Polski Cukier Lublin - VBW Arka Gdynia 71:63. W fazie play-off z 5. miejsca

dak.
4 marca 2023 (artykuł sprzed 1 roku)
Opinie (40)
aktualizacja: godz. 20:09 (4 marca 2023)

VBW Arka Gdynia musi już tylko czekać na rozwój sytuacji na innych boiskach. Od wyników pozostałych drużyn będzie zależeć to, czy fazę play-off rozpoczną u siebie, czy na wyjeździe. VBW Arka Gdynia musi już tylko czekać na rozwój sytuacji na innych boiskach. Od wyników pozostałych drużyn będzie zależeć to, czy fazę play-off rozpoczną u siebie, czy na wyjeździe.

VBW Arka Gdynia przegrała na wyjeździe z Polskim Cukrem Lublin AZS UMCS 63:71 (13:10, 19:21, 11:18, 16:10, d: 4:12) w przedostatniej kolejce Energa Basket Ligi Kobiet. Dla żółto-niebieskich był to ostatni mecz w sezonie zasadniczym i tą porażką skomplikowały sobie sytuację przed fazą play-off. Rozpoczną ją na wyjeździe, gdyż zajmą 5. miejsce bez względu na wyniki w ostatniej serii gier, w której będą pauzować. Play-offy rozpoczną się w weekend 11-12 marca.

Aktualizacja, godz. 20:02

W pozostałych sobotnich meczach MB Zagłębie Sosnowiec przegrał z zespołem PolskaStrefaInwestycji Enea Gorzów 67:85, a Enea AZS Politechnika Poznań pokonała Polskie Przetwory Basket 25 Bydgoszcz 82:69.

To oznacza, że VBW Arka Gdynia zajmie 5. miejsce na koniec sezonu zasadniczego z bilansem 11:9. Sytuacji nie zmieni nawet porażka Politechniki Poznań w ostatniej kolejce, bo żółto-niebieskie mają gorszy bilans w bezpośrednich meczach.

Nie zmieni także nic zwycięstwo Zagłębia, bo w bezpośrednich starciach lepsza jest VBW Arka. Podobnie będzie nawet jeśli Zagłębie wygra, a Politechnika przegra, to w "małej tabeli" i tak najlepsza będzie Politechnika.

Faza play-off rozpocznie się w weekend 11-12 marca.

Politechnika 2/2 284:267 (+17)

Polski Cukier: Stanaćev 31 (4x3, 7 as.), Taylor 15 (1x3), Mack 12 (13 zb.), Ziętara 0, Zięmborska 0 oraz Trzeciak 4, Zec 4, Jurkevicius 3 (1x3, 10 zb.), Kuczyńska 2

VBW ARKA: Kastanek 16 (1x3), Fontaine 12 (2x3, 7 zb.), Borkowska 11 (1x3, 6 zb.), Niemojewska 3 (1x3, 6 zb.), Żytkowska 2 oraz Vucković 10 (2x3, 7 zb.), Higgins 6, Podgórna 3, Górecki, Szymkiewicz

VBW Arka Gdynia w Lublinie rozgrywała swój ostatni mecz w rundzie zasadniczej, gdyż w kolejnej, 22. kolejce pauzuje. Dlatego też mecz z Polskim Cukrem AZS UMCS był kluczowy dla dalszych losów żółto-niebieskich, ponieważ ewentualne zwycięstwo pozwalało wierzyć, że gdynianki przed fazą play-off znajdą się w czołowej "4" tabeli, która rozpoczyna walkę o medale z przewagą własnego parkietu.

VBW Arka Gdynia - Polski Cukier Lublin 65:71. Przeczytaj relację z poprzedniego meczu

Tak się jednak nie stało, bo żółto-niebieskie przegrały 63:71 i spadły na 4. miejsce. Zakończyły sezon zasadniczy z bilansem 11:9, a lepszy mogą osiągnąć jeszcze: Enea AZS Politechnika Poznań oraz Zagłębie Sosnowiec, które po meczu gdynianek mają po 10 zwycięstw i 8 porażek.

Podopiecznymi Jeleny Skerović mogła kierować jeszcze dodatkowa motywacja, gdyż tydzień wcześniej odpadły z walki o Puchar Polski właśnie po porażce z Polskim Cukrem. I to było widać, bo zaczęło się od prowadzenia 13:1 w niespełna 4 minuty! Później jednak stało się coś, co trudno wytłumaczyć, bo już do końca pierwszej kwarty nie oddały celnego rzutu. Mimo to na drugą wyszły z prowadzeniem, ale to już się zmieniało przed przerwą.

Przypomnij sobie, co musiała zrobić VBW Arka Gdynia, aby wyjść z kryzysu. Przeczytaj rozmowę z Jeleną Skerović

Podobne obrazki można było zobaczyć po zmianie stron. Znów dobry początek gdynianek i znów szybko oddana inicjatywa. Tym razem celnego rzutu nie oddały przez... 6 minut. Tylko dzięki dobrej końcówce w trzeciej partii, w czwartej można było nawiązać jeszcze walkę. W niej odzyskały nawet prowadzenie, ale celne trafienia Aleksandry Stanacev doprowadziły do dogrywki.

W niej niestety zabrakło argumentów. Co prawda Kristina HigginsMarissa Kastanek utrzymały VBW Arkę przy "życiu", ale przez 3 ostatnie minuty znów nie padł ani jeden celny rzut. Dzięki temu ze zwycięstwa mogły cieszyć się gospodynie.

11 MKS Pruszków 19 2 17 1182:1662 21
Drużyny grają systemem każdy z każdym w dwóch rundach (mecz i rewanż). Następnie osiem najlepszych zespołów przystąpi do fazy play-off. Drużyny z miejsc 9-10 zakończą sezon z pozycjami z sezonu zasadniczego. Ostatni zespół zostanie zdegradowany. Jego miejsce zajmie mistrz I Ligi.
Tabela wprowadzona: 2023-03-04

Wyniki 21 kolejki

• Polski Cukier AZS UMCS Lublin - VBW ARKA GDYNIA 71:63 (10:13, 21:19, 18:11, 10:16, d: 12:4)
  • Polonia Warszawa - Energa Krajowa Grupa Spożywcza Toruń 82:66 (19:15, 29:16,20:23, 14:12)
  • Ślęza Wrocław - BC Polkowice 80:97 (25:20, 24:22, 15:30, 16:25)
  • Enea AZS Politechnika Poznań - Polskie Przetwory Basket 25 Bydgoszcz 82:69 (17:26, 24:17, 16:13, 25:13)
  • MB Zagłębie Sosnowiec - PolskaStrefaInwestycji Enea Gorzów Wlkp. 67:85 (15:23, 11:17, 17:21, 24:24)
  • pauza: MKS Pruszków