Polskie szczypiornistki o ćwierćfinał z Rumunią

13 grudnia 2013 (artykuł sprzed 10 lat)
Trener polskiej kadry Kim Rasmusen po meczu z Norweżkami świętować zwycięstwa wprawdzie nie mógł, ale jego podopieczne i tak awansowały do dalszych gier w mistrzostwach świata. Trener polskiej kadry Kim Rasmusen po meczu z Norweżkami świętować zwycięstwa wprawdzie nie mógł, ale jego podopieczne i tak awansowały do dalszych gier w mistrzostwach świata.

Reprezentacja Polski piłkarek ręcznych pożegnała się ze Zerjaninen porażką z Norwegią 18:23 (10:13). Przegrana z triumfatorkami ubiegłorocznych igrzysk olimpijskich sprawiła, że pierwszą fazę mistrzostw świata nasza drużyna ukończyła na 3. miejscu w grupie C. W niedzielę o godzinie 20:15 w Nowym Sadzie w 1/8 finału biało-czerwone zmierzą się z Rumunią. Zwycięzca tego pojedynku awansuje do ćwierćfinałów, pokonany pojedzie do domu.

POLSKA: Wysokińska - Koniuszaniec 2, Niedźwiedź 3, Kulwińska 2, Byzdra, Kudłacz 1, Grzyb 1, Stachowska, Wojtas 4, Semeniuk-Olchawa 4, Stasiak, Siódmiak, Szwed-Orneborg, Jochymek 1

Przed ostatnim meczem Kim Rasmussen zapewne miał dylemat. Mógł oszczędzać podstawowe zawodniczki na mecz 1/8 finału, od której to fazy turniej wkroczy w system pucharowy, czyli przegrywający żegnać się będzie z mistrzostwami. Szansę na poprawienie 3. pozycji w grupie były bowiem niewielkie. Aby awansować na 2. miejsce, nasza reprezentacja musiała pokonać mistrzynie olimpijskie różnicą 4 bramek, a zwycięstwo w grupie dawałaby im wygrana aż 10 trafieniami.

Mimo że trudno było liczyć na tak wysokie zwycięstwo, duński trener reprezentacji Polski zdecydował się na Norwegię rzucić wszystkie siły. W siódemce zaczęła nawet Iwona Niedźwiedź, która ostatnie spotkanie opuściła z powodu urazu dłoni.

W pierwszej połowie to rozgrywająca Vistalu Gdynia zdobywała ważne bramki. Po jej akcjach było 4:5 i 7:7. Natomiast pierwszą próbę ucieczki Norweżek "zgasiła" inna gdyńska szczypiornistka. Patrycja Kulwińska rzuciła na 5:5.

Jednak pod koniec pierwszej połowy jedynie miłym wspomnieniem było nasze prowadzenie z początku meczu (1:0 i 2:1 po rzutach karnych Karoliny Semeniuk-Olchawy). Norweżki odskoczyły i na przerwę zeszły z trzema bramkami w zapasie (13:10).

W drugiej połowie były szanse, aby Polki dogoniły Norweżki. Niestety, nasza drużyna nie wykorzystała maksymalnie gry w liczebnej przewadze, a ponadto Semeniuk-Olchawa, która w pierwszej połowie wykorzystała 4 karne, pomyliła się z siedmiu metrów. Z karnego zawiodła również Alina Wojtas, mimo że po zmianie stron to ona zdobyła 4 z pierwszych 6 trafień dla Polski.

Swoją bramkę, w 38. minucie na 13:15 dorzuciła także Kulwińska. Czym bliżej końca spotkania, tym bardziej rosła przewaga Norwegii, także dlatego, że doskonale poczynała sobie ich bramkarka. Katrine Lunde broniła w tym meczu na 56 procentach skuteczności. Jako ostatnia w tym spotkaniu pokonała ją Niedźwiedź.

Aktualne mistrzynie świata i igrzysk olimpijskich z kompletem zwycięstw triumfowały w grupie C. W 1/8 finału ta reprezentacja zagra z Czeszkami.

Na drugą w naszej grupie - Hiszpanię - w drugiej fazie czekają Węgierki, a czwarta - Angola zmierzy się z Niemkami.

JERZY CIEPLIŃSKI: ŻYCZĘ IM, BY POPRAWIŁY NASZ WYNIK Z 1997 ROKU

Natomiast Polki w 1/8 finału Polki zagrają z Rumunią, która zajęła 2. miejsce w grupie D. Ta drużyna zanotowała dotychczas tylko jedną porażkę (23:26 z Niemkami) oraz odniosła cztery zwycięstwa (27:17 z Tunezją, 32:13 z Australią, 21:17 z Węgrami, 29:23 z Czechami).

Biało-czerwone opuszczają Zerjanin, gdzie rozgrywały wszystkie mecze grupowe, by w niedzielę o godzinie 20:15 zmierzyć się na parkiecie, który bardzo dobrze znają Rumunki, bo w Nowy Sadzie spotkania rozgrywała grupa D. Zwycięzca tego meczu awansuje do ćwierćfinałów, w których Polek nie było od 1997 roku.

• (6)

"Z karnego zawiodła również Alina Wojtas, mimo że po zmianie stron to ona zdobyła 4 z 6 bramek dla Polski"

tak naprawdę po przerwie zdobyliśmy 8

• 0 1

• ale chodzi o pierwsze 6 po przerwie (5)

• 0 0

• 5-6 bramek to jest obecnie faktyczna roznica miedzy Polska o czolowka (3)

• 6 0

• dobrze że tam gramy bo widać nad czym należy pracować (2)

w meczu z najlepszymi Hiszpania Norwegia nie potrafimy wykorzystywać liczebnej przewagi

• 0 0

• tak naprawde to moga juz sie pakowac ,z Rumunia nie ma szans (5)

taka prawda o nasztch dziewczynach niestety

• 5 9

• ech ci malkontenci i czarnowidze (4)

faworytami nie jesteśmy, ale żeby skazywać na porażkę już przed pierwszym gwizdkiem?

• 2 2

• nie bujam w oblokach tak jak ty (3)

• 0 3

• przecież piszę, że nasze nie są faworytkami (2)

ale skoro przed MŚ ograły Brazylię, a ona wyszła z grupy z kompletem punktów, to nadzieję mieć można

• 3 0

• (1)

Mecze z Brazylia to tylko sparing

• 0 1

• No i jak tam, czarnowidze? POLSKA W ĆWIERĆFINALE!!!

• 3 0

• Moim zdaniem brakuje też wysokiej leworęcznej z silnym rzutem. Niestety nie mamy takiej w lidze. Najlepiej rokują Zych i Andrzejewska ale na ten poziom brakuje im jeszcze ogrania, cwaniactwa i boiskowej bezczelności - w pozytywnym tego słowa znaczeniu. Tak czy inaczej fajnie się ogląda grę naszych i jest to obecnie poziom o 2-3 stopnie wyższy niż za trenera Przybylskiego. Wtedy to była antygra! Myślę, że jest potencjał na przyszłość i jeżeli dziewczyny pójdą jeszcze trochę do przodu, to niebawem możemy liczyć się w najlepszej 8 świata! Taka prawda!