22 sierpnia 2020 (artykuł sprzed 3 lat)
  • Przemysław Miarczyński
  • Maja Dziarnowska
  • Maciej Rutkowski

Przemysław Miarczyński i Maja Dziarnowska (oboje Sopocki Klub Żeglarski) zostali wicemistrzami świata w windsurfingowej klasie Open Foil. Piotr Myszka (AZS AWFiS Gdańsk) zajął 16. miejsce w klasie RS:X. Regaty rozegrano w szwajcarskiej Silvaplanie i wzięli w nich udział najlepsi zawodnicy na świecie z różnych klas windsurfingowych.

Volvo Gdynia Sailing Days - trzy tygodnie regat w reżimie sanitarnym

Regaty w Szwajcarii trwały trzy dni a na starcie stanęło 143 zawodników i 29 zawodniczek, wśród nich 12-osobowa reprezentacja Polski.

Przemysław Miarczyński od początku regat plasował się w ścisłej czołówce, a podium zaatakował ostatniego dnia przypływając w dwóch kończących zawody wyścigach na trzecim miejscu. Popularny "Pont", który na igrzyskach w Londynie zdobył brązowy medal w klasie RS:X, dopisał do swojej bogatej kolekcji sukcesów, kolejny medal. Co ciekawe, sopocianin kilka lat temu oficjalnie zakończył karierę sportową i skupił się na pracy trenera męskiej kadry RS:X. Gdy jednak w windsurfingu pojawiły się hydroskrzydła, Przemek postanowił spróbować swoich sił i dzisiaj jest bezapelacyjnie czołowym zawodnikiem świata. Przypomnijmy, że w 2024 roku konkurencja ta będzie w programie igrzysk w Paryżu.

Medale dla Trójmiasta w ostatnich takich mistrzostwach Polski w windsurfingu

Dzisiaj praktycznie już cała kadra polskich windsurferów trenuje na deskach z hydroskrzysłem. Konkurencja RS:X znika po Tokio z programu igrzysk i zastępuje ją klasa IQFoil, nic zatem dziwnego, że każdy zawodnik już teraz stara się jak najwięcej pływać na desce z hydroskrzydłem. Efekty zobaczyliśmy w Silvaplanie. Przez długi czas na medal szansę miał Maciej Rutkowski (Polskie Stowarzyszenie Windsurfingu), jedyny Polak ścigający się z sukcesami w zawodowym cyklu PWA w konkurencji slalom, ale ostatecznie zakończył rywalizację na miejscu 4.

Na 16. pozycji zawody ukończył Piotr Myszka (AZS AWFiS Gdańsk), czwarty zawodnik ostatnich igrzysk olimpijskich w klasie RS:X. Kilka miejsc dalej, bo na 20 sklasyfikowany został Radosław Furmański (Dobrzyński Klub Żeglarski), kolejny kadrowicz z klasy RS:X. 34 miejsce zajął Michał Polak, który jednocześnie był trzeci w klasyfikacji młodzieżowców i drugi w kategorii juniorów do lat 19.

Deska iFoil - nowa klasa olimpijska w windsurfingu

Wśród kobiet przez całe regaty świetnie pływała Maja Dziarnowska (Sopocki Klub Żeglarski), która tylko jeden wyścig ukończyła poza pierwszą piątką. Duże szanse na medal miała też Zofia Klepacka (Legia Warszawa), ale ostatecznie skończyła regaty na czwartym miejscu, a tuż za nią sklasyfikowana została Karolina Lipińska (Sopocki Klub Żeglarski).
dak.

Opinie (11) 1 zablokowana

• Gratulacje....

dla całego teamu, ale będzie numer jak Przemek wygra eliminacje do IO w Paryżu :)
    Świetnie dziewczyny z Sopotu, to też super wróży przed kolejnymi eliminacjami olimpijskimi..
    Brawo SKŻ

• 10 0

• Brawo, świetny sport

Sam kiedyś się uczyłem na tym pływać, nie mogę się doczekać aż dzieci postawię na desce :)

• 6 2

• Piękna i wyjątkowa dyscyplina sportu

Szkoda, że medialnie w Polsce nie istnieje, można popatrzec z brzegu, ale nie ma transmisji z regat poza igrzyskami
    A tylu jest amatorów pływania na desce

• 6 2

• Przemek Miarczynski (1)

Klasa czlowiek, wzor do nasladowania, wychowany w SKZ Sopot. Szkoda ze ten klub to jedna wielka prywata, szkolil kiedys dobrych zawodnikow...... A teraz sama pajeczyna, szkoda ze nie widzi tego Prezydent Sopotu, moze ktos mu otworzy oczy. Chyba ze jest tak ze jak kradna swoi to jest ok......

• 10 1

• SKZ

100 racji, popieram

• 2 0

• Wielki szacun (2)

Mam nadzieję,że w Igrzyskach wystąpią właśnie Maja i Przemysław. Powodzenia!!!

• 4 0

• chodzi ci o Paryż? bo folia w Tokyo nie będzie (1)

• 1 1

• Masz rację

Moja pomyłka

• 0 0

• Myszka był 16 w foilu, a nie w RSie. Przecież to były mistrzostwa w foilu. Zmieńcie pierwszy akapit.

• 1 1

• odkąd Klepacka poszła w politykę pro-PISowską, walczy z LGBT (a przecież ma w tym gronie koleżankę z kadry), to wyniki przygasły (1)

Zocha ogarnij się, Bóg nie potępia żadnego człowieka, niezależnie od orientacji, jeśli naprawdę jesteś wierzącą, a nie tylko na pokaz, to zmądrzej w swojej wierze.