Polski Cukier AZS Lublin - VBW Arka Gdynia 77:74. Comeback bez happy endu

mip.
12 marca 2023 (artykuł sprzed 1 roku)
Opinie (32)

Marissa Kastanek w decydującej akcji straciła piłkę i pogrzebała szanse VBW Arki Gdynia na wyrównanie stanu rywalizacji w ćwierćfinale play-off. Marissa Kastanek w decydującej akcji straciła piłkę i pogrzebała szanse VBW Arki Gdynia na wyrównanie stanu rywalizacji w ćwierćfinale play-off.

VBW Arka Gdynia przegrała na wyjeździe z Polskim Cukrem AZS UMCS Lublin 74:77 (9:23, 15:19, 23:15, 27:20) w drugim meczu ćwierćfinału Energa Basket Ligi. Gdynianki po fatalnym początku goniły wynik i w 39. minucie doprowadziły do remisu, ale w końcówce więcej zimnej krwi zachowały miejscowe. Gdynianki w rywalizacji do trzech zwycięstw przegrywają 0:2. Spotkanie nr 3 i ewentualnie nr 4 zaplanowane są 18 i 19 marca w Gdyni.

Lublin: Stanaćev 21 pkt (4x3, 6 as.), Taylor 18, Mack 16 (11 zb.), Ziętara 7 (1x3), Trzeciak 0 oraz Zec 10 (2x3), Zięmborska 5, Kuczyńska 0, Jurkevicius 0

VBW ARKA: Górecki 20 (3x3, 6 zb., 5 as.), Borkowska 14 (11 zb.), Niemojewska 11 (3x3), Kastanek 11, Fontaine 2 oraz Higgins 8, Vucković 4, Podgórna 4, Żytkowska 0

Drugi mecz ćwierćfinałowy, który także odbył się w Lublinie, już w pierwszej kwarcie zaczął dla gdynianek układać się fatalnie. Koszykarki VBW Arki Gdynia postawiły przede wszystkim na rzuty "zza łuku" i były to w większości próby niecelne. Punktowały to miejscowe, które w 8. minucie prowadziły już 21:5.

W drugiej kwarcie gra była już nieco bardziej wyrównana, ale swój odjazd kontynuowały lublinianki. Różnicę robiła skuteczność rzutów. Gospodynie trafiały co drugą próbę, a gdynianki rzadziej niż trzecią.

Polski Cukier AZS UMCS Lublin - VBW Arka Gdynia 78:73. Przeczytaj relację z pierwszego meczu, wystaw oceny koszykarkom i trenerce

Wynik przed końcem pierwszej połowy próbowały podrepreować nieco Haley GóreckiNatalie Fontaine, ale do przerwy żółto-niebieskie przegrywały aż 24:42. Gdynianki w drugiej części musiały zmienić swoją grę o 180 stopni, by powalczyć o zwycięstwo i wyrównanie w serii.

Kolejne mecze Polski Cukier AZS UMCS Lublin VBW Arka Gdynia
  • mecz nr 3 Gdynia: 18 marca, godz. 17
  • ew. mecz nr 4 Gdynia: 19 marca, godz. 17
  • ew. mecz nr 5 Lublin: 22 marca, Lublin

Tak rzeczywiście się stało, bo w trzeciej kwarcie podopieczne Jeleny Skerović zanotowały serię 11:2 i było już tylko 44:35. Wtedy o czas poprosił Krzysztof Szewczyk i jego zawodniczki popisały się runem 9:0, przywracając status quo. VBW Arce udało się jednak ponownie zniwelować część strat i na ostatnie 10 minut wychodziły one ze statusem "-10".

Vadim Czeczuro ocenia play-off koszykarek. Przeczytaj zapowiedź

Sprawy w swoje ręce wzięły Katarina VuckovićKamila Borkowska i w 36. minucie na tablicy wyników było 61:57. Wtedy jednak dwie "trójki" rzuciła Katerina Zec i znów żółto-niebieskie musiały odrabiać stratę. Udało się to zrobić w 39. minucie, kiedy z wyskoku trafiła Kamila Podgórna.

Końcowka była niesamowicie emocjonująca, gdyż obie ekipy rzucały kosz za kosz, ale na 16 sekund przed końcem 74:71 prowadziły koszykarki Polskiego Cukru, kiedy akcję "2 plus 1" wykorzystała Aleksandra Zięmborska. W kolejnej akcji błąd popełniła Marissa Kastanek, tracąc piłkę. To przekreśliło szanse VBW Arki na korzystny wynik, choć "trójkę" dorzuciła jeszcze Górecki. Gospodynie wykorzystały jednak rzuty osobiste i wygrały 77:74.

Wyniki pozostałych meczów 1. rundy fazy play-off:
BC Polkowice - Polonia Warszawa 109:57 (30:17, 26:16, 33:7, 20:17)
Enea AZS Politechnika Poznań - MB Zagłębie Sosnowiec 66:71 (19:15, 13:18, 19:18, 15:20)
PolskaStrefaInwestycja Enea Gorzów - Ślęza Wrocław 100:72 (22:14, 27:24, 26:15, 25:19)