Ponad 10 tys. kibiców nie doczekało się gola

10 września 2012 (artykuł sprzed 11 lat)
Jakub Swierczok (Polska) i Josue Pesqueira (Portugalia). Jakub Swierczok (Polska) i Josue Pesqueira (Portugalia).

Reprezentacja Polski pożegnała się z eliminacjami młodzieżowych mistrzostw Europy remisem z Portugalią 0:0. W Gdyni najwięcej emocji było w ostatnim kwadransie spotkania. Mimo że gole nie padły mecz zakończył się przede wszystkim organizacyjnym sukcesem, gdyż na trybunach zasiadło ponad 10 tysięcy kibiców. Biało-czerwoni w końcowej tabeli grupy szóstej uplasowali się na trzecim miejscu za ich dzisiejszym rywalem, który także został wyeliminowany z dalszych gier. Awans do turnieju finałowego zdobyła Rosja, która w ostatnim meczu tylko zremisowała u siebie z Mołdawią 0:0.

POLSKA U-21
Portugalia U-21
Skorupski - Olkowski, Kamiński, Malarczyk, Dziwniel - Starzyński, Tymiński - Kupisz, Żyro, Milik - Teodorczyk
Miejsce: Stadion Miejski
Sędziowie: Oliver (Anglia) oraz Collin i Long
Widzów: 10 115
Lopes - Cedric, Mendes, Reis, Ruben - Almeida, Josue - Simao, Martins, Agra - Fonte
  • 58' Milik Zmiany Mak
  • 81' Kupisz Zmiany Świerczok
  • 90+2 Świerczok Zmiany Patras
  • 60' Simao Zmiany Wilson
  • 64' Fonte Zmiany Abel
  • 79' Martis Zmiany Fredy
  • 39' Żyro
  • 90+2 Malarczyk
  • 74' Soares

Pomeczowy dwugłos trenerów:
Stefan Majewski
(Polska):
Z uwagi na kontuzje, kartki i powołania do pierwszej reprezentacji mieliśmy poważne problemy ze składem. W tym kontekście należy rozpatrywać naszą grę i należy ocenić, że było to dobre spotkanie w naszym wykonaniu. Znaliśmy swoje ograniczenia i walory rywala. Dlatego zdecydowaliśmy się na defensywne ustawienie i szukanie szans w kontratakach. Dopiero w końcówce gry udało się stworzyć większe zagrożenie pod bramką rywali. Co prawda gola nie strzeliliśmy, ale jestem zadowolony z remisu, bo Portugalia to dobra drużyna.
Czterech piłkarzy, których tutaj oglądaliśmy będzie miało okazje zagrać w młodzieżowej reprezentacji, dla pozostałych te reprezentacyjny rozdział się kończy. Na pewno mogliśmy osiągnąć więcej. Gdyby nie porażka u siebie albo ostatni mecz w Rosji, którego wcale nie musieliśmy przegrać bylibyśmy co najmniej w barażach. Nie zapominajmy również, że czterech piłkarzy z tego rocznika: Borysiuk, Krychowiak, Sobiech i Szczęsny gra już w pierwszej reprezentacji. Gdyby tak z każdego młodzieżowego rocznika tylu graczy trafiało do seniorskiej kadry za cztery lata byśmy mieli bardzo młodą reprezentację.
W tym roku są jeszcze trzy terminy FIFA dla młodzieżowej kadry. Chciałbym, aby Polska je wykorzystała, zorganizowała towarzyskie mecze, w których by można sprawdzić już piłkarzy pod kątem kolejnych eliminacji. Nie ukrywam, że chciałbym prowadzić młodzieżówkę dalej. Czy tak się stanie? To leży w kompetencjach nowego zarządu PZPN.

Rui Jorge (Portugalia):
Przepraszam za spóźnienie na konferencję prasową. Czekaliśmy na wynik Słowaków. Gdyby wygrali 4:0, to my byśmy awansowali do baraży z drugiego miejsca. Niestety, zwyciężyli 6:0. Wychodzi na to, że aby grać dalej zabrakło nam dwóch goli. Przykre to tym bardziej, że w piętnastu wcześniejszych meczach zawsze zdobywaliśmy bramki. Dzisiaj się to nie udało. Naszym celem było w Gdyni zwycięstwo, gdyż ten wynik dawałby nam w najgorszym wypadku baraże bez oglądania się na wyniki rywali. Tak się nie stało, bo zagraliśmy z Polską, którą już na awans nie miała szans, ale pokazała jakość.
Dlatego tylko zremisowaliśmy, choć po tym występie nie mamy prawa się wstydzić, chłopcu mogą zejść z boiska z podniesioną głową. Mieli przecież swoje sytuacje, ale brakowało skuteczności.
Uważam, że ta drużyna miała potencjał. Nie chciałbym wystawiać cenzurek indywidualnych, ani tym bardziej mówić, który z tych piłkarzy powinien się najszybciej przebić do seniorskiej reprezentacji. Na razie bowiem ci piłkarze mają wartość jako zespół.

10.09.2012 Portugalia (d) 0:0

bardzo ładne zachowanie gdyńskiej publiczności, gdy odgrywano hymn Portugalii kibice klaskali
podczas polskiego hymnu na kibice rozłożyli biało-czerwone kartki papieru, który każdy z nich znalazł na swoich siedziskach
1'
mecz rozpoczęła reprezentacja Polski, nasza reprezentacja na biało, z czerwoną wstawką na piersiach, Portugalia na czerwono
1'
od razu atak Polaków, ale piłka opuściło boisko
1'
stadion wypełniony co najwyżej w połowie
1'
Martins z piłką w polu karnym, zdołał złożyć się do strzału, ale naciskany dobrze przez obrońcę uderzył zbyt lekko, Skorupski bez kłopotu złapał piłkę
3'
dobrze wyglądająca akcja Polaków przerwana, gdyż na spalonym był Kupisz
4'
głośny doping "Polska", słychać bardzo młode głosy, gdyż na trybunach jest bardzo wielu nastolatków
4'
Milik cofnął się i w roli obrońcy dobrze zablokował dośrodkowanie rywala
5'
zablokowane dośrodkowanie Kupisza, który na początku meczu jest bardzo aktywny
7'
szczęście przy Polakach, niecelnie główkował Martins
8'
otrzymujemy informacje, że jeszcze sporo ludzi jest pod stadionem, cały czas wchodzą kibice na trybuny
9'
strzał z dystansu Agra, ale niecelny
10'
pierwszy celny strzał Polaków, Lopes broni uderzenie Żyry
12'
Dziwniel dobrze powstrzymał Agrę (Portugalia U-21), który mógł wyjść sam na sam z polskim bramkarzem
13'
kibice zainstalowali się na "Górce" i jest wreszcie głośny i zorganizowany doping dla Polski
15'
dośrodkowanie z wolnego Agry (Portugalia U-21) prosto w ręce Skorupskiego (POLSKA U-21)
16'
z jednego sektora głośne: "Kto wygra mecz?" z innego jeszcze głośniejsza odpowiedź: "Polska!"
16'
"Polska biało-czerwoni" - śpiewy z trybun
17'
wrzutka Dziwnela (POLSKA U-21), ale piłka nie doszła do Teodorczyka (POLSKA U-21), gdyż dobrze interweniował Lopes (Portugalia U-21)
17'
Martins (Portugalia U-21) wrzucił piłkę i dobra interwencja Skorupskiego (POLSKA U-21)
19'
Dziwniel z wolnego prosto w ręce Lopesa (Portugalia U-21)
21'
kolejna akcja Kupisza (POLSKA U-21), wywalczył pierwszy dla Polski korner
22'
Lopes (Portugalia U-21) z trudem piąstkował po dobrym dośrodkowaniu Żyry (POLSKA U-21) z rogu
25'
niecelny strzał Portugalczyków z dystansu
26'
dośrodkowanie Kupisza (POLSKA U-21), zamieszanie w polu karnym rywali, Teodorczyk (POLSKA U-21) jednak nie zdążył uderzyć
28'
Fonte (Portugalia U-21) w dobrej okazji nie zdołał oddać strzału
30'
wrzutka Josue (Portugalia U-21), ale piłka po głowie Martinsa (Portugalia U-21) wyszła poza bramkę
31'
coraz większa przewaga Portugalii, ale bez klarownych sytuacji bramkowych
32'
wolny dla gości, około 30 metrów od bramki Polski
32'
zablokowany strzał Agry (Portugalia U-21) z wolnego przez Kupisza (POLSKA U-21), który wyskoczył z muru
33'
kolejny róg dla Portugalii, ale po dośrodkowaniu Agry (Portugalia U-21) sędzia zgwizdał przewinienie jednego z gości
34'
indywidualna akcja Żyry (POLSKA U-21), Lopes (Portugalia U-21) złapał piłkę po dośrodkowaniu legionisty
36'
Portugalczycy sygnalizowali zagranie ręką Polaków w polu karnym, ale sędzia nie zagwizdał
38'
bardzo ładna akcja Polaków, Żyro (POLSKA U-21) do Milika (POLSKA U-21), a ten próbował wyłożyć piłkę Teodorczykowi (POLSKA U-21), wybiciem na róg uratował gości Mendes (Portugalia U-21)
39'
Żółtą kartką został ukarany Żyro (POLSKA U-21), który faulował rywala po stracie piłki po rogu biało-czerwonych
40'
nieporadność z obu stron w polskim polu karnym, w końcu w piłkę trafił Cedric (Portugalia U-21), ale uderzył niecelnie
42'
Skorupski (POLSKA U-21) dobrze wyłapał dośrodkowanie Martinsa (Portugalia U-21)
44'
odezwał się doping z trybun
45'
sędzia doliczył 60 sekund, choć obie drużyny czekają chyba już na przerwę
45+1
Skorupski (POLSKA U-21) wyłapał dośrodkowanie Cedrica (Portugalia U-21)
45+2
KONIEC PIERWSZEJ POŁOWY. W GDYNI NIE MA GOLI
w przerwie konkurs dla kibiców, można wygrać m.in. koszulki reprezentacji Polski i Portugalii
46'
drugą połowę rozpoczęła Portugalia, obie drużyny bez zmian w składach
46'
Kamiński (POLSKA U-21) wybił piłkę na róg
47'
Skorupski (POLSKA U-21) pewnie wyłapał piłkę po dośrodkowaniu i od razu podał ją na kontrę
47'
niecelny strzał Żyry (POLSKA U-21) z około 25 metrów
48'
piłka przeleciała przez polskie pole bramkowe, ale Fonte (Portugalia U-21) już zagrywał zza linii końcowej boiska
48'
kolejny róg dla Portugalii
49'
teraz zagranie przed pole karne, strzał Martinsa (Portugalia U-21) zablokował Milik (POLSKA U-21)
50'
strzał Kupisza (POLSKA U-21) z dystansu nad poprzeczką
50'
wolny około 20 metrów od bramki Portugalii, Mendes (Portugalia U-21) sfaulował Milika (POLSKA U-21)
51'
strzał z wolnego będzie przy wtórze oklasków
51'
Żyro (POLSKA U-21) strzelił mocno, ale nad poprzeczką
52'
teraz Milik (POLSKA U-21) jest najbardziej wysuniętym polskim piłkarzem, przed przerwą w tej roli występował Teodorczyk (POLSKA U-21)
54'
obraz gry taki jak w pierwszej połowie, częściej przy piłce Portugalczycy, Polacy starają się grać czujnie w obronie i ewentualnie kontratakować, ale na razie spięć podbramkowych jest bardzo mało
55'
ładna akcja Żyry (POLSKA U-21), ale Teodorczyk (POLSKA U-21) nie trafił w piłkę w polu karnym
57'
Martins (Portugalia U-21) w bardzo dobrej sytuacji strzelił nad bramką
57'
58'
POLSKA U-21 przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Milik, w jego miejsce wchodzi Mak.
60'
groźny strzał głową Mendesa (Portugalia U-21), piłka obok słupka polskiej bramki
60'
na spalonym Żyro (POLSKA U-21)
60'
Portugalia U-21 przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Simao, w jego miejsce wchodzi Wilson.
61'
od razu po wejściu na boisko Wilson (Portugalia U-21) na spalonym
62'
Portugalia ma o co grać, Rosja przegrywa u siebie z Mołdawią 0:1, jeśli takim wynikiem zakończyłby się ten mecz, to wtedy Portugalia po zwycięstwie w Gdyni awansowałaby bezpośrednio do finałów mistrzostw Europy
63'
niecelne uderzenie z dystansu Olkowskiego (POLSKA U-21)
64'
sędzia nie zauważył, że Wilson (Portugalia U-21) był na spalonym i Malarczyk (POLSKA U-21) musiał ratować Polaków wybiciem na róg
64'
Portugalia U-21 przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Fonte, w jego miejsce wchodzi Abel.
65'
Skorupski (POLSKA U-21) dobrze piąstkuje po dośrodkowaniu z rogu, ale będzie kolejny korner, tym razem z drugiej strony boiska
66'
Skorupski (POLSKA U-21) ratuje Polskę, broniąc strzał Wilsona (Portugalia U-21)
67'
niecelny strzał Kupisza (POLSKA U-21)
67'
tym razem zablokowany potężny strzał Agry (Portugalia U-21)
68'
mamy informację od organizatorów meczu, na stadionie jest 10 tysięcy 115 kibiców, przypomnijmy, że wstęp na mecz był bezpłatny, ale wcześniej trzeba było zaopatrzyć się w stosowne zaproszenia
70'
Portugalia w drugiej połowie specjalizuje się w rzutach rożnych, ale kolejny nie robi żadnej krzywdy Polakom, jeszcze Dziwniel (POLSKA U-21) był faulowany i od wolnego wznowią grę Polacy
72'
gwizdy na trybunach, gdyż sędzia puścił grę, choć wydawało się, że Mendes (Portugalia U-21) faulował Teodorczyka (POLSKA U-21), co więcej po chwili Portugalczyk położył się na boisko i trzeba jemu udzielić pomocy medycznej
74'
Żółtą kartką został ukarany Cedric (Portugalia U-21), gdyż faulował Maka
75'
oklaski i doping "Polska"
76'
ładnie rozpoczął akcję Żyro (POLSKA U-21), ale niecelnie podał do Teodorczyka (POLSKA U-21) przed polem karnym
76'
dobra interwencja Malarczyka (POLSKA U-21), który wybił piłkę na aut i nie pozwolił znaleźć się sam na sam z bramkarzem Wilsonowi (Portugalia U-21)
77'
błąd Skorupskiego (POLSKA U-21), który nie przeciął dośrodkowania Soaresa (Portugalia U-21), z bliska spudłował Wilson (Portugalia U-21)
78'
akcja rezerwowych Portugalii, ale Skorupski (POLSKA U-21) nie dał się pokonać
79'
gwizdy z trybun po niecelnym podaniu Kupisza (POLSKA U-21)
79'
Portugalia U-21 przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Martis, w jego miejsce wchodzi Fredy.
80'
Rosja remisuje z Mołdawią, a zatem pierwsze miejsce w grupie oddala się od Portugalii
81'
POLSKA U-21 przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Kupisz, w jego miejsce wchodzi Świerczok.
83'
Mendes (Portugalia U-21) korzysta z pomocy lekarskiej po raz kolejny w tym spotkaniu
84'
Portugalczycy grają w "10", Mendes (Portugalia U-21) poza boiskiem
85'
Mendes (Portugalia U-21) wrócił do gry
85'
widać jednak że Mendes (Portugalia U-21) nie może grać, trener gości ustawił go w ataku i nominalny stoper ma już tylko przeszkadzać Polakom z daleko od własnego pola karnego
86'
indywidualna akcja Maka i groźny strzał, Lopes (Portugalia U-21) odbił piłkę przed siebie, ale nikogo nie było na dobitkę
87'
w odpowiedzi strzał Agry (Portugalia U-21) z dystansu, ale wysoko nad bramką
88'
po dośrodkowaniu Maka, Cedric (Portugalia U-21) wybił piłkę na róg
88'
głośny doping "Polska!" ze wszystkich sektorów
88'
oblężenie bramki Portugalii, Żyro (POLSKA U-21) strzelił obok słupka, a chwilę wcześniej strzał Świerczoka (POLSKA U-21) odbił bramkarz
89'
kapitalnie broni Lopes (Portugalia U-21) po strzale głową Świerczoka (POLSKA U-21) i dośrodkowaniu z rogu Żyry (POLSKA U-21)
89'
szybko kontratak Portugalii, strzał Fredy'ego (Portugalia U-21) obok słupka
90'
Polacy wybijają piłkę z "16" po akcji Agry (Portugalia U-21)
90'
kapitalny mecz zrobił się w ostatnich minutach
90'
pomocy lekarskiej potrzebuje Świerczok (POLSKA U-21)
90'
pięć minut doliczonych do drugiej połowy
90+1
potężny strzał Wilsona (Portugalia U-21) nad poprzeczką
90+1
znów chóralny doping "Polska!"
90+2
POLSKA U-21 przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza kontuzjowany Świerczok, w jego miejsce wchodzi Patras.
90+2
Żółtą kartką został ukarany Malarczyk (POLSKA U-21).
90+3
pomocy lekarskiej wymagał Dziwniel (POLSKA U-21)
90+4
Skorupski (POLSKA U-21) broni strzał Wilsona (Portugalia U-21)
90+5
Rosja zremisowała z Mołdawią 2:2. Jeśli w Gdyni padnie również remis, to "sborna" bezpośrednio awansuje do turnieju finałowego