Pont Mistrzem!

Magdalena Jachim
13 czerwca 2004 (artykuł sprzed 19 lat)
Dramatyczna końcówka, walka do ostatnich metrów. Tak można określić to, co działo się na trasie seniorów w ostatnim dniu Mistrzostw.

Po pierwszym wyścigu dnia sytuacja była bardzo niejasna. Liderzy - Julien Bontemps i Przemek Miarczyński zajęli bardzo odległe pozycje (pierwszy był 41, drugi 31.), wiatr był niestabilny wiejący z prędkością około 10 - 12 węzłów. Ostatni wyścig mógł więc zmienić wszystko.

Trzy falstarty, przestawienie linii startu i poszli. Przemek wspaniale wystartował i na pierwszym znaku był trzeci. Aby wygrać całe Mistrzostwa, musiał być o dwie pozycje lepszy od Francuza i zmieścić się w pierwszej 15 zawodników. Na pierwszym znaku był trzeci i wszystko szło doskonale. Na ostatniej halsówce jednak wybrał nie tą stronę i przez chwilę wydawało się, że nie ma szans na lokatę w pierwszej siódemce żeglarzy z Europy. Na szczęście jednak udało mu się nieco podgonić i na mecie zameldował się jako 10.

- Chyba wygrał - mówił tuż po mecie Paweł Kowalski, trener kadry olimpijskiej w klasie Mistral, licząc zawzięcie punkty w
klasyfikacji generalnej. Końcówka regat kosztowała go wiele nerwów.

Na szczęście już po spokojniejszych kalkulacjach przewidywania trenera się spełniły - Przemek zdobył tytuł Mistrza Europy walcząc dosłownie do ostatnich metrów.

Julien Bontemp zdobył srebrny medal, a brązowy przypadł zawodnikowi z Ukrainy, Maximowi Oberemko.

Klasyfikacja końcowa seniorów po 11 wyścigach
1. Przemysław Miarczyński, POL 126, SKŻ Hestia Sopot, dzisiaj 31 i 10, punktów 43 w klasie open i 35 w klasie europejskiej.
2. Julien Bontepms, FRA 6, dzisiaj 41 i 38, punktów 47 w klasie open i 38 w klasie europejskiej.
3. Maxi Oberemko, UKR 19, dzisiaj 43 i 1, punktów 62 w klasie open i 52 w klasie europejskiej.

Piotr Myszka z AWF AZS Gdańsk był dzisiaj 10 i 17 i klasyfikacji generalnej open zajmuje 8 miejsce (95 punktów), a w klasyfikacji europejskiej - 7 miejsce (79 punktów).

Wśród kobiet walka także trwała do końca.

Klasyfikacja końcowa seniorek po 11 wyścigach
1. Lise Vidal, FRA 24, dzisiaj 4 i 21, punktów 44
2. Blanka Manchon, ESP 1, dzisiaj 28 i 5, punktów 46
3. Faustine Merret, FRA 9, dzisiaj 31 i 1, punktów 49.

Najwyżej z Polek uplasowała się Anna Gałecka, POL 200, SKŻ Hestia Sopot. Dzisiaj jednak pływała słabo (21 i 20 miejsce) i w klasyfikacji końcowej zajmuje 18 miejsce (139 punktów).

Przemek Miarczyński to nie jedyny Mistrz Europy wśród zawodników SKŻ Hestia Sopot. Rewelacyjnie wystartowali nasi najmłodsi juniorzy do lat 16. Mistrzem Europy wśród chłopców został Łukasz Grodzicki, który na 11 wyścigów wygrał 9!

Wśród dziewcząt tytuł mistrzowski zdobyła Małgosia Białecka.

Klasyfikacja końcowa juniorów do lat 16 po 11 wyścigach.
1. Łukasz Grodzicki, POL 738, SKŻ Hestia Sopot, dzisiaj 1 i 1, punktów 9.
2. Fabian Heidegger, ITA 110, dzisiaj 2 i 2, punktów 26
3. Mori Hazor, ISR 1, dzisiaj 4 i 6, punktów 49.

Klasyfikacja końcowa Youth Boys (do 19 lat) po 12 wyścigach.
1. Sahar Tzubari, ISR 11, dzisiaj 1 i 2, punktów 31.
2. Mariano Benitez, ARG 1, dzisiaj 2 i 1, punktów 35
3. Byron Kokkalanis, GRE 8, dzisiaj 9 i 8, punktów 36.

Najwyżej z Polaków uplasował się Kamil Lewandowski, POL 184, SKŻ Hestia Sopot, z 75 punktami zajmuje 7 pozycję.

Klasyfikacja końcowa Youth Girl (do 19 lat) po 12 wyścigach.
1. Marina Alabam, ESP 5, dzisiaj 5 i 1, punktów 17.
2. Laura Linares, ITA 54, dzisiaj 2 i 2, punktów 27
3. Maayan Davidivich, ISR 10, dzisiaj 1 i 3, punktów 37.

Najwyżej z Polek uplasowała się Moniak Nawrocik, Szturwał Kalisz. Z 64 punktami zajmuje 7 miejsce.