Polskie szczypiornistki obok podium

22 grudnia 2013 (artykuł sprzed 10 lat)
Polskie piłkarki ręczne osiągnęły najlepszy wynik w historii startów na mistrzostwach świata. Jednak po porażce w meczu o brąz schodziły smutne z boiska w Belgradzie. Na zdjęciu najskuteczniejsza z biało-czerwonych w tym spotkaniu - Patrycja Kulwińska. Polskie piłkarki ręczne osiągnęły najlepszy wynik w historii startów na mistrzostwach świata. Jednak po porażce w meczu o brąz schodziły smutne z boiska w Belgradzie. Na zdjęciu najskuteczniejsza z biało-czerwonych w tym spotkaniu - Patrycja Kulwińska.

Reprezentacja Polski piłkarek ręcznych w meczu o brązowy medal mistrzostw świata przegrała z Danią 26:30 (15:12). Biało-czerwone ukończyły turniej w Serbii na 4. miejscu. To najlepszy występ naszej drużyny w historii. Wśród podopiecznych Kima Rasmussena były trzy szczypiornistki Vistalu Gdynia: Małgorzata Gapska, Iwona Niedźwiedź i zdobywczyni 5 bramek w małym finale - Patrycja Kulwińska.

POLSKA: Wysokińska, Gapska - Koniuszaniec 3, Kudłacz 3, Kulwińska 5, Byzdra 4, Wojtas 4, Grzyb 3, Niedźwiedź, Semeniuk-Olchawa, Siódmiak 2, Szwed-Orneborg 2, Stasiak

Mecz o brązowy medal okazał się dla Polek za długi, aby stanąć na podium. Kto wie, czy początkiem końca nadziei na wygraną nie były dwie ostatnie minuty przed... przerwą.

Biało-czerwone po serii bramek Aliny WojtasKaroliny Kudłacz prowadziły wówczas 15:10. Co więcej miały dwie szanse na poprawienie rezultatu. Niestety, najpierw Kudłacz posłała piłkę w poprzeczkę, a w kolejnym ataku zanotowała stratę. Dunki odpowiedziały dwoma trafieniami i na przerwie przegrywały tylko 12:15.

Początek drugiej połowy był niemal tak słaby w wykonaniu Polek jak początek meczu. Nasza drużyna po 9 minutach przegrywała 2:5. Po zmianie stron Kindze Grzyb udało się przełamać defensywę rywalek w 34. minucie po dwóch bramkach z rzędu rywalek.

Po naszych reprezentantkach było widać wielkie nerwy. W inauguracyjnym kwadransie aż dwukrotnie łapały kary, a ponadto w tym okresie Karolina Semeniuk-Olchawa i Wojtas nie wykorzystały karnych.

Potem nastąpiło rozluźnienie w naszych szeregach. Biało-czerwonym udało się nawet zdobyć dwie efektowne bramki po wrzutkach (Karolina SiódmiakKatarzyna Koniuszaniec), czyli po akcjach, które zazwyczaj stosuje się w meczach towarzyskich lub w oficjalnych grach, gdy wynik ich jest rozstrzygnięty.

Ta improwizacja w polskiej ofensywie sprawiła, że duńska defensywa została na dobre wyprowadzona w pole. Polska zmieniła wynik 8:9 z 21. minuty na 15:10 w 29.!

Na podobny zryw liczyliśmy po przerwie. W 40. minucie biało-czerwone zdawały się opanować sytuację. Po bramkach Karoliny Szwed-Orneborg i Grzyb odskoczyły na 20:17. Natomiast w 43. minucie po kontrze Patrycji Kulwińskiej było jeszcze 21:19 dla naszej drużyny.

Niestety, potem błyszczała przede wszystkim Kristina Kristiansen. Mierząca zaledwie 163 centymetry środkowa rozgrywająca Danii oddała tego dnia 13 rzutów, z których aż 10 trafiło do siatki!

Kim Rasmussen próbował wybić z uderzenia... swoje rodaczki, biorąc szybko dwa czasy. Jednak duński selekcjoner reprezentacji Polski ani podczas przerwy przy 21:21, ani przy 21:24 w 47. minucie nie wskazał drogi, które powiodłaby do brązu.

W ostatnich minutach już tylko Kinga Byzdra potrafiła zdobywać bramki, a w pojedynkę oczywiście nie mogła znaczącą zmniejszyć strat, które w 57. minucie wzrosły do 23:28.

Polki ukończyły zatem turniej w Serbii bez medalu, ale z najwyższym miejscem w historii startów naszych szczypiornistek w mistrzostwach świata. Pobiły wynik z 1973 roku, w którym to biało-czerwone zajęły 5. miejsce podczas rozgrywek w Jugosławii.

Miejmy nadzieje, że na kolejny tego typu rezultat nie trzeba będzie czekać aż znów mistrzostwa zawitają na Bałkany, a tym bardziej nie upłynie od takiego występu kolejne 40 lat...

Mistrzyniami świata zostały Brazylijki, które pokonały Serbię 22:20 (13:11). To pierwszy tytuł w historii dla zespołu spoza Europy.

Opinie (27) 1 zablokowana

• szkoda (1)

Grały dobrze...

• 35 5

• Zabraklo wiary w siebie ale dziwczyny sa coraz lepsze!
      Gratulacje!!!

• 7 0

• Szkoda

Ale i tak gratulować....będzie lepiej!

• 37 2

• Brawo dziewczyny i tak to wielki sukces!

• 33 2

• gratyulować na pewno, wielki sukces tez zgoda (1)

• następczynie są (Gadzina, Szarawaga, Janiszewska, Fornalik), tylko potrzebują ogrania
      ktoś też słusznie zauważył, że udało się nam skorzystać na tym, że w roku poolimpijskim wiele czołowych zespołów przebudowuje składy - przypuszczam, że za 2 lata, gdy walka będzie toczyć się również o udział w igrzyskach, o podobny sukces będzie znacznie trudniej
      inna sprawa, że nasz awans do ME za rok stoi pod znakiem zapytania, jednak wygrane w rewanżach z Czechami i Czarnogórą są w naszym zasięgu przy takiej grze, jak w najlepszych meczach na tych MŚ

• 1 0

• (2)

Pomimo, że nie zdobyły medalu długo nie widziałem takiej energii i "mocy", "ducha drużyny" w wykonaniu jakiejś naszej Reprezentacji w drużynówce - koszykarze zawiedli, siatkarze dopiero przed odbudową, siatkarki popadły w średniość, szczypiorniści - kończy im się mocne pokolenie, o piłkarzach szkoda pisać...

• 25 4

• (1)

"..szczypiorniści - kończy im się mocne pokolenie.."
      Jak i jest stan u powyższych, o tym Panie Kibicu to się przekonamy
      za niecały miesiąc 12-26.01.2014r. A meczem prawdy, będzie spotkanie 15.01.

• 2 0

• Może nie jestem specjalistą od piłki ręcznej, ale na rok urodzenia dużo mówi - brakuje prawdziwych liderów poniżej 29-30 lat.

• 1 0

• Szkoda, bo była szansa! (2)

Niestety chyba dziewczyny poczuły się zbyt pewne pod koniec 1 połowy i zamiast dobić jeszcze rywalki, to dały się 2 razy skontrować! 2 połowa to już nerwy, parę nieprzygotowanych pozycji i kluczowe 2 zmarnowane kontry, gdzie mogły dojść rywalki. Szkoda ale dziękujemy za to co było, za te przeżycia i emocje, tak niespodziewane przed świętami.

Ps. Mam pytanie, czy ktoś wie jak najlepiej dostać się do Danii na mistrzostwa męskie i czy ktoś się wybiera? Samoloty sprawdzałem i jest lipa, zero "TLL".

• 13 3

• Następczynie są i to młode, tylko z różnych względów nie pojechały.

• transport do Danii

Polec do Malme (WizzAir z Gdanska). Potem jest transport z lotniska do centrum Kopenhagii - oficjalnie shuttle bus to dworca kolejowego w Malme a potem pociag do Kopenhagii, albo (tancsza opcja) za 150-160 DKK (ok 75 PLN) busik spod lotniska pod stacje kolejowa w Kopenhadze (p. Miroslaw 0046737624939, p. Jakub 0046708244516 - polecam raczej pierwszy kontakt). Obydwa sprawdzilem i naprawde jest OK. Dalej to juz w zaleznosci od potrzeb pociagiem po Danii

• 0 0

• i tak brawo!!..

I tak wielki szacun za osiągnięcia!!.. Jestem z was dumna, za rok będzie medal!!.. :-D

• 12 1

• 4 stycznia 2014 o godz, 16.oo zapraszam do Hali Gdynia

Nasze dziewczęta zagrają mecz ligowy, ale głównymi bohaterkami będą kadrowiczki. Warto przyjść i im podziękować. Tak zmotywowanej i przygotowanej do gry drużyny dawno nie mieliśmy. Siatkarze, koszykarze i siatkarki powinni ich mecze oglądać po 100 razy. A kopaczach nie wspomnę bo ..... .