Basket przegrał dogrywkę na inaugurację

2 października 2016 (artykuł sprzed 7 lat)

Jelena Skerović doprowadziła do dogrywki, w niej już jednak nie błyszczała. Jelena Skerović doprowadziła do dogrywki, w niej już jednak nie błyszczała.

Koszykarki Basketu 90 weszły porażką w sezon Basket Ligi Kobiet. Po tragicznej pierwszej kwarcie, szaleńczej pogoni w czwartej i świetnym starcie dogrywki ostatecznie uznały wyższość JAS-FBG Zagłębia Sosnowiec 68:72 (5:20, 17:16, 17:19, 20:4, d. 9:13). W ataku gdyńskiej drużyny zdecydowanie brakowało kontuzjowanej Aldony Morawiec.

BASKET: Skerović 16 (2x3, 11 zb., 8 as, 5 st., 6 p.), Grigalauskyte 14 (13 zb., 7 st.), Podgórna 14 (2x3), Miłoszewska 10, Jakubiuk 3 (6 zb.) oraz Rembiszewska 6, Puss 5

Zagłębie: Michael 27 (3x3, 6 zb.), Dobrowolska 12 (2x3), Samburska 7 (5 zb.), Swanier 5 (9 as., 5 st.), Antczak 4 (7 zb.) oraz Pidel 8 (1x3), Middeleton 5 (7 zb.), Rozwadowska 4

Koszykarki Basketu miały niewielką przewagę nad resztą zespołów Basket Ligi Kobiet. Wcześniej rozegrały trzy mecze o stawkę, tydzień wcześniej podczas pierwszego turnieju Wschodnioeuropejskiej Ligi Kobiet. Jak się okazało na starcie niedzielnego meczu nie miało to znaczenia. To Zagłębie dominowało, a trener Katarzyna Dydek musiała zastanawiać się, jak zastopować skrzydłową rywalek Nicole Michael.

Amerykanka w połowie pierwszej kwarty miała na swoim koncie aż 11 punktów. Jej drużyna zdobyła w tym czasie dwa więcej, a Basket 90 aż 8 mniej (3:13). W składzie gdyńskiej drużyny brakowało jednej z liderek ofensywy Aldony Morawiec. W tej części spotkania gdynianki zdobyły jeszcze tylko 2 punkty. Taki dorobek był tragiczny biorąc pod uwagę 20 punktów rywalek.

26:7 prowadziło Zagłębie w 12 min. Zespół gospodarzy odblokowały wówczas trafienia Amalii Rembiszewskiej za dwa oraz Jeleny Skerović za trzy punkty (12:26). Kolejne trafienia zaliczyły także inne koszykarki Basketu 90, a to sprawiło, że przewaga rywalek przestała rosnąć. Drużyna Dydek wygrała nawet tę część gry, ale tylko jednym punktem.

Kiedy wydawało się, że Basket 90 to co najgorsze ma już za sobą, wtedy na początku drugiej połowy inicjatywę ponownie przejęły przyjezdne. Wtedy też zbudowały rekordową, 20-punktową przewagę (22:42). Na szczęście w polu trzech sekund obudziła się Dominika Miłoszewska. Jej 4 pkt z rzędu zmniejszyły prowadzenie Zagłębia do 30:45. Przyjezdne poszły wtedy na wymianę cios za cios, co w ich sytuacji wydawało się logiczne. Gdyniankom pozostawała więc jedynie ostatnia kwarta na to, aby zaskoczyć przyjezdne.

I się udało. Serię 13:2 dla Basketu 90 mieliśmy po 6 min. tej części gry. Wówczas na tablicy wyników pojawiło się 52:57. Zagłębie miało problemy z przepisowym zatrzymywaniem ataków gdynianek. A te skrupulatnie dokładały kolejne celne rzuty wolne (20/28 w całym meczu). Osobisty trafiony przez Monikę Grigalauskyte, a następnie punkty spod kosza Litwinki i w 37 min. było już tylko 55:57. Niestety jej drużyna zrobiła sobie później 2-minutową przerwę w zdobywaniu punktów. Do tego wcześniej nie faulowała, więc nie mogła posyłać rywalek na linię rzutów wolnych. A te kradły kolejne sekundy. Dopiero na 40 sekund przed końcem kolejne rzuty osobiste dołożyła Karolina Puss (57:59). A gdy Olena Samburska zaliczyła stratę, gdynianki miały czas na akcję w ataku, która mogła doprowadzić do dogrywki. Dydek wzięła czas, następnie piłka trafiła w ręce Skerowić, która zdobyła punkty spod kosza (59:59). Rywalki miały jednak jeszcze czas na akcję. Pudło Marty Dobrowolskiej sprawiło, że obie drużyny zagrały dodatkowe 5 minut.

Celną trojką rozpoczęła dogrywkę Kamila Podgóra (62:59). W 42 min uczyniła to po raz kolejny (67:63) i Basket 90 wydawał się być na drodze ku zwycięstwu. 7 kolejnych punktów zdobyło jednak Zagłębie więc w ostatniej minucie dogrywki gdynianki ponownie musiały gonić. Po wolnych Podgórnej zrobiło się 68:70. Sprawę zwycięstwa przesądziła Naketia Swanier trafiając w końcówce dwa rzuty wolne (68:72)

Wyniki 1 kolejki

• Basket 90 Gdynia - JAS-FBG Zagłębie Sosnowiec 68:72 (5:20, 17:16, 17:19, 20:4, d. 9:13)
  • Wisła Can-Pack Kraków - PGE MKK Siedlce 91:72 (30:16, 22:18, 20:16, 19:22)
  • TS Ostrovia Ostrów Wielkopolski - Energa Toruń 58:72 (20:15, 10:26, 12:15, 16:16)
  • CCC Polkowice - Cosinus Widzew Łódź 75:55 (26:9, 17:16, 17:17, 15:13)
  • Pszczółka AZS UMCS Lublin - Artego Bydgoszcz 56:64 (12:20, 13:22, 15:12, 16:10)
  • 1KS Ślęza Wrocław - InvestInTheWest AZS AJP Gorzów Wlkp. 81:90 (22:24, 18:27, 21:23, 20:16)

Opinie (13)

• brawo dla dziewczyn za walke

Ale mecz słaby, zwłaszcza w I połowie. Rzuty wolne do poprawy. Ale głowa do góry, będzie lepiej!

• 12 3

• trener do wymiany (2)

kompromitacja szczególnie czas na 1 sek przed końcem gdy przegrywa się 4 pkt

• 11 4

• Dydek Out!!!

Starczy !!! Szkoda mi mojego czasu stukać w klawiaturę, !!! Starczy nie chce marnować czasu !!! Dydek Out!! Niech wraca skąd przyjechała, pełna kompromitacja!!! Nie tłumaczy jej kontuzja Morawiec i brak amerykanek !!! Zero pomysłu zero taktykie zero założeń, czasy brane i jej uwagi w ich trakcie , to moja babcia by takie potrafiła przekazać ,widać że nie ma wpływu na zespół. Prezesie Witkowski apeluje o szybką reakcję bo już tracimy punkty , których później zabraknie!!!
      Dziś ograła nas jedna Amerykanka !!! , A pani trener nie potrafiła sobie z nią poradzic, a w Gorzów ma trzy takie ,a wiadomo jak ciężko tam się gra!!!
      Dydek Out!!!

• 14 3

• M.Lebedyński na trenera!!!Wszystkie przerwy konsultowane z 2 trenerem.Zero pomysłu na konkrety pani trener w 3 kwartach początkowych!Amerykanki nie zakryją uchybień trenerki!

• 6 3

• alkofansi (1)

słabiutko dziś - za mało piwka przed meczem.

• 6 12

• zamiast krytykować choć i pomórz w dopingu

• 4 0

• osamotniona Skerovic

Bez Amerykanek czarno to widze. Skerovic pilnie potrzebuje partnerek do gry. Sama ligi nie uciagnie.

• 14 2

• Całkowicie nieudana inauguracja......

Miało być pięknie,a wyszło niepokojąco słabo.Na początek tylko 9 zawodniczek w składzie ( a w całym meczu grała siódemka).Basket całkowicie nie wszedł w mecz.Dużo strat,niecelnych podań oraz rzutów ( rozumiem za 3 pkt,ale nie rozumiem z rzutu wolnego,mamy tylko w całej kwarcie 5 pkt !!!
    W całym meczu niestety były momenty,że zawodniczki chowały się za plecami przeciwnika ,bezmyślnie zagrywały w środek gaśzcz rąk,co było zastraszającym brakiem kreowania gry.Tylko dzięki,ale osamotnionej Jelenie udało się doprowadzić do dogrywki.
    Niestety dogrywka mogła być udana,na co wskazywały dwa rzuty za 3 pkt Podgórnej,ale chaos dalej rządził ,więc porazka stała sie faktem.
    Juz w ubiegłym roku wskazywałem,że prowadzenie drużyny przez Katarzynę niestety przerasta jej mozliwości- nie zawsze dobry zawodnik może być dobrym trenerem- słabe rotowanie składem, brak właściwego motywowania,częste przestoje zespołu w grze , nie reagowanie szybko na bezradność, branie czasu w niewłaściwym czasie ( dzisiaj to ewenement na 1 sek przed końcem dogrywki, gdy drużyna przegrywa 4 pkt).Mam nadzieję,że będzie w przyszłości tylko lepiej-takie miałem marzenia.

• 11 3

• Rekord Ginesa w Gdyni!

Wzięty czas na ostatnią 1s(słownie sekundę!) końca meczu gdy przegrywa się 4pkt.!!! Fenomenalne!!!! Nikt już go nie pobije!!!

• 11 1

• Czas został wzięty na 0.1 s do końca meczu... Gdyby to była 1 s to jeszcze jest możliwe coś rzucić szanowni "znafcy" koszykówki z komentarzy powyżej.