Wiadomości

Gdynia w 2019 roku przeprowadzi MŚ ISAF. Przyjadą najlepsi juniorzy świata w żeglarstwie

W 2019 roku Gdynia przeprowadzi regaty mistrzostw świata juniorów ISAF.
W 2019 roku Gdynia przeprowadzi regaty mistrzostw świata juniorów ISAF. fot. Maciej Czarniak/Trojmiasto.pl

Po raz drugi Gdynia zorganizuje mistrzostwa świata juniorów ISAF. W lipcu 2019 roku przyjmie około pół tysiąca żeglarzy z 76 państw. W poprzedniej edycji, która odbyła się w 2004 roku, złoto zdobyła m.in. późniejsza medalistka olimpijska Zofia Klepacka.MEDALIŚCI MISTRZOSTW ŚWIATA JUNIORÓW ISAF GDYNIA 2004

- To była największa impreza żeglarska, jaka kiedykolwiek odbyła się w Polsce. Czuję ulgę, że to wszystko się udało, że nasze obietnice, które czyniliśmy względem światowych władz ubiegając się o te regaty, nie okazały się pustymi słowami. Odnieśliśmy sukces - mówił w 2004 roku Tomasz Holc, ówczesny wiceprezes PZŻ.
Wówczas do Gdyni przyjechali reprezentanci 53 państw. Polska zdobyła dwa złote medale w klasie Mistral. Po tytuły sięgnęli: Zofia KlepackaKamil Lewandowski. Tym samym w klasyfikacji medalowej uplasowała się na drugim miejscu wspólnie z Australią, a ustępując jedynie innej żeglarskiej potędze - W.Brytanii.

W 2019 roku Gdynia przyjmie jeszcze więcej uczestników. Spodziewanych jest blisko 500 żeglarek i żeglarzy z 76 państw oraz 125 trenerów. Przez osiem dni rywalizować będą w 9 konkurencjach.

- Jestem dumny, że udało się nam pozyskać imprezę światowego formatu. Natura obdarzyła nas świetnymi warunkami, dlatego zawsze staramy się je wykorzystać. Jestem przekonany, że staniemy na wysokości zadania i zorganizujemy wzorowe regaty - podkreśla prezydent Gdyni Wojciech Szczurek.
Mistrzostwa świata juniorów ISAF odbywają się raz do roku według zasad olimpijskich. W każdej klasie kraj może wystawić tylko jednego reprezentanta lub załogę. W programie imprezy są trzy konkurencje, które znajdują się również w programie dorosłych igrzysk: RS:X kobiet i mężczyzn oraz Laser Radial kobiet. Ponadto rywalizacja odbędzie się w klasach: 420 kobiet i 29er dla kobiet i mężczyzn, męskim Laser Radial kobiet oraz katamaranów Nacra 15.

W staraniach o prawo organizacji mistrzostw Gdynia pokonała m.in. Szanghaj (Chiny) i Lelystad (Holandia). Ci trzej kandydaci zostali zaproszeni do ostatniego etapu negocjacji.

- Świetna baza w połączeniu z lokalizacją i warunkami pogodowymi pozwolą stworzyć fantastyczne mistrzostwa świata. Dzięki bogatemu doświadczeniu w organizacji imprez żeglarskich Gdynia jest doskonale przygotowana do organizacji najważniejszych juniorskich wydarzeń żeglarskich - ocenia Alistar Dickson, dyrektor World Sailing Events.
W ostatnich mistrzostwach juniorów ISAF, które odbyły się na przełomie roku w Malezji, tytuł mistrzowski zdobyła m.in. Hanna Dzik. Zawodniczka YKP Gdynia wraz z Julią Szmit (MBSW/UKŻR Giżycko) okazała się najlepsza w klasie 420.

Opinie (4)

 • Super!!!Olimpiada Letnia w Polsce coraz bliżej!

  Na gospodarza proponuję Gdańsk +Gdynia+Sopot+ Cetniewo?

  • 0 7

 • Mam nadzieje, że Gdynia (2)

  do tego czasu zmieni się do niepoznania;

  1. kierowcy narzekają na zbyt małą liczby miejsc do parkowania w centrum, będą mieli możliwość parkowania w podziemnych halach, przez to nastąpi uczynienie ciekawej przestrzeni publicznej w strefach przymorskich przyjaznej nie tylko dla zmotoryzowanych, ale również dla innych uczestników ruchu, w tym pieszych. Chodzi także o prozaiczne działania, jak upiększone i zadbane podwórce, podwórka, strefy i ulice wolne od samochodów, poszerzone chodniki w miejscach, gdzie jest dużo pieszych czy też uwalnianie trotuarów od parkujących tam samochodów.
  2. Ruszy już pełną parą MARINA główna przy basenie Zaruskiego, oraz; Mariny przy basenie Prezydenta, i NAUTY (oraz zabudowane zostanie częściowo Nabrzeże Dalmorowskie i częściowo po Naucie)
  3. Zmodernizowane i rozbudowane zostanie Akwarium,
  4. Rewitalizowany zostanie Bulwar Nadmorski i Muzeum MW i Miejskie,
  5. W Orłowie wybudowana zostanie przy Molo przystań jak również w Babich Dołach -Oksywiu dodatkowo pkt. rybacki,
  6. Miasto Gdynia wybuduje własną Marine - zamiast obecnego baraku.
  7. W końcu ruszy z wielkim impetem Lotnisko Gdynia-Kosakowo,
  8. Może któryś z planowanych obiektów Forum Kultury Morskiej ?

  Wielkie GRATULACJE !!!!!!

  • 13 4

  • Tylko lodowisko i wystarczy!

   Mniej gadania

   • 4 2

  • Parking pod szkołą filmową stoi codziennie pusty w 50%

   Poza tym proponuję autobus

   • 4 4

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane