Porażka na koniec sezonu w Gdyni

27 maja 2012 (artykuł sprzed 11 lat)

Przy piłce Adrian Budka, który strzelił drugą bramkę dla Pogoni i przypieczętował awans szczecińskiego klubu do ekstraklasy. Przy piłce Adrian Budka, który strzelił drugą bramkę dla Pogoni i przypieczętował awans szczecińskiego klubu do ekstraklasy.

Piłkarze Piasta Gliwice i Pogoni Szczecin awansowali do ekstraklasy, zastępując ŁKS Łódź i Cracovię. "Portowcom", którzy w elicie znaleźli się po pięciu latach przerwy, a w 2007 roku odbudowę klubu rozpoczęli od IV ligi, w ostatniej kolejce nie przeszkodziła Arka Gdynia. Żółto-niebiescy na własnym boisku przegrali 0:2 (0:1). Podopieczni Petra Nemca ukończyli rozgrywki I ligi na siódmym miejscu. Tę klasę rozgrywek opuszczą cztery ostatnie drużyny tabeli. Ich miejsce zajmą: Okocimski Brzesko, Miedź Legnica, GKS Tychy i Stomil Olsztyn.

Szromnik - Bochenek, Jarzębowski, Brodziński, Radzewicz - Radosavljević, Pruchnik - Jędrzejowski, Kuklis, Tomasik - Nwaogu
Miejsce: Stadion Miejski
Sędziowie: Raczkowski (Warszawa) oraz Pierściński i Wójcik
Widzów: 3412
Janukiewicz - Frączczak, Hernani, Noll, Hricko - Golla - Akahoshi, Ława, Andradina, Kolendowicz - Sotirović
  • 56' Jędrzejowski Zmiany Kowalski
  • 72' Nwaogu Zmiany Flis
  • 84' Radosavljević Zmiany Benat
  • 74' Andradina Zmiany Budka
  • 90+4 Kolendowicz Zmiany Pietruszka
  • 41' Noll
  • 89' Budka
  • 67' Radzewicz
  • 69' Kuklis
  • 14' Noll
  • 25' Andradina
  • 88' Akahoshi

Pomeczowy dwugłos trenerski:
Petr Nemec
(Arka): Mogę tylko pogratulować Pogoni awansu. My staraliśmy się, ale Pogoń to doświadczony przeciwnik i wiedziała, co ma grać. Nie chcę narzekać, ale w szóstym meczu z rzędu sędzia nam nie gwiżdże karnego, choć było zagranie ręką. Oczywiście nam nie wolno takiego błędu popełnić, jaki popełnił Michał Szromnik, gdyż to dodało przeciwnikowi skrzydeł i praktycznie w drugiej połowie kontrolował przebieg meczu. W końcówce, kiedy my się już otworzyliśmy i zagraliśmy wabank, straciliśmy drugą bramkę i było po meczu. Mimo to dziękuje zawodnikom, że w ostatnich meczach nie odpuścili, choć wiadomo było, że nie liczymy się w walce o awans. Chciałbym wypełnić kontrakt w Arce i w przyszłym sezonie zagrać o ekstraklasę. Nie chce myśleć, że może być inaczej. Ale w tym zawodzie nigdy nie wiadomo, co się wydarzy.

Ryszard Tarasiewicz (Pogoń): Nie będę oceniać meczu, bo najważniejsze jest, że sezon się skończył. Jesteśmy bardzo, bardzo szczęśliwi. Chciałem podziękować działaczom: panu prezesowi Mroczkowi, panu Smolnemu oraz wszystkim, którzy się zaangażowali w odbudowę tego klubu. Na pewno nie można zapominać o wkładzie trenera Sasala, bo bez jego punktów byśmy się teraz nie cieszyli. Myślę, że za rok to Arka będzie się cieszyła tak jak my dzisiaj.
To, że awansowaliśmy, nie oznacza automatycznie, że ja zostanę w Szczecinie. Na razie przyszedłem do Pogoni na ostatnie 10 meczów tego sezonu. Jeśli miałoby być tutaj coś budowane przez 2-3 lata, to ja chciałbym to budować.

Gdynia jest jednym z trzech stadionów, na których w ostatniej kolejce rozgrywa się walka o ekstraklasę. Niestety, z meczu, który za chwilę się rozpocznie to nie Arka, a Pogoń bije się o powrót do elity, podawać będzie także wyniki z Gliwic, gdzie prowadzące drużyny Piast i Zawisza grają ze sobą oraz z meczu Kolejarze Stróże, który u siebie gości Olimpię Elbląg
w drużynie gości byli arkowcy: Ława (POGOŃ) i Noll, w żółto-niebieskich nie ma żadnego piłkarza z przeszłością w Pogoni, bo Jarun pojechał grać z reprezentacją Palestyny przeciwko Katarowi, na pustym sektorze "Górka" transparent "Bartek, dziękujemy" - to pod adresem Ławy. Przed meczem wręczono również pomocnikowi pamiątkową koszulkę Arki oraz kwiaty
Pogoń awansuje do ekstraklasy, jeśli wygra w Gdyni, a Zawisza co najwyżej zremisuje w Gliwicach, natomiast zwycięstwo Pogoni i wygrana Zawiszy sprawi, że pomiędzy "portowcami" a gliwicką drużyną trzeba będzie rozegrać baraż o awans, bo będą te ekipy miały tyle samą punktów i idealny remis w bezpośrednich meczach, przy odrobinie szczęścia Pogoń w Gdyni awansuje także remis, ale aby tak się stało Zawisza musi równocześnie przegrać, a Kolejarz nie wygrać u siebie z outsiderem z Elbląga
przed meczem nagrodzono Formellę za trzecie miejsce, które wywalczył z reprezentacją Polski do lat 17 na mistrzostwach Europy oraz Kowalskiego, uznanego przez kibiców najlepszym piłkarzem Arki w meczach u siebie. Był też puchar i medale dla Arki II, która wygrała rozgrywki IV ligi
1'
mecz rozpoczęła Pogoń
1'
gorąca atmosfera na stadionie, sektor gości zapełniony w całości (około 700 osób), niestety sporo wulgaryzmu, które prowokują przyjezdni, a miejscowi nie są dłużni
3'
na razie częściej przy piłce Pogoń, Arka czeka na błąd rywali i okazję do kontry
3'
przerwa w grze, aby udzielić pomocy Kuklisowi (ARKA)
5'
na spalonym Andradina (POGOŃ)
6'
pierwsza bramka na stadionach, na których toczy się walka o awans, niespodzianka, bo Kolejarz Stróże przegrywa z Olimpią Elbląg 0:1
8'
śpiewy kibiców Pogoni, na szczęście tym razem kulturalne, zdominowały trybuny w Gdyni, gra toczy się w środku pola
11'
kolejne minuty wedle tego samego schematu, Pogoń może swobodnie rozgrywać piłkę do połowy, a potem jest agresywna obrona gdynian i na ogół Arka przerwa akcje gości
13'
"Hej, Arka gol" - wreszcie to skandowanie przebiło się przez szczecińskie śpiewy
14'
Żółtą kartką został ukarany Noll (POGOŃ), który faulował Tomasika, to były lewy obrońca gdynian z poprzedniego sezonu
15'
złe dośrodkowanie Radzewicza (ARKA) z wolnego, piłka trafiła na głowę jednego z defensorów gości
16'
Szromnik (ARKA) uratował Arkę, wybijając na róg strzał Sotirovicia (POGOŃ)
19'
kolejny faul Nolla (POGOŃ), wolny dla Arki z wysokości pola karnego Pogoni
20'
dośrodkował Kuklis (ARKA), obrońcy wybili piłkę przed pole karne, na uderzenie z woleja zdecydował się Radzewicz (ARKA), ale piłka poszybowała obok słupka
21'
szybka odpowiedź Pogoni, ale na spalonym Sotirović (POGOŃ)
23'
składna akcja Arki, udało się gospodarzom wymienić kilka podań, ale w polu karnym strzał Tomasika (ARKA) zablokowany
24'
poprzeczka ratuje Pogoń! Nwaogu mimo asysty trzech obrońców i wychodzącego bramkarza zdołał oddać strzał, ale do gola zabrakło kilku centymetrów
25'
Żółtą kartką został ukarany Andradina (POGOŃ).
25'
znów głośno Hej, Arka gol" na terybunach
26'
z wolnego Kuklis (ARKA) wstrzelił piłkę w "16", ale wybili ją portowcy
26'
jeszcze strzał sprzed pola karnego Radosavljevicia (ARKA), ale wysoko nad bramką
27'
doskonały rajd Pruchnika (ARKA), który przeprowadził piłkę z okolic własnej "16" na 40 metr od bramki rywali, ale niedokładnie podał do Nwaogu (ARKA)
28'
mocno niecelny strzał z dystansu Andradiny (POGOŃ)
30'
na pół godzinie na czele tabeli bez zmian, gdyż bezbramkowy remis jest także w Gliwicach, obecnie w ekstraklasie są Piast i Zawisza
30'
Tomasik (ARKA) zablokował dośrodkowanie Frączczaka (POGOŃ), będzie róg dla Pogoni
30'
po dośrodkowaniu Andradiny (POGOŃ) dobrze główkował Radzewicz (ARKA), teraz korner z drugiej strony narożnika
31'
tym razem dobra "główka" Jarzębowskiego (ARKA)
32'
dośrodkowanie Andradiny (POGOŃ) wprost w ręce Szromnika (ARKA)
33'
trener Nemec od początku ogląda mecz przy linii, trener Tarasiewicz na razie nie opuszcza ławki
33'
Radzewicz (ARKA) z linii środkowej wycofał piłkę aż do Szromnika (ARKA), Arka próbuje "wciągnąć" teraz Pogoń na własną połowę
34'
w polu karnym pada Tomasik (ARKA), ale sędzia nakazuje grać dalej
34'
w Gliwicach Piast prowadzi z Zawiszą 1:0, gola strzelił Jurando, ten wynik oznacza, że w ekstraklasie jest także Pogoń, bo od bydgoszczan ma lepszy bilans bezpośrednich meczów, Kolejarz nadal przegrywa 0:1 u siebie z Olimpią
36'
dośrodkowanie Andradiny (POGOŃ) do nikogo, piłka opuszcza boisko
38'
sędzia napomina Pruchnika (ARKA), który faulował Ławę (POGOŃ), ale kartki nie ma
40'
Janukiewicz (POGOŃ) czujnie w swoim polu karnym, bo do piłki biegł już Kuklis (ARKA)
40'
Ława (POGOŃ) wywalczył wolnego około pięciu metrów od bocznej linii pola karnego Arki
41'
[0:1] POGOŃ STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Noll. Fatalny błąd Szromnika, który próbował wypiąstkować piłkę po dośrodkowaniu Andradiny z wolnego, jednak ta przełamała mu ręce i spadła dwa metry przed bramką, Noll nie miał problemów, aby skierować ją do siatki
41'
Piast prowadzi już 2:0. Obecnie w ekstraklasie Piast i Pogoń
43'
"Jeszcze jeden" - z sektora Pogoni
43'
a teraz już wulgarnie z sektora Pogoni
44'
Janukiewicz (POGOŃ) na wszelki wypadek przenosi piłkę nad poprzeczką po dośrodkowaniu Tomasika (ARKA), które raczej wyszłoby poza bramkę
44'
Janukiewicz (POGOŃ) wyłapał dośrodkowanie Kuklisa (ARKA) z rogu
45'
sędzia doliczył minutę do pierwszej połowy
45+1
rykoszet po dośrodkowaniu Frączczaka (POGOŃ), róg dla Pogoni
45+1
krótko rozegrany róg, Andradina (POGOŃ) wystawił następnie piłkę do strzału przed "16" Ławie (POGOŃ), ale ten posłał piłkę obok słupka
45+2
KONIEC PIERWSZEJ POŁOWY. ARKA PRZEGRYWA 0:1 Obecnie Pogoń i Piast są w ekstraklasie
46'
drugą połowę rozpoczęła Arka, obie drużyny bez zmian w składach
48'
pojedynek Sotirovicia (POGOŃ) i Jarzębowskiego (ARKA) przed polem karnym Arki, raz piłkę miał jeden, raz drugi, ostatecznie wybił ją gdynian
51'
Hernani (POGOŃ) zablokował strzał z pola karnego Nwaogu (ARKA)
52'
Pogoń blisko drugiego gola, piłka po strzale Andradiny (POGOŃ) odbiła się od nogi Jarzębowskiego (ARKA) i kompletnie zmyliła Szromnika (ARKA), przeszła jednak obok słupka
53'
Szromnik (ARKA) pewnie chwyta strzał Nolla (POGOŃ)
53'
Kolejarz definitywnie już odpada z walki o ekstraklasę, gdyż przegrywa u siebie 0:2 ze spadającą z I ligi Olimpią
56'
ARKA przeprowadza pierwszą zmianę. Boisko opuszcza Jędrzejowski, w jego miejsce wchodzi Kowalski. Roszada na prawej stronie pomocy
57'
na trybunach jest dzisiaj 3412 kibiców, w tym około 700 w sektorze gości
60'
wrzutka w pole karne Kowalskiego (ARKA), jednak akcję gdynian przerwał gwizdek sędziego, który uznał, że próbujący opanować piłkę Tomasik (ARKA) zagrywał ją już za końcową linią boiska
61'
gwizdy na trybunach po tym, gdy odgwizdano spalonego Nwaogu (ARKA)
62'
z sektora gości niemal nieustający śpiew: "Hej Pogoń Szczecin, kochamy Cię, będziemy z Tobą na dobre i złe, będziemy walczyć po życia kres, hej Pogoń Szczecin, bawimy się"
62'
Piast prowadzi z Zawiszą już 3:0
63'
Radzewicz (ARKA) powstrzymał Akahoshiego (POGOŃ), który, gdyby nie ta interwencja, byłby sam na sam z bramkarzem Arki
64'
zza stadionu dochodzą odgłosy odpalanych licznych rac
64'
Kolejarz zmniejszył straty w meczu z Olimpią na 1:2
66'
dobrze zapowiadająca się kontra Arki, ale Kowalski (ARKA) zbyt mocno podawał do Tomasika (ARKA) "wyrzucając" go z pola karnego, lewoskrzydłowy gdynian próbował jeszcze dośrodkować, ale pewnie interweniował Janukiewicz (POGOŃ)
66'
gorąco na boisku po starciu Brodzińskiego (ARKA) i Sotirovicia (POGOŃ)
67'
Żółtą kartką został ukarany Radzewicz (ARKA), który chyba coś zbyt mocno powiedział sędziemu
68'
niecelny strzał z dystansu Frączczaka (POGOŃ)
69'
Żółtą kartką został ukarany Kuklis (ARKA) po faulu na Ławie
70'
zbyt mocne dośrodkowanie Tomasika (ARKA) z wolnego, piłkę pewnie złapał Janukiewicz (POGOŃ)
72'
ARKA przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Nwaogu, w jego miejsce wchodzi Flis.
73'
Radzewicz (ARKA) wbiegł w pole karne i wyłożył piłkę do strzału Tomasikowi (ARKA), uderzenie Piotra jednak słabe i w nogi obrońcy
74'
POGOŃ przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Andradina, w jego miejsce wchodzi Budka.
74'
skandowanie z sektora gości "Edi, Edi!"
78'
kolejny stały fragment gry Arki, po który piłka jest niecelnie zagrywana w pole karne rywali
79'
wreszcie dobra wrzutka, Radzewicz (ARKA) dośrodkował na głowę Jarzębowskiego (ARKA), strzał niecelny, ale gdyby był gol też nie zostałby uznany, gdyż sędzia podniósł chorągiewkę sygnalizując spalonego
80'
wysoko nad bramką Arki strzelał Budka (POGOŃ)
80'
szybka odpowiedź Arki, Flis (ARKA) wywalczył róg
80'
Walczyć Pogoń, walczyć" z sektora gości
81'
po dośrodkowaniu z rogu strzelał głową Brodziński (ARKA), ale niecelnie
84'
ARKA przeprowadza ostatnią zmianę. Boisko opuszcza Radosavljević, w jego miejsce wchodzi Benat.
84'
strzał nad bramką Arki Budki (POGOŃ)
85'
Kolejarz wyrównał na 2:2, jednak do awansu potrzebuje jeszcze jednej własnej bramki i gola Arki w meczu z Pogonią
87'
Budka (POGOŃ) minął już Szromnika (ARKA) i posłał piłkę do pustej bramki, ale zdążył jeszcze ją wybić Brodziński (ARKA)
88'
Żółtą kartką został ukarany Akahoshi (POGOŃ).
89'
[0:2] POGOŃ STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Budka. Akahoshi zagrał z okolic linii środkowej Budka wygrał pojedynek biegowy z obrońcami i strzelił gola w pojedynku sam na sam ze Szromnikiem
90'
mecz trwać będzie cztery minuty dłużej
90'
"Bójcie się chamy, do ekstraklasy wracamy" - z sektora gości
90+3
spiker ostrzega kibiców Pogoni, że na stadionie jest 160 kamer i wszyscy obecni w sektorze goście są filmowani, na boisko lecą bowiem jakieś przedmioty
90+4
znów piłka wybita z bramki Arki, tym razem strzelał Sotirović (POGOŃ)
90+4
POGOŃ przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Kolendowicz, w jego miejsce wchodzi Pietruszka.

Pozostałe wyniki 34. kolejki:
Piast Gliwice - Zawisza Bydgoszcz 3:0 (2:0), Sandecja Nowy Sącz - GKS Katowice 0:0, KS Polkowice - Polonia Bytom 0:2 (0:2), Wisła Płock - Warta Poznań 3:3 (1:1), Bogdanka Łęczna - Termalica Bruk-Bet Nieciecza 0:0, Kolejarz Stróże - Olimpia Elbląg 2:2 (0:1) Dolcan Ząbki - Olimpia Grudziądz 0:3 (0:2), Flota Świnoujście - Ruch Radzionków 5:1 (1:0).