Polska zagra mecz o wszystko z Czechami

Marta, M.D.
12 czerwca 2012 (artykuł sprzed 11 lat)
Jakub Błaszczykowski pięknym strzałem wywalczył dla Polski remis w spotkaniu z Rosją. Jakub Błaszczykowski pięknym strzałem wywalczył dla Polski remis w spotkaniu z Rosją.

Polacy w drugim swoim meczu na EURO 2012 zagrali zupełnie inaczej niż z Grecją, ale osiągnęli identyczny wynik. Biało-czerwoni powstrzymali ofensywne zapędy Rosjan, co prawda jako pierwsi stracili gola po stałym fragmencie gry, ale dzięki kapitalnemu strzałowi Jakuba Błaszczykowskiego odrobili straty. Mecz zakończył się remisem 1:1 (0:1), a to oznacza, że biało-czerwoni nadal mają kwestię awansu do ćwierćfinału w swoich rekach. Aby znaleźć się w najlepszej ósemce Europy podopieczni Franciszka Smudy muszą pokonać w sobotę Czechów, którzy dzisiaj triumfowali nad Grecją 2:1 (2:0).

Polska Polska
Rosja Rosja
Tytoń - Piszczek, Wasilewski, Perquis, Boenisch - Murawski, Polanski, Dudka - Błaszczykowski, Obraniak - Lewandowski
Sędziowie: Stark (Niemcy)
Małafiejew - Aniukow, Bieriezuckij, Ignaszewicz, Żyrkow - Dżagojew, Denisow, Szirokow - Żyrianow, Kierżakow, Arszawin
  • 73' Dudka Zmiany Mierzejewski
  • 84' Polanski Zmiany Matuszczyk
  • 90+3 Obraniak Zmiany Brożek
  • 70' Kierżakow Zmiany Pawluczenko
  • 78' Dzagojew Zmiany Izmaiłow
  • 57' Błaszczykowski
  • 37' Dżagojew
  • 59' Lewandowski
  • 81' Polanski
  • 61' Denisow
  • 75' Dżagojew

- Na pewno jestem zadowolony z tego meczu, marzyłem aby go nie przegrać i go nie przegraliśmy - powiedział tuż po meczu, w wywiadzie dla telewizji publicznej trener Franciszek Smuda. Podkreślił, że najbardziej zadowolony jest z tego, iż jego ekipa dokładnie zastosowała się do wskazówek taktycznych sztabu szkoleniowego. Odnosząc się do zachowania Obraniaka, który manifestował niezadowolenie, gdy został zdjęty z boiska, trener stwierdził: - Ambicją każdego zawodnika, jest gra w każdym meczu do ostatniej minuty, ja jednak podjąłem taką a nie inną decyzję i  ją zrealizowałem.

W drugim wtorkowym meczu grupy A Grecja przegrała z Czechami 1:2 (0:2), tracąc dwa gole w inauguracyjnych sześciu minutach. Ponadto, tak jak w spotkaniu z Polską, Grekom nie uznano jednego gola.

Jiracek 3, Pilar 6 - Gekas 53

GRECJA: Chalkias (23' Sifakis) - Torosidis, Papadopoulos, Katsouranis, Holebas - Fotakis (46' Gekas), Maniatis, Karagounis - Salpingidis, Samaras, Fortounis (71' Mitroglou).

CZECHY: Cech - Gebreselassie, Sivok, Kadlec, Limbersky - Jiracek, Hubschman, Rosicky (46' Kolar, (90' Rajtoral)), Placil, Pilar - Baros (64' Pekhart).

Żółte kartki: Torosidis, Papadopoulos, Salpingidis - Rosicky, Jiracek, Kolar. Sędzia: Stephane Lannoy (Francja).

Czesi w pojedynku z Grecją pokazali jak "wraca się" do turnieju. Po dotkliwej porażce ze "Sborną" 1:4 nasi południowi sąsiedzi już po sześciu minutach drugiego meczu na EURO 2012 prowadzili 2:0.

W 3 minucie wynik otworzył Petr Jiracek, który wykorzystał dokładne podanie i bez problemu pokonał Konstantinosa Chalkiasa. Czesi, podobnie jak Polacy w meczu z Grecją całkowicie zdominowali początek spotkania. W przeciwieństwie jednak do biało-czerwonych byli skuteczniejsi.

W 6 minucie prowadzili już 2:0. Niemal do linii końcowej poprowadził piłkę Theodor Gebreselassie zacentrował w pole bramkowe a tam stał już Vaclav Pilar, który podwyższył na 2:0. Te dwa szybkie ciosy całkowicie rozbiły Greków. Czesi prowadzili grę, kontrolowali wydarzenia na boisku. Wprawdzie w pierwszej połowie piłka znalazła się w ich bramce ale sędzia odgwizdał spalonego.

Tymczasem w drugiej połowie mecz znów zaczął nieco przypominać spotkanie Grecji z Polską. Grecy zdobyli bramkę kontaktową, po fatalnym zagraniu Petra Cecha. Golkiperowi reprezentacji Czech piłka wyśliznęła się z rąk i trafiła wprost pod nogi Theofanisa Gekasa. Grecy zaatakowali jednak nie byli w stanie sforsować defensywy Czechów i do wyrównania nie doprowadzili.
Tabela Grupy A
(kolejno: mecze, zwycięstwa, remisy, porażki, bilans, punkty)
1. Rosja 2 1 1 0 5:2 4
2. Czechy 2 1 0 1 3:5 3
3. Polska 2 0 2 0 2:2 2
4. Grecja 2 0 1 1 2:3 1

Zobacz naszą relację z trójmiejskich stref kibica
Na ponad godzinę przed meczem trybuny na Stadionie Narodowym w Warszawie wypełnione były w około 40 procentach.
Niestety na ulicach Warszawy, doszło do bójek grupek pseudokibiców z jednej i drugiej strony. Policja użyła broni głodkolufowej, są ranni i ponad 50 zatrzymanych osób
Obydwie ekipy wyszły na rozgrzewkę, wyjściowe składy są takie same jakie przewidywaliśmy w naszej zapowiedzi
Jeśli chodzi o skład Polaków to bez niespodzianek, zgodnie również z naszymi zapowiedziami bardziej defensywnie ustawiamy się w drugiej linii, za skrzydłowego... rosyjskiego Tereka Groznego - Rybusa zagra Dudka, który będzie operować w środku tej formacji obok Murawskiego i Polanskiego
Rosjanie wystawili do gry z Polakami aż trzech napastników. Ekipa Dicka Advocaata w ostatnich meczach imponuje skutecznością
Stadion zapełniony już w około 80 procentach. Ze względów bezpieczeństwa po meczu najpierw wyjdą polscy kibice, później rosyjscy, których ma być na trybunach około 10 tysięcy
Przed prezentacją z głośników rozbrzmiewa The XX
Już nie słychać muzyki tylko Polska, biało-czerwoni.
Dach nad Stadionem Narodowym otwarty
Obydwie drużyny już na mjrawie
Jako pierwszy odgrywany jest hymn Federacji Rosyjskiej
Na sektorze zajmowanym przez kibiców rosyjskich olbrzymia sektorówka z rysunkiem wyobrażającym greckiego wojownika z mieczem i napisem "This is Russia"
Na trybunach prezydenci RP: aktualny - Bronisław Komorowski oraz byli - Aleksander Kwaśniewski i Lech Wałęsa
Mazurek Dąbrowskiego odśpiewany przez kilkadziesiąt tysięcy fanów zabrzmiał jak zwykle imponująco
1'
Rozpoczynają Polacy
1'
Gospodarze konstruują akcję od własnego przedpola
1'
Polacy krótko przy prowadzących piłkę Rosjanach
2'
Boenisch (Polska) wybił nieco na oślep i z autu Rosjanie
2'
Faul na szarżującym Błaszczykowskim (Polska)
3'
Piłkę przejęli Rosjanie, trzeba uważać, ich akcje bramkowe trwają po kilkanaście sekund
3'
Polacy w ataku pozycyjnym
4'
Małafiejew (Rosja) z łatwością łapie piłkę
4'
Strata Polaków, Dudka (Polska) musiał ratować się faulem
4'
Boenisch (Polska) wślizgiem ale wybija na róg
5'
Murawski (Polska) "nabija piłkę" na Rosjanina i Polacy rozpoczną z autu
6'
Polacy znów spokojnie, przyspieszył Polanski (Polska) i został sfaulowany
6'
Wolny dla Polaków Obraniak (Polska) w pole karne, tam nikt nie uderzył dokładnie w piłkę a było blisko, bardzo blisko. Małafiejew raczej przypadkowo odbił piłkę nogą
6'
Róg dla Polski, Małafiejew (Rosja) interweniuje już pewnie
6'
Perqius zdjął piłkę z nogi Arszawinowi (Rosja) już w naszym polu karnym
8'
Arszawin (Rosja) z rogu ale Tytoń (Polska) na posterunku
9'
Dudka (Polska) rozpoczął akcję, oddał do Lewandowskiego (Polska), ten osaczony przez trójkę rywali oddał do Polanskiego (Polska), który za daleko wypuścił sobie piłkę
10'
Rosjanie złapani na spalonym
10'
Lewandowski (Polska) huknął z daleka, piłka przeszła metr nad spojeniem słupka z poprzeczką
12'
Perquis (Polska) czysto odbiera piłkę Kierżakowowi (Rosja) w polu karnym, zagrał ryzykownie, Rosjanie domagali się karnego
13'
Lewandowski (Polska) ostro potraktowany przez rosyjskiego obrońcę, ale to Perquis (Polska) leży na murawie z rozciętą nogą
14'
Polski obrońca poza boiskiem jest opatrywany
14'
Rosjanie w akcji prawym skrzydłem, Polacy starają się przeszkadzać czekając aż wróci Perquis (Polska)
15'
Polski obrońca już na boisku
15'
Gra stała się nieco senna, kto kogo uśpi bardziej?
16'
My chcemy gola, Polacy my chcemy gola śpiewają kibice na "Narodowym".
16'
Wasilewski (Polska) powalony na murawę we własnym polu karnym
17'
Piłka w bramce rosyjskiej ale na spalonym Polanski (Polska)
18'
Rosjanie dłużej utrzymują się przy piłce, Perquis (Polska) znów ostro walczył z Kierżakowem (Rosja) i znów pada na murawę
20'
Od bramki Tytoń (Polska)
20'
Ignaszewicz (Rosja) blokuje Lewandowskiego (Polska)
20'
Dośrodkowanie z rogu, jednak Wasilewski (Polska) uderza nad bramką
21'
Faul na Lewandowskim (Polska) i wolny dla Polaków
22'
Potrajany przed polem karnym Lewandowski (Polska) zgubił piłkę, ale odzyskali ją Polacy i nadal atakują
22'
Seria autów biało-czerwonych
22'
Obraniak (Polska) w pole karne ale nie doszedł do piłki Polanski (Polska)
23'
Błaszczykowski (Polska) w pole karne, piłkę przepuścił Lewandowski (Polska) i nikt z Polaków dobrze nie zamknął akcji
24'
Perquis (Polska) rozszyfrował Arszawina (Rosja)
25'
Kierżakow (Rosja) głową w polu karnym ale na szczęście dla Polaków obok słupka
25'
Kolejny faul na Lewandowskim (Polska)
25'
Wasilewski (Polska) głową w polu karnym, jednak Małofioejew na posterunku
27'
Arszawin (Rosja) w pole karne ale znów pewnie interweniuje Tytoń (Polska)
27'
W opałach Polacy, dobrze, że nikt z rywali nie zamykał akcji w polu karnym
28'
Denisow likwiduje akcję Polaków
28'
Kierżakow (Rosja) sprezentował piłkę widzom w ostatnich rzędach na "Narodowym".
29'
Biało-czerwone to barwy niezwyciężone skandują polscy kibice.
30'
Rosjanie znów na naszej połowie
31'
Polanski (Polska) wyłuskał piłkę ale na krótko
31'
Żyrkow do Arszawina (Rosja) a ten dośrodkował za głęboko
32'
Goście od własnego przedpola rozpoczynają
33'
Zagojew zablokowany przez Wasilewskiego (Polska)
33'
Lewandowskiemu (Polska) nie powiodła się próba wymuszenia faulu
34'
Znów dobrze interweniuje Tytoń (Polska)
34'
Chwilowa przerwa w grze, na boisku dwie piłki, niemiecki sędzia nie pozwala na tego typu innowacje w grze
35'
Kolejny atak pozycyjny Rosjan
35'
Polanski (Polska) wyłuskał piłkę ale z przodu był tylko osaczony Lewandowski (Polska)
36'
Wolny dla Rosjan
37'
Arszawin (Rosja) będzie uderzał z około 25 m.
37'
[0:1] Rosja STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Dżagojew. Po wolnym Arszawina, Dżagojew uciekł obrońcom i dopadł do piłki w polu bramkowym, którą wpakował do umieścił siatki. To trzeci gol tego piłkarza w Euro 2012
39'
Błaszczykowski (Polska) mocno z dystansu Małofiejew broni z trudem
40'
Rosjanie zbyt łatwo odzyskują piłkę
41'
Arszawin (Rosja) z pierwszej piłki, na szczęście był tam Piszczek (Polska)
41'
Po bramce z trybun poleciała petarda, to niedozwolone, choć taka sama sytuacja miała miejsce na meczu Czechów z Rosją
41'
Wasilewski (Polska) znów uratował Polaków, ktorzy liczyli na spalonego
42'
Żyrkow (Rosja) obok bramki
43'
Obraniak (Polska) z wolnego ale za krótko
44'
Obraniak (Polska) stracił piłkę
44'
Znów z wolnego Obraniak (Polska), tym razem w pole karne, jednak Polacy nie doszli do piłki
45'
Faul Rosjan w naszym polu karnym, od bramki Tytoń (Polska)
45+1
Rosjanie już czekają na przerwę
45+2
Dzagojew (Rosja) w pole karne i kolejna dobra interwencja Wasilewskiego (Polska)
45+2
Rosjanie na spalonym
45+3
Koniec pierwszej połowy: Polska - Rosja 0:1.
45'
W przerwie kibice zastanawiają się, czy w polskiej drużynie wreszcie będą zmiany
Pierwszą połowę spotkania Polska-Rosja, w gdańskiej strefie kibica, obejrzało 29,5 tysiąca kibiców!
46'
Rozpoczęła się druga połowa, w polskim składzie bez zmian.
46'
Jak tego Lewandowski (Polska) nie wykorzystał?! Z lewej strony bramki zaatakował, jednak Małafiejew (Rosja) skutecznie uniemożliwił mu oddanie strzału
47'
Obraniak (Polska) z rogu ale zabrakło wykończenia
48'
Obraniak (Polska) chciał zagrać prostopadle do Lewandowskiego (Polska) ale akcję rozszyfrowali Rosjanie
49'
Dudka (Polska) "zgasił" akcję Rosjan
49'
Lewandowski (Polska) znów przegrał pojedynek sam na sam z Małafiejewem (Rosja)
50'
Rosjanie rozpoczynają atak pozycyjny
52'
Arszawin (Rosja) w polskim polu karnym znów zdołał oddać strzał, na szczęście obok słupka
52'
Perquis (Polska) wybija piłkę spod nóg Kierżakowowi (Rosja)
52'
Błaszczykowski (Polska) do Lewandowskiego (Polska) w polu karnym ale Rosjanie w ostatniej chwili wybili piłkę
54'
Dżagojew (Rosja) nie utrzymał piłki w boisku
55'
Zagranie ręką Rosjanina ale bez reakcji sędziego
55'
Tytoń (Polska) wyjaśnia sytuację łapiąc piłkę
55'
Błaszczykowski (Polska) apeluje do kibiców o wsparcie z trybun
56'
Błaszczykowski (Polska) mocno z dystansu ale był zablokowany
57'
[1:1] Polska STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Błaszczykowski. "Książkowa" kontra Polaków, Piszczek wyłuskał piłkę, oddał do Błaszczykowskiego, który zza pola karnego w długi róg uderzył precyzyjnie
59'
Żółtą kartką został ukarany Lewandowski (Polska).
60'
Kibice skandują Jeszcze jeden, jeszcze jeden.
61'
Żółtą kartką został ukarany Denisow (Rosja).
62'
Róg dla Rosjan ale pewnie interweniuje Tytoń (Polska)
63'
Rosjanie znów częściej przy piłce
64'
Osamotniony w przodzie Lewandowski (Polska) już nie jest tak szybki, potrzebuje asekuracji
65'
Perquis (Polska) chciał zainicjować atak ale stracił piłkę
66'
Róg dla Rosjan
66'
Żyrkow (Rosja) z rogu ale w polu karnym faulowali Rosjanie
67'
Dawaj zmiany! krzyczą kibice w kierunku polskiego trenera
67'
Tymczasem Tytoń (Polska) znów uratował Polaków
67'
67'
Polanski (Polska) strzelał z bliska i naprawdę niewiele mu zabrakło, aby zdobyć gola
69'
Błaszczykowski (Polska) zdecydował się na indywidualną akcję ale bez efektu
70'
Rosja przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Kierżakow, w jego miejsce wchodzi Pawluczenko.
70'
Murawski (Polska) w polu karnym oddał do Obraniaka (Polska) ale ten nie miał miejsca na precyzyjny strzał
72'
Arszawin (Rosja) strzela, Tytoń (Polska) broni
72'
Pawluczenko (Rosja) fauluje Wasilewskiego (Polska)
73'
Boenisch (Polska) uderzył zbyt wysoko
73'
Polska przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Dudka, w jego miejsce wchodzi Mierzejewski.
74'
Mierzejewski (Polska) z daleka ale obok bramki
74'
Mierzejewski (Polska) wywalczył piłkę w środku pola oddał Lewandowskiemu (Polska) ale ten znów faulowany
74'
Obraniak (Polska) w pole karne ale odzyskali piłkę Rosjanie
75'
Żółtą kartką został ukarany Dżagojew (Rosja). Za pretensje do sędziego iż był faulowany
75'
Mierzejewski (Polska) wprost w Rosjanina
76'
Boenisch (Polska) z daleka ale niecelnie
77'
Wasilewski (Polska) zgasił kolejna akcję rywali
77'
Mierzejewski (Polska) za daleko do Lewandowskiego (Polska)
78'
Lewandowski (Polska) reklamuje faul ale gra toczy się dalej
78'
Polanski (Polska) i Żyrkow (Rosja) leżą na murawie po starciu
78'
Rosja przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Dzagojew, w jego miejsce wchodzi Izmaiłow.
78'
Polanski (Polska) opatrywany poza boiskiem
80'
Obraniak (Polska) zakończył kontrę strzałem ale Małafiejew (Rosja) broni pewnie
81'
Rosyjski bramkarz wznowi grę
81'
Żółtą kartką został ukarany Polanski (Polska).
81'
Polanski (Polska) prosi o zmianę
81'
Wasilewski (Polska) walczył do końca ale będzie róg dla Rosjan
83'
Rosjanie znów w ataku pozycyjnym
84'
Kolejna udana interwencja Tytonia (Polska)
84'
Piszczek (Polska) w pole karne ale wybijają Rosjanie
84'
Polska przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Polanski, w jego miejsce wchodzi Matuszczyk.
84'
Rywale znów na polskiej połowie boiska
85'
Kibice sami zaintonowali Mazurka Dąbrowskiego
86'
Perquis (Polska) chaotycznie do przodu i Rosjanie rozpoczną od autu
86'
Lewandowski (Polska) nie przedarł się pod bramkę rosyjską.
88'
Rosjanie przetrzymują piłkę
89'
Żyrkow (Rosja) bardzo niecelnie
89'
Teraz w ataku pozycyjnym Polacy
90'
Wasilewski (Polska) znów pewny w defensywie
90'
Arszawin (Rosja) faulował bez piłki Piszczka
90+3
Polska przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Obraniak, w jego miejsce wchodzi Brożek. Obraniak jest wściekły na Smudę za tą zmianę, to on chciał uderzać z wolnego
90+3
Murawski (Polska) z wolnego w pole karne ale tam nikt z Polaków nie doszedł do piłki
90+4
Koniec meczu: Polska - Rosja 1:1.
90'
Polacy z dwoma remisami utrzymali szanse na awans, teraz trzeba być przynajmniej o jedną bramkę lepszym od Czechów. Rosjanie po remisie nie są pewni awansu i z Grekami muszą zagrać na 100 procent.
Marta, M.D.

Opinie (76) 3 zablokowane

• POLSKA !

Brawo,do boju Polsko !

• 0 0

• fajnie ,super,mnie się także podobało,dopingowałem,ale dzisiaj czas na chłodno ocenić (1)

więc realnie nie ma się czym podniecać,bo co daje remis?
    nic!!jak zwykle Franciszek Dyzma się zagubił,nie przegrał,
    ale czego?co wygrał,nic,bo z Czechami trzeba wygrać,
    a zobaczycie,nie ma co się jarać,chociaż każdy seduchem
    jest z nimi!!co on zrobił by wygrać?nic!prawdziwy trener,
    ok,wychodzi zachowawczo,ale w miare upływu gry,rozwoju
    sytuacji kreuje zmiany,ale Dyzma chciał tylko nie przegrać!
    na Boga,z kacapów zrobiliście Brazylijczyków,Hiszpanów...
    a to nawet nie Holandia,Niemcy!!!!!to my jesteśmy gospodarzem,
    rozdajemy karty,ale mamy kompleks,bo z cudotwórcami,wirtuozami sowietami gramy,śmiech