Protest po dogrywce!

11 maja 2008 (artykuł sprzed 16 lat)

Krajowa Grupa Spożywcza Arka Gdynia

Filip Dylewicz w dogrywce zapewnił Prokomowi Trefl zwycięstwo na wyjeździe z Polpakiem Świecie 96:94 (28:24, 21:13, 14:27, 20:19, dogrywka 13:11). Była to czwarta wygrana sopocian w półfinale, która daje im prawo gry o złoto z Turowem Zgorzelec. Jednak pokonani jeszcze walczą! Prezes rywali złożył protest z powodu błędu sędziowskiego!

POLPAK: Dixon 31, Kikowski 15, Brkic 13, Lepojevic 11, Tica 11, Hicks 6, Garner 5, Ratajczak 2, Harris 0.

PROKOM TREFL: Gurovic 23, Dylewicz 17, Shakur 17, Slanina 13, Sow 8, Stanojevic 8, Masiulis 4, Roszyk 2, Milicic 2, Serapinas 2, Kisner 0.

Szósty mecz półfinałowy rozpoczął się wysokim prowadzeniem Prokomu Trefl. Sopocianie, którzy walczyli o zakończenie rywalizacji w stosunku 4-2, po niespełna pięciu minutach gry mieli aż jedenaście punktów przewagi (13:2). Wówczas powtórzyła się historia z pierwszego meczu play-off w Świeciu. Gospodarze ruszyli do odrabiania strat. W inauguracyjnej kwarcie odrobili siedem "oczek".

Dwie kolejne kwarty były jednostronne, z tym, że w drugiej dominował Prokom, a w trzeciej Polpak. Mistrzowie Polski na przerwę zeszli z korzystnym rezultatem 49:37, a nieco wcześniej odskoczyli już na 44:29. Jednak wystarczyło, że sopocki szkoleniowiec zaczął oszczędzać po czwartym faulu Mustafę Shakura, a przyjezdni zupełnie pogubili się. W 28. minucie rzucie Marko Brkica gospodarze objęli pierwsze tego dnia prowadzenie 59:58!

W ostatnią kwartę Polpak wszedł z jednopunktową przewagą (64:63). Przewagę na deskach Prokomu (aż 35:17 w zbiórkach) równoważył rzutami za trzy Bobby Dixon, który trafił aż osiem trójek. Ponadto miejscowi doskonale bronili, a wymuszając na rywalach aż 21 strat. W 38. minucie wydawało się, że czeka nas siódmy mecz w Sopocie. Polpak odskoczył na 80:75 po trafieniu Brkica. Sopocian po walki o korzystny wynik przywróciły punkty Shakura i Dylewicza. Na 25 sekund przed końcem regulaminowego czasu gry przewaga miejscowych stopniała do punktu (83:82).

Na 9 sekund przed ostatnią syreną wolne rzucał Donatas Slanina. Niestety, raz się pomylił i był tylko remis (83:83). Kończący 40 minut atak Polpaku był nieskuteczny. Trzeba grać zatem dogrywkę.

W dodatkowym czasie najważniejsza była ostatnia minuta, w którą drużyny wchodziły przy wyniku 94:94. W obu zespołach "głowy" się gotowały. Polpak popełnił błąd 24 sekund i jako ostatni mógł atakować Prokom Trefl. Pape Sow rzucił tylko w obręcz, ale piłkę wygarnął po efektownym szczupaku jeszcze Shakur. Co więcej dograł ją do Dylewicza, który na dwie sekund przed końcem ustalił wynik meczu.

Drużyny zeszły do szatni przy zwycięstwie Prokomu 96:94, ale telewizyjne powtórki pokazują, że asystujący przy decydujących punktach Shakur był już na aucie!

- Złożyliśmy protest, bo sędziowie popełnili błąd. Zależy mi na sportowej walce i myślę, że na tym poziomie sędziowie nie powinni się w takich momentach mylić - poinformował PAP Stefan Medeński. Szef Polpaku, choć przekonany do swoich racji, nie jest pewny czy uda się zmienić wynik z boiska. -Nie da się ukryć, że ostatnie sekundy decydowały o wyniku, co nie oznacza, że gdyby nie błąd sędziów, to wygralibyśmy. Jak znam życie, to nasz protest może nie mieć żadnego wpływu na dalsze losy. Jednak nie chciałbym, aby w walce o brązowy medal, taka sytuacja się powtórzyła - dodaje najwyraźniej pogodzony z przegraniem półfinału szef koszykarzy ze Świecia.

Opinie (11)

• no nie ! wazne zeby teraz turow ich pojechal:)

bo tak dalej byc nie moze

• 0 0

• " Pape Sow rzucił tylko w obręcz, ale piłkę wygarnął po efektownym szczupaku jeszcze Shakur. Co więcej dograł ją do Dylewicza, który na dwie sekund przed końcem ustalił wynik meczu. "

jednak powtórka telewizyjna jednoznacznie wykzala ze shakur przekroczyl linie przy tym "szupaku" i ten kosz nie powinien byc uznany... wspolczuje ze tak ambitna postawa w rywalizacji z mistrzem Polpaka zostala w taki sposób błedem sędziego zaprzepaszczona... no ale bledy sedziowskie to tez element gry;) pzdr

• 0 0

• Turow, akurat jest najslabszym tegorocznym polfinalista. Zatem obstwiam spokojnie zwyciestwo Prokomu, w tym decydujace w Sopocie, by moc swietowac!

Turow wykorzystal balagan w Slasku i wygral z ekipa bez zawodnikow. Z kolei Polpak, jak i niby slabiutki Anwil spokojnie poradziliby z glosnym Turowem!

Tak wiec daj na luz.

• 0 0

• bedzie powtorka

Powinni powtorzyc mecz, tak jak to sie dzieje w normalnych ligach koszykarskich. To nie jest futbol, gdzie sie przymyka sprawy na wszystko w tym bledy sedziowskie...

Chcemy powtorki! W ktorej i tak wygra Prokom, ale przynajmniej bez pomocy arbitrow!

• 0 0

• ach ten Prokom

czas na zmiany na miejscu Mistrza. Prokom ten sezon to totalne dno...Euroliga totalna klapa.... sezon nie lepszy...wiec czas na zmiany. jesten fanem Prokom od lat ale to juz nie ta sama druzyna. Oby tylko Asecco sie nie wycofało.

• 0 0

• bk

Co ty wypisujesz czlowieku, Prokom dno?!
    Wyobrazasz sobie, ze druzyna nie moze przegrywac? A jak ma byc budowany charakter takiej ekipy. Nikt na swiecie nie jest nieomylny.

Zobacz w Hiszpanii, liderowi, mistrzowi Realowi az pieciokrotnie w tym sezonie spuszczono lomot (a to najlepsza liga w Europie. Zobacz CSKA, tez przegrywa - a jest liderem i mistrzem w najbogatszej lidze.

A na koniec zobacz prosze soie uczestnikow tegorocznego Final Four w Madrycie!!! Az trzech z czterech gralo w grupie z Prokomem.

Tak wiec najpierw prosze pomysl, przed narzekaniem... kibicuj i wierz!!!! I pamietaj idealow nie ma!!! Porazki tez sa piekne - nie wspomne, ze sa czescia sportu!!! A jak sa druzyny bez porazek, to zazwyczaj przez 2-3 sezony, a nie przez szesc lat!!!!

• 0 0

• bk

"czas na zmiany na miejscu Mistrza.", świetny fan z ciebie, tylko pozazdrościć Prokomowi.

• 0 0

• Asseco

"Oby tylko Asecco sie nie wycofało"
    Jak już coś to Asseco i nie wycofa się, bo nie może ma jeszcze kontrakt na 3 lat.
    I co jak Prokom nie będzie Mistrzem Polski to przestaniesz mu kibicować?!

• 0 0

• Powtórki chcecie przecież i tak POLPAK by przegrał w siódmym meczu bo są mało doświadczonym zespołem ,a co za tym idzie by byli za słabi na finał.Poza tym to pierwsze playoffy. .pozdro trzeba uznać wyższość zespołu z SOPOTU.Dobra gra i tak była ze strony POLPAKU ale mistrz okazał sie lepszy :)

• 0 0

• Powtorka

Na powtorce moze i widac ,ze wyciagnal zza liniii.Ale przeciez sedzia powtorek nie oglada,a decyzje musi podjac.

16 Muszynianka Domelo Sokół Łańcut 28 5 23 2263:2459 33
Drużyny grają systemem każdy z każdym w dwóch rundach (mecz i rewanż). Następnie osiem najlepszych zespołów przystąpi do fazy play-off. Drużyny z miejsc 9-16 zakończą sezon z pozycjami z sezonu zasadniczego. Ostatni zespół zostanie zdegradowany. Jego miejsce zajmie mistrz Suzuki I Ligi.

1 października 2023 Suzuki Arka Gdynia zmieniła nazwę na Krajowa Grupa Spożywcza Arka Gdynia.

Wyniki 29 kolejki

• MKS Dąbrowa Górnicza - KRAJOWA GRUPA SPOŻYWCZA ARKA GDYNIA (sobota, godz. 15:30)
  • TREFL SOPOT - Śląsk Wrocław (niedziela, godz. 17:30)
  • Arged BM Stal Ostrów Wielkopolski - Polski Cukier Start Lublin 96:93 (27:27, 29:16, 24:22, 16:28)