Porażka na pożegnanie sezonu w Żukowie

20 kwietnia 2009 (artykuł sprzed 15 lat)

Siatkarki Gedanii ukończyły rozgrywki PlusLigi Kobiet na ósmym miejscu. W ostatnim meczu sezonu drużyna z Żukowa przegrała na własnym parkiecie z Pronarem Zeto Astwą AZS Białystok 1:3 (18:25, 25:21, 20:25, 18:25), a w całej rywalizacji uległa 1-2. Dzień wcześniej pokonała bowiem tego rywala 3:1 (17:25, 25:19, 25:17, 27:25).

NIEDZIELA:

GEDANIA: Sawoczkina 2, Skowrońska 21, Tokarska 17, Wellna 16, Nuszel 11, Ziemcowa 12, Durajczyk (libero) oraz Kaliszuk.

PRONAR: Muhlsteinova 3, Karczmarzewska 13, Kalinowska 4, Żebrowska 24, Walawender 6, Mieszała 6, Saad (libero) oraz Koczorowska 5, Szeszko 1, Manikowska.

Gedania S.A.

Po piątkowym zwycięstwie w Białymstoku 3:0 także w Żukowie akademiczki z takim animuszem jakby nie zamierzały oddać gedanistkom nawet seta. Już na pierwszej przerwie technicznej w Żukowie przyjezdne prowadziły 8:4, a do decydującego szturmu przystąpiły po drugiej, kiedy poprawiły wynik z 16:12 na 21:14.

Gedania, jak w tym sezonie wielokrotnie wcześniej, nie ma jednak w zwyczaju odpuszczania. I tak było tym razem. Dwa kolejne sety toczyły się już przy przewadze zespołu Grzegorza Wróbla i Pawła Kramka. Opór białostoczanek udało się przełamać po pierwszej przerwie technicznej w drugim secie, która następowała przy 8:6. Potem gospodynie uciekły nawet na 21:14. Natomiast w trzeciej części gry Gedania dominowała od początku, rozpoczynając od rezultatu 8:2, a potem miała nawet 9 punktów w zapasie (21:12).

Decydującą walkę drużyny wydały sobie w czwartym secie. Długo wynik oscylował wokół remisu, a potem przewagę uzyskał Pronar. Przyjezdne prowadziły już 21:18 i jako pierwsze miały piłki setowe. Gedania jednak potrafiła wyrównać, a następnie skończyć matchballa na 27:25! Tytuł MVP zdobyła miejscowa rozgrywająca, Jana Sawoczkina.

PONIEDZIAŁEK:

GEDANIA: Sawoczkina 2, Skowrońska 15, Tokarska 12, Wellna 4, Nuszel 10, Ziemcowa 11, Durajczyk (libero) oraz Kaliszuk 5, Szymańska 1, Pasznik.

PRONAR: Muhlsteinova 3, Karczmarzewska 19, Koczorowska 7, Żebrowska 27, Walawender 9, Mieszała 6, Saad (libero) oraz Kalinowska, Szeszko 1, Manikowska 1, Gierak.

Lepiej w mecz weszły przyjezdne. To na ich konto zapisano cztery pierwsze punkty. Taka różnica utrzymywała się aż do drugiej przerwy technicznej (12:16). Po powrocie do gry Pronar po raz kolejny zaliczył serię czterech udanych akcji z rzędu, a piłkę setową miał już przy 24:17. Ciężar ataku rywalek spoczywał na skrzydłach, gdzie na ogół nie myliły się Izabela Żebrowska i uznana MVP spotkania, Agata Karczmarzewska.

W drugiej partii obraz spotkania, jak na kapitana drużyny przystało odmieniła Elżbieta Skowrońska. Trzy jej zbicia oraz blok wspólnie z Mają Tokarską dał Gedanii prowadzenie 4:0. O czas poprosił Dariusz Luks. Do tego stopnia zdołał zmobilizować podopieczne, że te od 1:5 wyrównały na 7:7. Gedanistki jednak nie oddawały prowadzenia. Zdobyły punkt na przerwę techniczną, a potem odskoczyły na 14:12.

Akademiczki jeszcze raz się zmobilizowały, wyrównując na 15:15. Całe szczęście, że tym razem druga przerwa techniczna nie rozkojarzyła miejscowych. Po powrocie do gry to one zdobyły dwa punkty z rzędu na 18:15. Potem grano w myśli zasady akcja za akcję i od tej reguły białostoczanki odstąpiły przy piłce setowej, zbijając w aut.

Najbardziej nieprzewidywalny przebiegł miała trzecia część gry. Gedania remisowała w niej tylko 1:1. Następnie oddała pięć punktów z rzędu i systematycznie traciła dystans aż do wyniku 2:13! Wówczas nastąpiło przebudzenie drużyny z Żukowa. Straty o blisko połowę zostały zredukowane przed przerwą techniczną (10:16), ale prawdziwe emocje rozgorzały, gdy gospodynie doszło na 17:19!

W kolejnej akcji mógł być kontaktowy punkt. Co prawda atak gedanistek został zablokowany, ale uczyniła to rozgrywająca Lucie Muhlsteinova, która była w tym ustawieniu w drugiej linii, a zatem nie miała prawa dotykać piłki nad siatką. Niestety, mimo protestów miejscowych arbitrzy orzekli, że Czeszka przepisów nie pogwałciła. Załamane takim obrotem sprawy gedanistki już nie znalazły dość koncentracji, aby zebrać się jeszcze raz do walki o seta i w końcówce przegrały wyraźnie.

Set czwarty był wyrównany do jego połowy. Do 5:4 jeden punkt przewagi miały gospodynie, a do 12:11 taką samą różnicą na ogół prowadziły przyjezdne. Pronar odskoczył dzięki zagrywce Muhlsteinovej. Na technicznej miał już wynik 16:12, a zaraz po niej podwyższył na 20:14 i stało się jasne, że siódma lokata pojedzie do stolicy Podlasia, a Żukowo w debiutanckim sezonie zajmie ósme miejsce.

o brązowy medal (do trzech zwycięstw): Farmutil - Centrostal 3:0 i 3:0
o 5. miejsce (do dwóch zwycięstw): Impel Gwardia - MKS 3:2.
o 9. miejsce (do czterech zwycięstw): Stal - Calisia 3:1, 3:0, 3:2, 1:3, 3:1. Calisia zdegradowana.

Opinie (12)

• KKS Gedania!!! (2)

Polski klub, polskie tradycje z WMG

• 3 3

• Tradycje tradycjami a biznes biznesem

Super dziewczyny. Gratulacje dla Was. Ciekawe co przyniesie nowy sezon ...?

• 1 1

• taa, tylko ze sekcja siatkowki powstala po wojnie:P

• 1 0

• (1)

Miejmy nadzieję, że już od następnego sezonu Gadania wróci tam, gdzie jest jej miejsce, czyli do Gdańska

• 3 3

• Nie wróci, moze za 3 lata, ale tez bym nie był takie pewny.
      Jesli miasto nie przestanie niszczyc sportu to nie ma po co wracac.

• 0 0

• 1:3

• 1 0

• to się naciesza 8 miejscem:)

• 1 0

• Maciekk muszę Cię zmartwić bo w przyszłym sezonie również dziewczyny będą grać w Żukowie i może miejsce dziewczyn jest w Gdańsku ale za to w Żukowie jest dużo lepszy doping.

Dziewczynom gratuluje bo w tym sezonie naprawdę grały dobrze i oby przyszły sezon był jeszcze lepszy! :)

• 3 2

• TYLKO LECHIA GDAŃSK HOOLIGANS

BKS LECHIA HOOLS

• 0 7

• Zostają na pewno w Żukowie na następny sezon...Pewne info...

• 4 0

• i to jest ta sensacja (1)

sezonu?!

• 1 1

• Moze nie koniecznie sensacja, ale niespodzianka. Każdy kto cokolwiek wie o siatkówce nie spodziewał sie utrzymania w lidze tego zespołu. I tu nie mam nic do umiejętności dziewczyn. Byłem, jestem i zawsze będę wiernym kibicem Gedanii, a 8 miejsce na początku sezonu brał bym w ciemno. Wiedziałem i wierzyłem, że dziewczyny mogą tak super grać, ale ....
      Kiedy do zepołu dołączyła Yana, wiedziałem, ze bedzie ciekawie. Nie twierdze ze Pająk nie potrafi grać, ale ma za mało jeszcze seniorskiego doświadczenia. Cieszę sie ze dziewczyny dostały powołania do szerokiej kadry. To nagroda za cudowną grę w tym sezonie. A ze przegrały parę meczy które mozna było i powinny wygrać, cóż. Liga zostaje w Gdańsku, wróć, Żukowie.
      Duże brawa dla Grzegorza i Pawła, że nie przygniotło ich to co dostali, za ciężką pracę w trudnych warunkach i wielki sukces.