Przypieczętowali utrzymanie w II lidze

26 maja 2010 (artykuł sprzed 13 lat)

Energa Bałtyk Gdynia

Piłkarze Bałtyku nie zmarnowali szansy i za jednym zamachem odnieśli pierwszy zwycięstwo w II lidze na Narodowym Stadionie Rugby, jak i zapewnili sobie utrzymanie. Co prawda gdynianie jako pierwsi stracili gola, ale po przerwie "zdemolowali" Ślęzę Wrocław, wygrywając aż 5:2 (1:1). Poniżej zapis bezpośredniej transmisji, którą przeprowadziliśmy z obiektu przy ul. Górskiego. Awans na zaplecze ekstraklasy na dwie kolejki przed końcem zapewnił sobie Ruch Radzionków.

Bramka:
Kudyba 66, 82, Król 41, Michałek 72, Piwowar (samobójcza) 89 - Rejmer 40, 85

STRONA WYMAGA ODŚWIEŻANIA

BAŁTYK: Grubba - Granosik, Martyniuk (46 Wasielewski), Benkowski, Król - Drzymała (84 Kozerkiewicz), Pietrzyk, Trochim, Byczkowski (60 Siezieniewski) - Kudyba, Michałek.

ŚLĘZA: Paukszt - Szydziak, Piwowar, Wójcik, Rejmer - Kowal, Jaskólski, Kaczmarek, Pałys (44 Kątny)- Brusiło, Synowiec (70 Bordulak).

Sędzia: Skórka (Koszalin). Żółte kartki: Drzymała, Pietrzyk, Kozerkiewicz (Bałtyk), Szydziak (Ślęza). Widzów: 500.

Teraz gdynianie mięć będą wolne w rozgrywkach do 6 czerwca, gdyż PZPN przesunął terminy dwóch ostatnich kolejek, aby wcześniej rozegrać wszystkie zaległe spotkania.

Co ciekawe gdynianie wygrali u siebie mecz ligowy za szóstym podejściem, czyli powtórzyła się historia z... zimowych sparingów. Wówczas również Bałtyk nie wygrał żądnej z pierwszych pięciu gier kontrolnych.

Koniec meczu. Bałtyk wygrał 5:2. To powtórka z jesieni, kiedy jeszcze przy ul. Olimpijskiej biało-niebiescy w takich samych rozmiarach wygrali z Olimpią Grudziądz

90+3' szybka kontra Ślęzy. Dwóch wrocławian wychodziło przed Grubbę, ale sędzia odgwizdał spalonego. Następnie żółtą kartkę pokazał Kozerkiewiczowi, który faulem próbował przerwać tę akcję

90+3' Paukszt dwukrotnie interweniował po wrzutkach Michałka

90+2' Kudyba przed kolejną szansą. Tym razem lepszy bramkarz Ślęzy

90+1' niewiele brakowało, aby samobójcze trafienie zaliczył także... Król. Paweł skiksował, wybijając piłkę i musiał interweniować Grubba

90' sędzia doliczył trzy minuty

89' Bałtyk podwyższył na 5:2! Po dośrodkowaniu Mateusza Kozerkiewicza Robert Piwowar próbował ubiec Kudybę, ale interweniował tak nieszczęśliwie, że strzelił gola samobójczego

85' Ślęza zmniejsza straty na 4:2. Rejmer zostawiony w polu karnym, spokojnie przyjął piłkę, choć chyba nieco lekko pomógł sobie przy tym ręką i pewnie strzelił w "okienko" bramki Grubby

84' trzecia zmiana w Bałtyku. Kozerkiewicz za Drzymałę

84' dobra akcja Ślęzy, ale strzał Kowala wybitnie nieudany

82' Bałtyk prowadzi już 4:1. Jakub Siezieniewski idealnie dośrodkował na głowę Kudyby, a Darek wpakował piłkę do siatki z pięciu metrów To dwunasty gol napastnika w tym sezonie i tym samym odzyskał on miano najskuteczniejszego, wyprzedzając kontuzjowana Łukasza Nadolnego (11 bramek).

80' strzał z dystansu Szydziaka, piłka nieznacznie minęła słupek bramki Bałtyku. "Ruszać się" - zachęca podopiecznych trener Rzepka

79' bramkarz Ślęzy teraz niczym stoper wygarnął piłkę Michałkowi spod nóg wślizgiem

78' żółta kartka dla Drzymały

76' Ślęza ruszyła do odrabiania strat. Po strzale Rejmera piłka trafiła w słupek bramki Bałtyku

72' Bałtyk poprawił na 3:1. Tym razem gdynianie zaatakowali lewym skrzydłem. Michałem wbiegł w pole karne i pewnym strzałem w "długi" róg podwyższył wynik

71' Kudyba wygrał pojedynek biegowy z Wójcikiem, przepchnął go barkiem i wyszedł sam na sam z bramkarzem. Niestety, strzał Darka minął prawy słupek bramki Ślęzy, a mogło być 3:1

70' druga zmiana w Ślęzie, Bordulak za Synowca

69' Michałek strzelał sprzed pola karnego, ale niecelnie

67' dopiero teraz ożywili się kibice i zaczął się doping na serio

66' Bałtyk prowadzi 2:1! Z wolnego dośrodkował Michałek, Król strzelił głową, jeden z obrońców wybił piłkę z linii bramkowej, przejął ją Dariusz Kudyba, który strzelił gola... piętą!

65' żółta kartka dla Szydziaka, który sfaulował mijającego go Kudybę

62' strzał z wolnego Michałka, ale obok słupka

60' druga zmiana w Bałtyku. Siezieniewski zmienił Byczkowskiego, czyli młodzieżowiec zastąpił młodzieżowca. Tym samym trener Rzepka zachował sobie możliwość jeszcze dwóch roszad

59' Ryzykownie Paukszt, który pięć metrów od własnej bramki... przedryblował Kudybę

57' Grubba odważnie interweniuje na 17. metrze od własnej bramki. Golkiper był szybszy od Rejmera i wybił piłkę

55' Trochim zagrał w pole bramkowe, ale Michałek źle trafił w piłkę i poszła ona obok słupka

53' tym razem Bałtyk w opresjach, Król uratował drużynę wybiciem piłki na róg

50' dobry strzał z dystansu Byczkowskiego, bramkarz Ślęzy wybił na róg

49' Grubba ubiegł Brusiłłę, do którego próbował dograć w polu karnym Kowal

47' kapitalny strzał Michałka, ale i doskonała robinsonada Paukszta, który wybił futbolówkę na róg

46' zmiana w Bałtyku wśród stoperów. Wasielewski za Martyniuka. Drugą połowę rozpoczęła Ślęza

Koniec pierwszej połowy. Bałtyk remisuje 1:1

45+1' znów akcja Trochim-Król. Tym razem obrońca uderzał nogą, ale też nie trafił do bramki

45' sędzia doliczył jedną minutę

45' Król blisko drugiego gola. Trochim dobrze wrzucił z wolnego, Paweł Król strzelił głową, ale obok bramki

44' pierwsza zmiana w Ślęzie. Kątny zastąpił Pałysa

44' dopiero ruszył doping Klubu Kibica Bałtyku

41' szybkie wyrównanie. Po dośrodkowaniu z rzutu rożnego Wojciecha Trochima wyrównał Paweł Król strzałem głową. Piłka odbiła się od poprzeczki i słupka zanim wpadła do siatki

40' Ślęza objęła prowadzenie. Jakub Rejmer zdecydował się na strzał z 30 metrów. Piłka wpadła prosto w "okienko" bramki Bałtyku. Grubba był bez szans

38' od dawna nic ciekawego nie działo się na boisku. Wreszcie udało się dobrze dośrodkować Królowi, ale Kudyba z "16" uderzył głową obok bramki

28' Paukszt wybił piłkę przed pole karne, Byczkowski próbował go przelobować, ale futbolówkę, która zmierzała wybił głową sprzed bramki Wójcik

25' Michałek faulowany 18 metrów na wprost bramki Ślęzy. Z wolnego uderzył Trochim, ale wysoko nad poprzeczką

23' największe zagrożenie pod bramką Bałtyku. Grubba sparował na róg strzał z wolnego Kaczmarka, a po kornerze popisał się dobrym piąstkowaniem

20' strzelał Michałek, bronił Paukszt, ale gola i tak by nie było, bo sędzia odgwizdał spalonego

16' dryblingi Kudyby w polu karnym, gdy dobiegł po linii końcowej wreszcie Darek wycofał piłkę nie zdążyli jej skierować do siatki ani Drzymała, ani Michałek

14' strzał Trochima, bramkarz Ślęzy popełnił błąd, chciał łapać piłkę, ale odbił ją przed siebie, szkoda, że nikt nie zdążył z dobitką

13' dopiero wtedy odezwały się pojedyncze okrzyki dopingu "Bałtyk".

12' strzał z wolnego z około 25 metrów Michałka. Bramkarz z trudem przeniósł piłkę nad poprzeczką. Po dośrodkowaniu z rogu strzelał Król, ale obok bramki

10' po dobrym początku gospodarzy w kolejnych minutach gra toczyła się w środku pola, a nawet Ślęza wywalczyła rzut rożny. Goście wyraźnie nastawieni na grę z kontry

3' znów Michałek sam na sam z bramkarzem, ale tym razem akcje przerwał gwizdek sędziego, który dopatrzył się spalonego

2' już w 80. sekundzie Michałem powinien dać prowadzenie gospodarzom. W pojedynku sam na sam z bramkarzem Michał strzelił tuż obok słupka

1' rozpoczął Bałtyk. W Ślęzie najbardziej znani są trenerzy... Mandziejewicz i Tęsiorowski, a na środku obrony gra już 39-letni stoper, o którym w grudniu 2008 roku po trzech zarzutach korupcyjnych pisano Zbigniew W.

0' Ślęza przywiozła zaledwie 15 piłkarzy, a gdynianie mają tylko jednego piłkarza więcej. W Bałtyku na ławce Adamus, który narzeka na uraz, ale za to do gry wrócił Trochim. Na obronę przesunięty został Granosik, a na lewe skrzydło wszedł Byczkowski. To pierwszy występ 19-latka w "11" w tym sezonie

0' dzisiejszy mecz nie wywołał większego zainteresowania kibiców. Mamy najniższą frekwencje w tym sezonie, brak kibiców, którzy zazwyczaj prowadzą doping. Nie przyjechali też sympatycy gości.

0' Dla Bałtyku to szósty mecz II-ligowy w roli gospodarza przy ul. Górskiego. Dotychczas trzykrotnie zremisowali, a dwukrotnie przegrywali. Dla gdynian to także pierwszy występ po ogłoszeniu podpisania umowy sponsorskiej z Amicą. Logo tej firmy pojawi się na strojach biało-niebieskich od przyszłego sezonu.

Pozostałe wyniki 32. kolejki:
Nielba Wągrowiec - Polonia Słubice 0:0, Ruch Radzionków - Tur Turek 4:0 (1:0), Miedź Legnica - Unia Janikowo 1:0 (0:0), Olimpia Grudziądz - Czarni Żagań 3:2 (2:2), Zagłębie Sosnowiec - Raków Częstochowa 0:0, Górnik Polkowice - GKS Tychy 4:0 (1:0). Czwartek: Lechia Zielona Góra - Zawisza Bydgoszcz i Jarota Jarocin - Elana Toruń