Przegrana z Rosją zamknęła drogę do półfinałów

31 sierpnia 2012 (artykuł sprzed 11 lat)
Polsce i Rosji, która broniła tytułu sprzed roku, pozostała walka co najwyżej o piąte miejsce. Najważniejsze mecze mistrzostw odbędą się w sobotę i w niedzielę w Gdyni. Polsce i Rosji, która broniła tytułu sprzed roku, pozostała walka co najwyżej o piąte miejsce. Najważniejsze mecze mistrzostw odbędą się w sobotę i w niedzielę w Gdyni.

Polscy siatkarze nie zdobędą medalu na mistrzostwach Europy juniorów. W ostatnim meczu gdyńskiej grupy biało-czerwoni, aby awansować do półfinałów, musieli pokonać Rosjan za trzy punkty. Niestety, przegrali 2:3 (23:25, 28:26, 17:25, 25:16, 13:15). Tym samym w sobotę o godzinie 13.00 oraz w niedzielę o 10.00 lub 12.30 podopieczni Jacka Nawrockiego zagrają w hali przy ul. Górskiego o miejsca 5-8. Wstęp na wszystkie spotkania turnieju dla kibiców jest bezpłatny.

POLSKA: Nowakowski zdobył 10 punktów, Muzaj 17, Krulicki 12, Orczyk 14, Łapszyński 16, Janusz 2, Woś (libero) oraz Bednorz 7, Wachnik, Maruszczyk, Piechocki

ROSJA: Bykowskij 7, Diemakow 19, Kobilew 17, I.Nikitin 10, Żos, S.Nikitin 20, Semenow (libero) oraz Podlesnych 3, Koczetow, Subota

Polacy przystępowali do ostatniego meczu, znając wyniki najgroźniejszych rywali w walce o awans. Wygrane w czwartek Włochów i Belgów bez straty seta sprawiły, że biało-czerwonym mogli zająć co najwyżej drugie miejsce w grupie, a półfinał dawała im wygrana 3:0 lub 3:1. Dla Rosjan był to pojedynek o przysłowiową pietruszkę, gdyż bez względu na wynik pozostawali na czwartej pozycji w tabeli grupowej.

Wydawało się, że naszą drużynę stać na zwycięstwo za trzy punkty, gdyż w ostatnim sparingu przed mistrzostwami, pokonali w Cetniewie Rosjan 3:0 (czytaj więcej). Niestety, w Gdyni biało-czerwoni już po trzech setach pożegnali się z marzeniami o medalach, gdyż przegrywali 1:2. W dużej mierze na własne życzenie.

Szczególnie szkoda inauguracyjnej partii. Polacy prowadzili w niej 21:18, ale stracili sześć punktów z rzędu! Potem co prawda obronili dwa setballe, ale na 24:24 już nie zdołali wyrównać. O wiele lepiej poszło naszej drużynie w końcówce drugiego seta. Wygrała na przewagi, mimo że Rosjanie mieli piłki na skończenie tej odsłony przy 24:23 i 25:24.

W trzecim secie skrzydła biało-czerwonych zostały podcięte między przerwami technicznymi. Korzystny wynik 8:6 został zamieniony w straty 14:16. Po wznowieniu gry było jeszcze gorzej, gdyż naszej ekipie udało się zdobyć jeszcze tylko trzy punkty.

Od tego momentu można powiedzieć, że mecz przerodził się w sparing, gdyż jego wynik miał już tylko znaczenie prestiżowe, bo i Polacy, i Rosjanie wiedzieli, że w tych mistrzostwach przyjdzie im grać już co najwyżej o piąte miejsce.

Polakom udało się doprowadzić do tie-breaka. Co więcej czwartego seta wygrali w pokaźniejszych rozmiarach niż była ich przegrana we wcześniejszej partii. Rosjanie zupełnie pogubili się po pierwszej przerwie technicznej, do której tracili tylko dwa punkty (6:8).

Trzeci tie-break w Gdyni, podobnie jak mecz z Belgami (przeczytaj relację) zakończył się przegraną gospodarzy. Znów udany był tylko początek. Polacy prowadzili 6:3, ale już zmiana stron boiska nastąpiła przy korzystnym wyniku dla rywali 8:7. Od razu po wznowieniu gry Rosjanie dorzucili kolejny punkt i tę minimalną przewagę utrzymali do końca pojedynku.

Pozostałe wyniki piątej rundy gdyńskiej grupy:
Belgia - Finlandia 3:0 (25:17, 25:22, 25:23), Włochy - Serbia 3:0 (25:22, 25:13, 25:15)

6. Finlandia 5 1 4:15

W sobotę i niedzielę mistrzostwa, które wspólnie organizują Polska i Dania toczyć będą się wyłącznie w Gdyni. Tutaj przeniosą się cztery najlepsze drużyny z grupy, która rozgrywała mecze w Randers.

6. Dania 5 0 2:15

W półfinałach zagrają zwycięzcy grup z zespołami, które zajęły drugie miejsca. Natomiast zespoły z lokat 3-4 zmierzą się ze sobą o pozycje 5-8 w końcowej klasyfikacji. Pozostali już z turnieju zostali wyeliminowani.

Teoretycznie najsilniej obsadzone jest grono pretendentów do piątej lokaty. Naprzeciw siebie staną Rosjanie i Bułgarzy, a zatem mistrzowie i wicemistrzowie Europy w tej kategorii z poprzedniego roku. Jeśli Polacy ograją w sobotę Niemców, to w niedzielę potykać się będą ze zwycięzcą pojedynku ubiegłorocznych finalistów.

2.09 (niedziela)
10:00 mecz o 7. miejsce (pokonani z soboty o 5-8)
12:30 mecz o 5. miejsce (zwycięzcy z soboty o 5-8)
15:30 mecz o brązowy medal (pokonani w półfinałach)

• szkoda,

słaba psychika to zmora naszych sportów zespołowych (nie dotyczy piłki kopanej, bo oni zwyczajnie są cieńcy), siatkówka, piłka ręczna, koszykówka.

• 4 3

• Byłem wczoraj na meczu i fajne mają warunki fizyczne, ale poziom wyszkolenia technicznego to koszmar ! Tyle podwójnych piłek to zgroza. Kto im wpoił do głowy aby zagrywki przyjmować na palce, które są niestety z ..... Kto przekonał wystawiającego że jest już rozgrywającym ? Sili się chłop na gubienie bloku a wielu sytuacjach wystarczyło grać prostą piłkę na skrzydło i przy przewadze warunków fizycznych i 2-ch leworęcznych atakujących mogły być dość łatwe punkty. Jeszcze sporo pracy przed nimi !!! Wreszcie uwaga co do trenera - czy rzeczywiście nie ma u nas specjalistów od trenowania młodzieży ? Rozumiem że w tym przypadku to droga do kadry A - ale może lepiej dla trenera byłoby aby to osiągnął poprzez odbudowanie wyników Skry ? Trener jest z pewnością dobrym motywatorem, ale w tym wieku trzeba czasami kogoś kto krzyknie !

• 7 2

• polacy nic sie nie stało

tak to jest jak sie wiesza medale przed ich zdobyciem. na igrzyskach bylo to samo. ministra juz powiesila złote medale podczas spotkania przed wylotem

• 2 2

• (1)

Rzeczywiście w tym meczu Polacy popełniali sporo błędów, podwójne odbicia, niezrozumienia przy przyjęciu. Ale prawda jest taka ze przed ME wiele nie wiedzielismy o naszej drużynie. Dopiero zwycieskie mecze z Finlandią , Włochami, Serbia pokazały nam że Ci chłopcy dobrze grają. Mają wolę walki, co pokazał mecz z Włochami. Wygrany mecz z Serbami pozwolił nam uwierzyć, że Polacy dotrą do półfinałow, bo przecież Serbowie wygrali z Rosjanami. Jednak niestety, będziemy musieli poczekać na kolejne mistrzostwa. Kadra ma potencjał. Również należy podkreślić, iż w końcu gdynianie zainteresowani się siatkówką, a może raczej otrzymali od znajomych pocztą pantoflową informacje, iż takie cos ma miejsce.

• 2 1

• a co myslisz ze nie potrafia czytac albo nie maja internetu

bo tutaj od 2 tygodni mozna poczytac o tym turnieju

• 1 1

• (1)

kilkaset osób na meczu i w dodatku darmowy wstęp to faktycznie zainteresowali się siatkówką

• 3 1

• Ja byłam na meczu w weekend i mimo ze wstep był darmowy , osob bylo bardzo niewiele. Aż wstyd. Wczoraj było zdecydowanie wiecej osob. Ale skąd mają ludzie wiedzieć. Informacje są szczątkowe. Nawet na trójmiescie wiadomosci o rozgrywkach nie bylo na pierwszej stronie.