Poznaniacy postraszyli mistrzów Polski

Krzysztof Klinkosz
31 stycznia 2010 (artykuł sprzed 14 lat)

Krajowa Grupa Spożywcza Arka Gdynia

Kapitan Asseco Prokomu, David Logan tym razem zaczął mecz na ławce rezerwowych. Kapitan Asseco Prokomu, David Logan tym razem zaczął mecz na ławce rezerwowych.

Koszykarze Asseco Prokomu podtrzymali w niedzielę passę spotkań bez porażki w PLK. Gdynianie na własnym parkiecie nie mieli jednak łatwego zadania, gdyż PBG Basket Poznań niespodziewanie wygrywał do przerwy jednym punktem, a kilkadziesiąt sekund przed końcem przegrywał tylko czterema "oczkami". Ostatecznie mistrzowie Polski triumfowali 87:79 (19:13, 19:28, 23:12, 24:16).

ASSECO PROKOM: Varda 19, Burrell 17, Szczotka 14, Ewing 7, Kostrzewski 2 - Logan 15, Hrycaniuk 6, Zamojski 5, Woods 2, Harrington 0, Jagla 0, Seweryn 0.

PBG BASKET: Białek 16, Szawarski 10, Misanović 6, Ocokolić 3 - Waczyński 19, Tomaszek 8, Douvnjak 4, Radke 0.

PBG Basket przed niedzielnym meczem zajmował w tabeli PLK dopiero 11 miejsce, jednak jest ono mało adekwatne do potencjału jaki ma ta drużyna. Boleśnie przekonali się o tym mistrzowie Polski.

Tacy koszykarze jak Andrija Cirić, Adam Waczyński, Wojciech Szawarski czy Zbigniew Białek śmiało mogą być zaliczani do grona bardzo dobrych graczy w naszej lidze. Przypomnijmy, że dwaj pierwsi koszykarze to byli zawodnicy Prokomu Trefla.

Mecz, oprócz trzeciej kwarty, był wyrównany. Rozpoczął się od remisu 8:8, później gospodarze wyszli na niewielkie prowadzenie (11:8). Po 10 minutach było 19:13 dla mistrzów Polski, głównie dzięki dobrej grze Ratko Vardy i Ronniego Burrella. Gdyby jednak Varda był skuteczniejszy z linii rzutów wolnych prowadzenie gdynian mogło być okazalsze.

W drugiej odsłonie goście przejęli inicjatywę i w jej połowie wyszli na prowadzenie 26:23, wówczas jednak trener Tomas Pacesas wpuścił na plac gry Davida Logana a reprezentant Polski po niespełna minucie gry miał już na swoim koncie 5 punktów i Asseco Prokom prowadziło 28:26.

Prowadzenia tego gdynianie nie zdołali jednak "dowieźć" do końca pierwszej połowy. Zaraz po popisach Logana, przypomniał o sobie Waczyński i to głownie po jego punktach goście wyszli znów na prowadzenie, tym razem 36:29. W końcówce gdynianie zniwelowali większość strat i po 20 minutach przegrywali 40:41.

Pierwsze 4 minuty drugiej połowy gospodarze wygrali 10:2 (50:43), po kolejnej minucie było 56:44 i zgodnie z tym do czego przyzwyczaili swoich fanów gdynianie, wydawało się, że będzie to koniec emocji w hali Gdynia a jedyną niewiadomą będzie rozmiar zwycięstwa mistrzów Polski.

Nic z tych rzeczy... choć po 30 minutach gospodarze prowadzili 63:53, to jednak goście nie zamierzali łatwo oddawać punktów. Powoli ale systematycznie odrabiali straty i po "trójce" Ciricia na około pół minuty przed końcem meczu było tylko 82:78 dla gospodarzy.

Trener Pacesas wziął czas, po powrocie na parkiet koszykarzy, Logan trafił wolnego (83:78), wówczas doskonałą okazję na zbliżenie się do gdynian zmarnował Szawarski nie trafiając spod kosza. Gdynianie za to nie mylili się, najpierw Burrell wykorzystał dwa wolne a niemal równo z syreną wsadem popisał się Przemysław Zamojski, w efektowny sposób pieczętując zwycięstwo gospodarzy.

Pozostałe wyniki 18 kolejki PLK:
Stal Stalowa Wola - Trefl Sopot 65:69 (19:22, 19:12, 20:23, 7:12)
, PGE Turów Zgorzelec - Sportino Inowrocław 95:72 (30:21, 28:15, 20:13, 17:23), Energa Czarni Słupsk - Polonia Azbud Warszawa 91:83 (23:16, 29:16, 18:25, 21:26), Kotwica Kołobrzeg - Polpharma Starogard Gdański 65:82 (18:20, 13:22, 25:20, 9:20), Anwil Włocławek - AZS Koszalin 77:76 (17:17, 19:25, 30:18, 11:16), Znicz Jarosław - Polonia 2011 Warszawa 68:85 (15:20, 4:20, 28:20, 11:25).