Porażka Energi Wybrzeża Gdańsk w Meczu Niepodległości z Gwardią Opole

Karol Żebrowski
11 listopada 2018 (artykuł sprzed 5 lat)

Energa Wybrzeże Gdańsk

Najnowszy artykuł o klubie Energa Wybrzeże Gdańsk Unia Tarnów - Energa Wybrzeże Gdańsk 25:33. Piąte zwycięstwo z rzędu
Pierwsze podanie w Meczu Niepodległości należało do kapitana w stanie spoczynku Andrzeja Kaczorowskiego, żołnierza Szarych Szeregów. Pierwsze podanie w Meczu Niepodległości należało do kapitana w stanie spoczynku Andrzeja Kaczorowskiego, żołnierza Szarych Szeregów.

Piłkarze ręczni Energi Wybrzeża Gdańsk przegrali u siebie z Gwardią Opole 25:28 (13:12) w spotkaniu 10. kolejki PGNiG Superligi. Wydarzenie określane mianem Meczu Niepodległości zgromadziło na trybunach ponad tysiąc kibiców. Obie drużyny zagrały w okolicznościowych koszulkach, a pierwsze podanie należało do kombatanta.

WYBRZEŻE: Chmieliński, Witkowski - Oliveira 7, Kondratiuk 4, Adamczyk 3, Salacz 3, Prymlewicz 2, Sulej 2, Papaj 1, Bednarek 1, Wróbel 1, Komarzewski 1, Gądek, Gajek, Rutkowski, Wołowiec

Gwardia: Malcher 1, Zembrzycki - Zarzycki 5, Zadura 5, Jankowski 4, Siwak 3, Tarcijonas 3, Mokrzki 2, Mauer 2, Łangowski 2, Lemaniak 1, Kawka, Klimków, Milewski, Morawski, Skraburski, Zieniewicz

SPRAWDŹ CO NA WYJĄTKOWE SPOTKANIE PRZYGOTOWALI GOSPODARZE

Spotkanie rozpoczęło się od obustronnej wymiany ciosów. Zaledwie dwie minuty wystarczyły zespołom, aby zdobyć łącznie cztery bramki. Atak drużyny gospodarzy był oparty przede wszystkim na Brazylijczyku Ramonie Oliveira.

W ósmej minucie przy wyniku 3:4 sędziowie po raz pierwszy postanowili ukarać szczypiornistów karą dwóch minut. Szczęśliwcem był zawodnik Gwardii Mateusz Jankowski. Wydawało się, że taki obrót spraw pomoże drużynie Wybrzeża, która miała szansę wrócić na prowadzenie w meczu. Niestety, zespół z Opola ryzykowała grając w ataku z pustą bramką i robiła to skutecznie, a dodatkowo gdańszczanie nie wykorzystywali swoich szans. W efekcie gra w przewadze nie dała gospodarzom nawet jednej bramki. Spotkało to się z szybką reakcją trenera Marcina Lijewskiego, który poprosił o przerwę na żądanie.

Po powrocie na parkiet trafił w końcu Wojciech Prymlewicz. Wybrzeże goniło wynik, ale nawet kiedy udało się zdobyć bramkę kontaktową, to Gwardia szybko odskakiwała. W 22. minucie karę dwóch minut otrzymał Paweł Salacz i... rozpoczęło to świetną passę gospodarzy, którzy nie dość, że nie stracili nawet bramki, to potrafili dodatkowo powiększać swój dorobek. Świetnie w bramce spisywał się Przemysław Witkowski. Gwardia przez ostatnie dziesięć minut pierwszej połowy nie trafiła ani razu, a Wybrzeże wykorzystało swoją szansę i na przerwę schodziło z korzystnym wynikiem 13:12.

W OSTATNIM MECZU WYBRZEŻE POKONAŁO ZAGŁĘBIE LUBIN. SPRAWDŹ JAK PRZEBIEGAŁO TE SPOTKANIE

W drugą część meczu lepiej weszli goście, którzy najpierw odrobili stratę, a potem wyszli na ponowne prowadzenie. Niemoc strzelecką Wybrzeża przełamał w 34. minucie meczu Prymlewicz, ale szybko odpowiedział Jankowski. Trener Lijewski zauważył, że gra jego zespołu nie wygląda, jak powinna i zaledwie sześć minut po wznowieniu meczu poprosił o przerwę.

Gospodarze podobnie jak w pierwszej połowie znów musieli odrabiać straty, jednak nie było to łatwe. Gwardia odpowiadała na praktycznie każde trafienie Wybrzeża i utrzymywała dwubramkową przewagę.

W szeregach gdańskiej drużyny w rolę Oliveiry z inauguracyjnych trzydziestu minut wcielił się Kamil Adamczyk, ale to wciąż było za mało, aby odzyskać prowadzenie w meczu. Na dziesięć minut przed końcem spotkania tablica wyników pokazywała 22:20 na korzyść Gwardii.

W decydującą część meczu na nieszczęście gospodarzy świetnie wszedł drugi bramkarz opolan Mateusz Zembrzycki. Przewaga opolan wciąż się utrzymywała i nie zmieniła tego nawet obrona Wybrzeża na całym boisku, na którą pod koniec meczu zdecydował się trener Lijewski. Gdańszczanie nie odrobili strat i musieli pogodzić się z trzecią domową porażką w tym sezonie.

Wyniki 10 kolejki

• ENERGA WYBRZEŻE GDAŃSK - Gwardia Opole 25:28 (13:12)
  • Stal Mielec - ARKA GDYNIA 40:32 (20:16)
  • Orlen Wisła Płock - Piotrkowianin 38:24 (19:10)
  • Energa MKS Kalisz - PGE Vive Kielce 27:37 (12:15)
  • Zagłębie Lubin - MMTS Kwidzyn 23:21 (11:12)
  • Azoty Puławy - Sandra Spa Pogoń Szczecin 30:23 (17:11)
  • Chrobry Głogów - Górnik Zabrze 22:26 (9:9)

Opinie (17) 1 zablokowana

• Oprawa godna Meczu Niepodległości

Oby z czasem gra dogoniła poziom organizacyjny.

• Mecz, oprawa i atmosfera. (2)

Brawo!!! dla Kibiców obu!!! drużyn, którzy kibicowali, zgodnie z duchem fair-play.
    Jak było słychać i widać na hali - można dopingować swoją drużynę, bez przekleństw.
    Co zresztą było czynnikiem zachęcającym do przyjścia całych rodzin.
    Brawo dla klubu, za całą oprawę meczu, Godną Święta Niepodległości. Szacunek.
    I na końcu, ciemna strona... Niestety, ale Wybrzeże dziś, w meczu z opolanami
    nie zasłużyło na wygraną.
    Atak pozycyjny, do granic gry pasywnej... odbijał się od muru opolan.
    A same bramki zdobywane z wielkim trudem.
    Przeciwnie do zespołu opolskiego. Gra szybka i nierzadko błyskawiczne! odpowiedzi.
    Dużo błędów, rzuty poza światłem bramki i niewykorzystane kontry.. co mogło dać nie -3 a + 3-5
    Tak się nie da wygrać...

• 19 0

• Jeszcze pozostaje opanowanie emocji

I będziemy mieć zespół na podium :)

• 6 3

• Słabość drugiej linii

Poza Ramonem i okresami Sulejem pozostali zawodnicy drugiej linii a szczególnie Kondratiuk i Wróbel przeszli obok meczu. W konfrontacji z zespołami o zbliżonym potencjale wszyscy powinni wykazywać maksymalne zaangażowanie. Jeden rzut Kondratiuka w końcowym fragmencie meczu to zdecydowanie za mało jak na reprezentanta Polski. Szarpanie się Wróbla z obrońcami i udowadnianie kto jest w tej szarpaninie silniejszy nie przystoi zawodnikowi który kolejny sezon gra w Superlidze. Zadziwia cierpliwość trenera Lijewskiego okazywana wobec niektórych zawodników. Po bardzo nieudanej I połowie Prymlewicza, aż prosiło się o zmianę na Komarzewskiego którego potencjał sportowy aktualnie przerasta starszego kolegę. Gwardia była zespołem zdecydowanie lepszym. Wyrównany cały zespół , zmiennicy tej samej klasy co zawodnicy I siódemki, siła II linii , szybkość rozgrywania akcji, umiejętność dogrywania do koła, no i bardzo dobre granie jeden na jeden. Owszem można było pokusić się o lepszy wynik a nawet wygrać , ale trzeba było grać w obronie z takim zaangażowaniem jak opolanie.

• 4 0

• Głowy do góry, gramy dalej ... (3)

Przestańcie marudzić z tym hejtem.
    Mecz walki, naszym chłopakom nie można odmówić ambicji, a że sportowo są trochę słabsi od piłkarzy Gwardii i w kluczowych momentach zabrakło spokoju to wynik jest taki, a nie inny. Widać po meczu, że byli mocno rozczarowani, bo rywal mimo, że mocniejszy to jednak był w zasięgu Wybrzeża. Co ma powiedzieć trener Marcin Lijewski, który w sytuacji słabszej dyspozycji graczy z pierwszego zespołu musi wpuszczać z ławki młodych chłopaków, którym po prostu brakuje doświadczenia i boiskowego cwaniactwa. Trener był po meczu mocno poirytowany, ponieważ do końca wierzył w przełamanie i wygraną, ale cuda się nie zdarzają. Ta drużyna cały czas się uczy, a pozycja w tabeli nie jest zła (jasne tez chciałbym, żebyśmy mimo wszystko byli w pierwszej czwórce). Spokój i tylko spokój, a na treningach ciężka praca i ogień w każdym meczu. Ta drużyna jeszcze odpali, tylko nie powodujemy niepotrzebnej, chorej presji. Rozmawiałem dzisiaj chwile po meczu z Piotrkiem Papajem. Chłopaki też źle czują się po przegranej w prestiżowym meczu, ale podniosą głowę do góry i będą jeszcze grali tak jak oczekujemy i wygrywali. Co do sponsora głównego to proponuje spojrzeć kiedy przyszedł do drużyny. Ten sezon zagrajmy pozytywnie, a czas na przemyślenia co do składu i ewentualne wzmocnienia przyjdzie w czerwcu przyszłego roku.
    Pomimo hejtu, ja mówię brawo drużyna, brawo trener Marcin.

• 13 4

• Jeśli kibic wraca z meczu zadowolony, mimo porażki, to Wybrzeże już jest mistrzem.

• 5 5

• (1)

Merytoryczna ocena zespołu i meczu kolego Prometheo nie jest hejtem. A propo- jakich młodych chłopaków ogrywał trener w tym meczu ? Jedyny to Komarzewski grający 20 minut bo zawodził Prymlewicz i Gajek będący na boisku ( w obronie) 30 sekund. A pozostali młodzi grzali ławę.