Przedsmak małego finału?

Marta
14 marca 2012 (artykuł sprzed 12 lat)

Geraldine Robert (nr 11) zdobyła dla Lotosu najwięcej punktów w ostatnim meczu gdynianek w rundzie zasadniczej przed własną publicznością. Geraldine Robert (nr 11) zdobyła dla Lotosu najwięcej punktów w ostatnim meczu gdynianek w rundzie zasadniczej przed własną publicznością.

Gdyńskie koszykarki zwycięstwem pożegnały sezon zasadniczy ekstraligi na własnym parkiecie. Lotos pokonał Energę Toruń 77:67 (20:15, 20:18, 19:23, 18:11). Podopieczne Javiera Forta Puente przez większość czasu gry prowadziły, ale od czasu do czasu, głownie za przyczyną Jazmine Sepulvedy i Julie Page, rywalki przejmowały inicjatywę. Jęsli play-off nie zmieni dyspozycji drużyn, te zespoły mogą zagrać ze sobą o brązowy medal.

LOTOS: Robert 22, Henry 18, Anderson 16, Knezević 6, Plumbi 2 - Kaczmarska 7, Jinks 6, Ziętara 0.

ENERGA: Sepulveda 25, Page 19, Idczak 9, Maksimović 6, Metcalf 5 - Mitchell 3, Wylie 0, Urbaniak 0.

Dla jednej i drugiej drużyny wynik środowej rywalizacji nie miał większego znaczenia pod względem rywalizacji o miejsce w tabeli. Gdynianki nie mogą bowiem w dwóch ostatnich kolejkach ani poprawić ani stracić, właśnie na rzecz Energi trzeciego miejsca w tabeli. To samo tyczy się torunianek.

Na początku spotkania najwyraźniej ta myśl głównie zaprzątała głowy koszykarek gdyż pierwsze punkty zdobyła dopiero w 3 minucie gry Jolene Anderson. Gdynianki w kolejnych minutach poprawiły wynik po rzutach wolnych Geraldine Robert i kiedy w 5 minucie było 6:0, trener rywalek poprosił o czas.

Po przerwie za zdobywanie punktów wziął się zespół z Torunia. Wprawdzie w 7 minucie Lotos prowadził 12:5 ale po chwili po punktach Jazmine Sepulvedy było tylko 12:9 dla gospodyń. W kolejnych akcjach nadal skuteczniejsze były koszykarki Energi, tuż przed końcem pierwszej kwarty było już tylko 14:13 dla gospodyń, po trafieniu Julie Page. Końcówka pierwszej odsłony przebiegała jednak pod dyktando zespołu gdyńskiego i po 10 minutach było 20:15 dla Lotosu.

Gospodynie "przespały" jednak początek drugiej kwarty, przegrały ją 3:9 i w 13 minucie było 24:23 dla Energi Toruń. Prowadzenie dla zespołu Lotosu odzyskał dzięki "trójce" Anderson ale już niemal do końca pierwszej połowy trwała zacięta walka kosz za kosz. Podobnie jak w pierwszej części meczu również w drugiej, gospodynie zachowały koncentrację do końca i dzięki temu schodziły na przerwę prowadząc 40:33.

Początek drugiej połowy znów przebiegał pod lekkie dyktando drużyny gdyńskiej. Lotos w połowie kwarty prowadził 46:36 ale ponownie, napędzające ataki Energi Sepulveda i Page zniwelowały w znacznym stopniu tą różnicę. Kilkadziesiąt sekund wystarczyło ekipie przyjezdnej by doprowadzić do stanu 46:42 dla gdynianek.

Dzięki akcji 2+1 Robert gdynianki odskoczyły na 49:42 jednak znów Page zmniejszyła rozmiary straty gości. Taki schemat obowiązywał do końca trzeciej odsłony, torunianki niwelowały straty do 1 - 2 punktów ale wówczas bądź Aneika Henry, bądź Robert nie pozwalały im na dalszą pogoń punktową. Ostatecznie po 30 minutach gry było 59:56 dla Lotosu.

Czwartą kwartę celnymi rzutami otworzyły Henry i Anderson (63:56) i wreszcie gdynianki wybroniły akcje, które w odpowiedzi przeprowadził zespół gości. W 37 minucie gospodynie znów prowadziły w "dwucyfrowych" rozmiarach (73:62) a na nieco ponad 100 sekund przed końcem meczu był 75:64 dla Lotosu.

Torunianki podjęły jeszcze jedna próbę odwrócenia wyniku. Po przerwie na żądanie najpierw Sepulveda a później Page celnymi rzutami "nastraszyły" gospodynie ale w końcówce blok Anderson i punkty Constance Jinks zapewniły gdyniankom zwycięstwo w ostatnim ich meczu sezonu zasadniczego w Hali Gdynia.

Pozostałe wyniki 25 kolejki FGE:
Tęcza Leszno - Matizol Lider Pruszków 72:63 (21:14, 16:14, 18:21, 17:14), CCC Polkowice - INEA AZS Poznań 85:46 (19:6, 18:7, 24:19, 24:14), ROW Rybnik - MUKS Poznań 73:42 (21:11, 18:9, 11:16, 23:6), Odra Brzeg - Artego Bydgoszcz 66:75 (13:20, 10:18, 18:17, 25:20), Widzew Łódź - Wisła Can-Pack Kraków 54:77 (19:17, 13:29, 9:12, 13:19), KSSSE AZS PWSZ Gorzów Wlkp. - ŁKS Siemens AGD Łódź 97:47 (30:13, 19:13, 27:6, 21:15).
Marta

Opinie (13)

• Czy Mietek nadal może ?

Pożegnanie w dobrym stylu.Ciekawe wgrania pod kosz.Ale jest nad czym nadal pracować jeśli są aspiracje.Co z kontuzją Ziętary ?Szkoda ,że u nas Jinks a u nich Sepulveda.Mietek! Nie ustawaj ! Mobilizuj ! Motywuj !

• 2 1

• Oglądając fotki (3)

można zauważyć oszałamiającą frekwencję na trybunach. Widzowie dosłownie siedzą na schodach. Teraz wiadomo dlaczego w Gdyni szyje się kotarę za milion osiemset, a sponsor wycofa się ze sponsorowania.

• 1 18

• Prawda w oczy kole ! (1)

A co hala była pełna po brzegi ? A se stawiajcie minusy do woli, rzeczywistości w ten sposób nie zmienicie.

• 1 12

• Masz rację.Ale czy to najlepsza forma leczenia frustracji ?Może rób to inaczej.

• 13 1

• Nie przesadzaj

Przecież koszykówka w Gdyni to sport niszowy. Jedna zawodniczka kosztuje tyle co całe żeglarstwo - bo żeglarstwo nie ma widowni. Grabowski (Laser Standard) prawdopodobnie będzie na Olimpiadzie, ale nie może doprosić się nawet 30 tyś złoty na starty w kwalifikacjach olimpijskich. Miast nie ma pieniędzy.

• 1 0

• Ilość punktów zdobytych przez Polki... (2)

...w obydwu drużynach poraża...

• 3 1

• Zamiast łożyć w sport młodzieżowy i mieć własnych wychowanków... (1)

...kupuje się drogie, ale skuteczne zawodniczki z zagranicy.
      A nasze dziewczynki mają zwolnienia z WF bo łamią sobie paznokcie.

• 2 2

• Taaa, ciekawe czyja to wina?

Bo napewno nie nas rodziców!?

• 3 1

• nie zapomnij, że Ziętarka wypadłą z kontuzją zaraz na początku meczu, a inne Polki grające - Kaczmarska, Idczak, Ploumbi pokazały się z dobrej strony, mimo małej liczby zdobytych punktów. Polki musza nadal trenerować aby grać na takim poziomie jakby chociaż Sepulveda, trochę brakuje..

• 5 0

• Co to za podpis pod zdjęciami w galerii???

Jaki TREFL Gdynia???

• 4 0

• Pytanie tradycyjne (1)

Ile zapłacił zawodowy klub za wynajem publicznej hali ? Czy wpływy z biletów z zawodowych rozgrywek w Gdyni pokryły koszty utrzymania plus amortyzację ?