Przymiarka do igrzysk w nowych klasach olimpijskich. Rekord frekwencji pod żaglami

23 października 2022 (artykuł sprzed 1 roku)
Rekordowa frekwencja i najlepsze wyniki w historii reprezentantów Polski w mistrzostwach świata w klasie iQFoil, która w 2024 roku zadebiutuje na igrzyskach olimpijskich. Rekordowa frekwencja i najlepsze wyniki w historii reprezentantów Polski w mistrzostwach świata w klasie iQFoil, która w 2024 roku zadebiutuje na igrzyskach olimpijskich.

Włącznie do igrzysk olimpijskich iQFoil i Formuły Kite sprawiło, że regaty w tych specjalnościach biją rekordy frekwencji. W mistrzostwa świata w tej pierwszej specjalności: Paweł Tarnowski był siódmy, a Maja Dziarnowska (SKŻ Sopot) dziesiąta. Natomiast dwa złote medale zdobyła Polska w mistrzostwach Europy juniorów w klasach 49er i 49eFX. Na najwyższym stopniu podium stanął m.in. Tomasz Lewandowski (AZS AWFiS Gdańsk).

Żeglarstwo na igrzyskach olimpijskich Paryż 2024. Co się zmieni?

Rekordowe mistrzostwa świata w klasie iQFoil

Bliskość Igrzysk Olimpijskich Paryż 2024 sprawia, że nowa klasa iQFoil bije rekordy popularności. W tegorocznych mistrzostwach świata w Breście wystartowało aż 162 zawodników i 102 zawodniczki. To rekord frekwencji w historii tej klasy, która wyróżnia się z tych windsurfingowych tym, że przy pomocy hydroskrzydła można unosić się nad wodą.

Tym bardziej cieszy, że w tak licznej stawce najlepsze wyniki w historii w tej specjalności osiągnęła reprezentacja Polski. Wśród najlepszych było dwoje przedstawicieli SKŻ Sopot. Paweł Tarnowski zajął ostatecznie 7., a Maja Dziarnowska - 10. miejsce. Jeszcze lepiej wiodło im się w eliminacjach.

Do ćwierćfinałów awansowali - odpowiednio - z 4. i 8. lokatą. Aby znaleźć się w półfinale musieli zająć jedno z dwóch pierwszych miejsc w wyścigach, w których startowało po 7 zawodniczek i zawodników. Nie udało się.

- Na kilkadziesiąt sekund przed startem wiatr z mojej strony siadł i nie byłem w stanie foilować, czyli poderwać deski w powietrze. Siadłem na wodzie i mogłem tylko obserwować, jak rywale się oddalają. Potem udało się wyprzedzić tylko trzech zawodników. 7. miejsce nie jest złe, ale czułem, że stać mnie na więcej. Widzę, że mam rezerwy, co jeszcze bardziej motywuje mnie do ciężkiej pracy - ocenił Tarnowski.
Medaliści mistrzostw świata mężczyzn i miejsca zawodników z trójmiejskich klubów
1. Sebastian Koerdel (Niemcy)
2. Luuc Opzeeland (Holandia)
3. Huig Jan Tak (Holandia)
7. Paweł Tarnowski (Sopocki Klub Żeglarski)
27. Radosław Furmański (AZS AWFiS Gdańsk)
41. Kamil Manowiecki (Sopocki Klub Żeglarski)
50. Dominik Lewinski (Gdański Klub Żeglarski)
94. Piotr Myszka (AZS AWFIS Gdańsk)
99. Antoni Siwek (Sopocki Klub Żeglarski)
122. Daniel Ugniewski (Gdański Klub Żeglarski)

Przypomnij sobie, jakie medale zdobyła reprezentacja Polski w mistrzostwach Europy

Niedosyt mogła odczuwać także Dziarnowska, która w mistrzostwach Europy stała już na podium, a w Breście przegrała medal nie do końca ze swojej winy.

- Na starcie złapałam na foila dryfującą, dużą kępę glonów. To mnie przyblokowało, nie mogłam "odpalić" foila i podnieść deski. Zanim się zorientowałam i poradziłam z problemem, rywalki były już prawie na pierwszej boi. Jestem rozczarowana, bo wiem, że stać mnie na więcej. Jest mi trochę przykro, bo choć były dobre momenty, to całe regaty były dla mnie bardzo ciężkie, szło mi jak po grudzie - przyznała Maja.
Medaliści mistrzostw świata kobiet i miejsca Polek
1. Marta Maggetti (Włochy)
2. Daniela Peleg (Izrael)
3. Maja Morris (Izrael)
10. Maja Dziarnowska (Sopocki Klub Żeglarski)
29. Maja Kuchta (Sopocki Klub Żeglarski)
33. Zofia Klepacka (Sailing Legia Warszawa)

Polski najmłodsze i najlżejsze w mistrzostwach świata Formuły Kite

W Igrzyskach Olimpijskich Paryż 2024 debiutować będzie również Formuła Kite. W mistrzostwach świata, które odbyły się w Cagliari na Sardynii, z reprezentacji Polski tylko Maksowi Żakowskiemu udało się awansować do rozgrywki medalowej. Zawodnik związany w przeszłości z Akademią Morską w Gdyni, a obecnie startujący w barwach AZS Sailing Team Poznań, zajął 10. miejsce.

Złoto zdobył Toni Vodisek (Słowenia), który wyprzedził: Maximiliana Maedera (Singapur) i Axela Mazellę (Francja).

Z przedstawicieli trójmiejskich klubów najlepszy wynik osiągnęła Magdalena Woyciechowska. Zawodniczka Sopockiego Klubu Żeglarskiego była 17. Pięć lokat wyżej uplasował się najlepsza z Polek, była zawodniczka SKŻ - Julia Damasiewicz. Polki były jednymi z najmłodszych i... najlżejszych startujących.

Mistrzynią świata już po raz szósty została Daniela Moroz. Za Amerykanką uplasowały się: Lauriane Nolot (Francja) i Ellie Aldridge (Wielka Brytania).

Dwa złote medale dla Polski w mistrzostwach Europy juniorów

Klasy 49er i 49erFX zadomowiły się już w olimpijskiej rodzinie, gdyż panowie startują na igrzyskach od 2000, a panie od 2016 roku. Najlepsi juniorzy kontynentu spotkali się na węgierskim Balatonie.

Tomasz Lewandowski (AZS AWFiS Gdańsk) i Patryk Kosmalski (ChKŻ Chojnice) zdobyli złoto w kategorii do lat 23, co jest tym warte podkreślenia, gdyż to był ich debiut w tej klasie.

Na 4. miejscu uplasowali się Tytus Butowski (AZS AWFiS) i Łukasz Machowski (Dwójka Warszawa), którym na włączenie się do walki nie pozwolił falstart w ostatnim dniu rywalizacji.

Patryk Kosmalski i Tomasz Lewandowski - mistrzowie Europy do lat 23 w olimpijskiej klasie 49er. Patryk Kosmalski i Tomasz Lewandowski - mistrzowie Europy do lat 23 w olimpijskiej klasie 49er.
- Były słabe wiatry. Kontrolowanie przeciwników w takich warunkach nie było prostym zadaniem. Od początku regat, pięliśmy się jednak w górę klasyfikacji. Zaczęliśmy od 9. miejsca, potem awansowaliśmy na 6. Złoto udało się zdobyć dzięki wygraniu dwóch ostatnich wyścigów - relacjonowali mistrzowie.
Pozostałe miejsca polski załóg:
9. Marceli Mierzwicki (AZS Sailing Team Poznań), Szymon Cierzan (UKS Navigo Sopot)
21. Mateusz Gwóźdź (YKP Gdynia), Marcel Montrymowicz (OKŻ Olsztyn)

Wśród kobiet mistrzyniami Europy U-23 w klasie 49erFX zostały Marcelina KorszonZuzanna Mróz z Nauticus YC Olsztyn.

Opinie (8) 1 zablokowana

Wszystkie opinie

• chyba powtórka z rozrywki (1)

jak kite lub deska nie jest olimpijska Polska kosi medale na potęgę
    jak wchodzi do igrzyska to biorą się za nią wszyscy na świecie profesjonalnie i nasi już medali nie zdobywają

najlepsze przykłady miejsce pani Klepackiej i pana Myszki w tych mistrzostwach

• 4 0

• Totalny fałsz, proszę sobie zadać trochę trudu i policzyć ile medali MŚ, i ME w windsurfingu olimpijskim zdobyli polscy zawodnicy w klasach olimpijskich... kiedyś Mistral, potem RSX, czyli Miarczyński, Myszka i spółka, no i jeszcze dziewczyny Białecka, Klepacka itd

• 0 0

• Kosi medale? (1)

W sporcie nie chodzi o medale, lecz o zwycięstwo!

• 0 1

• Ja nam

kilka kilogramów tzw. srebrnych i brązowych medali. Ale cieszy tylko zwycięstwo!