Trefl po pokonaniu Kotwicy pewny fazy play-off

David Brembly rozegrał w Kołobrzegu najlepszy ofensywnie mecz w sezonie. Po raz pierwszy w karierze w spotkaniu TBL przekroczył granicę 10 pkt. fot. Maciej Czarniak/Trojmiasto.pl

Piąta wygrana z rzędu pozwoliła Treflowi umocnić się w pierwszej trójce Tauron Baset Ligi. Sopocianie pokonali w niedzielę na wyjeździe ostatnią w tabeli Kotwicę Kołobrzeg 72:59 (19:12, 19:22, 15:11, 19:14) i tym samym zapewnili sobie udział w play-off. W żółto-czarnych barwach zadebiutował Simas Buterlevicius. Litwin spędził na parkiecie 23 minuty i trafił 4 z 7 rzutów za trzy punkty, do których dołożył 3 zbiórki.

Kotwica: Callahan 23 (6 zb.), Parks 12 (17 zb.), Arabas 9 (1x3), Bigus 9 (5 zb.), Ciechociński 6 (1x3) oraz Lasota 0

TREFL: Waczyński 16 (2x3), Leończyk 15 (2x3, 7 zb.), Gadri-Nicholson 12 (8 zb.), Vasiliauskas 3 (1x3), Michalak 0 oraz Brembly 12, Buterlevicius 12 (4x3), Roszyk 2, Stefański 0 (5 zb.), Jeter 0 (5 as.)

477 typowań

Patrząc na pozostałe wyniki weekendowej kolejki TBL koszykarze Trefla mogli obwiać się meczu w Kołobrzegu. Przed tą serią spotkań Kotwica była w gronie trzech zespołów z najgorszym bilansem zwycięstw i porażek. Co prawda to rywal żółto-czarnych ma najmniej punktów w lidze, ale wszystko ze względu na karę, która została na niego nałożona przez władze ligi. Dorobek zespołu z Kołobrzegu zmniejszył się przez to o 2 pkt.

Polpharma Starogard Gdański i Stabill Jezioro Tarnobrzeg, czyli zespoły grające w obecnych rozgrywkach tak samo słabo jak Kotwica, wygrały w sobotę u siebie. Starogardzianie pokonali AZS Koszalin, a Stabill wygrał z Anwilem Włocławek. Do kompletu zwycięstw drużyn z dołu tabeli brakowało tylko wygranej Kotwicy.

Już początek starcia zapowiadał wyrównaną walkę. Dopiero 4 pkt z rzędu Adama Waczyńskiego pozwoliły Treflowi odskoczyć w 6 min. na prowadzenie 10:5. Jeszcze lepiej sytuacja wyglądała, gdy kolejnych 7 pkt. zdobył dla sopocian Paweł Leończyk (9:17). W międzyczasie na boisku zobaczyliśmy debiutującego w TBL, Litwina Simasa Buterleviciusa. Skrzydłowy został oficjalnie przedstawiony jako zawodnik sopockiej drużyny w piątek, a już w niedzielę zagrał w jej barwach.

Pierwszy rzut Buterlevicius oddał tuż przed końcem pierwszej kwarty. Jego trzypunktowa próba okazała się nieskuteczna. Na początku drugiej kwarty gospodarze zaczęli bronić strefą, a to stwarzało Treflowi wiele czystych pozycji do rzutów zza linii 6,75 m. Jedną z nich, w 12. min. wykorzystał Buterlevicius (16:24). Litwin dołożył kolejne, trzypunktowe trafienie w połowie drugiej kwarty (18:31), ale po nim żółto-czarni stanęli w ataku. Z drugiej strony boiska akcje napędzał Jordan Callahan. Strefę podkoszową opanowali natomiast Rafał BigusTerrell Parks.

Dwa celne wolne Callahana sprawiły, że w 18. min. przewaga Trefla zmalała do dwóch punktów (29:31), a po celnym rzucie za trzy Amerykanina, było tylko 32:33. Kotwica kontynuowała okres dobrej gry do połowy trzeciej kwarty. Po trafieniu Bigusa, prowadziła nawet 43:42. Wtedy, niespodziewanym liderem Trefla w ataku został David Brembly, zdobywając 6 kolejnych punktów, w tym dwa ostatnie wsadem. Kiedy kwartę trzecią celną trójką w meczu kończył Buterlevicius, sopocianie odskoczyli na 53:45.

Czwartą część meczu rozpoczął trafieniem nie kto inny, jak Brembly. W 34 min., po trójce Waczyńskiego, Trefl przekroczył magiczną granicę 10 punktów przewagi (47:58). To jednak nie załamało Callahana, który podobnie jak w pierwszej połowie, tak i w końcówce starcia zaczął dyktować tempo gry. Trafiał, asystował, ale Waczyński, Sarunas Vasiliauskas i Leończyk mieli tym razem na to odpowiedź. Dzięki nim Trefl utrzymał bezpieczną przewagę w końcówce starcia. A ostatnie trefienie należało do... Buterleviciusa.

Sopocianie przypieczętowali tym samym miejsce w pierwszej szóstce na koniec rundy zasadniczej. A to oznacza, że wywalczyli także awans do play-off. W drugiej cześć rozgrywek zagrają bowiem z drużynami z górnej połowy tabeli. A te będą już pewne udziały w najważniejszej fazie sezonu.

Wyniki 18 kolejki:

• Kotwica Kołobrzeg - TREFL Sopot 59:72 (12:19, 22:19, 11:15, 14:19)
  • Rosa Radom - ASSECO Gdynia 72:59 (22:18, 23:12, 14:15, 13:14)
  • Energa Czarni Słupsk - PGE Turów Zgorzelec 71:78 (23:15, 19:23, 10:22, 19:18)
  • Stelmet Zielona Góra - Śląsk Wrocław 81:69 (21:12, 13:23, 23:14, 9:17, d. 15:3)
  • Polpharma Starogard Gdański - AZS Koszalin 85:81 (20:27, 19:17, 24:15, 22:22)
  • Stabill Jezioro Tarnobrzeg - Anwil Włocławek 90:80 (23:17, 23:19, 22:22, 22:22)