- 1 Lwy Północy apelują do władz Lechii (88 opinii)
- 2 Bałtyk pokonał wicelidera. Aż 7 goli (68 opinii)
- 3 Gedania odrobiła straty do lidera (18 opinii)
- 4 Ogniwo przerwało serię i pokonało mistrza (3 opinie)
- 5 Rugbiści Arki w specjalnych strojach (3 opinie)
- 6 Żużel. "Prawdziwa jazda się zaczyna" (48 opinii)
Polski jacht WindWhisper startuje w The Ocean Race. Pierwszy raz od 50 lat
Zobacz WindWhisper podczas zwycięskiego In-Port Race
Startują legendarne regaty The Ocean Race. Po 50 latach przerwy zaprezentuje się jacht pod biało-czerwoną banderą, na którego pokładzie są żeglarze z Trójmiasta. WindWhisper zaostrzył apetyty, wygrywając wyścig portowy klasy VO65. W niedzielę, 15 stycznia o godzinie 14 żeglarze z z hiszpańskiego Alicante ruszy 11 załóg, a ich celem będzie Mindelo na Wyspach Zielonego Przylądka. To pierwszy z trzech etapów rywalizacji.
Dlaczego ten start dla polskiego żeglarstwa jest wyjątkowy? Sprawdź jak to wyglądało w historii
WindWhisper jak Copernicus i Otago
The Ocean Race to największe załogowe regaty okołoziemskie. Odbywają się co 3-4 lata. Pierwsza edycja odbyła się w 1973 roku pod nazwą Whitbread Round the World Race. I to właśnie w niej miał miejsce jedyny jak dotąd polski występ. W tej legendarnej rywalizacji zaprezentowały się dwa trójmiejskie jachty: Copernicus pod dowództwem Zygfryda Perlickiego oraz Otago, którym kierował Zdzisław Pieńkawa.
Zygfryd Perlicki - wspomnienie
W 14. edycji The Ocean Race pod biało-czerwoną banderą popłynie WindWhisper. Start możliwy jest dzięki wsparciu sponsorów: Bumech SA, CISE oraz AWL Grip.
Polski team dysponuje jachtem klasy VO65. 65-stopowa łódź jest najmłodszą z ośmiu istniejących jednostek tej klasy. Powstała według projektu renomowanego amerykańskiego biura Farr Yacht Design. Stworzona do szybkiego pływania, wykonana w całości z włókna węglowego, co równocześnie gwarantuje wytrzymałość i lekkość.
Startowała już w poprzedniej edycji regat (2017/18), a przed tegorocznym startem przeszła generalny remont, aby była przygotowana nawet na najbardziej ekstremalne etapy oceaniczne.
Dowiedz się więcej o jachcie, który będzie reprezentował Polskę w The Ocean Race
Przypomnijmy, że ostatnich latach kilkakrotnie na wodach Zatoki Gdańskiej promowano ideę polskiego startu w The Ocean Race. Robił to Sailing Poland, bijąc wiele żeglarskich rekordów.
WindWhisper wygrał portowy etap The Ocean Race
W WindWhisper Racing Team przed startem do pierwszego etapu The Ocean Race są doskonałe nastroje. Wszystko za sprawą bezkonkurencyjnej wygranej w portowym wyścigu klasy VO65. Przed tygodniem w Alicante polski jacht pod dowództwem hiszpańskiego skippera Pablo Arrarte z miażdżącą przewagą osiągnął metę jako pierwszy.
Przypomnij sobie jak jachty rywalizowały przed rokiem w Gdyni
- Mimo słabego wiatru oraz małej liczby manewrów, było emocjonująco. Zwycięstwo daje nam jeszcze większą motywację do dalszej ciężkiej pracy, która przynosi wymarzone efekty - ocenił najmłodszy w załodze, wywodzący się z Trójmiasta 17-letni Mateusz Gwóźdź.
Za to zwycięstwo WindWhisper Racing Team zainkasował 6 punktów, gdy żaden z rywalizujących z zespołem rywali nie otrzymał nawet ani jednego. Co prawda wyniki wyścigów portowych nie liczą się do klasyfikacji generalnej The Ocean Race Sprint Cup, ale przy równej liczbie punktów między załogami to mogą zdecydować o ostatecznej kolejności.
Kto w polskiej załodze w The Ocean Race?
- Nasz zespół to połączenie młodzieńczego entuzjazmu i dużego doświadczenia. Pierwszy etap The Ocean Race będzie prawdziwym testem - zgrania, współpracy i wzajemnego zaufania na pokładzie. Na podstawie prognoz pogody, które analizujemy już od wielu dni, spodziewamy się bardzo trudnych warunków. Myślę jednak, że udowodniliśmy już, że jesteśmy gotowi do ścigania na najwyższym poziomie i zrobimy wszystko, aby pokazać się z jak najlepszej strony - podkreślił Pablo Arrarte, hiszpański skipper polskiego jachtu.
Załoga została wyłoniona na podstawie wielomiesięcznych przygotowań, na podstawie wielu startów w regatach i treningów. Ostatecznie znalazło się w niej czworo polskich żeglarzy: olimpijka z Tokio - Magdalena Kwaśna oraz Stanisław Bajerski, Kacper Gwóźdź i Tomasz Piotrowski (reporter pokładowy). W wyścigu portowym startowali ponadto Szymon Cierzan i Marcin Sutkowski.
- Pierwszy raz od dawna miałam na wodzie takie poczucie ekscytacji i lekkiego stresu. Od ponad tygodnia codziennie spędzałam 9-10 godzin na łódce, czy to na wodzie czy pracując przy sprzęcie. Mamy świetny team, żeglarzy z ogromem doświadczenia, a co za tym idzie, wyjątkową okazję do uczenia się od najlepszych z najlepszych i ich obserwowania. Bycie tutaj, ściganie się i codzienne nabywanie wiedzy jest absolutnie niesamowite - zapewnia Magdalena Kwaśna.
Załogę uzupełniają zagraniczni żeglarze: Aksel Magdahl (nawigator), Liz Wardley (boat capitain), Neal McDonald, Arianne van de Loosdrecht, Antonio Cuervas-Mons Ruiloba, Guillermo Altadill Fischer
Rywale polskiej załogi w The Ocean Race
W klasie VO65 rywalizować będzie sześć jachtów. WindWhisper Racing czeka rywalizacja z: portugalskim "Mirpuri", holenderskim "Team JAJO", meksykańskim "Viva Mexico", litewskim "Ambersail 2" oraz austriacko-włoskim zespołem "Austrian Ocean Racing - powered by Genova".
Puchar The Ocean Race VO65 Sprint Cup zdobędzie najlepsza ekipa po trzech etapach: Alicante - Mindelo, Aarhus - Haga, Haga - Genua. Pierwszy odcinek liczy 1900 mil morskich. Z Morza Śródziemnego przez Gibraltar żeglarze podążą na Atlantyk. i dalej już bezkresem oceanu.
Zmagania można śledzić na stronie oficjalnej stronie The Ocean Race oraz na antenie kanału Eurosport.
Ponadto pięć jachtów klasy IMOCA popłynie klasyczny, etapowy wyścig wokół globu The Ocean Race.
Opinie wybrane
-
2023-01-14 18:04
Pytanie. (2)
Jak to jest?Ogromne sukcesy Polaków w sporcie w czasach tyrani PRL.Jachty naszych wybitnych żeglarzy były polskie.Jak jest z tym patriotyzmem.Sławni samotni polscy żeglarze z epoki PRL.Teliga Jaskuła pani Choynowska.Praktycznie prawie w każdej dyscyplinie byliśmy dobrzy.A teraz?Są jednostki wybitne ale sport wyczynowy na kolanach.
- 7 6
-
2023-01-14 18:16
Coś ci się pomerdało.
Sukcesów w wyczynowym żeglarstwie za komuny nie było, właśnie ze względu m. in. na sprzęt. To co podałeś jako przykłady to były samotne rejsy, nie regaty.
- 6 2
-
2023-01-16 07:41
Zadać pytanie na forum publicznym jest łatwo - ale spędzić 5min na googlowaniu to już nie - malkontenctwo lvl master
- 0 0
-
2023-01-16 07:45
pękają rufy co poniektórym
Polecam sobie znaleźć w internecie tzw "tracker" regat TOC i kończących się transatlantyckich - Polskie jachty na 1 miejscach - a malkontentów i narzekaczy boli ach boli.
- 1 0
-
2023-01-14 10:39
Z wiatrem i pod wiatr po wygraną (2)
The wind wishper racing team to prywatna polska incjatywa! Firma z Bielska Białej - grupa ludzi którzy wiedzą jak zorganizować i przeprowadzić taki projekt co potwierdziły ich przygotowania na VO 65 sailing Poland ( nie mylić z I love Poland ). Pływają na łódce najmłodszej w stawce do której należy aktualny rekord przebiegu dobowego!!! To
The wind wishper racing team to prywatna polska incjatywa! Firma z Bielska Białej - grupa ludzi którzy wiedzą jak zorganizować i przeprowadzić taki projekt co potwierdziły ich przygotowania na VO 65 sailing Poland ( nie mylić z I love Poland ). Pływają na łódce najmłodszej w stawce do której należy aktualny rekord przebiegu dobowego!!! To legendarny akzo nobel. Zanim ruszycie z hejtem, pomyślcie choć przez chwilę, iż lepiej się cieszyć i kibicować by potem móc powiedzieć: od początku trzymałem kciuki i czuję się dumny! Ja już jestem i bardzo się cieszę na oczekujące mnie emocje. Wind wishper - faight and Winn!
- 14 3
-
2023-01-14 21:01
Akzonobel?
A czy to nie jest przypadkiem błąd? Sailing Poland to ex-mapfre. czy Wind Whisper to nie ten sam jacht?
Wiem, że organizator podaje takie info.- 0 0
-
2023-01-16 07:38
I love Poland aktualnie na pierwszym miejscu jak coś :)
- 0 0
Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.