrzymany przy bocznej linii boiska z lewej strony około pięć metrów od pola punktowego.

Prowadzenie 3:0 nasi reprezentanci objęli w 3. minucie. Mieli rzut karny niemal z linii 22 metra rywali, a pewnym egzekutorem był Piotrowicz.

Nasi ruszyli po kolejne punkty, ale przytrafił im się fatalny błąd. W 9. minucie podanie Dawida Plichty we własnym polu 22 metrów przejął Alan Williams i ruszył do kontry. Próbował szarżować Piotrowicz, ale nie uczynił tego dobrze, a ponadto łącznikowi ataku Ogniwa odnowił się uraz uda.

Przyłożenie dla gości zdobył ostatecznie Viktor Pazgrat, center ataku. Natomiast Williams podwyższył na 7:3 dla Belgii.

W 21. minucie biało-czerwonym znów przydarzył się błąd, który kosztował stratę przyłożenia. Tym razem przekop Plichty we własnym polu 22 metrów został nakryty przez jednego z 2-metrowym rugbistów grających w Belgii w drugiej linii młyna - Mathieu Verscheldena. Piłkę na pole punktowe zaniósł Bazyl Puper.

Williams tym razem nie podwyższył, ale że już w 14. minucie zaliczył udany kop z karnego, to rywale odskoczyli na 15:3.

Gdy wydawało się, że Polska wraca do walki, czego efektem był kop z karnego Rossa Cooke'a, to spadł trzeci cios. Po naszych przekopie piłkę przejął obrońca gospodarzy - Matias Remue i z łatwością przebiegł z nią pod nasze słupy. Tam przekazał ją Puperowi, który zdobył przyłożenie. Williams trafił z podwyższenia i było już 22:6 dla miejscowych.

W końcówce pierwszej połowy żółtą kartkę otrzymał Verschelden. Przez 10 minut mogliśmy grać z przewagą jednego zawodnika. Już nie było kopania z karnego na słupy, a nastąpiła próba wykorzystania przewagi młyna, gdyż Belgowie do drugiej linii dołożyli skrzydłowego. I mimo że było bardzo blisko pola punktowego, to nasi reprezentanci zgubili piłkę.

Po zmianie stron Polacy ponownie atakowali, ale zaraz po tym, gdy siły się wyrównały, to na nasze pole punktowe wbiegł Dazzy Cornez, a straty wzrosły do 6:27.

Trener Hitt odwołał się do zmian. W 55. minucie biało-czerwonym wreszcie udało się dobić do przyłożenia. Po młynie dyktowanym Jędrzej Nowicki przekazał piłkę na lewe skrzydło do Kornecia, który mimo prób rywali, nie dał się wypchnąć za linię boczną.

Polacy rzucili się do walki o niwelowanie strat, ale nadal w ich grze były dużo niedokładności, niecelnych podań. A Belgowie znów wyczekali na moment i tym razem po młynie zdobyli piąte przyłożenie, a po kontrze Remue jeszcze szóste. Cornez celnymi kopami z podwyższeń ustalił końcowy wynik na 41:11.

Belgowie zyskali 5 punktów do tabeli i zostali nowym liderem Rugby Europe Trophy. Ponadto sięgnęli po Puchar Stanisława Maczka, które to trofeum ufundowano z okazji 130. rocznicy urodzin polskiego generała, który w okresie II Wojny Światowej miał udział m.in. w wyzwalaniu Belgii.

Polacy nie wzbogacili dorobku i spadli na 2. miejsce w tabeli. Tyle samo punktów mają Niemcy, którzy pokonali za 5 punktów Szwajcarów. Przy identyczny dorobku o wyższym miejscu decyduje bezpośredni mecz, a ten biało-czerwoni wygrali w Gdyni 21:16.

Tym samym, aby utrzymać pozycję wiceliderów, Polacy muszą 9 kwietnia, także w Gdyni za 5 punktów wygrać z Litwą, czyli poza zwycięstwem zdobyć co najmniej o trzy przyłożenia więcej od rywali.

Wyniki i terminarz
9.10.2021 Lwów, Ukraina - Polska 24:27 (10:10)
23.10.2021 Siauliai, Litwa - Ukraina 37:39 (22:24)
30.10.2021 Siauliai, Litwa - Niemcy 16:46 (9:19)
13.11.2021 Gdynia, Polska - Niemcy 21:16 (3:13)
13.11.2021 Nyon, Szwajcaria - Litwa 20:28 (3:13)
20.11.2021 Warszawa, Polska - Szwajcaria 37:25 (21:14)
12.02.2022 Belgia - Ukraina 28:0 (odwołany, walkower)
19.02.2022 Heidelberg, Niemcy - Belgia 26:33 (16:19)
12.03.2022 Plan-les-Ouates, Szwajcaria - Belgia 22:18 (10:6)
19.03.2022 Bruksela, Belgia - Polska 41:11 (22:6)
19.03.2022 Heusenstamm, Niemcy - Szwajcaria 34:25 (19:15)

9 Budowlani WizjaMed Łódź 11 0 0 11 68:679 0
Każdy zagra z każdym mecz i rewanż. Dwie najlepsze drużyny zagrają o złoty medal, a dwie kolejne o brązowy. Gospodarzem meczów będą zespoły wyżej klasyfikowane w tabeli. Nikt nie spada bezpośrednio. Najsłabsza drużyna ma zagrać baraż z mistrzem I ligi o prawo gry w ekstralidze 2024/25.