Przed rewanżem gdańszczanie mają 14 punktów straty

Rafał Sumowski
9 września 2012 (artykuł sprzed 11 lat)

Energa Wybrzeże - żużel

Zbigniew Suchecki we Wrocławiu zaliczył mecz życia, ale jego występ nie wystarczył do zwycięstwa nad Betard Spartą. Postawa "Suchego na tyle zaskoczyła gospodarzy niedzielnego spotkania, że zdecydowali się złożyć protest dotyczący jego sprzętu. Jak się okazało, gdańszczanin przygotowany był zgodnie z regulaminem. Zbigniew Suchecki we Wrocławiu zaliczył mecz życia, ale jego występ nie wystarczył do zwycięstwa nad Betard Spartą. Postawa "Suchego na tyle zaskoczyła gospodarzy niedzielnego spotkania, że zdecydowali się złożyć protest dotyczący jego sprzętu. Jak się okazało, gdańszczanin przygotowany był zgodnie z regulaminem.

W niedzielny wieczór żużlowcy Lotosu Wybrzeża przybliżyli się do degradacji. W pierwszym spotkaniu o 9. miejsce w ekstralidze i prawo rywalizacji w barażu z wicemistrzem I ligi gdańszczanie przegrali na wyjeździe z Betardem Spartą Wrocław 38:52. W naszym zespole na wysokości zadania stanęli tylko Nicki PedersenZbigniew Suchecki. Najbardziej rozczarowali Thomas Jonasson, który rozbił się na Stadionie Olimpijskim i znów zawody zakończył w szpitalu i bezbarwni Piotr Świderski oraz Renat Gafurow. Rewanż odbędzie się w Gdańsku 16 września. Do odrobienia będzie 14 punktów straty, gdyż po meczu sędzia odrzucił protest rywali, którzy kwestionowali zgodność z przepisami tłumika Sucheckiego.

1. Nicki Pedersen 16 (2,3,3,3,2,3)
2. Zbigniew Suchecki 9+4 (1*,1,2*,2*,1,2*)
3. Piotr Świderski 3 (1,1,1,-,0)
4. Renat Gafurow 3 (w,2,d,0,1)
5. Thomas Jonasson 1 (1,0,w,-)
6. Krystian Pieszczek 5 (3,1,1,0)
7. Marcel Szymko 1 (1,d,-)

Stanisław Chomski (trener Lotosu Wybrzeża): Liczyliśmy na znacznie lepszy wynik jednak większość moich zawodników miała duże problemy z dopasowaniem się do toru. Poczyniliśmy spore przygotowania, ale nie wszyscy zadowoleni byli z silników, które dopiero co wróciły od tunerów. Cieszy postawa Sucheckiego, który na tyle zaskoczył wrocławian, że złożyli protest dotyczący jego sprzętu. O żadnych kombinacjach z jego strony nie było mowy, więc decyzja sędziego była dla mnie formalnością. Nie składamy broni i za tydzień postaramy się odrobić straty. Miejmy nadzieję, że pomoże nam Jonasson, gdyż jeszcze nie mamy informacji na temat jego stanu zdrowia.

9 września 2012, godz. 18:30
Betard Sparta Wrocław
LOTOS WYBRZEŻE Gdańsk

71% 299 typowań Betard Sparta Wrocław
3% 12 typowań REMIS
26% 111 typowań LOTOS WYBRZEŻE Gdańsk

We Wrocławiu panuje pełna mobilizacja. Miejscowy zespół liczy na wsparcie kibiców, których dotychczas podobnie jak na meczach w Gdańsku nie było podczas spotkań zbyt wielu. Kasy zostały otwarte już o godzinie 16:30, a najtańsze wejściówki dla młodzieży szkolnej kosztują 5 zł. Działacze liczą na to, że stawka pojedynku i niskie ceny wejściówek pomogą zapełnić Stadion Olimpijski jak za dawnych lat, gdy klub walczył o medale mistrzostw Polski.
Pogoda na Dolnym Śląsku iście wakacyjna. Kibiców na trybunach zasiada w tej chwili jednak zaledwie niecałe 2000. Wielu z nich znajduje się jeszcze pod stadionem kupując wejściówki.
Składy bez zmian. Zgodnie z przewidywaniami z numerem 15. pojedzie Patryk Malitowski (BETARD SPARTA), zaś z 7. Marcel Szymko (LOTOS WYBRZEŻE).
Przypomnijmy, że gospodarze wystartują dziś osłabieni brakiem kontuzjowanego Dennisa Anderssona. W jego miejsce zaprezentuje się Jesper Monberg (BETARD SPARTA), który dotychczas wystartował zaledwie w pięciu ligowych spotkaniach Sparty uzyskując średnią nieco ponad punktu na bieg.
Zawodnicy wyjechali już do prezentacji.
Przypomnijmy, że dzisiejsze spotkanie jest szczególne dla Piotra Świderskiego, który jeszcze w minionym sezonie reprezentował barwy wrocławskiego zespołu.
Kibice w tak zwanym młynie przywitali resztę widowni głośnym "GKS-WTS!". Gdańsko-wrocławskie spotkania od lat są bowiem meczami przyjaźni. Jak na razie nie widać jednak żadnych flag w barwach Wybrzeża.
Miejscowa widownia brawami przywitała gdańskich żużlowców, a w szczególności Piotra Świderskiego.
Zawodnicy wystartują według drugiego zestawu. Oznacza to, że gdańszczanie rozpoczną mecz z wewnętrznych pól.
Już za kilka chwil zawodnicy wyjadą do pierwszego biegu. Tymczasem na trybunach zasiada około 3500 widzów. To niewiele jak na mecz mający decydować o udziale w barażach.
I
Nareszcie na trybunach pojawiły się gdańskie barwy. Kibice wywiesili wspólną flagę Wybrzeża i Sparty.
1'
Do startu pierwszego wyścigu jeszcze minuta.
bieg 4:2
I
[2:4] Wynik biegu: 2:4. Kolejność: Krystian Pieszczek (3 pkt), Patryk Malitowski (2 pkt), Marcel Szymko (1 pkt), Patryk Dolny (d/0 pkt). Dobry start Pieszczka, który prowadził od początku do końca. Marcel Szymko na dystansie pokonał Patryka Dolnego, który chwile później zjechał z toru z powodu defektu motocykla.
II
[5:7] Wynik biegu: 3:3. Kolejność: Tomasz Jędrzejak (3 pkt), Nicki Pedersen (2 pkt), Zbigniew Suchecki (1 pkt), Jesper Monberg (0 pkt). Pedersen przegrał start i gdańszczanie jechali na 1:5, ale tytaniczną pracę na dystansie wykonał Suchecki, który umożliwił koledze z pary wyjście na drugą pozycję, a sam zostawił za plecami Monberga.
III
  Fredrik Lindgren ,
  Renat Gafurow ,
  Tai Woffinden ,
  Piotr Świderski .
III
Wyścig przerwany. Upadł jadący na czwartej pozycji Gafurow, który walczył o trzecie miejsce z Woffindenem. Atomowym startem popisał się Świderski, ale na dystansie wyprzedził go Lindgren. Gafurow wykluczony z powtórki.
3'
Przerwa nieco się wydłuży. Awarii uległy pomarańczowe światła, które wciąż sygnalizują przerwanie biegu.
3'
Renat Gafurow (LOTOS WYBRZEŻE) jest zdolny do dalszej jazdy.
W Zielonej Górze zakończyło się pierwsze półfinałowe spotkanie ekstraligi. Na swoim torze Falubaz odrobił 14 punktów straty, które miał do Stali Gorzów po 9. wyścigach i mecz zakończył się wynikiem 45:45.
Tymczasem we Wrocławiu służby techniczne wciąż zmagają się z usterką świateł...
...a kibice bawią się robiąc "meksykańską falę"
Dobry elektryk pilnie poszukiwany. Światła wciąż migają.
Wydawało się, że miejscowi technicy uporali się z "pomarańczowym" problem. Światła zgasły, ale teraz nie chcą się zapalić.
Kolejna próba świateł oznajmiających przerwanie biegu przebiegła pomyślnie. Po blisko 20-minutowej przerwie żużlowcy mogą wrócić do ścigania.
Przypomnijmy, że bieg odbędzie się w trzyosobowym składzie, gdyż wykluczony został Renat Gafurow (LOTOS WYBRZEŻE).
bieg 5:1
III
[10:8] Wynik biegu: 5:1. Kolejność: Tai Woffinden (3 pkt), Fredrik Lindgren (2 pkt), Piotr Świderski (1 pkt), Renat Gafurow (w/0 pkt) Fatalny start Świderskiego, który nie nawiązał walki z gospodarzami. Gdańszczanie tracą prowadzenie w meczu.
IV
  Sebastian Ułamek ,
 Patryk Malitowski ,
 Thomas Jonasson .
bieg 5:1
IV
[15:9] Wynik biegu: 5:1. Kolejność: Sebastian Ułamek (3 pkt), Patryk Malitowski (2 pkt), Thomas Jonasson (1 pkt), Marcel Szymko (d/0 pkt). Szymko zanotował defekt motocykla już na starcie, zaś Jonasson przegrał rywalizację na wejściu w pierwszy łuk i nie zdołał dogonić Spartan.
Przerwa techniczna. Tym razem planowana - na równanie toru.
Ponieważ park maszyn we Wrocławiu jest widoczny z wysokości trybun, możemy dostrzec, że w gdańskim zespole odbywa się narada. Oby słowa trenera Stanisława Chomskiego pozytywnie wpłynęły na jazdę żużlowców Wybrzeża.
V
bieg 4:2
V
[17:13] Wynik biegu: 2:4. Kolejność: Nicki Pedersen (3 pkt), Tai Woffinden (2 pkt), Zbigniew Suchecki (1 pkt), Fredrik Lindgren (0 pkt). Świetny start Pedersena. Suchecki po raz kolejny wykazał się ogromną wolą walki, do samej mety desperacko bronił się przed atakami Lindgrena.
VI
6'
Bieg przerwany, w taśmę wjechał Patryk Dolny (BETARD SPARTA) i został wykluczony z powtórki.
6'
Za 30 sekund kolejny start do wyścigu numer 6.
bieg 3:3
VI
[20:16] Wynik biegu: 3:3. Kolejność: Sebastian Ułamek (3 pkt), Renat Gafurow (2 pkt), Piotr Świderski (1 pkt), Patryk Dolny (t/0 pkt). Ułamek nie miał najmniejszych problemów z pokonaniem gdańskiej pary. Świderski kończył wyścig w spacerowym tempie.
VII
Sędzia upomina kibiców by nie rzucali na tor serpentyn - grozi to nawet przerwaniem meczu.
bieg 5:1
VII
[25:17] Wynik biegu: 5:1. Kolejność: Tomasz Jędrzejak (3 pkt), Jesper Monberg (2 pkt), Krystian Pieszczek (1 pkt), Thomas Jonasson (0 pkt). Gdańszczanie ze startu wyszli na remis, ale na wyjściu z pierwszego łuku dali przy krawężniku wyprzedzić się Monbergowi. Jonasson kończył bieg daleko za resztą stawki.
Przerwa na równanie toru. Nie jest dobrze z gdańskiej perspektywy. Do tej pory fatalnie prezentują się Świderski i Jonasson. Nie porywa również jazda Gafurowa.
VIII
8'
Start do biegu 8. już za minutę.
bieg 5:1
VIII
[26:22] Wynik biegu: 1:5. Kolejność: Nicki Pedersen (3 pkt), Zbigniew Suchecki (2 pkt), Sebastian Ułamek (1 pkt), Patryk Malitowski (0 pkt). Gdańszczanie wracają do gry! Świetny start naszej pary i pewne prowadzenie do mety!
IX
bieg 5:1
IX
[31:23] Wynik biegu: 5:1. Kolejność: Tomasz Jędrzejak (3 pkt), Jesper Monberg (2 pkt), Piotr Świderski (1 pkt), Renat Gafurow (d/0 pkt). Gdańszczanie "zaspali" na starcie. Gafurow nie ukończył biegu z powodu defektu na ostatniej pozycji.
X
Pieszczek jako rezerwa taktyczna za Marcela Szymko.
10'
Wyścig przerwany. Świetny start Pieszczka, ale na pierwszym łuku wywrócił się nie atakowany przez nikogo Jonasson.
10'
Upadek wyglądał dość groźnie, Szwedowi "postawiło" motocykl i zawodnik dosłownie katapultował się z maszyny.
10'
Jonasson został wykluczony z powtórki. Decyzja sędziego nie budzi wątpliwości.
X
Tymczasem kibice śpiewają "Gdańsk i Wrocław!"
X
Na torze pojawiła się karetka, ale Thomas Jonasson (LOTOS WYBRZEŻE) wstał o własnych siłach. Czeka nas teraz przerwa na badanie zawodnika przez lekarza, który ustali czy Szwed jest zdolny do dalszej jazdy.
10'
Wygląda na to, że Jonassonowi nie przytrafiło się nic groźnego. Za minutę kolejny start do 10. wyścigu. Ciężkie zadanie przed Krystianem Pieszczkiem.
bieg 5:1
X
[36:24] Wynik biegu: 5:1. Kolejność: Tai Woffinden (3 pkt), Fredrik Lindgren (2 pkt), Krystian Pieszczek (1 pkt), Thomas Jonasson (w/0 pkt). Pieszczek przez trzy okrążenia dzielnie bronił się przed Lindgrenem, ale stracił prędkość, gdy podniosło mu koło. Kolejne podwójne zwycięstwo wrocławian, a baraże dla Wybrzeża wyraźnie się oddalają.
XI
Pedersen jako rezerwa taktyczna za Świderskiego.
11'
Przerwa na równanie toru.
Karetka na sygnale opuszcza stadion. Oznacza to, że Jonassona na torze jednak dziś już nie zobaczymy. Szwed ma ogromnego pecha w tym sezonie, identyczna sytuacja zdarzała się już kilkukrotnie, między innymi w Bydgoszczy.
11'
Za chwilę start do 11 wyścigu.
bieg 5:1
XI
[37:29] Wynik biegu: 1:5. Kolejność: Nicki Pedersen (3 pkt), Zbigniew Suchecki (2 pkt), Sebastian Ułamek (1 pkt), Jesper Monberg (0 pkt). Chyba jest jeszcze nadzieja! Pasjonująca walka w pierwszym łuku, po której najpierw prowadzenie objął Pedersen, a następnie Ułamka wyprzedził Suchecki! Do końca biegu obaj kontrolowali wydarzenia na torze.
XII
bieg 4:2
XII
[41:31] Wynik biegu: 4:2. Kolejność: Fredrik Lindgren (3 pkt), Nicki Pedersen (2 pkt), Patryk Dolny (1 pkt), Krystian Pieszczek (0 pkt). Gdańszczanie ze startu na 1:5, ale Pedersen szybko uporał się z Dolnym. Po biegu Duńczyk miał spore pretensje do wrocławskiego młodzieżowca.
XIII
  Zbigniew Suchecki .
Suchecki jako rezerwa taktyczna za Jonassona.
bieg 5:1
XIII
[46:32] Wynik biegu: 5:1. Kolejność: Tai Woffinden (3 pkt), Tomasz Jędrzejak (2 pkt), Zbigniew Suchecki (1 pkt), Renat Gafurow (0 pkt). Ze startu gdańszczanie na remis, ale obaj szybko dali się wyprzedzić Jędrzejakowi.
Przed nami wyścigi nominowane. Gdańszczanie ten mecz już przegrali. Teraz pozostaje walka o to by zaliczka wrocławian przed rewanżem przy Długich Ogrodach była jak najmniejsza.
XIV
14'
2 minuty do startu przedostatniego wyścigu.
14'
Wyścig przerwany. Gafurow wystrzelił ze startu jak z procy. Sędzia potraktował to jako "lotny start" i zarządził powtórkę w pełnym składzie.
bieg 5:1
XIV
[51:33] Wynik biegu: 5:1. Kolejność: Fredrik Lindgren (3 pkt), Sebastian Ułamek (2 pkt), Renat Gafurow (1 pkt), Piotr Świderski (0 pkt). Gospodarze uciekli ze startu. Rywali gonił Gafurow, ale bez powodzenia.
XV
  Nicki Pedersen ,
XV
Kibice ostatni bieg będą oglądali na stojąco.
XV
Wyścig przerwany! Gdańszczanie jechali na 5:1, gdy Sucheckiego minął Woffinden. Brytyjczyk upadł na tor, a "Suchy" wpadł z impetem w jego motocykl.
XV
Na torze pojawiła się karetka. Leżą i Woffinden i Suchecki.
15'
Woffinden wstał, czekamy na Zbyszka.
15'
Obaj zawodnicy o własnych siłach udają się już do parku maszyn.
15'
Tai Woffinden (BETARD SPARTA) został wykluczony z powtórki. Decyzja sędziego nie mogła być inna.
bieg 4:2
XV
[51:33] 2 minuty do startu wyścigu.
bieg 5:1
XV
[52:38] Wynik biegu: 1:5. Kolejność: Nicki Pedersen (3 pkt), Zbigniew Suchecki (2 pkt), Tomasz Jędrzejak (1 pkt), Tai Woffinden (w/0 pkt). Iskierka nadziei przed rewanżem. Po raz kolejny rewelacyjna postawa duetu Pedersen-Suchecki i pewne prowadzenie od startu do mety.
15'
KONIEC MECZU. Betard Sparta - Lotos Wybrzeże Gdańsk 52:38. Rewanż w niedzielę o godzinie 17:00 w Gdańsku.

• (2)

Tylko, że żadnej taktycznej nie będzie. Nicky pojedzie 5 razy, Suchecki też 5. Do tego 4 razy Świderski, 4 razy Złamasson, 3 razy Enrique. Nie ma żadnej możliwości by taka drużyna zdobyła 53 pkt

• 19 5

• Czuję w kościach, że będzie niewystarczające 50:40 i spadek. (1)

Szkoda, ale cóż, jak się ma zespół - zlepek i tylko jednego jeźdźca, to tak jest.