Przełamali wyjazdową niemoc strzelecką

6 marca 2009 (artykuł sprzed 15 lat)

Marcin Pietroń przełamał strzelecką niemoc Arki w wyjazdowych spotkaniach. Marcin Pietroń przełamał strzelecką niemoc Arki w wyjazdowych spotkaniach.

Marcin Pietroń strzelił celnie po 508 minutach gry bez gola Arki na wyjeździe w ekstraklasie. Gdynianie nie przestraszyli się w Zabrzu faworyzowanego Górnika i do przerwy nawet prowadzili. Czym bliżej końca gry, tym większą przewagę mieli gospodarze. W doliczonym czasie gry Bartosz Ława wybił piłkę z linii bramkowej, ratując punkt. Żółto-niebiescy zremisowali 2:2 (2:1).

Gorawski 28, Szczot 80 - Pietroń 13, Żuraw 35.

GÓRNIK: Nowak - Gancarczyk (74 Kizys), Pazdan, Banaś, Magiera - Gorawski, Przybylski, Strąk, Kołodziej (59 Madejski), Pitry (46 Zahorski) - Szczot.

ARKA: Witkowski - Kowalski, Żuraw, Anderson, Telichowski - Nawrocik (78 Kojder), Budziński (63 Ljubenow), Ława, Łabędzki, Pietroń - Trytko (73 Wachowicz).

Sędzia: Bartos (Łódź). Żółte kartki: Pietroń, Łabędzki (obaj Arka).

W porównaniu z przegraną inauguracją w Białymstoku Czesław Michniewicz dokonał trzech zmian w składzie i przeszedł na ustawienie 1-4-5-1. Paradoksalnie z teoretycznie bardziej defensywnego ustawienia urodziły się aż dwa gole, co tym bardziej cieszy, że gdynianie nie mogli strzelić w ekstraklasie bramki poza domem do 18 października ubiegłego roku!

Za pauzującego za kartki i kontuzjowanego Zbigniewa Zakrzewskiego wszedł do ataku zgodnie z przewidywaniami Przemysław Trytko, a największe zmiany dotknęły drugą linię. Na prawe skrzydło przesunięty został Damian Nawrocik, który na inaugurację był napastnikiem, a na środku drugiej linii zagrali Michał Łabędzki i Marcin Budziński. W drugiej połowie debiuty zaliczyli Bułgar Ljubomir Ljubenow i Michał Kojder. Na swoją kolej wciąż czeka Maciej Scherfchen, któremu ból w nodze nie pozwolił na dzisiejszy występ.

Arka zagrała w nowych koszulkach, już bez logo Polnordu. Najpierw mógł się wykazać Norbert Witkowski, który pewnie wyłapał uderzenie z ostrego kąta Roberta Szczota.

Druga groźna akcja ofensywna gdynian zakończyła się golem. W 10. minucie Nawrocik uderzył jeszcze niecelnie, ale trzy minuty później żółto-niebieskich ucieszyli Trytko i Pietroń. Pierwszy idealnie podał, a drugi strzelił z ostrego kąta. Była to kopia akcji z treningów. Trener Michniewicz namawiał wówczas Michała, aby kończył w takich sytuacjach strzałem. Opłaciło się. Lewoskrzydłowy posłał futbolówkę między nogami bramkarza.

Gdy upływał inauguracyjny kwadrans o mały włos nie było 2:0. Tym razem jednak Sebastian Nowak świetnie obronił uderzenie głową Trytki.

Niestety, w 28. minucie padło wyrównanie. Górnik popisał się akcją w trójkącie, czyli takim zagranie, jakim próbuje w kontrataku grać... Arka. Mariusz Przybylski przekazał piłkę do Szczota, ten przedarł się prawą stroną i dośrodkował w "16". Gola zdobył Damian Gorawski. Coś Arka nie ma szczęścia do piłkarzy wracających po zagranicznym wojażach. "Gora" nie podbił Rosji, a w Białymstoku żółto-niebieskich rozmontowali inni "stranieri" Tomasz Frankowski i Kamil Grosicki.

Górnik ruszył za ciosem. Groźnie strzelali Gorawski i Przemysław Pitry, ale tylko przy tym pierwszym uderzeniu Witkowski został zmuszony do interwencji.

W 35. minucie Arka znów objęła prowadzenie. Gola wypracował Nawrocik. W pobliżu pola karnego Damiana sfaulował Mariusz Magiera. Sam poszkodowany wymierzył sprawiedliwość. "Nawrot", który zostaje po treningach, aby trenować rzutu wolne przymierzył ze stałego fragmentu gry w słupek. Z dobitką zdążył Dariusz Żuraw. To już trzeci gol stopera w tym sezonie ligowym.

Chwilę po tej bramce Nawrocik jeszcze raz uderzał. Piłka przeleciała tuż nad poprzeczką i była to praktycznie ostatnia groźna przed przerwą.

Po zmianie stron Arka nie myślała się bronić. Z dystansu próbowali powodzenia Budziński i Ława. Jednak czym bliżej końca, tym napór rywali był coraz większy. Po jednej z akcji eksarkowca Piotra Madejskiego nie przepisowo powstrzymał Michał Łabędzki. Żółty kartonik eliminuje naszego stopera z następnego meczu.

Jeszcze gorzej, że nie udało się uchronić przed utratą gola. W 80. minucie wyrównał Szczot, który tym razem zamienił się rolami z Gorawskim, który zaliczył asystę.

Ale i wcześniej i później groźnych akcji na przedpolu Arki nie brakowało. Witkowski m.in. dwa razy bronił strzały Szczota, a w doliczonym czasie gry bramkarza wyręczył Ława, wybijając piłkę z linii bramkowej. Natomiast w 79. minucie gdynian uratowała poprzeczka, w którą wycelował z wolnego Adam Banaś.

Tabela wprowadzona: 2009-03-08

Pozostałe wyniki 19. kolejki: Lechia Gdańsk - Ruch Chorzów 2:0 (0:0), ŁKS Łódź - Cracovia Kraków 4:3 (1:2), Wisła Kraków - Polonia Warszawa 2:1 (1:0), Śląsk Wrocław - Polonia Bytom 3:0 (1:0), Piast Gliwice - GKS Bełchatów 1:0 (1:0), Lech Poznań - Jagiellonia Białystok 1:0 (0:0), Legia Warszawa - Odra Wodzisław 4:0 (1:0).

Opinie (154) ponad 20 zablokowanych

• Brawo ! Cenny 1 pkt. (1)

• 36 19

• gratulacje !!! punkt, gra ciesza, ale co dalej?

nie spadniemy, w pucharach raczej tez nie zagramy, jaka przyszlosc? czy teraz kilka sezonow w srodku tabeli? a jak kwestia sponsorska, jakies news? co z remontem stadionu? troche sie boje ze ten kryzys wszytkim przeszkodzi i niechetnie na sponsoring firmy beda patrzec..

• 12 1

• zolto- niebieski Sopot (3)

barwy klubu, barwy miasta
    lece na Monciak pic i swietowac z kumplami cala noc
    w imie Ojca i Syna i Arka Gdynia
    Arka to jest Duma calego Wybrzeza i Kaszub!!!
    a juz niedlugo przyjdzie wiosna i bedzie mozna znowu zasiasc na zoltej, piaszczystej, sopockiej plazy, otworzyc zimne piwko i rozkoszowac sie blekitem morza i nieba
    jak ja kocham zolto- niebieski swiat, Sopot i Arke!

• Juz cie szukam sledziu

Wlasnie lece na Monciak popic piwa, a pozniej do knajpy, ale nic nie stoi na przeszkodzie, zeby zachaczyc po drodze sledziucha. Jak masz jaja(w co watpie) wyskocz smierdziuchu na Monciak pod krzywy domek kolo,polnocy, a naucze cie kto rzadzi w Trojmiescie i do kogo Sopot nalezy. Barwy miasta nadaja sie do podtarcia odbytu, a i tak kazdy wie, ze w Trojmiescie kibicuje sie LECHII !