Gdański Klub Taekwon-do z medalami mistrzostw Europy

Zawodnicy Gdańskiego Klubu Taekwon-do: Oliwia Podwysocka, Aleksandra Wygonowska, Mateusz Domurad i Yaroslav Dubovyk wrócili z siedmioma medalami z mistrzostw Europy w Sarajewie. Łącznie reprezentacja Polski zdobyła 42 krążki, zajmując 1. miejsce w klasyfikacji generalnej.

34. mistrzostwa Europy seniorów u 25. mistrzostwa Europy juniorów w taekwon-do ITF w Sarajewie były rekordowe pod względem uczestników. Na zawodach pojawiło się 680 zawodników z 30 krajów. Warto podkreślić, że polska reprezentacja była najliczniejsza, gdyż w składzie biało-czerwonych znalazło się 57 uczestników i 4 trenerów.

W kadrze narodowej znaleźli się również zawodnicy Gdańskiego Klubu Taekwon-do. Wśród seniorów byli: Oliwia PodwysockaMateusz Domurad oraz juniorzy: Aleksandra WygonowskaYaroslav Dubovyk. W składzie reprezentacji był także trener GKT Gdańsk Marcin Wołosz pełniący funkcję trenera kadry mężczyzn wraz z Łukaszem Stawarzem (LKT Legnica).

Medale gdańskich zawodników na mistrzostwach świata w taekwan-do

Polska po raz 27. wygrała klasyfikację medalową, zdobywając łącznie 42 krążki (10 złotych, 13 srebrnych i 19 brązowych). Druga w klasyfikacji była Norwegia (9 złotych, 6 srebrnych i 8 brązowych medali), zaś na najniższym stopniu podium znalazła się Rumunia (9 złotych, 5 srebrnych i 13 brązowych medali).

Do sukcesu biało-czerwonych w dużym stopniu przyczynili się gdańszczanie. Najlepiej wypadła juniorka Aleksandra Wygonowska, która jako kapitan doprowadziła drużynę juniorek na 1. miejsce i to aż 3 razy. Młode zawodniczki zwyciężyły w konkurencji układów, walk oraz testów siły. Ponadto Ola zajęła 5. miejsce w układach formalnych I DAN, zaś w walkach w kategorii -60 kg odpadła w pierwszej walce.

Po raz pierwszy w kategorii senior wystartowała Oliwia Podwysocka. Mistrzyni świata juniorek w walkach -45 kg z 2015 roku wywalczyła 3. miejsce i zdobyła tytuł wicemistrzyni Europy w indywidualnych układach stopni I DAN oraz w układach drużynowych. W walkach w kategorii -50 kg zajęła 5. miejsce, ulegając w walce o medal utytułowanej zawodniczce z Norwegii.

Dobrze spisał się także Mateusz Domurad, startujący w kategorii senior. Wraz z drużyną wywalczył dwa medale: srebro i brąz. Drużyna seniorów została wicemistrzami Europy w technikach specjalnych oraz wicemistrzami Europy w układach formalnych. Mateusz startował również w walkach -63 kg, ale w walce o medal uległ Anglikowi, zajmując ostatecznie 5. miejsce. Warto dodać, że zawodnik jest brązowym medalistą tegorocznych mistrzostw świata, które odbyły się w kwietniu w niemieckim Inzell.

Niestety bez medalu, ale z dużym doświadczeniem wraca junior Yaroslav Dubovyk, który w walkach w kategorii -62 kg po dwóch wygranych pojedynkach został pokonany przez Słoweńca.

- 7 medali zdobytych przez gdańskich zawodników to bardzo duży sukces - mówi Marcin Wołosz, trener w Gdańskim Klubie Taekwon-do.
Gdański Klub Taekwon-Do mieści się w trzech sekcjach: we Wrzeszczu, a także w dzielnicach Osowa i Chełm. Pierwsza i ostatnia są tylko dla uczniów szkół STO i SP 47. Otwarta sekcja jest w dzielnicy Osowa, a główna sekcja w X LO we Wrzeszczu. Do treningu można dołączyć praktycznie w każdym momencie, ale najlepiej zaczynać z początkiem roku szkolnego, czyli we wrześniu. Na przeszkodzie nie stoi także wiek. Trenują również rodzice z dziećmi.

Pierwsze zajęcia są zapoznawcze i bezpłatne. Wystarczy mieć strój sportowy. Pamiętajmy, że ćwiczymy bez butów. Miesięczna opłata dla grupy młodzieżowej i dorosłej wynosi 100 zł i można trenować od dwóch do czterech razy w tygodniu. Natomiast grupa dziecięca ma jeden trening w tygodniu. Płacimy za nią 60 zł miesięcznie. W klubie doskonali umiejętności około 150 osób.