• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
Skopiowano

Problemy z dostępem do chirurgii dziecięcej przez remont?

Piotr Kallalas
7 października 2022, godz. 08:00 

Szpital Specjalistyczny im. Floriana Ceynowy w Wejherowie z powodu remontu na miesiąc musiał przerwać pracę Oddziału Chirurgii Dziecięcej, co niestety może spowodować, że mali pacjenci po pomoc będą musieli jechać kilkadziesiąt kilometrów dalej. - Do tej pory w Gdyni nie było możliwości dłuższych hospitalizacji, działał tam jedynie SOR, więc pojawiła się dziura praktycznie między Słupskiem a Gdańskiem - przekonuje ratownik medyczny. O komentarz poprosiliśmy Szpitale Pomorskie.W ostatnim czasie otrzymaliśmy zgłoszenie od jednego z ratowników medycznych, który wskazał na problemy z dostępnością oddziałów chirurgii dziecięcej w regionie. Pacjenci z północnych powiatów mają być bowiem przywożeni karetkami albo do Słupska, albo do Gdańska.

- Jest problem, bo na miesiąc został wyłączony Oddział Chirurgii Dziecięcej w Wejherowie. Do tej pory w Gdyni nie było możliwości dłuższych hospitalizacji, działał tam jedynie SOR, więc pojawiła się dziura praktycznie między Słupskiem a Gdańskiem. Oczywiście obecnie już nie występują typowo wakacyjne urazy, nie oznacza to jednak, że nie ma takiej potrzeby - cały czas zdarzają się między innymi poparzenia. Zauważmy, że mówimy również o terenach o dużej populacji mieszkańców - mówi ratownik medyczny, który pracuje w okolicach Trójmiasta.
W 2026 r. w Gdańsku powstanie Centrum Pediatryczne. Co dalej z Polankami? W 2026 r. w Gdańsku powstanie Centrum Pediatryczne. Co dalej z Polankami?

W Gdyni działa całodobowo Ambulatorium Chirurgiczno-Pediatryczne dla dzieciSzpitale Pomorskie potwierdzają, że w placówce medycznej przez cały październik będzie remontowany Oddział Chirurgii Dziecięcej, a to oznacza wstrzymanie pracy. Modernizacja jest konieczna ze względu na dalsze funkcjonowanie jednostki. Zapytaliśmy również o to, co obecnie dzieje się w Gdyni.

- W Szpitalu św. Wincentego a Paulo w Gdyni w obszarze Szpitalnego Oddziału Ratunkowego działa całodobowo Ambulatorium Chirurgiczno-Pediatryczne dla dzieci, w którym przyjmują pediatra i chirurg dziecięcy. Dodatkowo na Bloku Operacyjnym szpitala odbywają się dwa razy w tygodniu zabiegi operacyjne z zakresu chirurgii dziecięcej - poinformowała Małgorzata Pisarewicz, rzecznik Szpitali Pomorskich.
Jak działa chirurgia dziecięca w Copernicusie po podziale zespołu? Jak działa chirurgia dziecięca w Copernicusie po podziale zespołu?

"Mamy do czynienia z dużą trudnością"W gdyńskim szpitalu funkcjonuje łącznie 8 łóżek dla dzieci, u których wykonuje się krótkie zabiegi operacyjne. Natomiast do tej pory "pilne przypadki wymagające hospitalizacji są kierowane do Oddziału Chirurgii Dziecięcej Szpitala Specjalistycznego w Wejherowie".

- Szpitale Pomorskie rzeczywiście wystąpiły z wnioskiem o remont. Liczymy na to, że zostanie on zrealizowany w terminie, bo rzeczywiście mamy do czynienia z dużą trudnością. Jestem w stałym kontakcie z konsultantem chirurgii dziecięcej - jesteśmy zaniepokojeni, ale liczymy, że po miesiącu oddział wznowi przyjęcia - mówi dr Jerzy Karpiński, lekarz wojewódzki i dyrektor Wydziału Zdrowia PUW.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (16)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Typuj wyniki Mistrzostw Świata w Katarze!

Relacje LIVE

Najczęściej czytane