Pracowity wrzesień żeglarzy

19 września 2017 (artykuł sprzed 6 lat)
Najnowszy artykuł o klubie Gdański Klub Żeglarski 53. Trofeo Princesa Sofia w żeglarstwie. Paweł Tarnowski wygrał na Majorce
Paweł Kołodziński i Łukasz Przybytek (w środku) potwierdzili przynależność do światowej czołówki, a Piotr Kula (pierwszy z prawej) wrócił do czołowej "7" globu po 5 latach przerwy. Paweł Kołodziński i Łukasz Przybytek (w środku) potwierdzili przynależność do światowej czołówki, a Piotr Kula (pierwszy z prawej) wrócił do czołowej "7" globu po 5 latach przerwy.

Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński (AZS AWFiS Gdańsk) zajęli 4. miejsce w mistrzostwach świata klasy 49er, a Piotr Kula (GKŻ Gdańsk) na Finnie w tej samej rangi regatach był siódmy. Medalu możemy doczekać się w Japonii, gdzie rywalizują deskarze. Po dwóch dniach Paweł Tarnowski (SKŻ Ergo Hestia) plasuje się na 3. pozycji. Z uwagi na międzynarodowe starty krajowy championat podzielony został na dwie części. Jedna z nich odbyła się w Gdańsku. Ponad 250 żeglarek i żeglarzy o medale rywalizowało w klasach: 470, 49er, 49er FX, Finn, Europa, OK Dinghy i Laser Radial wśród seniorów, a Europie, RS:X i Laserze Radialu odbyła się rywalizacja juniorów.

To jest bardzo pracowity miesiąc dla żeglarzy. Starty międzynarodowe przeplatają z krajowymi. By dopasować mistrzostwa Polski do terminów mistrzostw świata, zdecydowano się te pierwsze podzielić na dwie tury. Część klas olimpijskich rywalizowała w Pucku, a inne w Gdańsku.

W Górkach Zachodnich, u ujścia Wisły Śmiałej do Zatoki Gdańskiej o medale rywalizowali m.in. ci, którzy udanie zaprezentowali się w mistrzostwach świata. Agnieszka Skrzypulec (Sejk Pogoń Szczecin) i Irmina Mrózek Gliszczynska (ChKŻ Chojnice) są aktualnymi mistrzyniami globu. W Gdańsku oczywiście pokonały wszystkie rywalki, ale także triumfowały w punktacji open, gdzie za rywali miały męskie załogi.

Dla Skrzypulec to już 9. złoty medal mistrzostw Polski. Pierwsze cztery zdobyła z Jolantą Ogar (AZS AWFiS Gdańsk), dwa koleje z Natalią Wójcik, wychowanką SKŻ Ergo Hestia Sopot, a w trzech ostatnich latach 28-latka wygrywała z obecną załogantką.

Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński w mistrzostwach Polski klasy 49er wygrywają nieprzerwanie od 2012 roku, a w tegorocznych mistrzostwach świata zajęli 4. miejsce. Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński w mistrzostwach Polski klasy 49er wygrywają nieprzerwanie od 2012 roku, a w tegorocznych mistrzostwach świata zajęli 4. miejsce.
Wśród panów na łódka typu 470 w Gdańsku najlepsi okazali się Michał Wysocki (LKŻ Sława) i Paweł Wysocki (AZS AWFiS), którzy ulegli paniom różnicą 5 punktów, a zdołali je pokonać tylko w jednym z dziewięciu wyścigów.

O ile sukcesu w mistrzostwach świata w Grecji Polek minęły już dwa miesiące, to niemal prosto z globalnego championatu do Gdańska przyjechali trójmiejscy żeglarze. Na początku września w Porto o podium w klasie 49er otarli się Łukasz PrzybytekPaweł Kołodziński. Załoga AZS AWFiS Gdańsk zajęła 4. miejsce, wygrywając 4 z 10 wyścigów, tracąc do brązowego medalu zaledwie 3 punkty.

Czołówka mistrzostw świata w klasie 49er

1. Dylan FLETCHER-SCOTT/Stuart BITHELL (W.Brytania) 19 punktów
2. James PETERS/Fynn STERRITT (W.Brytania) 23
3. Benjamin BILDSTEIN/David HUSSL (Australia) 28
4. Łukasz PRZYBYTEK/Paweł KOŁODZIŃSKI 31

UDANE STARTY PRZYBYTKA I KOŁODZIŃSKIEGO W PUCHARACH ŚWIATA I EUROPY

Natomiast Piotr Kula w klasie Finn w mistrzostwach świata w węgierskiej miejscowości Balatonfoldvar zajął 7. miejsce. Dla żeglarza GKŻ Gdańsk to drugi wynik w karierze i odrodzenie po nieudanym poprzednim sezonie, gdy zabrakło dla niego miejsca na igrzyskach olimpijskich. W 2012 roku ten zawodnik był już szóstym żeglarzem świata w tej specjalności. Złoto zdobył Szwed Max Salminen, srebro Francuz Jonathan Lobert Heiner, a brąz Holender Nicholas Heiner.

Oczywiście gdańscy żeglarze sięgnęli po złote medale na sobie dobrze znanym akwenie. Przybytek i Kołodzieński wygrali w krajowych mistrzostwach 7 z 10 wyścigów. To ich szósty tytuł z rzędu. Są niepokonani od 2012 roku. Tym razem wyprzedzili dwie inne załogi z reprezentacyjnego teamu. Srebro zdobyli Przemysław Filipowicz (AZS AWFiS) i Jacek Nowak (AZS UWM Olsztyn), a brąz Dominik Buksak (AZS AWFiS) i Szymon Wierzbicki (AZS Poznań).

Kula na swój siódmy tytuł mistrzowski musiał się o wiele mocniej napracować. Dopiero po wyścigu medalowym, wieńczącym regaty w Gdańsku zdołał wyprzedzić i odebrać złoto Mikołajowi Lahnowi (UKŻ Wiking Toruń). Brąz, podobnie jak przed rokiem, zdobył Łukasz Lesiński (YK Stal Gdynia).

Piotr Kula zdobył po raz siódmy tytuł mistrza Polski w klasie Finn, a na mistrzostwach świata zajął 7. miejsce. Piotr Kula zdobył po raz siódmy tytuł mistrza Polski w klasie Finn, a na mistrzostwach świata zajął 7. miejsce.
Obecnie trwają mistrzostwa świata w windsurfingowej klasie RS:X. Tytułu z lutego 2016 roku broni Piotr Myszka (AZS AWFiS), a już abdykowała Małgorzata Białecka (SKŻ Ergo Hestia), której w wyjeździe do Japonii przeszkodziły problemy zdrowotne.

Po pierwszych dwóch dniach regat z trójmiejskich deskarzy najlepiej żegluje Paweł Tarnowski (SKŻ Ergo Hestia), który plasuje się wśród panów na 3. miejscu. Myszka jest dopiero 23. W rywalizacji pań wiceliderką jest Zofia Klepacka-Noceti (Legia Warszawa, a Mai Dziarnowskiej (SKŻ Ergo Hestia) nie udało się awansować do grupy złotej, która walczyć będzie o medale.

W tej klasie mistrzostwa Polski seniorów odbyły się na początku września w Pucku. Wśród panów o kolejności na podium rozstrzygnął dopiero wyścig finałowy. Niespodziewanym zwycięzcą został Przemysław Furmański ((DKŻ Dobrzyń). Srebro dla Tarnowskiego, brąz dla Myszki.

Wśród pań wygrała Klepacka przed Smektałą (YKP Warszawa) oraz sopociankami Dziarnowską i Białecką.

Pozostali trójmiejscy żeglarze z trójmiejskich klubów, którzy zdobywali medale w tegorocznych mistrzostwach Polski w Gdańsku i Pucku: